Medycyna ogólna

Metody leczenia dyskopatii

Publikacja: 17 luty 2016
Dyskopatia, czyli choroba dyskowa krążka międzykręgowego, jest chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi w coraz młodszym wieku. Najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Za główną przyczynę dyskopatii kręgosłupa uważa się zmiany zwyrodnieniowe zachodzące w obrębie krążka międzykręgowego.
Powstawanie dyskopatii
 
Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Dotyczą one także kręgosłupa, który stanowi podporę całego ciała.  Dyskopatia powstaje najczęściej w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w obrębie krążków międzykręgowych. Inną przyczyną są silne przeciążenia, które przewlekle oddziałują na kręgosłup. Zmiany w strukturze krążków międzykręgowych sprawiają, że w wyniku nieprawidłowej anatomii krążek uciska na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów. Objawia się to znacznymi dolegliwościami bólowymi, czasami dochodzi do ograniczenia zakresu ruchów.

Leczenie dyskopatii

Leczenie zachowawcze
 
Spośród dostępnych metod leczenia dyskopatii można wybrać mniej lub bardziej inwazyjne. W początkowym etapie rozwoju choroby dyskowej można stosować leczenie farmakologiczne, polegające głównie na łagodzeniu bólu. W ramach wspomagania farmakoterapii zaleca się także stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych, obejmujących zarówno masaże, jak i jonoforezę, pole magnetyczne czy TENS. 

Leczenie operacyjne
 
Leczenie inwazyjne obejmuje zabiegi operacyjne stosowane w leczeniu dyskopatii przewlekłej, gdzie w wyniku choroby, oprócz silnego bólu, występują znaczne objawy neurologiczne, jak np. osłabienie siły mięśniowej, zanik mięśni, osłabienie ruchu, niedowład.

Jeszcze kilkanaście lat temu zabieg operacyjny w obrębie kręgosłupa wiązał się z kilkumiesięczną rehabilitacją i długotrwałym, żmudnym powrocie do pełnej sprawności. Współcześnie dostępne metody leczenia są na tyle małoinwazyjne, że już po kilkunastu, a nawet po kilku dniach pacjent może już chodzić. Wśród mało inwazyjnych metod można wyróżnić:
  • operacje endoskopowe kręgosłupa, które dzięki wykorzystaniu mikroendoskopu nie wymagają rozcinania mięśni
  • przezskórna laserowa dekompresje dysku, gdzie przy pomocy igły umieszcza się w dysku końcówkę lasera, który zmniejsza ciśnienie wewnątrzdyskowe, a co za tym idzie, zmniejsza także ucisk dysku na rdzeń i nerwy
  • elastyczne protezy krążka międzykręgowego, które przezskórnie wstrzykuje się do krążka międzykręgowego, poprawiają nawodnienie krążka oraz powodują przesunięcie się wyciekającego płynu do wnętrza dysku
  • krioablacje, polegające na wprowadzeniu sondy w miejsce źródła bólu, która poprzez obniżenie temperatury do -80 st C zmniejsza przewodzenie bólu bez uszkadzania okolicznych tkanek.
Źródło:
"Metody leczenia operacyjnego dyskopatii szyjnej" R. Jankowski, S. Nowak, R. Żukiel, R. Czekanowska-Szlandrowicz, B. Stachowska-Tomczak, J. Moskal; "Dyskopatia - choroba krążka międzykręgowego" J. Janicki

TEL-MED POLECA

Fizjoterapia i Osteopata Poznań Wilda/ Ortopeda i nefrolog dziecięcy Poznań Wilda

ORTOP POLIKLINIKA Poznań Wilda

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Umińskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
ponad połowa dorosłych ludzi na świecie skarży się na bóle kręgosłupa? Część objawów ma charakter nawrotowy, ale sporo dolegliwości jest przewlekłych, które ograniczają sprawność ruchową. Przyczyną tych dolegliwości jest przyjmowanie niewłaściwej postawy podczas pracy siedzącej, brak aktywności ruchowej oraz silne przeciążenia kręgosłupa.