Domowe sposoby leczenia

RÓWNOWAGA

Skóra gładka jak jedwab

Złuszczanie skóry to usuwanie obumarłych komórek naskórka. Pozwala ciału w dokonaniu drobnych regulacji.

Trzymaj się prosto

Ludzie w dobrej formie łatwiej utrzymują równowagę, nie tylko ze względu na właściwą masę ciała, ale także dlatego, że nerwy i mięśnie są u nich nawykłe do trzymania ciała we właściwej postawie.

Zabaw sie w czaplę

Stan na jednej nodze, spojrzenie utkwi w jednym punkcie na wprost twarzy. Wytrzymaj tak jak najdłużej. Z początku ćwicz na twardym podłożu, z czasem przenieś się na dywan albo piankową matę. Jeśli dojdziesz do takiej wprawy, że wytrzymasz w pozycji wyjściowej przez minutę, spróbuj zmienić ułożenie rąk czy nóg, nie tracąc równowagi.

Nie trać ani kropli

Picie wody też może być ćwiczeniem na równowagę. Wypijasz 8 szklanek wody dziennie? Pospaceruj z pełną szklanką, zanim pociągniesz łyk, starając się nie uronić ani kropli.

Ćwicz refleks

Staraj się chodzić szybko i omijać jakieś obiekty na ulicy na przykład pęknięcia w płytach chodnikowych. Takie ćwiczenie pomaga zwiększyć szybkość reakcji i minimalizuje niezdecydowanie.

Upływ czasu a zmysł równiowagi

Kłopoty z równowagą są udziałem ponad jednej trzeciej osób powyżej 65 roku życia, a w grupie wiekowej od 75 lat wzwyż dotyczą ponad połowy. Warto dbać o mięśnie, ćwiczyć regularnie. Ten wysiłek zaprocentuje z czasem.

Słowniki medyczne