Ciąża

Cytomegalia - czy jest groźna dla kobiet w ciąży?

Publikacja: 14 maj 2015
Często powszechne,  nie dające uciążliwych objawów i łatwe w leczeniu choroby stają się niebezpieczne, gdy występują podczas ciąży. Jedną z takich chorób jest cytomegalia. Dowiedz się czym jest i czy jest groźna dla kobiet w ciąży oraz nienarodzonych dzieci.
Czym właściwie jest cytomegalia?

Cytomegalia to choroba zakaźna, wywołana przez cytomegalowirus, należący do tej samej grupy wirusów co półpasiec, czy ospa wietrzna. Choroba jest jedną z najczęściej występujących chorób wirusowych, nie dająca wyraźnych objawów.

Objawy u kobiet w ciąży

Choroba u wszystkich osób jak również u kobiet w ciąży może być mylona ze zwykłym, aczkolwiek dość uciążliwym przeziębieniem. Na ogół niegroźna choroba może natomiast być  stosunkowo niebezpieczna u pań spodziewających się dziecka, tym bardziej iż nasilenie i niebezpieczeństwo zagrożenia życia płodu są różne w zależności od tego czy kobieta już chorowała na tę chorobę wcześniej:
  • Kobiety w ciąży chorujące wcześniej na cytomegalię , które wytworzyły przeciwciała – ryzyko zarażenie płodu jest niewielkie (do 1%).
  • Kobiety ciężarne chorujące po raz pierwszy, u których organizm musi zmagać się z wirusem wykonując jednocześnie zadania wynikające z ciąży – w tym wypadku ryzyko przeniesienia wirusa na płód jest wysokie (nawet 50%). Wirus najczęściej przedostaje się do organizmu dziecka przez łożysko.
Rozpoznanie i diagnostyka

Ze względu na to że objawy choroby są niejednoznaczne, nie jest możliwe zdiagnozowanie choroby na ich podstawie. Potrzebna jest wówczas diagnostyka laboratoryjna – test na obecność przeciwciał cytomegalii IgM oraz IgG. Zaleca się aby wykonywały go kobiety u których stwierdzono ostre objawy przeziębienia, natomiast wielu lekarzy zaleca wykonanie takiego testu każdej kobiecie w trzecim trymestrze ciąży.

Zagrożenia dla zdrowia i życia płodu
  • Jeżeli kobieta zachoruje w pierwszym trymestrze ciąży, gdy płód jest jeszcze słaby najczęściej dochodzi do poronienia.
  • Jeśli uda się utrzymać płód istnieje wówczas wysokie ryzyko pojawienia się wad wrodzonych, zwłaszcza związanych z ośrodkowym układem nerwowym.
  • W przypadku zachorowania kobiety w trzecim trymestrze ciąży zazwyczaj ma miejsce przedwczesny poród.
  • Dzieci matek chorych na cytomegalię w ciąży mogą urodzić się z zapaleniem płuc lub poważną żółtaczką, w późniejszym okresie życia dzieci można zaobserwować epilepsję oraz trudności w nauce.
  • Mimo iż badania pod kątem cytomegalii zazwyczaj nie są wykonywane bezpłatnie, to warto je wykonać z własnej kieszeni w czasie ciąży. Życie i zdrowie dziecka jest najważniejsze, a znając zagrożenie można próbować pobudzić naturalną odporność matki. Ważnym działaniem profilaktycznym jest częste mycie rąk oraz unikanie osób potencjalnie zarażonych wirusem.
    Źródło:
    Cytomegalia.com

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    szacuje się, że w Europie wirus cytomegalii występuje u 70 % osób, podczas gdy w krajach Trzeciego Świata może on dotyczyć nawet 97 % populacji?