Ciąża

Zespół TTTS, czyli zespół podkradania występujący w ciąży bliźniaczej

Publikacja: 21 czerwiec 2016

Nieleczony zespół podkradania występujący w ciąży bliźniaczej związany jest ze 100% umieralnością. Przekazywaniu krwi jednemu płodowi przez drugi związane jest z obecnością nieprawidłowych połączeń między dziećmi. Kiedy może dojść do powstania zespołu TTTS i jak go rozpoznać? Sprawdź, jak leczyć zespół podkradania.

Czym jest TTTS jak go rozpoznać?

TTTS (ang. twin-to-twin transfusion syndrome), czyli zespół przetoczenia krwi między płodami, jest powikłaniem jednokosmówkowej ciąży bliźniaczej. Charakterystyczne dla choroby jest to, że:

  • „biorca” – dziecko, do którego jest przetaczana krew:
    • jest większe i lepiej odżywione, ponieważ otrzymuje większą ilość wartości odżywczych,
    • jego serce jest bardziej obciążone, ponieważ musi przetoczyć więcej krwi,
    • produkuje więcej płynów owodniowych,
  • „dawca” – dziecko, od którego przetaczana jest krew:
    • jest mniejsze i narażone na wystąpienie anemii, co związane jest z otrzymywaniem mniejszej ilości substancji odżywczych i tlenu,
    • worek owodniowy otula jego ciało, ze względu na niski poziom wód płodowych.

Powyższe zaburzenia mogą trwale uszkodzić mózg, serce lub doprowadzić do śmierci jednego lub obu płodów. Obumarcie jednego płodu może spowodować śmierć również drugiego dziecka lub uszkodzenie jego mózgu, co jest konsekwencją połączenia naczyniowego pomiędzy bliźniakami.

Obecnie diagnostyka TTTS opiera się na kryteriach ultrasonograficznych i echokardiograficznych. W diagnostyce różnicowej TTTS z innymi chorobami należy brać pod uwagę: opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego jednego z bliźniąt, infekcję u płodu, genetycznie uwarunkowany niski wzrost u jednego z bliźniąt oraz wady genetyczne.

Jak przebiega leczenie?

Rodzaj podjętego leczenia zależy od stopnia zaawansowania zespołu: możliwe jest systematyczne upuszczanie nadmiaru płynu owodniowego, fetoskopia lub zamknięcie pępowiny płodu, którego stan uznany został za bardzo ciężki.

Systematyczne upuszczanie nadmiaru płynu owodniowego polega na nakłuciu przez skórę brzucha worka z płynem owodniowym i odprowadzeniu jego nadmiaru. Zabieg jest zazwyczaj wielokrotnie powtarzany, a ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo małe (ok. 1%), zdarza się sączenie płynu owodniowego, krwawienie i pobolewania brzucha.

Fetoskopia to zabieg polegający na zamknięciu połączenia naczyniowego pomiędzy płodami za pomocą wprowadzonej przez skórę brzucha do macicy grubej igły. W niektórych sytuacjach nie jest możliwe wykonanie zabiegu ze względów technicznych lub wykonany zabieg nie przynosi zamierzonego efektu. W rzadkich przypadkach może dojść do odpływania płynu owodniowego, krwawienia, skurczów lub poronienia.

Możliwe jest również zamknięcie (skoagulowanie lub podwiązanie) pępowiny płodu, którego stan uznany został za bardzo ciężki, co jest jednoznaczne z jego śmiercią. Jednocześnie zabieg zwiększa szanse na przeżycie drugiego płodu, zmniejszając jednocześnie prawdopodobieństwo uszkodzenia jego mózgu.

Źródło:
„Atlas ciąży wielopłodowej”, Bręborowicz G., Malinowski W., Ronin-Walknowska E.

TEL-MED POLECA

Ginekolog Konin Kowalewski Roman/ USG ginekologiczne Konin/ Ginekologia onkologiczna

Gabinet lekarza specjalisty ginekolog-położnik w Koninie.

woj. wielkopolskie
Konin, ul. zmiana
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Zespół TTTS (twin to twin transfusion syndrome) dotyczy około 15% ciąż bliźniaczych jednokosmówkowych.