Ciąża

Praca przy komputerze a ciąża - czy mogę dalej pracować?

Publikacja: 18 maj 2015 Ostatnia aktualizacja: 21 maj 2015
Jeśli jesteś w ciąży, a Twoja praca opiera się głównie na siedzeniu przy komputerze nic dziwnego, że pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, czy taki tryb życia będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat pracy przy komputerze w ciąży, jak pracować, aby Twój maluch mógł się prawidłowo rozwijać, a Ty sama czuła komfortowo oraz jakie masz prawa jako kobieta ciężarna u swojego pracodawcy.
Kobieta w ciąży nie powinna pracować przed komputerem – prawda czy fałsz?
Z całą pewnością jest to informacja fałszywa, opierająca się na wynikach badań z przed kilkudziesięciu lat, gdzie nie było takich technologii jak dzisiaj. Obecne monitory ciekłokrystaliczne – LCD emitują bardzo nikłe a co za tym idzie bezpieczne dla zdrowia fale elektromagnetyczne – zarówno dla nas jak i naszego jeszcze nienarodzonego dziecka.
Mimo tego, że żadne badania nie potwierdziły negatywnego wpływu na stan zdrowia w dalszym ciągu obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z 10.09.1996r. mówiące, że kobieta ciężarna może pracować przed monitorem ekranowym najwyżej 4 godziny dziennie.
Jeżeli wymiar pracy przy komputerze przekracza ten limit pracodawca powinien ograniczyć pracę przy komputerze do określonego maksimum, czasowo wyznaczyć inne zajęcie lub jeśli będzie taka potrzeba czasowo odprawić przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.
Warto pamiętać!

Warto również wspomnieć, że kobiety ciężarne nie mogą pracować dłużej nić 8 godzin dziennie, nie mogą pracować w nocy, być bez ich zgody delegowane do pracy poza stałe miejsce pracy.
Pracodawca ma również obowiązek zwalniać kobietę ciężarną  z pracy w przypadku każdorazowego badania zleconego przez lekarza.

Jak pracować, aby mój maluch i ja mogliśmy czuć się komfortowo?

Jeśli uważasz, że fale elektromagnetyczne są najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie jesteś w błędzie. O wiele bardziej istotnym elementem jest Twój wzrok oraz układ mięśniowo - szkieletowy.
  • Kobiety w ciąży powinny co 2 godziny pracy przy komputerze zrobić sobie 15 minutową przerwę, w której należy wstać i pochodzić trochę po pomieszczeniu, wykonać kilka prostych ćwiczeń gałki ocznej, które pozwolą Ci cieszyć się dobrym wzrokiem oraz zapobiegną uczuciu zmęczenia. Krótki „spacer” zapobiegnie pojawieniu się obrzęku nóg, bólu kręgosłupa (szczególnie odcinka lędźwiowo - krzyżowego) oraz cierpnięciu szyi.
  • Pij również dużo płynów (woda) oraz odżywiaj się lekkostrawnymi, zdrowymi posiłkami / przekąskami. Dzięki temu nie będziesz czuła się ociężale. Jeśli masz taką możliwość, co jakiś czas wywietrz pomieszczenie w którym przebywasz oraz staraj się, aby powietrze w miejscu pracy było dostatecznie nawilżone (poprzez specjalne urządzenia nawilżające powietrze, bądź zawieszenie na kaloryferze pojemnika z wodą / mokrego ręcznika).
Ergonomia miejsca pracy

Aby uniknąć niektórych dolegliwości związanych z pracą przy komputerze takich jak zespół cieśni nadgarstka czy pogorszenie wzorku należy przestrzegać kilku podstawowych zasad ergonomii pracy:
  • Monitor powinien być oddalony o około 0.5m, jego górna krawędź powinna być lekko poniżej linii wzroku. Nie należy również obciążać szyi, dlatego ustaw monitor tak, abyś patrzyła na wprost. Należy również w taki sposób ustawić monitor, aby światło się w nim nie odbijało.

  • Fotel na którym siedzisz powinien mieć nie tylko regulowaną wysokość siedzenia, ale również oparcia. Powinien mieć również podłokietniki. Ustaw wysokość siedzenia  oraz oparcia tak, aby podczas siedzenia nogi były zgięte pod kątem 90 stopni, stopy były w całości na podłodze (jeśli nie ma takiej możliwości użyj podnóżka) oraz aby nasz kręgosłup był odpowiednio podtrzymywany, szczególnie odcinek lędźwiowo - krzyżowy. Należy również siedzieć wyprostowanym.

  • Pamiętaj o nadgarstkach! Na co dzień nie zauważamy negatywnego wpływu braku podparcia nadgarstków, ale przy długotrwałej pracy przy komputerze możemy po jakimś czasie mieć poważne problemy z nadgarstkami. W związku z tym zaleca się żelowe podkładki, które odciążą nasze nadgarstki.

Podsumowując

Jako kobieta ciężarna nie musisz rezygnować z pracy. Należy podjąć odpowiednie działania mające na celu polepszenie ergonomii pracy oraz zapewnienie optymalnych warunków dla naszego zdrowia. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się w pełni okresem ciąży.
Źródło:
"Ciąża. Pytania i odpowiedzi. Wszystko, co powinniście wiedzieć trymestr po trymestrze"; praca zbiorowa

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
kobiety w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w nocy? Nie można także bez jej zgody delegować jej poza stałe miejsce pracy (art. 178 par. 1 kodeksu pracy).