Ciąża

Białaczka a ciąża

Publikacja: 19 wrzesień 2014
W okresie ciąży szczególnie dba się o zdrowie matki i dziecka. Przyszła matka zdrowo się odżywia i stara się nie przyjmować leków, tym bardziej silnych, które mogą mieć wpływ na dziecko. Niestety czasami matka choruje na ciężką chorobą, która wymaga intensywnego leczenia. Nie jest łatwo wygrać z białaczką, a jeszcze trudniej gdy należy brać pod uwagę zdrowie i życie także nienarodzonego dziecka. Dowiedź się jaki wpływ na ciążę ma białaczka i odwrotnie.
Białaczka u kobiet ciężarnych  nie jest zjawiskiem częstym. Spotyka się u nich najczęściej ostrą białaczkę szpikową, dość często także przewlekłą białaczkę szpikową. Najrzadziej występuje ostra białaczka limfoblastyczna oraz przewlekła białaczka limfatyczna, która pojawia się miedzy 45 a 60 rokiem życia.
 
Trudności w diagnostyce

Rozpoznanie białaczki u kobiet w ciąży napotyka nierzadko na spore trudności, zwłaszcza wówczas gdy choroba przebiega bez wyraźnych objawów klinicznych oraz hematologicznych. Czasami przewlekłą białaczkę szpikową rozpoznaje się dopiero po porodzie.

Trudność występuje także w rozpoznaniu ciąży u kobiety chorej na białaczkę, ze względu na to, iż brak miesiączki uznaje się zazwyczaj za objaw choroby.

Wpływ ciąży na przebieg białaczki

Ciąża  ma niewielki wpływ na przebieg białaczki przewlekłej,  natomiast częściej prowadzi do powikłań w białaczce ostrej. Czasami ciąża powoduje wyraźną poprawę kliniczną i hematologiczną. U pacjentów z ostra białaczką dochodzi także do długotrwałej reemisji.

Wpływ białaczki na przebieg ciąży

Wpływ białaczki na przebieg ciąży jest ewidentnie niekorzystny. Białaczka powoduje porody przedwczesne, niestety wiele dzieci rodzą się martwych. Leczenie przeciwbiałaczkowe jest zazwyczaj bardzo niekorzystne dla płodu i wzbudza spore kontrowersje.

Niestety  istnieje także ryzyko wystąpienia białaczki u dziecka, ale jest ono niewielkie.

Ograniczenia w leczeniu ciężarnych
  • Unikanie stosowania cytostatyków, zwłaszcza w pierwszym i na początku drugiego trymestru ciąży ze względy na ryzyko wystąpienia nie prawidłowości płodu. W kolejnym okresie ciąży podaje się go, ale w dawkach niższych.
  • Unikanie podawania także busulfanu, wiele dzieci jednakże rodzi się zdrowych mino podawania tej substancji,
  • Wykonanie leukoforezy, która zapobiega wystąpieniu powikłań zakrzepowo - zatorowych, które często pojawiają się u osób chorych. Niestety jest to leczenie kosztowne i uciążliwe.
Dokładny plan leczenia ustali lekarz specjalista.

Jeśli kobieta z białaczką zaszła w ciążę lub jeśli białaczka została rozpoznana w czasie ciąży, konieczna jest konsultacja z rodziną chorej, której należy przedstawić ryzyko dla niej i dziecka oraz zastanowić się nad ewentualnym przerwaniem ciąży. Leczenie kobiety w ciąży chorej na białaczkę jest trudne i bardzo ograniczone, aczkolwiek nie niemożliwe.
Źródło:
Słomko Z., "Medycyna perinatalna", Warszawa, 1985

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Ryzyko urodzenia przez chorą na białaczkę kobietę, chorego dziecka jest mniejsze niż 1:100.