Ciąża

Ciąża wielopłodowa

Publikacja: 21 maj 2009
Obecnie znacznie częściej obserwuje się występowanie ciąż wielopłodowych, niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej. Ciąże takie zwiększają wymagania stawiane organizmowi matki i prawie zawsze kończą się porodem przedwczesnym.
Porody wielopłodowe zawsze były uważane za fascynujące zjawisko, wywołujące różnorodne uczucia u rodziców, poczynając od radości, aż po strach. Te ciąże obciążone są wysokim ryzykiem, a opiekę nad ciężarnymi powinni sprawować doświadczeni lekarze i położne.
RozpoznanieCiążę wielopłodową można podejrzewać wtedy, gdy w wywiadzie rodzinnym występowały porody mnogie lub stwierdza się poniższe objawy:
  • większa macica niż wynikałoby to z okresu ciąży
  • silniejsze objawy towarzyszące ciąży, szczególnie nudności i wymioty
Ostateczne rozpoznanie ustala się w badaniu ultrasonograficznym, które można wykonać już w 6 tygodniu ciąży. W przypadku bliźniąt można zarejestrować pracę dwóch serc. Obecnie wiadomo, że dużo więcej ciąż rozpoczyna się ciążą bliźniaczą niż rodzi się bliźniąt. Około 20% wczesnych ciąż bliźniaczych kończy się poronieniem jednego z zarodków przed ukończeniem pierwszego trymestru ciąży.
Zarodkowy rozwój bliźniątBliźnięta mogą powstać wtedy, gdy:
  • zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie we wczesnym okresie.
  • dwie komórki jajowe są zapłodnione 2 plemnikami.
W pierwszym przypadku powstają identyczne bliźnięta (monozygotyczne), o takim samym składzie genów. W drugim powstają nieidentyczne bliźnięta (dwuzygotyczne).

Na świecie bliźnięta jednojajowe rodzą się z częstością około czte¬ech na 1000, ale prawdopodobieństwo urodzenia dwujajowych zależy od takich czynników, jak rasa, wiek i liczba wcześniejszych dzieci.
Bardziej prawdopodobne jest, że kobieta 37-letnia urodzi bliźnięta niż 20-letnia. Bliźnięta rodzą się w 1 na 80 porodów, a trojaczki w 1 na 6400 porodów - naprawdę rodzą się częściej niż wynika to ze statystyki ze względu na częste stosowanie leków poprawiających płodność.
Monitorowanie ciąży wielopłodowejZ chwilą potwierdzenia ciąży wielopłodowej kobieta będzie objęta regularną kontrolą, mającą na celu monitorowanie rozwoju płodu i sprawdzanie, czy nie występują powikłania.

Większość ciężarnych kierowana jest do szpitala między 14, a 20. tygodniem ciąży, gdy ciąża wielopłodowa jest już potwierdzona.
Możliwe powikłaniaWiększość powikłań występuje w ciążach wielopłodowych i dlatego konieczne jest sprawowanie podatkowej opieki przedporodowej. Niektóre powikłania związane są z dodatkowym obciążeniem metabolizmu matki przez ciążę bliźniaczą i należą do nich:
  • wytworzenie przez matkę dodatkowo pół litra krwi
  • szybsza i mocniejsza praca serca
  • dodatkowe zapotrzebowanie na substancje odżywcze.
W ciążach bliźniaczych nadciśnienie tętnicze występuje dwa do trzech razy częściej, z dużym prawdopodobieństwem, że zaczniesię wcześniej.

Do 32 tygodnia ciąży rozwój płodów jest zwykle taki sam, jak pojedynczego. Po tym czasie wzrasta ryzyko problemów rozwojowych.
BadaniaW ciąży bliźniaczej badania przesiewowe krwi w kierunku zespołu Downa są mniej dokładne, ale ryzyko można oszacować, wykonując badanie ultrasonograficzne i poszukując pogrubienia fałdu szyjnego lub przezierności karku płodu. Te zagadnienia będą omówione w czasie pierwszej wizyty. Zwykle między 18, a 20 tygodniem ciąży wykonuje się badania ultrasonograficzne, aby sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo.

Kiedy płody mają wspólne łożysko i błony płodowe (łożysko jedno kosmówkowe), istnieje ryzyko wystąpienia rzadkiego stanu, w którym przez połączenie naczyń jeden płód będzie się rozwijać kosztem drugiego (zespół przetoczenia między bliźniakami). Badania ultrasonograficzne w tym kierunku wykonuje się zwykle między 24, a 26 tygodniem ciąży.
Źródło:
Peter Abrahams "Ciąża. Wszystko co trzeba wiedzieć od poczęcia do porodu"

Ostatnie publikacje