Medycyna ogólna

Zdrowe zamienniki białego cukru

Publikacja: 06 październik 2015 Ostatnia aktualizacja: 09 październik 2015
Cukier nie bez powodu nazywany jest "białą śmiercią", ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania na wiele groźnych dla życia chorób. Sprawdź w jaki sposób możesz znaleźć zdrowszą alternatywę dla białego cukru.
Wielu z nas stara się ograniczać spożywanie białego cukru ze względu na jego negatywny wpływ na nasz organizm. Słodki smak, uzyskiwany dzięki dodawaniu cukru możemy uzyskać z produktów znacznie zdrowszych. Oto kilka z nich:

Miód

Miód prócz walorów smakowych zawiera witaminy i mikroelementy. Wzmacnia układ immunologiczny, spożywając go regularnie będziemy znacznie mniej chorować. Ma działanie przeciwzapalnie oraz bakteriobójcze. Działa antynowotworowo oraz oczyszcza wątrobę. Zwróćmy uwagę jednak jaki miód kupujemy, sklepy oferują nam często miód sztuczny lub rozcieńczany wodą, zalecamy kupowanie z lokalnych pasiek lub na ryneczkach prosto z rąk producentów.

Syrop klonowy

Używany głównie w Kanadzie i USA, w Polsce co raz łatwiej dostępny zyskuje popularność. Jest mniej kaloryczny od cukru i zawiera wartościowe witaminy (z grupy B), minerały oraz przeciwutleniacze.

Stewia

Jest ok 160 - 200 razy słodsza od cukru, jednak ma dość charakterystyczny drzewny posmak. Stewia nie zawiera kalorii, nie podnosi poziomu glukozy we krwi, działa bakteriobójczo i obniża ciśnienie. Wszystkie te zdrowotne właściwości powinny przekonać nas do stosowania jej do słodzenia.

Melasa

Jest to produkt uboczny powstający podczas produkcji cukru zarówno z buraka cukrowego jak i trzciny cukrowej. Ma niewiele kalorii i słodki smak. Zawiera żelazo, miedź, wapń, fosfor, chrom, magnez, witaminy z grupy B, aminokwasy oraz kwas foliowy. Ze względu na to, że melasa zawiera żelazo niehemowe  zaleca się spożywanie jej kobietom zagrożonym anemią oraz w ciąży.

Cukier kokosowy

Mimo, iż jego kaloryczność porównywana jest to białego cukru jest dużo bardziej od niego wartościowy. Ma niższy indeks glikemiczny, zawiera żelazo, potas oraz witaminy z grupy B.

Lukrecja

Jest to roślina popularna w Holandii, we Francji i w Niemczech. W Polsce nie jest zbyt popularna, ma lekko anyżowy posmak. Ma wiele właściwości zdrowotnych, które kiedyś były wykorzystywane w leczeniu chorób nerek, żołądka, pęcherzyka żółciowego, nerek i nieżytów dróg oddechowych. Najzdrowszy jest czarny syrop uzyskiwany z korzenia lukrecji zawiera substancje przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i wzmacniające.

Zamienników cukru mamy na rynku co raz więcej i są łatwo dostępne, warto więc przekonać się do spróbowania innego sposobu słodzenia. Dzięki temu będziemy zdrowsi, a nasz organizm będzie nam wdzięczny.
Źródło:
tel-med.pl

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
stewia jest ok. 160 - 200 razy słodsza od białego cukru.