Ważny temat

Na czym polegają próby wysiłkowe?

Publikacja: 23 grudzień 2015
Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę serca, masz zaburzenia rytmu serca, bądź jesteś sportowcem i musisz zrobić okresowe badania to bardzo prawdopodobne, że jednym z nich będzie próba wysiłkowa. W tym artykule dowiesz się czym jest próba wysiłkowa i jak się do niej przygotować.
Próba wysiłkowa to bardzo często wykonywane badanie. Jego inna nazwa to EKG wysiłkowe.

Na czym polega EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa)?

Jest to nieinwazyjne badanie, które ma na celu zdiagnozowanie chorób serca takich jak choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca. Jest przydatna również przy ustalaniu planu rehabilitacji, sprawdzeniu jak organizm radzi sobie z wysiłkiem fizycznym (określenie poprawy stanu zdrowia osób po zawale, po zabiegach tętnic wieńcowych), również u osób zdrowych np. sportowców (określenie kondycji).

Jak się przygotować do próby wysiłkowej?

Gdy lekarz kieruje Cię na takie badanie obowiązkowo poinformuj swojego lekarza o przyjmowanych lekach oraz o dolegliwościach sercowych. Przed samym badaniem należy odstawić leki według wskazań lekarza prowadzącego, nie należy również pić kawy ani herbaty, palić papierosów ani jeść obfitych posiłków wcześniej. Pamiętaj, aby być trochę wcześniej przed badaniem by zdążyć odpocząć oraz aby zabrać obuwie sportowe.

Na czym to polega?

Na początku lekarz wykona standardowe badanie EKG gdy jesteśmy w spoczynku oraz ustali maksymalne obciążenie serca i organizmu po rozmowie z pacjentem. Kolejnym etapem jest wysiłek fizyczny. Najczęściej do takiego badanie stosuje się bieżnie, czasami rower stacjonarny. Do pacjenta zostają przyklejone elektrody, które na bieżąco informują lekarza o pracy serca, ciśnieniu krwi oraz ukrwieniu kończyn. Z upływem czasu pacjent poddawany jest coraz większemu obciążeniu fizycznemu (np. poprzez zwiększenie kąta nachylenia bieżni) do czasu, gdy praca serca będzie oscylować w granicach górnej wartości swoich możliwości.

Jeżeli podczas tego badania poczujesz się źle, wystąpi u Ciebie ból np. klatki piersiowej czy głowy obowiązkowo poinformuj o tym lekarza, który przerwie badanie. Po badaniu pacjent zostaje w spoczynku a lekarz obserwuje pracę serca bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Dzięki zgromadzonym informacją z rejestratora lekarz może wykryć nieprawidłowości w pracy serca oraz ustalić plan leczenia.

Przeciwwskazania

EKG wysiłkowe nie jest wskazane u osób, które mają zaawansowaną niewydolność serca, są świeżo po zawale, mają dusznice, poważne zaburzenia rytmu serca, wady serca itp.

EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa) to dość proste badanie, które pozwala na precyzyjne zdiagnozowanie nieprawidłowości pracy serca. Pamiętaj, że jeżeli cierpisz na poważną chorobę serca, nie powinieneś jej wykonywać.
Źródło:
„Zasady wykonywania prób wysiłkowych i prowadzenia treningu fizycznego”, Gerald F. et al.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w nocy ciśnienie krwi spada o około 10% ?