Domowe sposoby leczenia

ZAKWASY

Woda

Najistotniejszą przyczyną powstawania zakwasów po wysiłku fizycznym jest odwodnienie. Regularne picie wody w czasie ćwiczeń  powinno wystarczyć do utrzymania jej odpowiedniej zawartości w organiźmie, a co za tym idzie- zwalczenia bólu.

Rozgrzewka

Przygotuj się do ćwiczeń, rozruszaj, przyśpiesz krążenie krwi. Dzięki temu pojawi się dopływ natlenianej krwi do mięśni, zmaleje ryzyko wystąpienia urazów i niebezpieczeństwo tworzenia się kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.

Ananas

Bromelina, czyli enzym obecny w ananasie, ma silne właściwości przeciwzapalne i może pomóc w zmniejszeniu bólów mięśni spowodowanych zapaleniami. Ananas zawiera wiele witamin, co także przyśpiesza dochodzenie osoby ćwiczącej do formy.

Masaż

Jest  pomocny w pozbywaniu się bólu spowodowanego zbyt intensywnymi ćwiczeniami, ponieważ stymuluje krążenie krwi w obolałych miejscach, wspomaga drenaż limfatyczny i naprawę tkanek. Warto skorzystać z usług masażysty sportowego, albo wykonać masaż samodzielnie- długimi, delikatnymi ruchami w stronę serca.

Bez pośpiechu

Najbardziej cierpią na zakwasy osoby, które zapominają o regularnej aktywności fizycznej. W takim przypadku trzeba stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń, w ciągu 5 czy 6 treningów, żeby mięśni mogły dostosować się do wysiłku.

Wyciszanie

Po intensywnych ćwiczeniach zawsze trzeba się wyciszyć, uspokoić serce. Niech spokojnie powróci do swojego normalnego rytmu. Konieczne są powolne, rozciągające ćwiczenia.

Koktajle

Mleko zawiera mnóstwo wapnia, a banan potasu. Wypij  koktajl mleczno-bananowy, a nie zaznasz Skorczów mięśni ani zakwasów. Wapń i potas doskonale leczą mikrouszkodzenia mięśni, które mogą powodować ból.

Słowniki medyczne