Ciąża

Na czym polega niepłodność laktacyjna?

Publikacja: 29 lipiec 2015
Karmienie piersią jako skuteczna metoda antykoncepcji? Niestety to największy ciążowy mit. Dowiedz się więcej o niepłodności laktacyjnej, czym jest, jak powstaje i dlaczego nie powinno się całkowicie ufać tej metodzie.
Już nasze babcie przekazywały swoim córkom w ciąży „karm maluszka jak najdłużej piersią, a naturalnie zabezpieczysz się przed następną ciążą”. Niestety ta metoda nie jest tak skuteczna jak starsze pokolenia zapewniały. Oczywiście karmienie piersią powoduje zahamowanie miesiączki jednak nie jest to czynnik gwarantujący, że dni płodne nie wystąpią. Istnieje szereg czynników, które muszą być zapewnione i kontrolowane, aby doszło do niepłodności w czasie laktacji, ale jest wiele sytuacji, które mogą zaburzyć naturalną metodę antykoncepcyjną
w tym okresie.

Czym jest spowodowana niepłodność laktacyjna?


Niepłodność podczas karmienia piersią ścisłe związana jest z hormonem prolaktyną - hormon ten jest bardzo intensywnie wydzielany u kobiet karmiących wyłącznie piersią. W trakcie karmienia maluszka w brodawce sutkowej zostają podrażnione zakończenia nerwowe, a impuls z nich pobudza przysadkę mózgową do produkcji prolaktyny. A więc im częściej maluszek ssie brodawkę -  tym więcej wydzielanej jest prolaktyny. Prolaktyna zaś stymuluje gruczoły mlekowe do produkcji mleka.

Z drugiej strony prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu FSH (folikulotropina) i LH (lutropina). Hormony te odpowiedzialne są za pobudzanie dojrzewania pęcherzyków jajnikowych i wydzielanie estrogenu. A więc jeżeli kobieta karmi piersią w wyniku szeregu przemian hormonalnych zostaje zahamowany rozwój pęcherzyków, a za tym idzie brak możliwości zapłodnienia.

Aby niepłodność laktacyjna utrzymała się jak najdłużej poziom prolaktyny musi być utrzymywany na stałym poziomie. Aby to osiągnąć należy:
  • Karmić wyłącznie piersią. Nie podajemy mleka modyfikowanego, wody ani innego pokarmu.
  • Karmienie powinno odbywać się w równych odstępach przynajmniej 6 razy na dobę.
  • Aby poziom prolaktyny był wysoki - wystarczający do zahamowania dojrzewania jajeczek karmienie powinno trwać w ciągu dnia minimum 120 minut.
  • Karmienie powinno odbywać się także w trakcie nocy.
  • Unikać trzeba smoczków, gryzaczków tak by ssanie dziecka było odpowiednio intensywne by pobudzać brodawki.
  • Przerwy w karmieniu nie powinny być dłuższe niż 6 godzin.

  • Niepłodność laktacyjna najczęściej trwa nie dłużej niż 3 miesiące. Wynika to z tego, że wiele niemowląt przesypia ponad 6 godzin bez karmienia piersią. Zaburza  to rygor karmienia piersią, który potrzebny jest by niepłodność laktacyjna się utrzymywała. Maleństwo z czasem zacznie przyjmować stałe pokarmy, więc mleko będzie stawało się tylko dodatkiem.
    Źródło:
    Troszyński M. Naturalne planowanie rodziny. Warszawa 2005

    TEL-MED POLECA

    • czynna
    • nieczynna

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    W okresie pierwszych 3 miesięcy po porodzie, kiedy młoda mama karmi i nie miesiączkuje możliwość zajścia w kolejną ciążę nie przekracza 0.7% jeśli karmi wyłącznie piersią oraz 2,9% jeśli maluszek jest karmiony mlekiem sztucznym a piersią tylko dodatkowo.