Ciąża

Jak odróżnić skurcze poprzedzające od porodowych?

Publikacja: 24 luty 2016 Ostatnia aktualizacja: 03 marzec 2016
Oczekujesz pierwszego dziecka i zastanawiasz się jak rozpocznie się poród? Istnieją dwa rodzaje skurczów, zatem przeczytaj cały artykuł aby dowiedzieć się jak je rozróżnić i nie przegapić akcji porodowej!
Czym różnią się skurcze poprzedzające od porodowych?  To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która zostanie mamą po raz pierwszy. Żadna z nas nie chciałaby przegapić tego momentu, gdy rozpoczyna się poród. W tym artykule zostały przedstawione objawy obu rodzajów skurczy, dowiedz się więcej!
 
Skurcze poprzedzające
 
Zwane są również skurczami  Braxtona-Hicksa. Te skurcze nie powodują akcji porodowej a są jedynie sygnalizacją zbliżającego się terminu porodu. Mogą pojawić się już ok. 20 tygodnia ciąży. Jest to znak, że macica przygotowuję się do zakończenia i rozwiązania porodu, poprzez powiększanie się. Dzięki tym skurczom, organizm nauczy się jak sobie poradzić z bólem przy skurczach porodowych.  Nie są to jednak skurcze, które zdołają przepchać dziecko.  Ich siła oraz natężenie nie zwiększają się. Ból odczuwany jest bardziej w podbrzuszu w przeciwieństwie do skurczy porodowych,  w części krzyżowej.  Dodatkowo płód rusza się znacznie energiczniej niż dotychczas.

Z bólem, niezależnie od tego jak bardzo jest nasilony można sobie radzić:
  • zmiana pozycji ciała – jeżeli siedzisz- wstań i zacznij spacerować, jeżeli stoisz - usiądź,
  • ciepła kąpiel – zrelaksuje i rozluźni napięte mięśnie.
Skurcze porodowe
 
W porównaniu do przepowiadających są znacznie bardziej bolesne, ich natężenie wzrasta i staja się intensywniejsze. Czasami mogą przypominać bardzo bolesną miesiączkę.

Wraz z postępującą akcją porodową skurcze wydłużają się w czasie,  mogą trwać od 30 do 70 sekund.
Prawdziwe skurcze porodowe można również rozpoznać po tym, że zmiana pozycji nie wpływa na intensywność bólu,  odczuwa się je bez względu na pozycję.  Ból zaczyna się w części krzyżowej i promieniuje do podbrzusza, nóg i pachwin.  Głównym znakiem, że rozpoczęła się akcja porodowa jest odejście wód płodowych.
Akcja porodowa u kobiet rodzących po raz pierwszy jest znacznie łagodna i wydłużona. Przed porodem najlepiej jest odczekać kilka godzin
w domu, zregenerować  siły i zrelaksować się.

Kiedy najlepiej od razu udać się do szpitala?
  • odeszły wody płodowe, szczególnie o zabarwieniu brązowym, zielonym lub z krwią,
  • wydziela się krew,
  • ruchy dziecka sa bardzo silne lub nie ma ich wcale,
  • silny ból głowy,
  • występuje gorączka.
Źródło:
"Joga na czas ciąży i porodu: Przygotowanie do naturalnych narodzin", GuerraDorothy

TEL-MED POLECA

Kurpik Zbigniew USG 3D i 4D Kalisz i Ostrów Wlkp/ Ginekolog/ Badania Prenatalne

Lekarz specjalista ginekolog-położnik w Kaliszu z USG 3D i 4D

woj. wielkopolskie
Kalisz, ul. Ostrowska 38A
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
skurcze występują nie tylko przed porodem i w czasie akcji porodowej, ale także w pierwszych dniach po porodzie? Ma to miejsce najczęściej podczas karmienia piersią gdzie wydziela się oksytocyna, powodująca skurcze.