Wyniki dla frazy: diagnostyka

Znaleziono 97 artykułów

Chrapanie a bezdech senny

06/06/2011
Co powoduje, że chrapiemy? Czym chrapanie różni się od bezdechu sennego? Jakie zagrożenie niesie ze sobą bezdech dla samego pacjenta oraz jego otoczenia? Czy z bezdechu można się wyleczyć?

Jak rozpoznawać i leczyć gruźlice?

10/02/2016
Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie Mycobacterium tuberculosis. Choć człowiek zmaga się z gruźlicą już od starożytności, to dopiero w 1882r. Robert Koch odkrył, opisał i nazwał „prątkiem gruźlicy” patogen odpowiedzialny za tę chorobę. Dziś, na cześć odkrywcy bakterie M. tuberculosis zwane są prątkami Kocha.

Diagnostyka prenatalna

04/06/2009
Diagnostyka prenatalna potwierdza prawdopodobieństwo występowania chorób genetycznych. Można ją przeprowadzić przed zapłodnieniem lub podczas ciąży, ustawowo upoważniając parę do podjęcia świadomej decyzji odnośnie do dalszych losów ciąży.

Bezpieczna diagnostyka pacjentów z implantami.

22/12/2017
W dzisiejszej medycynie kluczową rolę odgrywa diagnostyka obrazowa. Jest ona kluczowym elementem umożliwiającym postawienie choremu poprawnej diagnozy. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie pacjenta. Jedną z istotnych kwestii poruszanych podczas wykonywania  badań diagnostycznych jest obecność implantów w ciele pacjenta.

Badania profilaktyczne

09/01/2011
Badania profilaktyczne przeprowadza się aby jak najwcześniej wykryć ewentualne objawy chorobowe. Celem profilaktyki jest podjęcie szybkich i skutecznych działań przywracających zdrowie, oraz zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby. Istotnym jej elementem jest także zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

Poród przedwczesny - objawy

22/08/2012
Mimo dużego postępu, jaki dokonał się w okresie ostatnich kilkunastu lat w zakresie profilaktyki i leczenia porodów przedwczesnych ich częstość w krajach rozwiniętych utrzymuje się na prawie niezmienionym poziomie 6-11.4%. Wiąże się to z działaniem niekorzystnych czynników na kobietę ciężarną, jak skażenie środowiska, złe warunki socjalne, ciężka praca fizyczna, stres...

Choroba kociego pazura

12/06/2014
Wśród wielu chorób odzwierzęcych znajdują się także schorzenia, które bardzo trudno odróżnić od innych „popularnych” przypadłości. Niektóre dają objawy podobne do grypy - gorączkę i osłabienie. Dowiedź się jak rozpoznać i diagnozować chorobę kociego pazura - przypadłość zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Rak podstawnokomórkowy - jak diagnozować i leczyć

16/11/2014
Rak skóry jest schorzeniem, które ciężko przeoczyć a jego powstawanie możemy zauważyć już w bardzo wczesnej fazie. Może go powodować wiele czynników, zarówno chemicznych jak i genetycznych a jego występowanie jest bardzo powszechne.  Do najczęstszych zmian nowotworowych występujących na powłoce ludzkiego ciała zaliczamy raka podstawnokomórkowego.

Rodzaje diagnostycznych badań ginekologicznych

19/11/2014
Każda kobieta, co najmniej raz w roku powinna odwiedzić lekarza ginekologa, który wykona kilka podstawowych badań diagnostycznych określających jej stan zdrowia. Sprawdź, które z nich warto wykonywać regularnie a które służą do poszerzonej diagnostyki ginekologicznej.

Na czym polega białaczka limfatyczna?

31/12/2014
Białaczka limfatyczna postrzegana jest jako ciężka i nieuleczalna choroba nowotworowa krwi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że białaczka dzieli się na kilka typów i to właśnie od nich zależą rokowania pacjenta. Białaczka nie jest nieuleczalna! Przeczytaj więcej…

Cytomegalia - czy jest groźna dla kobiet w ciąży?

14/05/2015
Często powszechne,  nie dające uciążliwych objawów i łatwe w leczeniu choroby stają się niebezpieczne, gdy występują podczas ciąży. Jedną z takich chorób jest cytomegalia. Dowiedz się czym jest i czy jest groźna dla kobiet w ciąży oraz nienarodzonych dzieci.

Leczenie babesjozy

30/06/2015
Wiosna i lato to czas, w którym najczęściej możemy spotkać kleszcza. Na chorobę odkleszczową jaką jest babezjoza narażone są zwierzęta domowe w regionach o łagodnych zimach. Chorują na nią psy, u ludzi występuje bardzo rzadko. Najczęściej możemy się z nią spotkać głównie w Afryce, Nowej Anglii i południowej Europie. Dowiedz się wcześniej jak chronić siebie i swoje zwierzęta oraz jak rozpoznać jej objawy.

Rak jelita grubego - co warto wiedzieć?

03/03/2018
Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Sprawdź jakie dolegliwości powinny Cię zaniepokoić.