Wyniki dla frazy: choroby

Znaleziono 664 artykułów

Choroby tropikalne w Afryce

03/06/2018
Zbliża się okres wakacyjny i coraz więcej ludzi planuje spędzić wolny czas poza granicami naszego kraju. Szukając nie tylko odpoczynku ale i nowych doświadczeń i niespotykanych wrażeń decydują się na wyjazd nawet do Afryki. Kraje tamtego kontynentu kuszą swoją egzotycznością i odmiennością. Jednak egzotyczne są również choroby, które tam występują. Warto jest więc zdawać sobie sprawę z możliwych zagrożeń.

Co warto wiedzieć o akupunkturze?

15/07/2008
W dzisiejszych czasach akupunktura budzi wiele emocji, wątpliwości. W wielu krajach uznawana jest  jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, chociaż zdania na temat jej skuteczności są podzielone. Jak jest naprawdę? Jakie są wskazania do stosowania akupunktury? Na czym polega sam zabieg?

Apiterapia, czyli o leczeniu miodem...

17/02/2011
Pyłek kwiatowy, miód, mleczko pszczele, kit pszczeli oraz wosk od lat stosuje się w lecznictwie i profilaktyce. Sprawdź dokładnie kiedy warto skorzystać z apiterapii!

POChP - zawodowa, nieuleczalna choroba płuc

27/08/2015
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest trzecią (wg WHO) przyczyną zgonów na świecie. Wiele osób nie jest świadomych, że cierpi właśnie na to schorzenie. Dowiedz się więcej o tej nieuleczalnej chorobie, która została uznana za jedną z chorób zawodowych.

Jak rozpoznawać i leczyć gruźlice?

10/02/2016
Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie Mycobacterium tuberculosis. Choć człowiek zmaga się z gruźlicą już od starożytności, to dopiero w 1882r. Robert Koch odkrył, opisał i nazwał „prątkiem gruźlicy” patogen odpowiedzialny za tę chorobę. Dziś, na cześć odkrywcy bakterie M. tuberculosis zwane są prątkami Kocha.

Cukrzyca - Czym jest i jakie są jej odmiany?

28/09/2011
Jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Około 5% populacji choruje na cukrzycę. Prawdopodobnie przynajmniej połowa chorych na cukrzycę typu 2 nie jest zdiagnozowana. W ostatnich latach liczba zachorowań dramatycznie wzrasta - zwłaszcza w krajach dynamicznie rozwijających się! Niepokojący jest również fakt, że cukrzyca coraz częściej wykrywana jest u dzieci. Jakie mogą być objawy cukrzycy, jak z nią żyć?

Akupunktura - wskazania i przeciwwskazania

06/03/2013
Akupunktura to stosowana od ponad 4000 lat metoda leczenia, która została zapoczątkowana w starożytnych Chinach. Rozwój medycyny i wynalezienie wielu innych skutecznych metod leczenia sprawił, że akupunkturę wielokrotnie zastępuje się innymi zabiegami. Mimo to w wielu przypadkach akupunktura okazuje się skuteczniejsza niż klasyczne leczenie.

Na czym polega choroba Leśniowskiego - Crohna?

16/02/2015
Choroba, która należy do nieswoistych zapaleń została po raz pierwszy opisana przez Antoniego Leśniowskiego, a jej szczegółowy opis sporządził Burrill Crohn. Stan zapalny może dotyczyć całego układu pokarmowego i rozwijać się przez wiele miesięcy nie dając charakterystycznych objawów. Jakie zmiany powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem? Jak leczyć tę chorobę?

Czynniki występowania depresji - kto jest w grupie ryzyka?

10/03/2016
Męczy Cię poczucie ciągłego smutku, przygnębienia i nic nie sprawia Ci już radości? To mogą być objawy depresji! Sprawdź w dalszej części tego artykułu jakie czynniki ją wywołują i czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia depresji!

Szcepienia przeciw chorobom tropikalnym

03/06/2018
Wyjeżdżając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne. Warunki sanitarne i opieka medyczna, często na niskim poziomie, sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Istotne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu, które zapewni bezpieczeństwo jak również pozwoli zminimalizować ryzyko zachorowania na groźne choroby. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat szczepień przeciwko chorobom tropikalnym.

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami...

28/07/2009
Hirudoterapia - pod tym terminem kryje się sposób leczenia wykorzystujący naturalne właściwości pijawek. W Polsce jest to pijawka lekarska - Hirudo Medicinalis. W dobie bardzo szerokiej farmakoterapii leczenie naturalnymi sposobami może wydawać się przeżytkiem. Pozornie!

Marskość wątroby

26/10/2009
Marskość wątroby to przewlekły stan zapalny, w którym dochodzi do zastąpienia prawidłowej tkanki wątroby tkanką łączną, co prowadzi do stopniowego pogorszenia czynności, a w końcu pogłębiającej się niewydolności tego narządu.

Jak leczyć chorobę Stilla?

10/06/2015
Chorobę Stilla jest bardzo ciężko zdiagnozować. Jej objawy mogą wskazywać na wiele chorób, dlatego tak trudno się ją leczy. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym, artykułem, gdzie przedstawiamy stosowane sposoby leczenia.

Lekarze przepisują antybiotyki.. A pacjenci? Czy mają wystarczającą wiedzę na ich temat?

15/11/2008
Antybiotyki to jedne z leków najczęściej przepisywanych na receptę. Są na ogół bezpieczne i skuteczne w leczeniu zarówno lżejszych zakażeń bakteryjnych, np. zapalenia spojówek, jak i zakażeń zagrażających życiu, np. zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy posocznicy (sepsy). 18 listopada przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa najważniejsze informacje.