Medycyna ogólna

Ból zatok

Publikacja: 22 listopad 2017

Infekcje zatok przynosowych dla jednych to pojęcie znane tylko „ze słyszenia”, innym dolegliwości związane z zatokami towarzyszą przez całe życie. W Polsce co dziesiąta osoba skarżąca się na ból zatok odczuwa go regularnie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat bólu zatok.

Zatoki przynosowe to jamy powietrzne połączone z jamą nosa przez naturalne otwory w jej bocznej ścianie. Wśród zatok wyróżniamy ze względu na lokalizację:

  • zatoki czołowe
  • zatoki szczękowe
  • zatoki klinowe
  • komórki sitowe przednie i tylne.

Zatoki pokryte są jamą śluzową. Zapewniają ochronę cieplną i mechaniczną oczodołów oraz mózgu, a przy tym zwiększają wytrzymałość kości twarzoczaszki. Dodatkowo biorą udział w emisji głosu oraz odbieraniu i przewodzeniu dźwięku. Zatoki również nawilżają, ogrzewają i oczyszczają wdychane przez jamę nosową powietrze.

Najczęstszą przyczyną zapaleń zatok przynosowych u osób dorosłych są nawracające i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych, nieprawidłowo leczony alergiczny nieżyt nosa, mocno zanieczyszczone powietrze lub wady anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.
Zapalenie zatok możemy podzielić na trzy kategorie:

  • ostre zapalenie zatok – po wyleczeniu nie zostawia zmian w błonie śluzowej
  • nawracające ostre zapalenie zatok – powracające epizody ostrego zapalenia; prawidłowo leczone nie pozostawi żadnych trwałych zmian
  • przewlekłe zapalenie zatok – przewlekły stan zapalny niemożliwy do zwalczenia przy zastosowaniu leczenia samozachowawczego

Objawy zapalenia zatok mogą być różne i zależą one w dużej mierze od tego, w których zatokach przynosowych wystąpił stan zapalny. Rozwijający się stan zapalny zatok powoduje narastający obrzęk, co ogranicza ich drożność, a przy tym powoduje ból głowy lub uczucie ucisku w zainfekowanych rejonach.
W przypadku zapalenia zatok czołowych pacjenci uskarżają się na przeraźliwy ból lub ucisk w okolicy czoła, który odczuwany jest także w trakcie jego opukiwania. Zdecydowanie nasila się, gdy chory przejdzie do pozycji leżącej na plecach lub jak pochyli głowę, a odrobinę ustąpi po ponownym uniesieniu głowy.
Infekcja zatok szczękowych objawia się bólem górnej szczęki, większości zębów, bolesnością uciskową policzków oraz głowy w okolicy skroni. W zależności od tego, czy proces zapalny obejmuje jedną czy obie zatoki może pojawić się także ból kości policzka jedno- lub dwustronny. Chory może mieć obolałe okolice oczu. W odróżnieniu do zapalenia zatok czołowych odczuwamy ulgę w pozycji leżącej na plecach, natomiast podobnie jak w poprzednim przypadku, ból nasila się przy pochylaniu.
Jeśli chodzi o zapalenie zatok sitowych, które umiejscowione są nad nosem i między oczami, chory najczęściej odczuwa ból lub ucisk przy wewnętrznym kąciku oka oraz rozsadzający wręcz ból głowy. Dolegliwość nasila się przy kaszlu oraz kiedy leży się na plecach. Uniesienie głowy przynosi ulgę.
Zapaleniu zatoki klinowej towarzyszy ból w okolicy potylicznej, czołowej, skroniowej, oczodołowej, czasem promieniuje też do szczytu czaszki. Leżenie na plecach i pochylanie głowy do przodu pogłębia dyskomfort, natomiast podniesienie głowy sprawia, że ból odrobinę ustępuje.

Źródło:
„Zapalenia zatok przynosowych” A. Krzeski, I. Gromek

TEL-MED POLECA

Laryngolog Poznań Grunwald Łazarz/ Gabinet Otolaryngologiczny Dziecięcy w Poznaniu

Zawadzki Tomasz lek. med. specjalista otolaryngologii w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Słoneczna

Laryngolog Pediatra Zabel-Olejnik Joanna Poznań Winogrady-Piątkowo/ Laryngolog dziecięcy Poznań

dr n.med Joanna Zabel-Olejnik specjalista pediatrii i laryngologii

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Pasieka 36A
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
ból zatok dotyczy 12% całej populacji?