Leczenie w ramach NFZ

Dawcy przeszczepu i zasłużeni honorowi dawcy krwi - jakie maja dodatkowe uprawnienia

Publikacja: 08 październik 2015
Narodowy Fundusz Zdrowia i ustawodawca przyznaje różnym grupom szczególne uprawnienia. Są to między innymi kobiety w ciąży, zasłużeni honorowi dawcy krwi, przeszczepu, kombatanci, osoby represjonowane, niepełnosprawni itd. W tym artykule dowiesz się jakie dodatkowe szczególne uprawnienia przyznawane są dawcom przeszczepu i zasłużonym honorowym dawcom krwi.
Największym darem jaki można dać drugiemu człowiekowi jest zdrowie i życie. Bezinteresownie oddajemy bliźniemu naszą krew, szpik, tkanki i narządy do przeszczepu. Choć nikt z nas nie oczekuje za to nagrody, jednak ustawodawca postanowił nadać takim osobom poniższe szczególne uprawnienia:

Dawcom przeszczepu
 
Na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów; dawcy przeszczepu mają prawo do:
  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
Dokumenty potwierdzające uprawnienia:
  • Legitymacja Dawcy Przeszczepu wydana przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, który pobrał szpik lub inne regenerujące się komórki lub tkanki.
Zasłużonym dawcom przeszczepu

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; zasłużeni dawcy przeszczepu mają prawo do:
  • bezpłatnego, do wysokości limitu finansowania, zaopatrzenia w leki objęte wykazem w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń, zgodnie z wykazem,
  • bezpłatnego zaopatrzenia w leki, które pacjent może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów,
  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
  • żywy dawca narządu ma prawo do badań mających na celu monitorowanie jego stanu zdrowia przeprowadzanych przez podmiot leczniczy, który dokonał pobrania narządu, co 12 miesięcy od dnia pobrania narządu, nie dłużej jednak niż przez 10 lat.
Dokumenty potwierdzające uprawnienia:
  • Legitymacja Zasłużonego Dawcy Przeszczepu wydana przez Ministra Zdrowia
Zasłużonym honorowym dawcom krwi

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; zasłużeni honorowi dawcy krwi mają prawo do:
  • bezpłatnego, do wysokości limitu finansowania, zaopatrzenia w leki objęte wykazem w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń, zgodnie z wykazem,
  • bezpłatnego zaopatrzenia w leki, które świadczeniobiorca może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów,
  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
Dokumenty potwierdzające uprawnienia:
  • Legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydana przez Zarząd Okręgowy PC.

Warto znać i korzystać z naszych uprawnień, zawłaszcza gdy są nagrodą za nasze bezinteresowne dobro.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w 2014 roku przeszczepiono w Polsce 1616 narządów wewnętrznych?