Ważny temat

Przywrócenie akcji serca - defibrylator

Publikacja: 15 grudzień 2014
Aż o 75% wzrasta szansa na przeżycie osoby z zatrzymaniem krążenia, której została udzielona pomoc z użyciem defibrylatora. Jak działa aparatura pozwalająca przywrócić prawidłową czynność serca? Kto i w jakich sytuacjach powinien użyć defibrylatora? Dowiedz się więcej o tym ważnym urządzeniu!


Defibrylacja jest to zabieg medyczny stosowany podczas reanimacji. Polega na „przepuszczeniu” przez serce impulsu elektrycznego o odpowiednim natężeniu (ok. 360J) za pośrednictwem elektrod przyłożonych do klatki piersiowej chorego. Elektrody ułożone powinny być w taki sposób, aby serce znajdowało się pomiędzy nimi. Wykonuje się ją w przypadku NZK (Nagłego Zatrzymania Krążenia) co jest wynikiem migotania komór.

Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór, jest to pewnego rodzaju „restart” pracy serca, przywrócenie go do prawidłowego funkcjonowania. Jest to jedyna metoda, zwiększająca szanse na przeżycie w przypadku nieprawidłowej pracy serca. Prawidłowo wykonana
w przeciągu 3 minut od utraty przytomności pacjenta daje ok 75% szans na jego przeżycie.

Aby przeprowadzona defibrylacja była skuteczna, ważne aby po wyładowaniu zastosować również działania wspomagające tj. resuscytację krążeniowo-oddechową.

W Polsce wg idei PAD (powszechnego dostępu do defibrylacji) co raz powszechniejsze staje się wprowadzanie systemu szybszego i łatwiejszego dostępu do defibrylatorów w miejscach dużych skupisk ludzkich.  Sprzęt AED (skrót od angielskiego Automated External Defibrillator) umieszcza się w centrach handlowych, zakładach pracy, szkołach, lotniskach, dworcach kolejowych. Wszystko po to aby reagować jak najszybciej w przypadku zaburzeń akcji serca.

Kto więc może użyć tego sprzętu?

Jeszcze do niedawna do jego użytkowania uprawnieni byli tylko lekarze, teraz w wyniku upowszechnienia tego sprzętu oraz jego zautomatyzowania defibrylację wykonać może praktycznie każdy - każdy kto jest świadkiem wypadku, sytuacji w której konieczne jest szybkie reagowanie. Niestety świadomość społeczna o sprzęcie AED i jego użytkowaniu jest bardzo niska.

Jak więc wygląda defibrylator AED i jak go użyć?

Sprzęt zautomatyzowany, z którym w przyszłości może zetknąć  się każdy z nas sam analizuje EKG poszkodowanego i ocenia czy defibrylacja jest w danej sytuacji wskazana. „Uliczny” defibrylator zbudowany jest z jednostki centralnej z wyświetlaczem oraz dwóch elektrod.

W przypadku konieczności użycia sprzętu należy go uruchomić, kolejno nakleić elektrody na ciało poszkodowanego (jedna po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej), a dalej postępować wg instrukcji głosowych urządzenia.
Źródło:
kampania społeczna „AED + Ty = Życie”

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną śmierci w Europie. Wystarczy 7-10 minut od nagłego zatrzymania serca bez resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji aby osoba poszkodowana zmarła.