Ciąża

Jaką rolę w organizmie pełni kwas foliowy?

Publikacja: 14 maj 2015 Ostatnia aktualizacja: 19 maj 2015
Kwas foliowy jest bardzo ważną witaminą potrzebną do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, zarówno osób dorosłych jak i dzieciom. Jednak najbardziej niezbędny jest kobietom w ciąży. Według statystyk co 2 osoba w Polsce cierpi niedobór kwasu foliowego. Czym jest i jakie role pełni w organizmie?
Kwas foliowy jest witaminą z grupy B, inaczej nazywany witaminą B6. Nazwa kwasu foliowego pochodzi od łacińskiego folianum czyli liść, ponieważ najwięcej tego związku znajdziemy w roślinach liściastych takich jak szpinak, sałata, kapusta czy brukselka.

Foliany niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania układów krwiotwórczego i  nerwowego oraz wpływają na prawidłowy rozwój nowych komórek całego organizmu. Są substancją egzogenną co znaczy, że muszą być dostarczone z pożywieniem, gdyż nasz organizm nie potrafi jej syntezować.
 
Rola kwasu foliowego w układzie nerwowym

Kwas foliowy uczestniczy w syntezie neurotransmiterów w układzie nerwowym, są to substancje niezbędne do przechodzenia sygnałów w komórkach nerwowych. Bez tego związku nie powstałaby serotonina, czyli tak zwany hormon szczęścia oraz noradrenalina odpowiedzialna za pobudzenie ruchowe. Z racji tego kwas foliowy jest stosowany w leczeniu depresji, która spowodowana jest deficytem neurotransmiterów, wpływa również na koncentracje oraz zapobiega przemęczeniu. Brak tej witaminy może spowodować problemy z pamięcią, stany niepokoju oraz bezsenność.

Rola kwasu foliowego w układzie krwionośnym

Kwas foliowy w układzie krwionośnym odpowiada za zapobieganie miażdżycy naczyń krwionośnych oraz bierze udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Istotną rolą kwasu foliowego jest zapobieganie miażdżycy, pomaga neutralizować białka w organizmie - hemocyjaniny. Białko  to występując w zbyt dużej ilości w organizmie prowadzi do zwężania bądź uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych powodując zmniejszenie ich światła. Jednocześnie duży poziom hemocyjaniny we krwi zwiększa przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, a to prowadzi do powstawania dużych skrzepów. Odpowiedni poziom folianów jest również czynnikiem zapobiegającym chorobie wieńcowej.

Rola kwasu foliowego w codziennej diecie ciężarnej kobiety

Jedną z najważniejszych funkcji kwasu foliowego jest udział w prawidłowym rozwoju dziecka w czasie ciąży. Zapobiega on bowiem wadom cewy nerwowej u płodu. Jak już wcześniej wypomnieliśmy witamina ta ma istotny wpływ na rozwój komórek naszego organizmu, niezbędna jest do prawidłowego dzielenia się komórek i ich wzrostu. U płodu rozwój jest tak intensywny, że zapotrzebowanie na kwas foliowy jest tak duże, że każdy najmniejszy niedobór może spowodować wady rozwojowe. Dlatego ważne jest by kobiety zażywały tę witaminę już od pierwszych dni ciąży, bowiem nie tylko zmniejsza całkowicie ryzyka wystąpienia wady cewy nerwowej, ale i zapobiega innym wadom rozwojowym takich jak: wady serca, układu moczowego, rozszczepów wargi górnej.

Niewystarczający poziom folianów wpływa również na częstotliwość poronień i komplikacji w czasie ciąży, dlatego gdy kobieta planuje ciążę warto stosować dietę wzbogaconą w kwas tak by zabezpieczyć się przed skutkami jego niedoboru.
Źródło:
Normy żywienia człowieka. Fizjologiczne podstawy; Ziemiański; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Polska należy do krajów o największej w umieralności niemowląt z powodu wrodzonych wad cewy nerwowej. Od 2000r. Wady wrodzone stanowiły 35% wszystkich zgonów niemowląt.