Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Cukrzyca
10 listopad 2017
Cukrzyca...jest jedną z tak zwanych chorób cywilizacyjnych, o tyle groźną, że spora część chorych w ogóle nie wie, że choruje, a dowiadują się, kiedy powikłania są już na tyle groźne, że nie ma zbyt pozytywnych rokowań.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Ciąża

Nietrzymanie moczu w ciąży

Dodano: 14.01.2010Drukuj wróć do listy

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jeden z problemów dotykających kobiety w ciąży i w okresie połogu. Dlaczego występuje i jak sobie z nim poradzić? Odpowiadamy w niniejszym artykule...

Nietrzymanie moczu jest mimowolnym jego popuszczaniem na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej podczas kaszlu, kichania czy śmiechu lub aktywności fizycznej. Często występuje po porodzie, jednak wiele kobiet cierpi na tą dolegliwość już podczas ciąży.

Bardziej prawdopodobne jest, że kobiety, które już rodziły, będą cierpieć z powodu nietrzymania moczu, gdyż mięśnie zamykające pęcherz moczowy i zapobiegające wyciekaniu moczu są rozciągnięte i osłabione. Są to mięśnie dna miednicy.

Uważa się, że na rozluźnienie i osłabienie napięcia mięśni w czasie ciąży odpowiedzialne są podwyższone stężenia hormonów relaksyny i progesteronu.

POSTĘPOWANIE W NIETRZYMANIU MOCZU

Ważne, aby ciężarne zaczęły wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Wzmacniają one nic tylko mięśnie w czasie ciąży, ale również poprawiają siłę tych mięśni po porodzie.

W badaniach wykazano, że kobiety, które wykonują ćwiczenia mięśni dna miednicy w czasie ciąży, rzadziej cierpią z powodu nietrzymania moczu niż te, które czekają z ćwiczeniami do połogu.

KURCZENIE MIĘŚNI DNA MIEDNICY

Mięśnie dna miednicy używane są wtedy, gdy próbujemy zatrzymać wypływ moczu w toalecie. Kobieta może poczuć ich kurczenie się wtedy, gdy włoży palec do pochwy i napnie mięśnie. Dobrym pomysłem jest, aby ciężarna wykonywała ćwiczenia napinania i rozluźniania tych mięśni kilka razy dziennie.

ĆWICZENIA WZMACNIAJĄCE

Jest wiele ćwiczeń przeznaczonych dla ciężarnych, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy:
  1. Stojąc lub siedząc - wyobraź sobie, że mięśnie dna miednicy zachowują się jak winda Licząc do pięciu, kurcz je i utrzymuj napięcie, następnie, licząc od pięciu do jednego, powoli rozluźniaj mięśnie, aż dno miednicy się opuści. Jest to dobre ćwiczenie umożliwiające osiągnięcie kontroli nad mięśniami.
  2. Stojąc lub siedząc - połóż dłonie na brzuchu poniżej pępka z palcami skierowanymi ku dołowi w kierunku spojenia tonowego. Następnie napinaj mięśnie dna miednicy, jakbyś chciała przesunąć je w kierunku rąk. Musisz napinać je jak najmocniej, a następnie rozluźniać.


Źródło artykułu: Peter Abrahams "Ciąża. Wszystko co trzeba wiedzieć od poczęcia do porodu"


Komentarze
 
jan23.06.2010
Przy wykonywaniu ćwiczeń napinania mięśni dna miednicy (MDM) trzeba zwrócić uwagę na oddech. Wiele osób zatrzymuje oddech i nadyma brzuch. Powstaje wtedy w brzuchu ciśnienie, które działa negatywnie na MDM, rozciągając je. Poprawne ćwiczenie napinania MDM najlepiej wykonać w pozycji półleżącej, z nogami ugiętymi w kolanach, stopy płasko na tapczanie. Nabrać powietrza w płuca, ręką lekko ucisnąć brzuch w połowie odległości między pępkiem i spojeniem łonowym. Wypuszczając powietrze z płuc napinać równocześnie mięśnie dna miednicy wciągając odbyt wgłąb ciała. Ręka na brzuchu nie powinna się unieść. Wytrzymać skurcz około 5 sekund. Przy ponownym nabieraniu powietrza zrelaksować mięśnie dna miednicy. Jeżeli w wyniku porodu lub nacinania krocza dojdzie do uszkodzenia nerwów i mięśni dna miednicy, może pojawić się nietrzymanie moczu, stolca lub gazów. Bardzo istotne jest wtedy podjęcie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Co prawda, przy mniejszych uszkodzeniach objawy ustępują samoistnie, ale szwajcarskie badania (Achtari,Grand 2002i) dowodzą, że bez rehabilitacji poporodowej 10- krotnie rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się nietrzymania moczu kilka lat po porodzie. Po prostu, mięśnie nie poddane rehabilitacji nie wrócą do pełnej sprawności i w okresie okłomenopauzalnym lub wcześniej ujawni się ich osłabienie. Jeżeli samodzielne ćwiczenia MDM nie przynoszą rezultatu, warto skorzystać z pomocy fizykoterapii i stosować elektrostymulacje lub ćwiczenia EMG-biofeedback. Istnieją w Poznaniu gabinety oferujące te metody leczenia. Skuteczność fizykoterapii sięga 85% . Warto pamiętać, że operacje u kobiet z nietrzymaniem moczu są jedynie elementem leczenia i powinny być poparte postępowaniem rehabilitacyjnym. Żadna operacja nie poprawia funkcji nerwów (raczej przeciwnie) ani nie wzmacnia mięśni. Bez rehabilitacji pooperacyjnej znacząco rośnie prawdopodobieństwo nawrotów lub powikłań. Farmakoterapia może pełnić rolę wspomagającą (np estrogeny), ale mięśni też nie wzmocni. W sprawach leków należy zasięgnąć porady ginekologa.
Dodaj komentarz
 
Autor
Treść

 
* Komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez redakcje.
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone