Leczenie w ramach NFZ

Wakacje bez EKUZ - jak uniknąć kosztów ewentualnego leczenia?

Publikacja: 14 lipiec 2015
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na teranie państw UE i EFTA w przypadkach nagłej potrzeby. Co jednak, gdy wyjechaliśmy bez EKUZ, a trafiliśmy do szpitala? Jak uniknąć płacenia za świadczenia medyczne?
W natłoku zajęć i przygotowań do wyjazdu za granicę wiele osób zapomina o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.   W takim przypadku, gdy  konieczne jest potwierdzenie prawa do rzeczowych świadczeń zdrowotnych (np. nagła hospitalizacja)  w trakcie pobytu w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA, istnieje możliwość uzyskania Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. 

Certyfikat EKUZ

Aby uzyskać Certyfikat osoba przebywająca za granicą powinna przesłać podpisany wniosek o wydanie certyfikatu do właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub Centrali NFZ, w którym należy zamieścić:
  • imię nazwisko,
  • data urodzenia,
  • adres zamieszkania,
  • PESEL,
  • daty w jakich świadczenie zostało wnioskodawcy udzielone lub datę początkową, w przypadku, gdy osoba nadal pozostaje w trakcie leczenia,
  • oświadczenie, iż wszystkie dane zawarte we wniosku są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym,
  • ewentualny telefon kontaktowy.
Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ wydawany jest zazwyczaj na czas udzielenia świadczeń i może zostać wysłany bezpośrednio do miejsca ich udzielenia w kraju UE lub EFTA.

Jeżeli jednak poniesiemy koszty leczenia -zwrot kosztów leczenia za granicą

Nie mając przy sobie EKUZ można również opłacić wystawione przez placówkę medyczną za granica rachunki, a następnie wystąpić do właściwego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (OW NFZ) z wnioskiem o zwrot kosztów leczenia.

Zwrot poniesionych kosztów wymaga ustalenia kwoty zwrotu z państwem, w którym dana osoba skorzystała ze świadczeń. Po rozpatrzeniu wniosku właściwy OW NFZ zwraca ubezpieczonemu poniesione koszty w wysokości wskazanej przez instytucję miejsca pobytu (świadczenia, które są refundowane ubezpieczonym w tamtym kraju UE lub EFTA).

Jeżeli nie chcemy martwic się o koszty leczenia za granicą warto przed wyjazdem zadbać o uzyskanie karty EKUZ. Dzięki niej nie poniesiemy wysokich kosztów leczenia oraz nie będziemy musieli czekać na przysłanie Certyfikatu zastępującego EKUZ.
Źródło:
Ekuz.nfz.gov.pl

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w 2011 roku wydano przez Polski NFZ 16 339 Certyfikatów tymczasowo zastępujących kartę EKUZ?