Medycyna ogólna

Nadmierna potliwość - dokuczliwy problem - hiperhydroza

Publikacja: 09 kwiecień 2015 Ostatnia aktualizacja: 23 kwiecień 2015
Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem potrzebnym do normalnego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak jeśli pocisz się cały czas w nadmiernych ilościach powinieneś przeczytać ten artykuł. Najprawdopodobniej dokucza Ci problem nadmiernej potliwości.
Zacznijmy od początku – czym jest pot?

Pot to wydzielina gruczołów potowych składająca się w głównej mierze z wody (aż 98-99%) oraz innych składników takich jak: sól, tłuszcze, mocznik, amoniak, kwas moczowy, kwas mlekowy, węglowodany, sole mineralne.

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe za pomocą porów potowych, zlokalizowanych na skórze. Gruczoły potowe znajdują się prawie na całej powierzchni naszego ciała.
Gruczoły te dzielimy na 2 rodzaje:
  • ekrynowe → zlokalizowane na całej skórze, ich ujście jest w naskórku,
  • apokrynowe → zlokalizowane przy włosie, ujście mają w kanale włosa lub naskórku. To właśnie one wydzielają pot o nieprzyjemnych zapachu.
Największa ilość gruczołów potowych znajduje się na dłoniach i stopach.

Kiedy się pocimy?

Pocimy się zawsze i wszędzie. Jest to proces stały. W warunkach spoczynku i sprzyjających warunkach otoczenia wydzielamy bardzo małą ilość potu. Jest on dla nas niewidoczny i praktycznie niewyczuwalny. Pracuje wówczas ok. 5% gruczołów potowych.
Jeśli warunki otoczenia ulegną zmianie, np. temperatura się zwiększy, bądź znajdziemy się w sytuacji stresującej, pocenie się ulegnie nasileniu.

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość (hiperhidrosis) to nadaktywność gruczołów potowych.
Prawidłowo pracujące gruczoły potowe wydzielają dziennie do 1 litr potu. Ilość ta oczywiście nie jest stała i zależy od wielu innych czynników. W sytuacji stresowej możemy wyprodukować nawet 10 litrów potu!

Rodzaje

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje nadmiernej potliwości:
  • Miejscową – dotyczy konkretnego obszaru, najczęściej dłoni, stóp, pach, rzadziej twarzy. W dotkniętym tą dolegliwością obszarze możemy wydzielać bardzo duże ilości potu, np. będziemy mieć stale wilgotne ręce, co utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu.
  • Uogólnioną – poci się całe ciało. Występuje najczęściej jako skutek innej choroby. Ustępuje często pod wpływem leczenia choroby wywołującej.
Przyczyny

Przyczyny również możemy podzielić na 2 podstawowe rodzaje: fizjologiczne i chorobowe.
  • fizjologiczne → nieodpowiednia dieta, stres, emocje, wysiłek fizyczny – to podstawowe przyczyny fizjologiczne nadmiernej potliwości,
  • chorobowe → zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca), przyczyny neurologiczne, infekcje wirusowe i bakteryjne, niektóre nowotwory, zatrucia.
Jak się tego pozbyć?
  • Osoby zmagające się z nadmierną potliwością powinny zastosować działania profilaktyczno - lecznicze. Należy nosić przewiewne ubrania (nie obcisłe) z naturalnych włókien. Zaleca się również zmianę w ciągu dnia ubrania, bielizny i skarpetek. Oczywiście najważniejsza jest w tym momencie higiena całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem miejsc nadmiernie potliwych. Dbając o higienę jesteśmy w stanie wyeliminować przykry zapach związany z poceniem się, ponieważ jest on głównie wywoływany przez bakterie żyjące na naszej skórze.

  • Jeśli problem nie ustępuję możemy zacząć stosować szeroką gamę produktów przeciw nadmiernej potliwości. Są to różne zasypki, zawiesiny i roztwory zawierające sole glinu i potasu, kwas borny, taninę i formalinę.

  • Pamiętajmy również, aby używać antyperspiranty. Zamykają one pory potowe, co ogranicza wydzielanie potu. Zalecana jest również depilacja miejsc najbardziej potliwych. Włosy sprzyjają rozwojowi bakterii.

  • Znane są również inne sposoby radzenia sobie z nadmierną potliwością, takie jak napary i nalewki z ziół (szałwii, pokrzywy, porostu islandzkiego czy ziela hryzopu). Stopy można moczyć w naparach kory dębu i szałwii.

  • Nadmierna potliwość jest również leczona homeopatycznie.

  • Jako jedna z najnowszych metod leczenie nadmiernej potliwości jest ostrzykiwanie miejsc potliwych oczyszczonym jadem kiełbasianym. Mimo wysokiej skuteczności jest to znaczna ingerencja człowieka i może wiązać się ze skutkami ubocznymi.
  • Podsumowując

    Nadmierna potliwość mimo tego, iż nie jest w Polsce zaliczana jako choroba, powoduje duży dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jest wiele sposobów na pozbycie się tej dolegliwości, aczkolwiek bywa, że skutkują dopiero metody bardziej inwazyjne.
    Pamiętajmy, że pocenie się jest czymś naturalnym, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji skorzystania z inwazyjnych metod zatrzymania pocenia.
    Źródło:
    W.H.C Burgdorf „Dermatologia”

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    problem nadmiernej potliwości dotyka około 1% naszej populacji i może być dziedziczny?