Domowe sposoby leczenia

BÓL PIERSI- SUTKÓW

Dieta niskotłuszczowa bogata we włókna

czyli błonnik (nasiona babki płesznik, chleb pełnoziarnisty, fasola, inne warzywa i owoce) nasila proces przemiany estrogenu, dzięki czemu organizm wydala go więcej. Powoduje to mniejszą stymulację hormonalną sutków i piersi.

Zachowanie optymalnej masy ciała

Kobiety otyłe, które schudły odczuwają mniejsze dolegliwości w obrębie sutków oraz niższą skłonność do powstawania guzków. Tkanka tłuszczowa u kobiet pełni rolę dodatkowego gruczołu hormonalnego, który wytwarza i gromadzi estrogen, dlatego jej nadmiar oznacza nadmiar estrogenu, tymczasem komórki gruczołów piersiowych są bardzo wrażliwe na wpływ hormonów.

Więcej relaksu i mniej stresu

Który aktywizuje nadnercza w sytuacji zagrożenia do produkcji adrenaliny, czyli hormonu także utrudniającego metabolizm GLA. Druga sprawa to silny związek piersi z kobiecymi emocjami - napięcie emocjonalne, urazy związane z dzieciństwem i wychowaniem własnych dzieci są częstą przyczyną bólu piersi i sutków. Piersi są dla kobiet szczególnym symbolem - większość z nich pamięta charakterystyczne mrowienie towarzyszące gromadzeniu się w piersiach pokarmu, wiele kobiet nawet długo po menopauzie doznaje tego uczucia, gdy słyszy płacz dziecka. Dodatkowo, ból piersi może się wzmagać, jeśli kobieta odczuwa obawę i strach przed rakiem piersi, dlatego wskazane jest zdiagnozowanie podłoża bólu piersi, choć jak wcześniej wspomniano, rzadko jest on objawem nowotworu.

Odstawienie kofeiny

powoduje znaczną poprawę u kobiet cierpiących na nienowotworowe zmiany w sutkach i piersiach. Należy zrezygnować z kawy, czekolady, lodów kawowych, herbaty, napojów orzeźwiających i leków przeciwbólowych zawierających kofeinę.

Jak najmniej soli

na 7-10 dni przed kolejną miesiączką.

Zakazane są leki moczopędne

mimo tego, że nasilają wydalanie wody z organizmu, co tylko doraźnie i krótkotrwale zmniejsza obrzęk sutków i piersi. Ponadto nadmierne stosowanie diuretyków niekorzystnie wpływa na przebieg naturalnych procesów w organizmie.

Leki przeciwbólowe

typu ibuprofen, paracetamol skutecznie łagodzą ból piersi i sutków - należy unikać steroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych miejscowo. Oczywiście kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Ciepło-zimno

Termoterapia łagodzi ból piersi i sutków, jednak skuteczność tej metody trzeba zbadać indywidualnie
- jednym bardziej pomogą zimne okłady, innym ciepłe
- przyłożenie do piersi schłodzonych w zimnej wodzie dłoni
- ogrzewanie poduszką elektryczną lub workiem z gorącą wodą, ciepła kąpiel lub natrysk
- naprzemienne stosowanie ciepła i zimna

Biustonosze z usztywneniem

skuteczniej zapobiegają nadmiernemu napinaniu włókien nerwowych, już narażonych na ucisk wskutek gromadzenia się płynu w tkankach. Pomocne może okazać się również zakładanie stanika na noc.

Olej rycynowy

łagodzi pęknięcie lub zapalenie brodawki sutkowej, które zdarza się najczęściej podczas laktacji (nie wolno przerywać karmienia) ale także skutecznie pomaga w około miesiączkowych bólach piersi. Do zabiegu potrzebny jest olej rycynowy tłoczony na zimno, kawałek flaneli, kawałek plastikowej folii i poduszka elektryczna - flanelę składa się 4 razy, nasącza olejem i nakłada na pierś, następnie przykrywa się okład plastikiem i przykłada poduszkę elektryczną (stopniowo zwiększając jej moc grzania), całość pozostawia się na godzinę. Skutki lecznicze są widoczne po 3-7 dniach stosowania kompresu. Wyciskany na zimno olej rycynowy zawiera substancję wzbogacającą funkcję limfocytów, co przyspiesza zwalczanie każdej infekcji.

Słowniki medyczne