Ciąża

Bakteriomocz w ciąży

Publikacja: 21 kwiecień 2014
Bakteriomocz charakteryzuje się zbyt dużą ilością bakterii w pobranej próbce moczu. Tego rodzaju zakażenie dróg moczowych u ciężarnej może nieść za sobą powikłania. Jak leczyć bakteriomocz? Czy jest niebezpieczny dla nienarodzonego dziecka?
Podczas ciąży łatwiej dochodzi do infekcji dróg moczowych z takich względów jak : zastój moczu spowodowany poszerzeniem moczowodów, miedniczek nerkowych oraz powiększeniem objętości pęcherza moczowego z jego częściowym przemieszczeniem z miednicy w kierunku jamy brzusznej, rozszerzenie cewki moczowej. Bakterią, która najczęściej wywołuje to schorzenie jest Escherichia coli.

Leczenie

Każda ciężarna na początku ciąży ma wskazanie wykonać ogólne badanie moczu. Ważne jest to, aby prawidłowo pobrać mocz do badania, aby uniknąć zafałszowanego wyniku powinien być uzyskany ze środkowego strumienia po wcześniejszym umyciu się. W przypadku stwierdzenia nadmiernej ilości bakterii chorobotwórczych wskazane jest dobranie przez lekarza skutecznego farmakologicznego leczenia. Najczęściej leczenie oparte jest na stosowaniu antybiotyków, które powinny być stosowane  3 - 7 dni.

Bakteriomocz może przebiegać bezobjawowo lub objawowo. Bezobjawowy bakteriomocz stwierdza się u około 2 - 7%, nie powoduje on dolegliwości ze strony dróg moczowych ciężarnych.

Do charakterystycznych objawów tego schorzenia zaliczamy:

  • podwyższoną gorączkę,
  • bóle brzucha,
  • bóle lędźwi,
  • dreszcze.
Powikłania

Do powikłań, które może wywołać bakteriomocz, szczególnie we wczesnej ciąży jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Określa się, że bez stosowania odpowiedniego leczenia zapada na nie 25% - 40% kobiet. Do tego powikłania dochodzi na końcu drugiego lub na początku trzeciego trymestru ciąży. Wzrasta również prawdopodobieństwo przedterminowego porodu oraz urodzenia dziecka o zbyt niskiej wadze urodzeniowej.

Regularne badania moczu i krwi w ciąży są konieczne do zdiagnozowania ewentualnych chorób w trakcie ciąży oraz podjęcia szybkiego leczenia!

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Dolegliwości związane z zakażeniem dróg moczowych są najczęstszym powodem zgłoszenia się kobiet do lekarza po poradę i leczenie. Szacunkowe dane amerykańskie wskazują, że rocznie są one powodem ponad 10 milionów wizyt kobiet w placówkach służby zdrowia USA, a ponad 500 milionów porad na świecie.