Medycyna ogólna

Zajście w ciążę po poronieniu

Publikacja: 29 luty 2016 Ostatnia aktualizacja: 02 marzec 2016
Ciąża to okres, w którym już od pierwszego momentu nawiązujemy więź z maleństwem. Poronienie nie jest łatwym doświadczeniem w życiu kobiety. Decyzja o kolejnej ciąży jest ogromnym lękiem. Ale czy powinna? Kiedy możemy myśleć o kolejnej ciąży?

Poronienie jest dość częstym zjawiskiem w pierwszych tygodniach ciąży. Podczas nieregularnej miesiączki trudno zweryfikować czy nie jest to objaw wczesnego poronienia. Dlatego podczas wczesnego poronienia, gdy macica oczyściła się sama podczas miesiączki nie powinniśmy mieć obaw do zajścia w kolejną ciążę. Jest to dla nas moment, aby zadbać o nasze zdrowie i przede wszystkim zażywać kwas foliowy. Na pewno nie pomoże nam stres związany z zagrożeniem kolejnej ciąży.

Kiedy zajść w kolejną ciążę?
 
Nie ma zalecanego momentu zajścia w ciążę. Lekarze odradzają na pewno, aby w kolejnym miesiącu starać się o dziecko. Uważają, że kobieta potrzebuje wielu składników odżywczych i zbadania gospodarki hormonalnej. Lekarze zalecają powstrzymanie się z kolejną ciążą na okres od trzech do sześciu miesięcy, aby organizm zregenerował się psychicznie i fizycznie. Jednak zdarza się, że kobiety już w pierwszej owulacji zachodzą w ciążę. Jest to dobra wiadomość, bo to oznacza,że twój organizm jest już gotowy na kolejną ciążę.

Nie warto natomiast czekać po poronieniu zbyt długo. Lekarze radzą, aby ten okres nie przekraczał wielu miesięcy czy lat. Ciąża przebiega prawidłowo, gdy kobiety starają się o dziecko w ciągu 6-ciu miesięcy od poronienia.

Ciąża po poronieniu, gdy znamy przyczynę:
 
Jest to informacja dla lekarza i jego postępowanie jest ukierunkowane. Lekarz prowadzący ciąże wie czego może się spodziewać. Jest wiele metod, które pomogą utrzymać ciążę. Ale ważne jest, aby znać przyczynę.

Prawidłowo zdiagnozowana przyczyna poronienia może bardzo ułatwić lekarzowi postępowanie. W wczesnych poronieniach możemy tylko przypuszczać, że były to poronienia związane z nieprawidłowościami chromosomalnymi. Ryzyko powtórzenia takiej sytuacji jest niewielkie. Dlatego przyszli rodzice nie powinni się obawiać.
Źródło:
Jan Skrzypczak "Poronienia nawracające"

TEL-MED POLECA

Ginekolog Konin Kowalewski Roman/ USG ginekologiczne Konin/ Ginekologia onkologiczna

Gabinet lekarza specjalisty ginekolog-położnik w Koninie.

woj. wielkopolskie
Konin, ul. zmiana
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
około 10 do 20 % ciąż kończy się poronieniem.