Ciąża

Leki, które możesz stosować podczas ciąży - czego unikać?

Publikacja: 15 lipiec 2015
Ciąża to szczególny okres, w którym musimy zrezygnować z niektórych rzeczy dla dobra dziecka. Pamiętaj, że leki które zażywasz mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Obowiązkowo powinnaś zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania danego farmaceutyku oraz skonsultować z lekarzem kwestie doboru leków. Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule.
Jeżeli planujesz zajść w ciążę lub jesteś w ciąży z pewnością będziesz musiała dostosować swoje życie do potrzeb dziecka. Wiąże się to z reorganizacją wielu nawyków oraz planu dnia. Nie można również zapomnieć o lekach i innych farmaceutykach, suplementach, które spożywamy na co dzień lub doraźnie. Są leki, które można brać w czasie ciąży, ale są też takie, które mogą zaszkodzić zarówno nam jak i naszemu dziecku.

Jak sprawdzić, czy dany lek może być stosowany w czasie ciąży?


Producenci leków zobowiązani są do umieszczenia informacji na ulotce o możliwości stosowania farmaceutyku w czasie ciąży, dlatego pierwszym krokiem jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania danego leku. Tego typu informacje zawarte na ulotce możesz znaleźć również w Internecie np. na stronach aptek lub producentów, więc nie musisz kupować wcześniej leku. Informację uzyskasz również na miejscu w aptece od farmaceuty.

Pamiętaj - to, że stosowanie danego leku nie jest zabronione w czasie ciąży nie oznacza, że leki te będą miały pozytywny wpływ na każdego. Mimo wszystko warto skonsultować każdy nowy lek ze swoim lekarzem, który indywidualnie określi, czy możesz go stosować oraz w jakich dawkach.

Uwaga - jeżeli przyjmujesz jakieś leki na stałe koniecznie skonsultuj to z lekarzem! Może się okazać, że Twoje leki są niewskazane w czasie trwania ciąży i należy je odstawić lub zastąpić innymi, bezpiecznymi dla dziecka.

Szczególną ostrożność przy dobieraniu leków należy zachować w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy płód jest najbardziej podatny na szkodliwe działanie niektórych substancji zawartych w lekach.

Kategorie leków

Leki możemy podzielić na kilka kategorii (wg FDA):

> Kategoria A - w badaniach na kobietach nie wykazano ryzyka

> Kategoria B - badania na zwierzętach nie wykazały lub wykazały ryzyko, ale nie zostało to potwierdzone w badaniach na kobietach

> Kategoria C - badania na zwierzętach wykazały ryzyko, badania na kobietach są niedostępne

> Kategoria D - udowodnione ryzyko, ale gdy korzyści zdrowotne przewyższają ryzyko mogą być zastosowane

> Kategoria X - leki niedozwolone u kobiet w ciąży i starających się zajść w ciąże

Jakich leków unikać?
  • Leki przeciwbólowe - jeżeli nie masz wyjścia najbezpieczniej zażyć paracetamol. Unikaj natomiast leków zawierających kwas salicylowy takich jak polopiryna czy aspiryna, gdyż ta substancja może spowodować zaburzenia krzepliwości krwi u dziecka. Leki przeciwbólowe należy ograniczyć do minimum.
  • Preparaty ziołowe: żeń-szeń, dziurawiec, rumianek, kwiat lipy, liście maliny - mogą uczulać, nasilać przebarwienia skóry, zawierać estrogeny. Przyjmowanie ziół również należy skonsultować z lekarzem.
  • Środki przeczyszczające - nie zaleca się ich stosowania, gdyż mogą spowodować niepożądane skurcze macicy. Jeżeli masz kłopoty trawienne takie jak biegunka najbezpieczniej przyjąć węgiel medyczny.
  • Leki kategorii X - zalicza się do nich takie substancje jak:
  • Statyny, fibraty,
  • Estrogeny, progestageny, testosteron, anty-androgeny, danazol,
  • Metotreksat, jod radioaktywny, leuprolid,
  • Rybawiryna,
  • Szczepienia: odra, różyczka, świnka MMR,
  • Pochodne wit. A,
  • BDZ,
  • Warfaryna,
  • Misoprostol,
  • Ergotamina,
  • Leflunomid, raloksyfen,
  • HCG.
  • Uważaj również, aby nie przedawkować witaminy A - może to spowodować u dziecka takie problemy jak wodogłowie, małogłowie, wady twarzoczaszki czy choroby układu krążenia.

Podsumowanie

Jeżeli nie ma konieczności i konkretnych wskazań kobieta nie powinna stosować leków w ciąży zwłaszcza w I trymestrze. Przed zażyciem leku należy upewnić się, czy nie zaszkodzi on zdrowiu dziecka. Zauważ, że statystycznie leki mają pozytywny wpływ w kwestii nienarodzonego dziecka. Oczywiście dotyczy się to tylko leków odpowiednio dostosowanych do potrzeb kobiety i jej dziecka pod ścisłą kontrolą lekarza.
Źródło:
Klaus Friese, Klaus Morike, Gerd Neumann, Adolf Windorfer “Leki w ciąży i laktacji”

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
stężenie estrogenów we krwi kobiety w ciąży jest około 1000 razy większe niż przed ciążą?