Ciąża

Na czym polega konflikt płytkowy?

Publikacja: 22 grudzień 2015
O konflikcie serologicznym każda kobieta słyszy już od początku ciąży, jednak to nie jedyne zagrożenie autoimmunologiczne w czasie ciąży. Ponad 2% kobiet może również być narażone na wystąpienie konfliktu płytkowego. Jak się objawia konflikt płytkowy?
Konflikt płytkowy to jedna z odmian konfliktów serologicznych, czyli konfliktów miedzy matki organizmem a dziecka. Konflikt ten powstaje gdy organizm kobiety produkuje przeciwciała przeciwko komórkom dziecka w czasie ciąży. Dzieje się tak gdy dziecko dziedziczy po ojcu antygen HPA-1a, którego nie ma matka. Antygen ten obecny jest na powierzchni płytek krwi i jeśli matka go nie posiada jej organizm zaczyna go zwalczać produkując przeciwciała.

Naturalną barierą miedzy dzieckiem a matką jest łożysko, to przez nie dziecko dostaje substancje odżywcze od matki. Takie cząsteczki jak antygeny przedostają się z organizmu matki do dziecka i na odwrót. Gdy dziecko dziedziczy po ojcu antygen HPA-1a, przedostaje się on do organizmu matki i gdy matka nie posiada go zaczyna się produkcja przeciwciał przeciwko „obcej” cząsteczce. Problem zaczyna się pojawiać gdy przeciwciała wytworzone przez matkę dostają się poprzez łożysko do organizmu dziecka. 
Jakie są objawy? Na etapie ciąży nie istnieją żadne widoczne różnice miedzy ciążą zdrowej kobiety a ciążą u kobiety z konfliktem płytkowym. Oba przypadki przebiegają tak samo a i rozwój dziecka przebiega bez problemów. Konflikt płytkowy odbija się głownie na dziecku, któremu przeciwciała wytworzone przez organizm matki uszkadzają płytki krwi. Płytki krwi mają bardzo ważną rolę – odpowiadają za krzepniecie krwi, bez nich nie dochodzi do hamowania krwawienia podczas skaleczeń, czy innych urazów. Komplikacje zaczynają się pojawiać na etapie około porodowym. Podczas porodu u dziecka może dojść  do wylewu wewnątrzczaszkowego, a w efekcie zgonu dziecka.

Konflikt płytkowy w każdym zdiagnozowanym przypadku doprowadza również do choroby dziecka – małopłytkowości. Jest to choroba nieuleczalna, z którą dziecko będzie musiało borykać się do końca swojego życia. Ważne jest wiec by jak najwcześniej zdiagnozować to schorzenie. Jednak kiedy nie zostanie zdiagnozowana małopłytkowość dziecka na etapie ciąży zaniepokoić mogą przedłużające się krwawienie z pępowiny oraz duże ilości siniaków i wybroczyn które, powstają przy normalnym dotyku.
Diagnostyka? Aby zbadać czy kobieta narażona jest na konflikt płytkowy, między 8 a 20 tygodniem ciąży wykonuje się badanie krwi na obecność antygenu HPA-1a. Jeśli u matki nie występuje, sprawdzane jest dziecko. W tym celu z krwi matki izoluje się DNA dziecka i na jego podstawie określa się obecność bądź nie antygeny HPA-1a. Gdy badanie potwierdzi obecność konfliktu płytkowego ciężarna kobieta pozostaje pod opieką lekarzy aż do końcowych etapów ciąży. Do porodu dochodzi najczęściej poprzeć cesarskie ciecie, eliminuje to zagrożenie wystąpienia wylewu krwi do mózgu i dziecka. Po porodzie dziecko poddawane jest transfuzji krwi.
Źródło:
"Konflikt serologiczny miȩdzy matka̧ a płodem", Tadeusz Pniewski, Stanisław Nowak, Zofia Pawlak

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
małopłytkowość płodu spowodowana konfliktem płytkowym  może być leczona poprzez transfuzje krwi dziecka jeszcze w trakcie ciąży?