Medycyna ogólna

Jak radzić sobie z padaczką pourazową?

Publikacja: 08 czerwiec 2016

Doznałeś w ostatnim czasie poważnego urazu głowy w wyniku wypadku? Pierwszy raz wystapił u Ciebie atak padaczki? Sprawdź, do jakich konsekwencji może doprowadzić taki uraz lub co jest powodem takich objawów jak padaczka!

Padaczka to inaczej zespół zaburzeń neurologicznych, które objawiają się napadami padaczkowymi, czyli zburzeniami mózgu, spowodowanymi wyładowaniami bioelektrycznymi w komórkach nerwowych.  Padaczka pourazowa powstaje po silnych urazach głowy. Są to urazy, w których do uszkodzeniu uległa tkanka mózgowa.

Kiedy można stwierdzić czy to padaczka pourazowa?

Padaczkę pourazową można stwierdzić, gdy wystapiły co najmniej dwa napady padaczkowe, w krótkim odstępie czasu od powstania urazu głowy np. ok. tygodnia po uszkodzeniu tkanki mózgowej. Niezwykle ważny jest fakt, że takie napady padaczkowe wystepują u osoby, która doznała urazu głowy i nie miała nigdy wczesniej stwierdzonej padaczki. Należy również wykluczyć inne przyczyny zaburzeń neurologicznych mózgu, by określić padaczkę pourazową np. zaburzenia jonowe, elektorlityczne, metaboliczne, niedotlenienie mózgu lub alkoholowe delirium.

Zdarzają się sytuacje, gdzie padaczka pourazowa wcale nie jest pourazową. Takie przypadki padaczki występują, gdy chory doznał urazu głowy, ale nie był on na tyle poważny, aby doszło do uszkodzenia tkanki mózgowej. Jeżeli pacjent nie stracił świadomości lub nie doszło do wstrząśnienia mózgu i nie spowodowało to u niego zbliznowaceń, ryzyko wystąpienia padaczki pourazowej jest niewielkie lub praktycznie żadne. Jednak, gdy epizody padaczkowe się pojawiły, należy szukać przyczyny wystąpienia padaczki gdzie indziej.

Sposób powstania padaczki pourazowej:

W wyniku uszkodzenia tkanki mózgowej powstają w jej obrębie tzw. zbliznowacenia. Są one przyczyną powstania zaburzeń neurologicznych, ponieważ ognisko powstałe wokół tych zbliznowaceń jest padaczkopochodne. Padaczka może rozwijać sie do około 5 lat. Zdarza się tak, że padaczka pourazowa pojawia się dopiero kilka lat po urazie głowy, co jest niezwykle trudne do ustalenia prawidłowych przyczyn wystapienia padaczki pourazowej i ogólnie jej diagnozy.

Leczenie padaczki pourazowej:

Przy padaczce pourazowej stosuje sie przede wszytskim leczenie farmakologiczne. Wsytępuje również możliwość leczenia takiej padaczki poprzez wycięcie chirugiczne zblicnowaconego ogniska w tkance mózgowej, jeżeli jest ona rozległa, operacyjnie określona.

Chory cierpiący na napady padaczkowe, wymagaja wsparcia rozdzinnego i psychologicznego. Nowa sytuacja życiowa może pacjenta wprowadzić w zakłopotakie i dezorientację. Porada psychologiczna pomoże cierpiącemu powrócić do normalnego życia jak również wyczulić na możliwośc wystąpienia ataku padaczkowego i ewetualnie wskaże, jak należy się zachować w takiej sytuacji.

Źródło:
"Zespoły padaczkowe", Werz Mary Ann, Pita Ignacio L

TEL-MED POLECA

Neurolog dorośli i dla dzieci Przeźmierowo Baranowo Swadzim/ Leczenie Padaczki

Przedpelska-Ober Elżbieta dr. n. med. specjalista neurologii i neurologii dziecięcej

woj. wielkopolskie
Przeźmierowo, ul. Rynkowa
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
co 6 Polak odczuwa strach przed ludźmi, którzy cierpią na padaczkę. Aż 16% ankietowanych twierdzi, że tacy ludzie stanowią większe zagrożenie np. na drodze niż ludzie cierpiący na inne schorzenia typu cukrzyca.