Domowe sposoby leczenia

SEN

Istotna część życia

Sen jest równie ważny jak pożywienie. Jak dowiodły badania, zwierzęta pozbawione snu umierały w przeciągu 2,3 tygodni w takim samym czasie umierały z głodu.

Sok nasenny

Zmiksujmy:
  • 3 jabłka
  • 2 pomarańcze
  • cytrynę
  • 2 garści sałaty lodowej- zawierają laktony, naturalny środek nasenny 


Wypijmy szklankę takiego napoju przed snem, a będziesz spał jak suseł :)

Uwaga na przetrenowanie

Jeżeli w dzień odczuwasz zmęczenie, a w nocy mimo to nie możesz spać może to być oznaka przemęczenia, przetrenowania. Twoje cało ma za mało odpoczynku. Jeżeli po 10  minutach ćwiczeń nie czujesz motywacji do wytężonego wysiłku, daj sobie spokój. Odpocznij...

Zdrowy sen

Jednym z najistotniejszych aminokwasów otrzymywanych dzięki diecie bogatej w proteiny, czyli opartej na mleku i mięsie, jest tryptofan. Wspiera produkcję hormonów mózgowych wywołujących senność.

Chłód

Upośledzenie krążenia krwi w rękach lub nogach może być przyczyną budzenia się w nocy. Możesz włożyć na noc ciepłe skarpety albo używać termoforu.

Ziółka

Z ziół uspokajających i usypiających- na przykład z waleriany czy rumianku, chmielu albo kwiatów z drzewa cytrynowego, można przygotować napar. Możesz też połknąć odpowiednią tabletkę ziołową. Z pewnością pomoże to w zaśnięciu.

Kukurydza przed snem

Niektóre potrawy, na przykład kukurydza, płatki owsiane, ryż banany i pomidory zawierają śladowe ilości melatoniny- substancji regulującej dobowy cykl snu.

Sen a sprawność

Kłopoty ze snem mogą być przyczyną zmniejszenia wydolności układu sercowo- naczyniowego nawet o 11%. Oznacza to, że jeśli człowiek chce być zdrowy i silny, musi się wyspać.

Język za zębami

Oto sztuczka pozwalająca szybciej zasnąć. Połóż się, zamknij oczy i staraj się utrzymać język w takiej pozycji, by nie dotykał ani policzków ani podniebienia. Przypomina to ziewanie z zamkniętymi ustami. Nawet się nie spostrzeżesz kiedy zaśniesz :D

Uwaga na leki nasenne

Niektóre z nich, chociaż faktycznie zwiększają senność, to jednak skracają fazę REM, a jest to faza uzdrawiająca, zatem człowiek nie odnosi żadnych korzyści z tego, że śpi dłużej. Najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem.

Ostatnie publikacje

Słowniki medyczne