Ciąża

Cholestaza u ciężarnych

Publikacja: 08 styczeń 2015
Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WWC) to choroba wątroby, która występuje wyłącznie u kobiet w ciąży. Charakteryzuje się swędzeniem całego ciała co jest niezwykle uciążliwe dla ciężarnej, ale przede wszystkim niebezpieczne dla dziecka. Dowiedz się jakie są przyczyny tego schorzenia oraz jak je leczyć.
Cholestaza jest chorobą, która pojawia się w ostatnich miesiącach ciąży. Jeśli zostanie zbagatelizowana może być przyczyną nagłego przedwczesnego porodu. Nieleczone schorzenie może być przede wszystkim niebezpieczne dla dziecka dlatego ważne jest aby zostało możliwie najszybciej zdiagnozowane.

Przyczyną WWC jest zastój żółci w wątrobie. Konsekwencją tego jest uciążliwy świąd skóry, a także wysokie stężenie kwasów żółciowych w surowicy krwi. Badacze wciąż nie są zgodni co do przyczyn schorzenia. Choroba może mieć podłoże genetyczne, ale też być skutkiem niewłaściwej diety. Bezpośrednia przyczyna tej choroby to nadwrażliwość na hormony - estrogeny i progesteron, które wzrastają w czasie ciąży. Największe ich stężenie występuje w III trymestrze, to właśnie wtedy (ok 30 tyg. ciąży) pojawiają się pierwsze objawy.

Wśród nich występują:
  • intensywny świąd skóry całego ciała,
  • żółtaczka która występuje 1-4 tyg. od ustąpienia świądu,
  • zmiany skórne tzw. przeczosy,
  • powiększenie wątroby,
  • mdłości i wymioty.
Leczenie WWC polega na łagodzeniu objawów. W tym celu stosuje się kwas ursodezoksycholowy, który obniża stężenie żółci w wątrobie oraz leki antyhistaminowe łagodzące świąd. Ciężarna powinna być pod stałą opieką lekarza prowadzącego oraz nie przemęczać się. Ważna jest też zdrowa dieta - unikanie tłustych, smażonych potraw, napojów gazowanych i słodyczy.

Istotną kwestią jest również monitorowanie stanu dziecka. Jeśli nie występują żadne dodatkowe komplikacje nie ma przeciwwskazań aby poród odbył się siłami natury. Wszystko jednak zależy od stanu zdrowia dziecka oraz przyszłej mamy.

Około 2 tygodnie po porodzie objawy choroby samoczynnie mijają. Warto pamiętać, że przebyte schorzenie jest przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnej antykoncepcji. Istnieje również prawdopodobieństwo powrotu choroby w przypadku kolejnej ciąży.
Źródło:
Grzegorz H. Bręborowicz (red.): Położnictwo i ginekologia.. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005

TEL-MED POLECA

Ginekolog Konin Kowalewski Roman/ USG ginekologiczne Konin/ Ginekologia onkologiczna

Gabinet lekarza specjalisty ginekolog-położnik w Koninie.

woj. wielkopolskie
Konin, ul. zmiana
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Cholestaza ciążowa dotyka ok. 4% polskich kobiet. Co ciekawe, odsetek ten jest dużo większy w Ameryce Pd. (nawet 24%), a bardzo mały w Skandynawii (1-2%).