Ciąża

Ciąża u kobiet z wirusem HIV

Publikacja: 10 grudzień 2013 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
Kobieta, która dowie się o tym, że jest chora na AIDS zadaje sobie pytanie-czy może w przyszłości jeszcze mieć dzieci? Zobacz czy kobiety zarażone wirusem HIV mogą planować założenie rodziny.
Kobietom zakażonym HIV nie powinno się odbierać prawa do macierzyństwa, obecnie medycyna pozwala w dużej mierze ochronić dziecko przed zarażeniem się od matki.
Do zakażenia dziecka najczęściej dochodzi podczas porodu bądź w ostatnim trymestrze ciąży, tuż przed porodem lub podczas karmienia piersią.

Dzięki świadomości własnego zakażenia możliwe jest zmiejszenie ryzyka zarażenia dziecka do ok 1%. Ciężarna powinna być objęta szczególną opieką przez zespół lekarzy, w którego skład wchodzi specjalista chorób zakaźnych i położnik. Pacjentki zarażone muszą pamiętać , że są bardziej podatne na powikłania ciążowe takie jak: poronienia samoistne, stany zapalne dróg rodnych.

Leki antyretrowirusowe Leczenie kobiety zarażonej HIV od 12 tygodnia ciąży powinno być takie samo, jak każdej osoby dorosłej chorej na AIDS. Wiele kobiet zachodzi w ciąże w czasie leczenia antyretrowirusowego i kontynuują przyjmowanie leku podczas jej trwania. Eksperci nie zalecają przerywania terapii antyretrowirusowej podczas trwania ciąży. Leki,które są mniej bezpieczne dla płodu zamienia się na leki, które można przyjmować w ciąży bez przeciwskazań dla płodu.

Rozwiązanie ciąży Zmniejszenie ryzyka zakażenia dziecka zmniejsza wykonanie cesarskiego cięcia w 38 tygodniu ciąży. Nie jest to jednak wskazane gdy poziom wiremii przyszłej matki jest niższy od 1 000 kropli RNA HIV/ml,wtedy należy zadbać aby poród drogami naturalnym nie trwał zbyt długo.

Karmienie noworodka Karmienie piersią stwarza ryzyko zakażenia dziecka. Należy zastąpić pokarm od matki alternatywnym sztucznym mlekiem już od pierwszych dni życia. W doborze odpowiedniego mleka dla dziecka pomoże lekarz.

Czy dziecko urodziło się zdrowe? Należy pamiętać,że dziecko nawet przez pierwsze 18 miesięcy będzie miało dodatni wynik testów na przeciwciała HIV, bez względu na to, czy uległo zakażeniu. Są to tzw. przeciwciała odmatczyne i ich obecność wcale nie musi świadczyć o zakażeniu wirusem. Tylko badanie na materiał wirusowy,który jest wyhodowany z krwi noworodka, może wcześnie wykluczyć lub stwierdzić zakażenie HIV.
Badanie wirusologiczne należy wykonać do 5 doby życia, następnie po 30 dniach.
Źródło:
Zakażenie HIV i kobiety, Dorota Rogowska-Szadkowska, Elżbieta Bąkowska

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
pierwsze przypadki zachorowań na AIDS rozpoznawano u  mężczyzn homoseksualnych oraz mężczyzn chorych na hemofilię. Obecnie poprzez kontakty heteroseksualne coraz częściej chorują kobiety.