Ciąża

Ból pleców i żeber w ciąży

Publikacja: 20 maj 2009 Ostatnia aktualizacja: 24 listopad 2011
U ciężarnych często występują dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak ból pleców i żeber. Uważa się, że prawie połowa ciężarnych cierpi z ich powodu. Jak unikać bólu? W jaki sposób postępować?
BÓL KRĘGOSŁUPA

Ból pleców u ciężarnych spowodowany jest rozluźnieniem więzadeł kręgosłupa na skutek wysokich stężeń hormonów relaksyny i progesteronu. Powoduje to, że kręgosłup staje się bardziej podatny na uszkodzenia w czasie obciążających ćwiczeń i dźwigania. Szczególnie podatny na urazy jest staw krzyżowo-biodrowy na skutek sił działających między kością krzyżową a biodrową.
Wraz z rozwojem płodu zmiany postawy i obciążenie powodują nacisk na kręgosłup. Dolegliwości dodatkowo może nasilać nieprawidłowa postawa.

OBSZARY BÓLU

Ból może być zlokalizowany w dole pleców i promieniować do pachwiny, pośladków lub nóg. Ból pleców lub nóg może być wywołany podrażnieniem nerwu kulszowego. Ból, którego źródłem jest staw krzyżowo-biodrowy, zwykle lokalizuje się po jednej stronie kości krzyżowej, ale może być odczuwany w pachwinie.

UNIKANIE BÓLU PLECÓW

Ciężarna powinna szczególną uwagę zwracać na sytuacje, w których coś dźwiga (np. wyjmowanie zakupów z samochodu). Chociaż ćwiczenia działają korzystnie, to niektóre rodzaje wysiłku, np. dźwiganie ciężarów, mogą wyzwalać ból pleców, podobnie niektóre ruchy uciskające na miednicę. Prosta aktywność, np. pływanie żabką, może nasilić ból stawu krzyżowo-lędźwiowego. Specjalne ćwiczenia jogi wykonywane w szkole rodzenia mogą poprawić postawę i sposób oddychania. Należy unikać nadmiernego rozciągania.

Podczas długiego siedzenia na krześle powinno się podeprzeć okolicę lędźwiową. Postawienie jednej nogi na podnóżku podczas stania zmniejszy lordozę lędźwiową. Wskazane jest noszenie butów na niskim obcasie i ćwiczenia pochylania miednicy, aby plecy były wyprostowane.

POSTĘPOWANIE W BÓLU PLECÓW

Mięsień poprzeczny brzucha należy do grupy mięśni głębokich brzucha, które spełniają funkcję gorsetu i podpierają kręgosłup. Kobiety, które miewały bóle pleców, mogą odnieść korzyści z napinania tych grup mięśni we wczesnym okresie ciąży.

Jeśli ból jest silny lub się utrzymuje, konieczne może być zwrócenie się o pomoc do lekarza, który zleci odpowiednie ćwiczenia łagodzące dolegliwości. Pas ciążowy może złagodzić ból w obrębie stawu krzyżowo-biodrowego, gdyż stabilizuje miednicę.
 
BÓL ŻEBER
 
Ból żeber może wystąpić w trzecim trymestrze ciąży. Może być spowodowany naciskiem rozwijającego się w macicy płodu skierowanym do góry w stronę klatki piersiowej lub na mięśnie i więzadła położone wokół klatki piersiowej. Ból często jest silniejszy po jednej stronie i może się nasilać w momencie, gdy dziecko kopie. Kobiety zwykle odczuwają poprawę, gdy płód zsunie się w dół do miednicy.

POSTĘPOWANIE W BÓLU ŻEBER

Podczas siedzenia należy podpierać plecy. Szczególnie uważnie należy wsiadać do samochodu. Powinna pomóc podłożona pod plecy mata, poduszeczka lub zwinięty ręcznik. Ból żeber można zmniejszyć, unosząc i prostując ręce nad głową. Fizykoterapeuta może wykonać zabiegi uruchamiające i udzielić porady odnośnie do pozycji zmniejszających ból.
Źródło:
Peter Abrahams "Ciąża. Wszystko co trzeba wiedzieć od poczęcia do porodu"

Ostatnie publikacje