Medycyna ogólna

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Publikacja: 27 listopad 2014

W ciągu ostatnich lat wciąż obserwowany jest wzrost zachorowań na cukrzycę. Choroba ta może prowadzić do wielu różnych powikłań, a jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej. Niestety, jego leczenie jest dosyć skomplikowane. Zdarza się, że konieczna jest amputacja kończyny. Dowiedz się jak zapobiegać oraz pielęgnować swoje ciało, aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

Stopa cukrzycowa może być powikłaniem w zasadzie każdego z typów cukrzycy leczonych zarówno insuliną, jak środkami obniżającymi poziom cukru we krwi. Bardzo ważne jest, aby każda osoba, która ma cukrzycę uważnie obserwowała swoje ciało, a przede wszystkim stopy.

Niepokoić powinna cię sucha i złuszczająca się skóra, której brak już owłosienia. Charakterystyczna jest pękająca skóra pięt z obecnymi owrzodzeniami i ogniskami martwicy. Stopa jest sina, a paznokcie ulegają deformacji.

Powstawaniu tego typu zmian sprzyja niewyrównana cukrzyca. Neuropatia powoduje zmniejszenie progu bólu, a nawet utratę czucia w stopie. Stąd łatwo o wszelkiego rodzaju uszkodzenia stóp, np. otarcia obuwiem, oparzenia czy rany. Typowe objawy to drętwienie, mrowienie oraz pieczenie stóp nasilające się wieczorem i w nocy.

Profilaktyka

Wielu przykrym konsekwencjom stopy cukrzycowej można zapobiec. Ważne jest wczesne dostrzeżenie problemu oraz szybka interwencja ze strony pacjenta.

Oto kilka wskazówek dla ciebie:
  • utrzymuj prawidłowy poziom cukru we krwi – pomoże ci w tym aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz odpowiednia dawka leków,
  • pielęgnuj swoje stopy – skórki wycinaj delikatnie, a paznokcie przycinaj zawsze na prosto,
  • pamiętaj o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry kremami przeznaczonymi do tego celu,
  • w przypadku zranienia się osłoń miejsce jałowym opatrunkiem, jeśli widzisz, że rana się nie goi niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem,
  • zapewnij sobie wygodne obuwie, z naturalnych materiałów, a także skarpetki z bawełny,
  • wystrzegaj się chodzenia na boso,
  • stopy powinny być zawsze czyste i dokładnie wytarte po umyciu miękkim ręcznikiem,
  • unikaj przegrzewania i moczenia nóg, szczególnie w gorącej wodzie,
  • nie używaj kremów i maści na odciski,
  • palenie papierosów uniemożliwia prawidłowe krążenie, zastanów się nad jego rzuceniem.
Leczenie

Zespół stopy cukrzycowej to poważny problem medyczny, a więc do leczenia jest potrzebny zespół wykwalifikowanych lekarzy. Chirurg usuwa martwe tkanki, a także ocena ukrwienie stopy. W leczeniu stosuje się protezy naczyniowe. Jeżeli pacjent bardzo zaniedbał swoje ciało może mu grozić nawet amputacja kończyny. Z badań wynika, że około 85% takich właśnie przypadków można zapobiec.
Źródło:
Karnafel W., Stopa cukrzycowa, Lublin 2008

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
zespół stopy cukrzycowej pojawia się u około 15% chorych na cukrzycę?