Ciąża

Planowanie płci dziecka

Publikacja: 15 marzec 2017 Ostatnia aktualizacja: 17 marzec 2017

Dziewczynka czy chłopiec? Przyszli rodzice zgodnie podkreślają, że liczy się dla nich to, żeby dziecko było zdrowe. Jednak każdy skrycie marzy o maluchu określonej płci. Czy można zaplanować płeć dziecka? Dowiedz się z naszego artykułu!

Od wielu lat naukowcy spierają się o to, czy można wskazać okoliczności sprzyjające częstszym poczęciom dzieci określonej płci. Wszystkie cechy, które dziedziczymy zapisane są w genach. Połączenie komórki jajowej i plemnika stwarza nieskończenie wiele możliwości kombinacji genów. Geny są podstawową jednostką dziedziczenia. Zlokalizowane są w chromosomach.

Płeć dziecka zależna jest od kombinacji chromosomów płci. Kobieta posiada chromosomy XX, więc jej komórki jajowe mogą zawierać tylko chromosom płci X. Mężczyzna natomiast ma chromosomy XY, stąd do plemników może trafić chromosom X lub Y. Szanse są jednakowe, połowa plemników może zawierać chromosom X, a połowa Y. To plemniki w spermie mężczyzny decydują o ostatecznej płci dziecka.

W trakcie zapłodnienia łączą się dwa chromosomy płciowe - jeden od mężczyzny, drugi od kobiety (X). O płci przyszłego zadecyduje to, jaki chromosom dziecko dostanie od ojca. Jeśli X - to urodzi się dziewczynka, a jeśli Y - to chłopiec.

Istnieje różnica między plemnikami męskimi i żeńskimi. Plemniki X, decydujące o tym, że urodzi się dziewczynka, są bardziej wytrzymałe i dobrze czują się w środowisku o dużym stężeniu magnezu i wapnia. Plemniki z chromosomem X żyją dłużej niż te z chromosomem Y. Jeśli chodzi o szybkość przemieszczania się, to tutaj królują plemniki Y, które dodatkowo są mniejsze. Plemniki Y są szybsze, ale łatwo obumierają i wykazują wrażliwość na niekorzystne warunki. W płynie ejakulacyjnym, mającym objętość 1-8 mililitrów, znajduje się od 100 do 400 milionów plemników, z których tylko pięć procent dociera do macicy. Im większa jest ilość spermy, tym mniejsze stężenie plemników żeńskich i odwrotnie – im mniej ejakulatu, tym jest ich więcej.

Od tego, który plemnik połączy się z komórką jajową zależy płeć dziecka. Dlatego nie można tu mówić o przypadku, tylko zależności. Ale jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce?

Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne dla plemników męski i żeńskich, jeżeli zapłodnienie nastąpi przed owulacją, to większe szanse mają plemniki X, bo żyją dłużej, więc przeżyją do momentu, kiedy to będą mogły połączyć się z dojrzałą komórką jajową. Jeśli do stosunku dojdzie w czasie owulacji lub po niej, to występuje większe prawdopodobieństwo spłodzenia chłopca, wynikające z tego, że plemniki Y są szybsze. Odnosząc się do cyklu miesięcznego kobiety, przed 14 dniem cyklu większe szanse są na poczęcie dziewczynki, a po 14 dniu cyklu – chłopca. Nie jest to jednak, jak się okazuje, takie proste. Wydaje się to jasne, ale sprawa komplikuje się, ponieważ dni liczy się od końca, od ostatniego, a nie od pierwszego dnia cyklu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że plemniki żyją około 72 godzin, z czasem tracąc na siłach witalnych, natomiast komórka jajowa żyje około 10 godzin.

Wiele osób wskazuje płeć dziecka po kształcie brzucha przyszłej mamy. Kształt brzucha nie ma jednak żadnego związku z płcią dziecka. Ma to związek tylko i wyłącznie z tym jak ułożone jest maleństwo i ile jest wód płodowych. Kolejnym bardzo mylnym przekonaniem jest to, że kobieta, która podczas ciąży ma ochotę na jedzenie słodkich rzeczy spodziewa się córeczki, a kwaśnych - gwarantuje chłopca. Pewność co do tego, jaka jest płeć dziecka, przychodzi tak naprawdę dopiero w momencie narodzin. Nigdy nie można mieć pewności co do płci dziecka, a większość twierdzi, że prawdopodobieństwo zawsze wynosi 50%.

Źródło:
"Zaplanuj płeć swego dziecka", Landrum B. Shettles i Davida M. Rorvika

TEL-MED POLECA

Ginekolog-Połżnik Poznań Grunwlad | USG piersi | Prowadzenie ciąży ginekolog Poznań

Llek. med. specjalista ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
aż trzy na cztery kobiety w Polsce przyznają, że chciałyby móc wybrać płeć potomka przed jego poczęciem?