Medycyna ogólna

Jak pielęgnować ciało w okresie połogu?

Publikacja: 26 wrzesień 2014 Ostatnia aktualizacja: 30 wrzesień 2014
Połóg to pierwsze sześć tygodni po porodzie. W tym okresie ciało powraca do normy, regeneruje się, dlatego należy właściwie je pielęgnować. Przyczyni się to do szybszego gojenia ran oraz odzyskania pełnej sprawności. Abyś mogła w pełni cieszyć się macierzyństwem przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym uporasz się z najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi w tym okresie.
Ból krocza oraz brzucha

Jeżeli w trakcie porodu doszło do rozdarcia lub nacięcia krocza, może doskwierać ci ból w tej okolicy. Najczęściej nasila się podczas siadania, dlatego poleca się korzystanie z poduszki lub nadmuchanego koła. Jeśli tylko masz możliwość przebywaj w pozycji leżącej. Pamiętaj, że jeśli zażywasz leki przeciwbólowe to tylko te zlecone przez lekarza.
Nie zapominaj o higienie. Powinnaś opłukać ciepłą wodą okolice krocza po każdorazowym skorzystaniu z toalety. W miarę możliwości postaraj się wietrzyć rany, ponieważ sprzyja to gojeniu.

Możesz także odczuwać skurcze poporodowe, często podczas karmienia piersią, w wyniku obkurczania się macicy. Z czasem będą słabnąć, a po około tygodniu znikną. Jeśli nie, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć infekcję.

Upławy

Twój organizm będzie oczyszczał się z resztek krwi, pozostałych tkanek łożyska, fragmentów macicy wraz z krwią i śluzem. Trwa to około 2 - 6 tygodni. Na początku wydziela jest czerwona, potem brązowa, a następnie żółta. Należy używać podpasek lub wkładek higienicznych i zmieniać je często.
Objawy, które powinny wzbudzić twój niepokój to np. liczne i duże skrzepy, nieprzyjemny zapach wydzieliny – skontaktuj się wtedy z lekarzem!

Powrót do formy

Kilka dni po porodzie brzuch najczęściej nadal jest widoczny. To normalne, że w ciąży przytyłaś (ok. 12-16kg), a poród to strata ok. 5-6 kg. Twój organizm stopniowo będzie pozbywał się nadmiaru płynów, które zostały zgromadzone w trakcie ciąży. Karmienie piersią będzie powodowało obkurczanie macicy oraz polepszenie przemiany materii.
W trakcie połogu jak i karmienia piersią nie wolno Ci stosować diety odchudzającej. Po okresie połogu będziesz mogła rozpocząć gimnastykę, rozciąganie czy dłuższe spacery z dzieckiem. Gdy rany już się zagoją, po konsultacji z lekarzem, możesz skorzystać z basenu. Warto także zapoznać się z zajęciami dla świeżo upieczonych mam oferowanych w klubach fitness.

Po porodzie możesz czuć się zmęczona i obolała. Staraj się wysypiać, a podczas karmienia ułóż wygodnie i wypoczywaj. Powinnaś zadbać o siebie – śmiało poproś o pomoc męża, mamę, siostrę, przyjaciółkę albo teściową.
Źródło:
P. Agrawal, Odkrywam macierzyństwo , Fundacja Kobieta i Natura, Wrocław 2008.

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Po kilku dniach od porodu dochodzi do obniżenia poziomu hormonów w organizmie. Powoduje to tzw. „baby blues”- spadek nastroju. Radość związana z pojawieniem się dziecka przemija i kobieta może czuć się przytłoczona nadmiarem obowiązków. Problem ten dotyka 50-80% mam.