Ciąża

Seks w ciąży - na co uważać?

Publikacja: 25 czerwiec 2017

Seks to jeden z ważniejszych elementów relacji partnerskiej. Gdy przyszli rodzice oczekują narodzin dziecka, wcale nie muszą zupełnie rezygnować z seksu. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba być ostrożnym. Na co trzeba uważać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Każda para przeżywa moment stresu, gdy test ciążowy okazuje się pozytywny. To w jaki sposób będzie wyglądać życie seksualne danej pary w dużej mierze zależy od jej nastawienia do rodzicielstwa. Kiedy ciąża jest planowana, a przyszli rodzice przygotowani i pragną dziecka, w wielu przypadkach przekłada się na późniejsze udane pożycie.

Współżycie w czasie prawidłowo rozwijającej się ciąży jest w pełni bezpieczne i wręcz zalecane. Zapewnia lepsze ukrwienie narządów płciowych i zaopatrzenie ich w hormony, tlen i składniki odżywcze, a wysiłek fizyczny związany ze współżyciem jest bardzo dobrym treningiem nie tylko dla mięśni, ale również dla układu krążenia. Udane współżycie prowadzi też do zacieśnienia więzi między partnerami – bardzo potrzebnej, gdy przybędzie obowiązków związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Często dopiero podczas ciąży kobieta przeżywa intensywne, wielokrotne orgazmy i zaczyna odczuwać orgazm pochwowy – jest to związane ze zmianą w gospodarce hormonalnej i lepszym ukrwieniem narządów.

W pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się lęk przed poronieniem. Partnerzy obawiają się, że zrobią dziecku krzywdę, ale nie ma ku temu żadnych podstaw. Dziecko chronione jest przez mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy, a podczas seksu może odczuwać przyjemne kołysanie.

Dla wielu przyszłych mam, drugi trymestr jest najbardziej owocnym w doznania seksualne. Znikają męczące dolegliwości, kobieta rozkwita, przyzwyczaja się do ówczesnego stanu, a brzuch jeszcze nie przeszkadza. Wzrasta temperatura uczuć, zwiększa się poczucie bezpieczeństwa i partnerzy są sobie jeszcze bliżsi.

W ostatnim trymestrze apetyt na seks słabnie, ponieważ kobieta czuje się ociężała i mało atrakcyjna, trudno jej oddychać, męczy ją zgaga i parcie na mocz, pojawia się lęk przed wywołaniem przedwczesnego porodu.

Ze stosunków dopochwowych i z orgazmów kobiety należy zrezygnować na około 4-6 tygodni przed planowanym porodem, gdyż ewentualny stosunek mógłby doprowadzić do wprowadzenia bakterii do kanału rodnego, zaś pieszczenie sutków kobiety i sam jej orgazm w ostatnim okresie ciąży, a także substancje zawarte w spermie, mogą wywołać przyspieszony poród.
Inne przeciwwskazania do współżycia w czasie ciąży to gdy:

  • ciąża nie przebiega prawidłowo – zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego
  • po stosunku pojawiają się krwawienia, plamienie lub ból w dole brzucha
  • istnieje zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem

Większość ciężarnych kobiet odczuwa potrzebę kontaktów seksualnych. Oczywiście potrzeby te różnią się od tych sprzed zajścia w ciążę i zależą od trymestru, w którym się aktualnie znajdujemy. Każdy przypadek jest indywidualny i zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie długa i wyczerpująca rozmowa z ginekologiem, prowadzącym ciążę. On wie najlepiej czy w naszym przypadku są jakiekolwiek przeciwwskazania do tego typu aktywności. To pozwoli nam wyeliminować wszelkie niepożądane sytuacje.

Źródło:
"Udany seks podczas ciąży", L. Paget

TEL-MED POLECA

Endokrynolog Kalisz Ostrów Wlkp/ Ginekolog Kalisz/ Leczenie osteoporozy w Kaliszu Densytometr

Pajdowski Andrzej lekekarz specjalista ginekolog endokrynolog

woj. wielkopolskie
Kalisz, ul. Górośląska 37A
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
stężenie estrogenów we krwi kobiety ciężarnej jest prawie 1000 razy większe niż przed ciążą?