Ciąża

Wpływ badania RTG na ciążę

Publikacja: 18 luty 2016
Badania rentgenowskie wykonywane są u kobiet w ciąży tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia matki. Ze względu na mutagenny wpływ promieniowania lekarze starają się unikać badań tego typu podczas ciąży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu promieniowania na rozwój dziecka, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Badanie rentgenowskie to jedno z nielicznych badań, które można wykonać tylko i wyłącznie w ramach skierowania od lekarza, tzn. że sami nie możemy wykonać takiego badania nawet w ramach prywatnych usług. Jest to spowodowane wystawianiem naszego organizmu na działanie promieni rentgenowskich, których dawka jest ściśle określona. Aby nie przekroczyć bezpiecznego progu promieniowania badania te są dostępne tylko na zalecenie lekarza.

Promieniowanie w zwiększonej dawce może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Może mieć skutki mutagenne. Szczególnie niebezpieczne może okazać się dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Pomiędzy 3 a 8 tygodniem ciąży badania RTG są szczególnie niebezpieczne dla dziecka, ponieważ w tym okresie rozwijają się najważniejsze układy dziecka.

Jakie jest zagrożenie?


Badanie RTG może upośledzić dziecko do takiego stopnia, że nastąpi poronienie lub śmierć w łonie matki. Same dziecko może zostać upośledzone umysłowo, ponieważ szczególnie wrażliwy na promienie rentgenowskie jest układ nerwowy. Mutacji i trwałym uszkodzeniom mogą ulegać również inne układy, wtedy dziecko może urodzić się upośledzone lub niepełnosprawne. Promieniowanie może również zapoczątkować zmiany nowotworowe, które niekoniecznie muszą ujawnić się od razu. Efekt może być widoczny nawet u dziecka do 20 roku życia.

RTG zębów – promieniowanie w tym przypadku jest bardzo małe, mimo wszystko lekarze i dentyści starają się uniknąć wykonywania takich badań w okresie ciąży. Podczas takiego badania pozostałe części ciała chronione są specjalnym kombinezonem, pozwalającym na zniwelowanie wpływu promieniowania na pozostałe części ciała.

Jak uniknąć zagrożenia?

Jeżeli jest konieczność wykonania badania RTG u kobiety w ciąży lekarze i radiolodzy starają się zminimalizować negatywny wpływ promieniowania poprzez dobór odpowiedniej techniki badania. Szczególnie negatywny wpływ na rozwój dziecka ma badanie RTG miednicy, nerek, brzucha czy pleców. Badanie innej części ciała takich jak klatka piersiowa, jama ustna, szyja, kończyny górne nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój dziecka.

Jeżeli jest taka możliwość zamiast badania RTG możesz wykonać badanie USG lub MRI (rezonans magnetyczny). Są to badania, które są bezpieczne dla dziecka.

Uwaga!

Pamiętaj powiedzieć swojemu lekarzowi lub dentyście o swoim stanie zdrowia oraz o tym czy jesteś w ciąży!

Podsumowanie

Badania RTG nie są zalecane w trakcie trwania ciąży. W sytuacji tego wymagającej lekarz indywidualnie dobiera plan leczenia oraz badania, próbujący tym samym zmniejszyć wpływ promieniowania na dziecko. W takich przypadkach dowiedz się, czy inne badania takie jak USG lub MRI mogą zastąpić badanie RTG.
Źródło:
„Radiologia. Diagnostyka obrazowa RTG TK USG i MR”, Redakcja: Bogdan Pruszyński, Andrzej Cieszanowski

TEL-MED POLECA

USG 3D i 4D HD LIVE Poznań Grunwald/ Najnowocześniejsze USG 3D w Poznaniu/ USG 3D w weekendy Poznań

Klinika Słonczena - Prywatna klinika ginekologiczna w Poznaniu wykonująca USG 3D i 4D HD LIVE w soboty

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Słoneczna 41/1
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
pierwsze zdjęcie rentgenowskie całego ciała ludzkiego wykonał 1 lipca 1934 roku Arthur Fuchs z amerykańskiej firmy Kodak?