Ciąża

Grypa żołądkowa u dzieci - przebieg choroby oraz leczenie

Publikacja: 21 styczeń 2016
Twoje dziecko ma biegunkę i wymiotuje? Mogą to być objawy grypy żołądkowej, choroby wywołanej przez wirusy. Jak poprawnie zdiagnozować tę chorobę i jak leczyć jej objawy?
Chorobę, którą potoczne przyjęło się nazywać grypą żołądkową, bądź jelitową środowisko medyczne określa jako wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego. Patogenami wywołującymi tę chorobę są rotawirusy, które dostają się do przewodu pokarmowego i intensywnie namnażają. Do zachorowań dochodzi najczęściej w okresie jesienno - zimowym, kiedy to mechanizmy odpornościowe najbardziej narażone są na infekcje. Patogeny te niezwykle łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka, pierwsze objawy mogą pojawić się już w ciągu 24-48 godzin od kontaktu z osobą zakażoną. 

Zakażenie wirusem następuje poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, przez kontakt z wydalinami i wydzielinami osoby chorej (np. korzystanie z wspólnej toalety), przez kontakt z przedmiotami dotykanymi przez chorego oraz drogą kropelkową. Wirus ten ma bardzo dużą łatwość transmisji, nawet 10 wirusów może stanowić dawkę zakaźną, a do tego łatwo unosi się z powietrzem dzięki czemu mając kontakt do 5 minut z chorym jesteśmy w stanie zarazić się grypą żołądkową.

Przebieg choroby

Początek choroby z reguły odbywa się praktycznie bezobjawowo. Chory może odczuwać osłabienie, rozbicie, wzmożoną senność, szybką utratę sił. Dziecko staje się również bardziej marudne. W kolejnym etapie choroby pojawia się podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, lekkie nudności i brak apetytu. Na tym etapie można łatwo pomylić objawy z zwykłym przeziębieniem. W trakcie ostatniego etapu choroby pojawiają się typowe objawy dla grypy żołądkowej takie jak: wymioty, biegunka oraz wysoka gorączka u dziecka dochodząca nawet do 40 stopni.  Wymioty są bardzo intensywne pojawiające się nawet kilkanaście razy dzienne, biegunka jest z reguły bardzo wodnista i trudna do zahamowania. Objawom tym często towarzyszy też intensywny ból brzucha. U niemowląt dodatkowym objawem mogą być też drgawki gorączkowe i objawy podrażnienia opon mózgowych.

Leczenie

Leku na grypę żołądkową niestety nie ma. W trakcie tej choroby stosowane jest jedynie leczenie objawowe. Mimo że wirus znany jest już od ponad 40 lat do tej pory nie wynaleziono leku przeciwko temu wirusowi. W trakcie choroby zaleca się przyjmować dużo płynów w małych ilościach (po łyżeczce). Jedzenie powinno być ograniczone do lekkostrawnych posiłków, a w przypadku gorączki należy stosować leki przeciwgorączkowe. Warto podczas grypy żołądkowej podawać maluchowi herbatę rumiankową, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Należy ograniczyć podawanie mleka, zwłaszcza zwierzęcego lub syntetycznego, jeśli maluch karmiony jest piersią nie należy rezygnować z podawania.

Dobrą metodą jest podawanie elektrolitów, w aptekach można nabyć takie preparaty gotowe do rozpuszczenia w wodzie. Można również zrobić własnoręcznie taki napój elektrolitowy w domu, wystarczy dodać do letniej wody odrobinę cukru i soli. Przy biegunce możemy podawać dziecku węgiel leczniczy albo leki przeciwbiegunkowe.
Źródło:
Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w trakcie i po przebytej grypie żołądkowej watro przez pewien okres zażywać preparaty probiotykowe? Uzupełnią ona braki w florze jelitowej zapobiegną powikłaniom.