Ważny temat

Leczenie babesjozy

Publikacja: 30 czerwiec 2015 Ostatnia aktualizacja: 07 lipiec 2015
Wiosna i lato to czas, w którym najczęściej możemy spotkać kleszcza. Na chorobę odkleszczową jaką jest babezjoza narażone są zwierzęta domowe w regionach o łagodnych zimach. Chorują na nią psy, u ludzi występuje bardzo rzadko. Najczęściej możemy się z nią spotkać głównie w Afryce, Nowej Anglii i południowej Europie. Dowiedz się wcześniej jak chronić siebie i swoje zwierzęta oraz jak rozpoznać jej objawy.
Babezjoza inaczej zwana babeszjozą należy do chorób zakaźnych i jest rzadką chorobą  przypominająca malarię. Przenoszona jest głównie przez kleszcze, które roznoszą pierwotniaki Piroplasmoidea, Babesiamicroti, Babesiavergens. Może również występować z boreliozą. 

Objawy

Wyróżniamy dwa rodzaje przebiegu choroby:
  • lekki,
  • ciężki.
Choroba o lekkim przebiegu przebiega bezobjawowo. Natomiast w przypadku przebiegu ciężkiego głównymi objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, następuje niewydolność narządów, duszności. Najbardziej podatne są osoby z zaburzeniami w układzie odpornościowym, osoby starsze i młode. Do objawów należą:
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • powiększone węzły chłonne,
  • niewydolność krążeniowa i oddechowa,
  • biegunka, wymioty.
Diagnostyka

Podstawą rozpoczęcia stawiania diagnozy jest wywiad lekarski. Diagnostyka lekarzy prowadzona jest jedynie u osób, które podróżowały
w rejony występowania choroby. Rozpoznać babezjozę możemy na podstawie badań krwi z rozmazem, w którym wykrywane są pasożyty. Bardzo pomocne w różnicowaniu chorób takich jak malaria i babezjoza są badania serologiczne.

Leczenie

Babezjoza jest chorobą trudną w leczeniu. Osoba chora powinna spożywać duże ilości wody podczas leczenia. Profilaktycznie podaje się antybiotyki natomiast w trakcie wystąpienia objawów choroby podawane są leki przeciwpasożytnicze, chinina, klindamacyna. W przypadku zagrożenia życia, niezbędna jest transfuzja krwi – wówczas chore erytrocyty zastępowane są nowymi.

Badania diagnostyczne pokazują wzrost zachorowań na babezjozę. Objawów choroby nie należy lekceważyć, warto przemyśleć wykonanie niezbędnych badań, gdyż jeśli dojdzie do niewydolności układu immunologicznego choroba może doprowadzić nawet do śmierci. 
Źródło:
Cianciara J., Juszczyk J., "Choroby zakaźne i pasożytnicze"

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
ponad 30% kleszczy jest nosicielami co najmniej jednego z patogenów, które powodują babezjozę, boreliozę, aneplazmozę lub zapalenie mózgu?