Ciąża

Problem nietrzymania moczu po porodzie

Publikacja: 16 styczeń 2015
Urodziłaś dziecko i chciałabyś wrócić do dawnej formy, ale odczuwasz dyskomfort z powodu nietrzymania moczu? W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny tej dolegliwości, co zrobić by się wyleczyć oraz jak zapobiec występowaniu tego problemu w przyszłości.
Czym jest nietrzymanie moczu?

Zdaniem specjalistów problem ten opiera się na niezdolności trzymania moczu podczas nacisku na pęcherz moczowy np. podczas śmiania się czy kichania (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu). Może się objawiać również podczas noszenia dziecka na rękach.

Co jest przyczyną?

Główną przyczyną jest rozluźnienie mięśni dna macicy (mięśnie Kegla). Wiotczeją również mięśnie podtrzymujące dolny odcinek układu moczowego oraz rodnego, czyli więzadła zamykające ujście cewki moczowej, co jest bezpośrednią przyczyną wycieków. Problem ten często występuje, gdy kobieta urodziła dziecko ważące ponad 4 kg, wtedy gdy jest to kolejne dziecko, bądź jeśli podczas porodu zastosowano takie metody i przyrządy jak kleszcze, późnociąg czy vacuum. Jeśli podczas ciąży miałaś zaparcia, ryzyko wystąpienia problemu nietrzymania moczu zwiększa się.

Ile to potrwa? Co mogę zrobić?

Problem ten zwykle ustępuje w czasie połogu, ale każda kobieta ma inny organizm, dlatego wiele zależy od jego sprawności oraz od powrotu do dawnych aktywności. Uprawiaj sport, chodź na spacery, gimnastykuj się, utrzymuj prawidłową wagę ciała (zbędne kilogramy nasilają problem). Możesz również ćwiczyć tzw. mięśnie Kegla.

Co to są mięśnie Kegla i jak je ćwiczyć?

Mięśnie Kegla to mięśnie i więzadła utrzymujące dolny odcinek układu moczowego oraz rodnego. Regularne ćwiczenia pomogą w regeneracji oraz uelastycznieniu mięśni:
  • Podczas wydalania lub wypróżniania zaciskamy mięśnie pochwy i odbytu, czyli innym słowem zaprzestajemy wykonywanie w danej chwili czynności fizjologicznej. Następnie rozluźniamy mięśnie. Czynność tą powtarzamy wielokrotnie.
  • Gdy już wiesz, które mięśnie powinny pracować, możesz wykonywać serie ćwiczeń w każdym miejscu, na siedząco, leżąco czy stojąco. Krótkie skurcze, ale wykonywane systematycznie po paru tygodniach dadzą efekty.
  • Pamiętaj o oddechu! Mięśnie podczas ćwiczeń muszą być dobrze dotlenione. Staraj się oddychać spokojnie i równomiernie.
Inną metodą ćwiczenia mięśni Kegla to elektrostymulacja. W tym celu skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Wkładki urologiczne

Borykając się z problemem nietrzymania moczu rozważ użycie wkładek urologicznych. Są lepsze i wydajniejsze od zwykłych podpasek, pochłaniają przykre zapachy oraz zapobiegają rozwojowi infekcji intymnych.
Źródło:
Radziszewski Piotr „Nietrzymanie moczu”

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
problem nietrzymania moczu dotyka około 2/3 kobiet na kilka tygodni, a nawet miesięcy po porodzie?