Medycyna ogólna

Wyostrz wzrok - ćwiczenia oczu poprawiające widzenie

Publikacja: 07 maj 2015
Wiele osób wymienia dobry wzrok jako jedna z najważniejszych cech zdrowia. Co robisz dla zdrowia swoich oczu? Czy ostatnio pogorszył Ci się wzrok? Czy spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zacznij dbać o swój wzrok! Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co możesz robić, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.
Ćwiczenia oczu są bardzo ważnym elementem codziennego dnia o którym często zapominamy. Okuliści zalecają ćwiczyć nasze oczy kilkanaście razy dziennie. W sumie powinniśmy ćwiczyć dziennie nasze oczy około pół godziny. Ćwiczenia powinny być wykonywane w odprężeniu, poprzedzone paroma głębokimi oddechami, przy rozluźnionych mięśniach.

Przedstawione poniżej ćwiczenia są bardzo proste, można wykonywać je wszędzie i nie wymagają dużego nakładu czasu.

Na dobry początek

Każdego poranka po przebudzeniu wyjdź na balkon, wyjrzyj przez okno i przy zamkniętych oczach „popatrz” się parę minut w stronę słońca. Możesz również powoli ruszać głową w różne strony. Nie przejmuj się, gdy oczy będą łzawić. Jeśli słońce świeci intensywnie, możesz stopniowo przyzwyczaić oczy poprzez przysłanianie dłonią oczu.

Praca przy komputerze

Jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem monitora, powinieneś co jakiś czas (co godzinę/dwie) odejść na 5 minut, pomrugać intensywnie (podczas pracy przy komputerze mrugamy ok. 5 razy mniej niż normalnie), poruszać oczami w prawo, lewo, popatrzeć na jakiś przedmiot w oddali i „obrysować” go wzrokiem. Po takiej przerwie możesz wrócić do swojej pracy.
Joga oczu Przedstawiamy kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci utrzymać wzrok w dobrej formie:

Ósemka

Wyobraź sobie, że na ścianie widnieje przewrócona ósemka (symbol nieskończoności). Zacznij wodzić po niej powoli wzrokiem nie ruszając przy tym głową.

Ciemność

Zasłoń oczy dłońmi (uciskaj na gałki oczne) tak, aby całkowicie odciąć dostęp światła. Z otwartymi oczami popatrz przez chwilę w ciemność. Ta technika nazywana jest również palmingiem. Twoje oczy powinny się zrelaksować.

Zmiana obiektu

Na zmianę patrzymy przez chwilę na obiekt, który znajduje się  blisko nas, a następnie na obiekt dość mocno oddalony, np. drzewa za oknem. Powtarzamy tę czynność kilka razy.

Prawo, lewo, góra, dół

Postaraj się nie ruszać głową. Powoli spójrz maksymalnie w prawo, następnie w lewo, po chwili zrób tak samo w górę i w dół. Powtarzaj ćwiczenie przez około minutę.

Ziewanie

Dotleń swój organizm poprzez ziewanie. Możesz je wywołać w prosty sposób: otwórz szeroko usta i pocieraj nos palcami. Po chwili powinieneś zacząć ziewać.

Wahadełko

Zamknij oczy. Wyobraź sobie wahadełko, które porusza się bardzo powoli. Wykonuj powolne ruchy całą głową za wahadełkiem. Po chwili zatrzymaj się i wykonuj takie same ruchy za wahadełkiem samymi oczami (powieki nadal zamknięte).

Podsumowując

Ćwiczenia oczu powinny stać się dla nas codziennością. Nie są czasochłonne a równocześnie nie wymagają specjalnego przygotowania. Dla własnego zdrowia powinniśmy podczas pracy przed komputerem zrobić sobie chwilę przerwy podczas której zadbamy o swoje oczy, bo przecież oczy ma się tylko jedne.
Źródło:
Aleksander Łamek „Jak samemu poprawić swój wzrok”

TEL-MED POLECA

Okulista Poznań/ Nużeniec/ Demodex/ Zwyrodnienie plamki

Specjalistyczny Gabinet Okulistyczny Euromed Piotr Kleina-Schmidt

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Strzelecka 48B
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
palenie tytoniu sprzyja degeneracji plamki żółtej (AMD), tej części oka, która umożliwia ostre widzenie centralne?
laskovski.pl