Ciąża

Mdłości, zaparcia, skurcze łydek - typowe dolegliwości w okresie ciąży?

Publikacja: 12 listopad 2009
Chociaż zmiany w organizmie i perspektywa posiadania dziecka są fascynujące, ciąża rzadko jest tylko i wyłącznie błogosławieństwem. Niezależnie od tego, że ekstremalny poziom hormonów u wielu kobiet wywołuje wahania uczuciowe, każdy trymestr również pod względem fizycznym ma swoje piękne i mniej piękne strony.
MdłościPonad 50% ciężarnych kobiet między 6. a 12. tygodniem ciąży odczuwa mdłości. Przyczyna tego zjawiska jest niewyjaśniona, przypuszcza się jednak, że winne są zmiany hormonalne oraz wahania ciśnienia krwi i/lub poziomu cukru we krwi.

Jeśli wymioty są bardzo silne i występują kilka razy dziennie, grozi to niedostatecznym zaopatrzeniem matki i dziecka, w efekcie konieczne może się okazać odżywianie dożylne. Zazwyczaj jednak dolegliwości te po prostu wkrótce ustępują, tak jak wałeczki tłuszczu na brzuchu, pośladkach i udach, które wykorzystywane są przez organizm jako rezerwy. Rano nie należy na wszelki wypadek zrywać się gwałtownie z łóżka. Pomóc może również schrupanie przed wstaniem kilku słonych paluszków lub sucharka i popicie ich kilkoma małymi łykami herbaty ziołowej lub czarnej. W ciągu dnia kobieta ciężarna powinna jeść kilka niewielkich posiłków, spożywać dużo jogurtu i duszonych warzyw oraz bardzo dużo pić.

W cięższych przypadkach mogą pomóc dawki witaminy B6, ewentualnie nawet w połączeniu z lekiem przeciwwymiotnym. Warte polecenia jest też podjadanie między posiłkami czegoś suchego, na przykład pieczywa chrupkiego lub krakersów, a unikanie potraw tłustych, ostro przyprawionych i smażonych w głębokim tłuszczu (frytowanych). Często mdłościom i brakowi apetytu towarzyszą niezwykłe zachcianki kulinarne, które można z powodzeniem zaspokajać, pod warunkiem jednak, że nie chodzi o używki (np. alkohol).
UpławyGruczoły w szyjce macicy są teraz szczególnie aktywne, co ma na celu powstrzymanie wnikających zarazków. Produkowana wydzielina wypływa w postaci wodnistych, białawych lub jasnożółtych, bezwonnych upławów. Jeśli jednak jest zielonkawa i ma nieprzyjemny zapach, może oznaczać infekcję pochwy, a to wymaga leczenia (. Towarzyszący jej świąd wskazuje na infekcję grzybiczną, uwarunkowaną zmianami hormonalnymi.
ZaparciaUwalniany podczas ciąży progesteron działa uspokajająco, co może pociągnąć za sobą między innymi spowolnienie czynności jelita. Należy temu przeciwdziałać, stosując dietę bogatą w składniki balastowe i dbając o ruch. Przy ciężkich zaparciach pomagają laktoza, laktuloza oraz czopki glicerynowe. Należy też zwracać uwagę na wypijanie dostatecznej ilości płynów, żeby substancje balastowe mogły dobrze napęcznieć.
ZgagaZmieniona sytuacja hormonalna oraz brak miejsca w okolicy żołądka często powodują zgagę i uczucie przepełnienia. Pomóc może spożywanie kilku niewielkich posiłków w ciągu dnia; między nimi można pogryzać herbatniki, sucharki. Dobrze też zadbać o nieco ruchu. Dolegliwości złagodzić mogą produkty bogate w białko, takie jak twaróg, chude ryby czy mięso. Ulgę przynoszą także migdały, orzechy, a nawet łyżeczka średnio ostrej musztardy. Powinno się jednak unikać potraw irytowanych, panierowanych i ostro przyprawionych. Nie należy też pić napojów gazowanych ani nosić ciasnych ubrań. Ponieważ kawa i słodycze wzmagają produkcję kwasu żołądkowego, trzeba z nich zrezygnować.
Niedobór żelazaZapotrzebowanie na żelazo zwiększa się w okresie ciąży o 100%, gdyż organizm musi wytwarzać więcej czerwonych krwinek, by pokryć zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Ponieważ nie wystarcza dawka dostarczona z pokarmem, lekarz zazwyczaj przepisuje preparaty żelaza. Niestety, większość z nich powoduje silne zaparcia. Alternatywą mogą być preparaty roślinne zawierające żelazo, lecz ich zażywanie także należy omówić wcześniej z lekarzem.
Próchnica i krwawienie z dziąsełZwiększone ukrwienie całego ciała może powodować krwawienie z dziąseł, a zmiana pH śliny sprawia, że zęby bardziej są narażone na atak ze strony bakterii, czego skutkiem jest próchnica. Należy więc zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz spożywać bogate w wapń mleko i jego przetwory, żeby wzmocnić szkliwo zębów. W okresie ciąży należy co najmniej dwukrotnie odwiedzić dentystę.
Nagromadzenie się wody (obrzęki)Wzmożone gromadzenie się wody, które powoduje obrzęki, zwłaszcza rąk, nóg i twarzy, jest objawem normalnym. Mimo to kobieta ciężarna powinna pić dostateczną ilość płynów! Herbatki z pokrzywy lub kory brzozowej mogą pomóc przy obrzękach, podobnie jak herbatki mieszane ze skrzypu, przywrotnika, krwawnika oraz liści melisy i malin. Od czasu do czasu można przez jeden dzień stosować dietę jabłkowo-ryżową, a poza tym jeść dużo ananasów. Ziemniaki w mundurkach lub niesolona woda od gotowania obranych ziemniaków również pomagają w pozbyciu się nadmiaru wody. Zamiast soli do przyprawiania potraw można używać płatków drożdżowych i ziół; ulgę przynosi także noszenie rajstop przeciwżylakowych. Nie zaleca się przyjmowania leków odwadniających (diuretyków).
Żylaki i hemoroidyPonieważ w organizmie matki zwiększa się ilość krwi, ściany i zastawki naczyń krwionośnych rozciągają się, wskutek tego krew z coraz większym trudem płynie do serca, dosłownie zatrzymując się w nogach, które puchną.

Jeśli naczynia krwionośne są tak bardzo rozciągnięte, że dochodzi do wybrzuszeń, mówi się o żylakach. Stanowią one poważne niebezpieczeństwo, zwłaszcza gdy w głębokim systemie żył tworzą się skrzepy krwi. Jeśli spowodują zatkanie naczyń (zakrzepica), skutkiem może być niebezpieczny dla życia zator płuc.

Kobiety ciężarne nie powinny więc długo stać, za to regularnie chodzić na spacery, a podczas odpoczynku układać nogi wysoko. Pomocna jest również specjalna gimnastyka żył oraz poranny zimny prysznic skierowany na nogi. Najpóźniej od 4. miesiąca przyszłe matki powinny nosić rajstopy przeciwżylakowe. Okłady z twarogu i kapusty, podobnie jak maść nagietkowa i wyciąg z kasztanowca, zmniejszają obrzęki nóg. Łagodzące działanie przypisuje się również olejkowi nagietkowo-migdałowemu z krwawnikiem, lemongrasem i jałowcem.

Żylaki odbytu noszą nazwę hemoroidów. Nieprzyjemne objawy, jakie im towarzyszą, łagodzą: dieta bogata w substancje balastowe, która zapewnia miękki stolec, i nasiadówki z mirtem, korą dębową, cyprysem i krwawnikiem.
Skurcze łydekOd połowy ciąży pojawiają się czasami skurcze w łydkach. Można je łagodzić, zażywając preparaty magnezu, które równocześnie ułatwiają oddawanie stolca.
Źródło:
"Co każda kobieta o swoim zdrowiu wiedzieć powinna" G. Krause-Fabricius, G. Sudbeck

Ostatnie publikacje