Ciąża

Antykoncepcja w okresie połogu i karmienia piersią

Publikacja: 21 listopad 2014
Okres połogu i karmienia piersią jest takim czasem dla kobiety, w którym odpoczywa ona psychicznie i pozwala na regenerację swojego ciała. Mało która z młodych matek ma świadomość, że już w trzecim miesiącu po porodzie może zajść w kolejną ciążę, co jednak nie oznacza, że jej organizm jest na to gotowy. Ze względu na to warto dowiedzieć się jaką antykoncepcję można stosować w tym czasie.
Uważa się, że kobiety które karmią piersią zaczynają być powtórnie płodne po 6 miesiącach od urodzenia dziecka, natomiast te matki, które nie mają aż tak długiej laktacji miesiączkują już po 6 tygodniach od rozwiązania. Ma to związek ze stężeniem prolaktyny, która wydzielana jest do krwioobiegu podczas karmienia dziecka i wpływa hamująco na czynność jajników. Mimo tego, że fakt ten został potwierdzony naukowo, bardzo często występują czynniki, które przyczyniają się do nieplanowanego, powtórnego zajścia w ciążę. Aby zapobiec takiemu obrotowi spraw warto sięgnąć po odpowiedni rodzaj antykoncepcji.

Metody mechaniczne

Powszechnie znana wszystkim prezerwatywa jest jednym z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych. Mimo tego, że mogą one zmniejszać doznania seksualne partnerów, to posiadają wiele zalet:
  • nie ingerują w rozchwiany po porodzie system hormonalny kobiety,
  • chronią przed zakażeniami pochwy,
  • doskonale sprawdzają się w połączeniu z metodą naturalną.
Minipigułka

Należy do metod antykoncepcji hormonalnej, jednak tabletka zawiera tylko jeden hormon – progesteron. Dzięki temu naturalny cykl owulacyjny zostaje zachowany, a niewielka ilość przedostającego się do mleka matki hormonu nie zagraża zdrowiu dziecka. Należy pamiętać, że zażywanie tego środka wymaga od kobiety punktualności i regularności stosowania.

Wkładka wewnątrzmaciczna


Znana również jako spirala, jest zakładana na okres 3 – 5 lat przez lekarza specjalistę i przez ten czas stopniowo uwalnia progesteron, który skutecznie zapobiega zajściu w ciążę. Należy jednak pamiętać, że metoda ta ma wiele wad:
  • wysoki koszt,
  • zwiększone ryzyko zapalenia przydatków,
  • ciąża pozamaciczna,
  • brak miesiączek, który może być trudny do zaakceptowania.
Na rynku istnieje ogromny wybór środków antykoncepcyjnych, jednak należy pamiętać, że każdorazowo jej wybór należy skonsultować z lekarzem. Bardzo ważne jest również, by w żadnym wypadku nie wracać samowolnie do antykoncepcji hormonalnej stosowanej przed zajściem w ciążę, gdyż może to poważnie zaszkodzić dziecku.
Źródło:
Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Badacze wyliczyli, że zdrowa kobieta współżyjąca ze zdrowym mężczyzną , jest w stanie mieć około 15 dziec i- uwzględniając czas trwania ciąży i kilkumiesięczny okres laktacji.