Dziecko

W jakim celu podaje sie dzieciom probiotyki?

Publikacja: 22 luty 2016
Probiotyki to bakterie kwasu mlekowego o których słyszymy bardzo wiele, zwłaszcza gdy stosujemy terapię antybiotykową. Jednak to nie jest jedyne ich zastosowanie. Dowiedz się w jakim jeszcze celu można podawać dzieciom probiotyki i jakie dają korzyści?
Czym są probiotyki? Terminem probiotyki określane są żywe kultury bakterii produkujące kwas mlekowy, które w odpowiednich dawkach mają działanie zdrowotne. Takie właściwości posiadają bakterie z rodzaju Lactobacillus (np. L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus) i Bifidobacterium (np. B. animalis, B. breve). Najcześciej hasło "bakterie" kojarzy się nam z patogenem powodującym chorobę, ale w tym przypadku mamy do czynienia z „dobrymi” bakteriami, które nie powodują infekcji. Bakterie te wpływają na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego, zwiększają wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza, wspomagają układ odpornościowy.

Dzieci przychodząc na świat, nie mają praktycznie żadnych bakterii w układzie pokarmowym, dopiero podczas karmienia piersią, czy kontakcie z innymi osobami nabywają wiele korzystnych dla zdrowia mikroorganizmów bez których o wiele bardziej narażone są na choroby. Niemowlęta, które przyszły na świat w wyniku porodu naturalnego w trakcie przechodzenia przez kanał rodny kobiety nabywają większość naturalnej flory bakteryjnej. Dzieci, które urodziły się w trakcie cesarskiego cięcia, nie maja szansy na nabycie tych „dobrych” bakterii. Dopiero karmienie piersią dostarcza u tych dzieci probiotyki. Obecnie również probiotyki dodawane są do mleka modyfikowanego, tak by wyrównać szanse zdrowego rozwoju u dzieci nie karmionych piersią.
Inne działanie probiotyków? Probiotyki warto podawać dzieciom w trakcie biegunki, badania dowodzą, że skraca to znacznie czas trwania i uzupełnia ubytki flory bakteryjnej powstałej w trakcie biegunki. Stosowanie probiotyków u dzieci wpływa również na zmniejszenie zachorowalności na choroby infekcyjne dróg oddechowych, które są bardzo częste u dzieci w wieku przedszkolnym. „Dobre” bakterie stosowane u niemowlaków skracają również czas trwania kolki niemowlęcej. Według najnowszych badań probiotyki mają również zbawienny wpływ na alergie i atopowe zapalenie skóry. Bakterie wpływają na zmniejszenie nasilenia objawów i zwiększa tolerancje na alergeny. 
Źródło:
"Jelito cienkie, jelito grube, trzustka (Gastroenterologia i hepatologia w praktyce klinicznej)"; Nicholas J Talley; Wyd. Elsevier Health Sciences

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
żeby bakterie probiotyczne spełniały swoje funkcje i poprawiały stan zdrowia naszego organizmu, dany produkt musi zawierać co najmniej 10 milionów żywych szczepów w mililitrze.