Leczenie w ramach NFZ

Refundacja leków

Publikacja: 28 wrzesień 2016

Gdzie szukać informacji o lekach refundowanych? Kto ma do nich prawo? Jakie informacje powinny znaleźć się na recepcie, która jest podstawą ich wydania? Zasady refundacji znajdziesz w artykule.

Refundacja jest instrumentem kształtującym politykę lekową państwa. Polega na tym, że pacjent ma możliwość nabycia leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, których cały lub częściowy koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Odbywa się to na podstawie wykazu produktów refundowanych utworzonego przez Ministerstwo Zdrowia.
Osoby uprawnione do świadczeń finansowanych ze środków publicznych, czyli:

  • osoby ubezpieczone,
  • osoby inne niż ubezpieczone, jeżeli posiadają obywatelstwo polskie,  mieszkają w Polsce i spełniają kryterium dochodowe,
  • osoby posiadające obywatelstwo polskie do 18 roku życia lub osoby w okresie ciąży, porodu lub połogu  mieszkające w Polsce
    mają prawo do refundowanych leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Podstawę ich wydania stanowi recepta wystawiona przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza posiadającego uprawnienia do wykonywania zawodu oraz  umowę z NFZ upoważniającą do wystawiania recept podlegających refundacji (także felczera). Recepta może być zrealizowana w każdej aptece lub punkcie aptecznym, jeżeli posiada umowę z NFZ na realizację recept. Apteka ta jest oznaczona specjalną tablicą z informacją o umowie z NFZ oraz widocznym z zewnątrz logo NFZ.
Zapisany na recepcie lek refundowany może być wydany z właściwą odpłatnością, jeżeli recepta zawiera unikalny numerem nadany przez NFZ i odpowiednie informacje dotyczące świadczeniodawcy, osoby przepisującej leki i pacjenta.

Dane, które powinny znajdować się na recepcie:
- imię i nazwisko pacjenta,
- miejsce zamieszkania pacjenta,
- PESEL pacjenta, a w przypadku dziecka do pierwszego roku życia, które nie posiada numeru PESEL, bądź nie można ustalić takiego numeru, na recepcie zamieszcza się PESEL opiekuna dziecka, podpis osoby wystawiającej receptę oraz odpowiednia adnotację
- w przypadku osób do 18 roku życia także wiek, jeżeli nie da się go ustalić na podstawie numeru PESEL,
- numer oddziału wojewódzkiego NFZ,
- jeżeli pacjentowi przysługują uprawnienia dodatkowe- właściwy kod na nie wskazujący.
- datę wystawienia recepty,
- datę realizacji, a jeżeli jej nie określono - znak X
- odręczny podpis i dane osoby wystawiającej receptę (pieczątka, nadruk, naklejka)
- odręcznym podpisem i odciskiem pieczątki osoby wypisującej powinna być opatrzona także każda zmiana treści recepty.

Ważność recept
Najczęściej recepty są ważne przez trzydzieści dni od daty  wystawienia (lub od wyznaczonej daty realizacji, jeśli taka została określona na recepcie).
Istnieją jednak wyjątki i w przypadku niektórych leków termin ten może być inny. Nie może jednak przekroczyć:
-siedmiu dni od daty wystawienia w przypadku antybiotyków,
-dziewięćdziesięciu dni od daty wystawienia w przypadku preparatów immunologicznych,
-stu dwudziestu dni od daty wystawienia w przypadku leków sprowadzanych z zagranicy.

Gdzie szukać informacji o lekach refundowanych?
Najlepszym źródłem informacji o lekach refundowanych jest obwieszczenie ministra zdrowia, które zawiera wykaz leków refundowanych. Można je znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Znajdują się tam również informacje dodatkowe, takie jak o nowych lekach, o zmianach cen leków z listy, produktach usuniętych z listy.

Które produkty podlegają refundacji?
1. Dopuszczone do obrotu lub pozostające w obrocie.
2. Dostępne na rynku.
3. Posiadające kod identyfikacyjny EAN (Europejski Kod Towarowy) lub inny unikalny kod (odpowiadający kodowi EAN), który umożliwia odróżnienie przedmiotu refundacji od innych produktów.
W tym:
-leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które są dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym,
-leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych, dla których wydano decyzję administracyjną o objęciu refundacją,  jeżeli  przepisana dawka leku jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej, stosowanej doustnie,
-leki, które nie zostały  dopuszczone do obrotu w Polsce, a zostały sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego,
-środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które nie zostały  zgłoszone i wprowadzone do obrotu na terenie Polski, np. preparaty do początkowego żywienia niemowląt.

Tworząc listę leków refundowanych brana jest pod uwagę wartość terapeutyczna leku, bezpieczeństwo jego stosowania oraz koszt terapii. Oznacza to, że powinny to być leki, które przy najniższych kosztach gwarantują wysoki efekt terapeutyczny. Listra aktualizowana jest co dwa miesiące.

Warto korzystać z prawa do informacji o tańszym leku. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy terapeutycznej.

Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
na jednej recepcie można przepisać maksymalnie pięć różnych leków gotowych, środków spożywczych, wyrobów medycznych?