Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Cukrzyca
10 listopad 2017
Cukrzyca...jest jedną z tak zwanych chorób cywilizacyjnych, o tyle groźną, że spora część chorych w ogóle nie wie, że choruje, a dowiadują się, kiedy powikłania są już na tyle groźne, że nie ma zbyt pozytywnych rokowań.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Leczenie w ramach NFZ

Stomatolog w ramach NFZ - bezpłatne leczenie zębów?

Dodano: 15.03.2010Drukuj wróć do listy

Czy znasz zasady korzystania z opieki stomatologicznej w ramach NFZ? Czy wiesz jakie świadczenia stomatologiczne i jakie materiały służące do ich wykonania są bezpłatne? Koniecznie sprawdź jakie masz prawa a za jakie usługi będziesz musiał zapłacić - nawet w gabinecie, który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia...

Aktualnie obowiązuje nas rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009, które definiuje jakie świadczenia stomatologiczne i jakie materiały służące do ich wykonania należą się ubezpieczonym bezpłatnie.

W wykazie gwarantowanych świadczeń ogólno stomatologicznych znalazły się m.in.:
 • Badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej 1 raz w okresie 12 miesięcy
 • Badanie lekarskie kontrolne 3 razy w okresie 12 miesięcy
 • Zdjęcie zębowe wewnątrzustne
 • Znieczulenie miejscowe powierzchniowe jako samodzielne znieczulenie
 • Znieczulenie miejscowe nasiękowe
 • Znieczulenie przewodowe wewnątrzustne
 • Leczenie próchnicy powierzchownej – za każdy ząb
 • Opatrunek leczniczy w zębie stałym
 • Usunięcie złogów nazębnych za każdą 1/2 łuku zębowego 1 raz w okresie 12 miesięcy w obrębie całego uzębienia
 • Leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej (obejmuje każdą wizytę)
 • Usunięcie zęba jednokorzeniowego / wielokorzeniowego
 • Usunięcie zęba przez dłutowanie wewnątrzzębodołowe przy zastosowaniu wierteł, dźwigni
PROTETYKA
 • Uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej wyłącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5–8 brakujących zębów w 1 łuku zębowym
 • Uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej wyłącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie większym niż 8 brakujących zębów w 1 łuku zębowym
 • Zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce (żuchwie) łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualne.
ORTODONTA
 • NFZ gwarantuje bezpłatne leczenie ortodontyczne wad zgryzu z zastosowaniem aparatu do zdejmowania jedno- i dwuszczękowego do ukończenia 12 roku życia
 • Ponadto zapewniona jest kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu w tak zwanym okresie retencji do ukończenia 13. roku życia (dotyczy dzieci leczonych w ramach świadczeń gwarantowanych)
 • Raz w roku kalendarzowym przysługuje naprawa aparatu ortodontycznego wykonanego w ramach świadczeń gwarantowanych do ukończenia 13. roku życia (nie przysługuje wymiana i naprawa aparatu ortodontycznego uszkodzonego z powodunieprawidłowego użytkowania).
LECZENIE PRZYZĘBIA
Podstawowe zabiegi z tego zakresu finansuje NFZ. W ramach leczenia oferuje się zabiegi takie, jak
 • kiretaż zwykły
 • plastyka wędzidełka
 • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
 • unieruchomienie rozchwianych zębów ligaturą drucianą

STOMATOLOGICZNA POMOC DORAŹNA
Ze stomatologicznej pomocy doraźnej pacjent może skorzystać wyłącznie w przypadku:
 • nagłego, ostrego bólu zęba występującego szczególnie nocą
 • obrzęku twarzy
 • urazu twarzy ( złamanie zęba, złamanie żuchwy, złamanie szczęki )
 • krwawienia występującego w obrębie jamy ustnej
W przypadku ogólnie zaniedbanej jamy ustnej i bólu zęba wywołanego czynnikami mechanicznymi bądź chemicznymi (słodkie, kwaśne) lekarz w ramach swoich kompetencji może skierować ubezpieczonego do gabinetu, który udziela świadczeń w godzinach przed i popołudniowych, celem przeprowadzenia sanacji jamy ustnej.

Każdy ubezpieczony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego może i powinien systematycznie kontrolować stan swojego uzębienia 3 razy w okresie 12 miesięcy.

Dlatego zakres świadczeń stomatologicznych w ramach pomocy doraźnej nie dopuszcza sytuacji, by lekarz stomatolog pełniący dyżur w ramach pomocy doraźnej, na żądanie pacjenta przeprowadzał kompleksową sanację jamy ustnej (zakładał wypełnienia, dokonywał mnogich ekstrakcji, usuwał złogi nazębne).

W placówkach stomatologicznej pomocy doraźnej świadczenia udzielane są :
- od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 rano dnia następnego,
- w soboty, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy całodobowo.

Artykuł zaktualizowano: 15.03.2010 r.


Źródło artykułu: Narodowy Fundusz Zdrowia


Podobne artykuły
06.08.2017
08.05.2017
15.03.2017
10.11.2016
28.05.2016
18.02.2016
17.02.2016
27.01.2016
27.01.2016
27.01.2016

Komentarze
 
AGA02.09.2009
WSZYSTKO ŁADNIE PIĘKNIE,ALE I TAK ZA WSZYSTKO TRZEBA PŁACIĆ ,WIEC PO CO TEN WYKAZ?!
zenon15.09.2009
wlasnie po co ten NFZ jak stomatolodzy ze zgorzelca kaza sobie placic za wszystko mowiac krotko ze nfz nie oplaca tych uslug ktore zostaly tu wymienione PRZEZ AUTORA TEJ STRONY wciska sie ludziom kit TAK sam bylem przykladem stomatolog wyrwal mi zeba za ktorego musialem zaplacic jeszcze do tego mnie bolal i po co to sciemnianie ludzi to jest zerowanie na nieznajomosci wielu osob praw pacjeta bo z kad moze wiedziec starsza osoba o tym co jej sie nalezy w ramach uslugi u stomatologa i to ma byc ta wasza demokracja zwykle oszustwo a nie demokracja
16.09.2009
Nie wiem w sumie o chodzi poprzednikom.. Ja tam korzystam co roku z usuwania kamienia, przeglądu i nie płace nic. Ostatnio dopłaciłam jedynie 50zł do wypelnienia a to i tak byla nizsza cena niż w standardowym (prywatnym) cenniku. Tylko ze zawsze przy rejestracji zaznaczam ze wizyta ma byc na NFZ no a jak ktos idzie do prywatnego gabinetu (ktory ma szyld NFZ) i nic nie mowiac korzysta z uslug to pewnie ze skasuja prywatnie :)
kama16.09.2009
byłam u stomatologa na NFZ i ubytki w zebach 1,2,3 nie wyleczył mi stwierdzając że to tylko prywatnie,, na NFZ nie nalezy sie. i co?
22.09.2009
Mama22.09.2009
Ja leczyłam i też płaciłam za wypełnienie, nikt nie pyta czym wypełniać /bezpłatnie czy nie/ ani anie informuje jak to zrobił. Lubartów
Olo01.10.2009
I poco to całe pisanie i tak trzeba płacić własnie sie dzis przekonałem ile kosztuje dłubanie se w zebie przez Stomatologa na "Kase chorych" którą powinni dawno juz zlikwidować i zrobić wszystko prywatne :-) Wówczas tylko naprawde dobrzy specjalisci mieli by co jeśc a reszta do łopaty
magdalena02.10.2009
bzdury takie opowiadacie że szok. od dziecka chodza na kase chorych i rzadko za cokolwiek place a jak juz mam placic to najpierw sie mnie pytaja. jeli nie ma tak u waszego dentysty to zalecam jego zmiane albo kupcie sobie okulary i przeczytajcie do jakiego gabinetu wchodzicie- może na dzwiach pisze prywatnie:D a temu co zaleca zlokwidowanie kasy chorych ja zalecam zlikwidowanie mózgowia bo widze ze go nie uzywa.
Gośka08.10.2009
No,to droga Madziu ja dziś byłam w bolcu na N.F.Z.i ja k pani zatruła mi na górną czwórkę poinformowała mnie,że spotkamy się 26 i koszt 200 zł.Ja rozumiem,że za niektóre rzeczy się płaci,ale najpierw trzeba pacjenta uświadomić,bo jakbym miała kasę mam prawo wyboru stomatologa a teraz jestem na niego skazana.
Edyta09.10.2009
Ja też dziś sie przekonałam co to znaczy leczyc zęby na kase chorych:((Ale mnie troche mniej to kosztowało jak Gośke-leczona kanałowo górna 5,z plombą-100zł.Inne dziurki,mniejsze po 50zł.
zdziwiony12.10.2009
a ja się dziś dowiedziałem, że kanałowe leczenie piąteczki będzie mnie kosztowało 600 a ewentualne wyrwanie ząbka to koszt 120 zł.Ponieważ szanowni państwo nie mają " podpisanej umowy z chirurgiem". To dopiero szok. Zaznaczam iż byłem w gabinecie który ma podpisaneą umowę z nfz. Historia miała miejsce w Chorzowie.
Ifka13.10.2009
Ludzie widać że zero w was zaradności!!! Jak raz pójdziecie do gabinetu który na następnej wizycie chce was skasować kilkaset złotych to kto powiedział że MUSICIE tam kontynuować leczenie? Ja w takiej sytuacji sprawdziłabym ceny w innych placówkach. Poza tym leczenie kanałowe to już efekt sporych zaniedbań - zawsze wcześniej problem jest do wyleczenia innymi, tańszymi metodami. Więc dlaczego ja płacąc za ubezpieczenei miałabym płacić za tych którzy o zęby nie dbają a potem przychodzą z płaczem do leczenia kanałowego? Masakra!
ania 14.10.2009
to prawda banda złodzieji na tym świecie za wszystko trzeba płacić niedawno byłam usunąć czwórkę( którą prędzej leczyłam i nic to nie dało)i przy usunięciu dentyska ułamała mi trójke i co?ból niesamowiyy dopłaciłam do doklejenia 5dych a po 2dniach wszystko odpadło?gdzie jest sprawiedliwość i poszanowanie pacjenta???????????może też stwierdzi że trzeba ją usunąć żeby nabić sobie kase za następny ząb do wstawienia a za taką usługę liczy sobie 400zł
Edyta21.10.2009
Do Ifki-mam ubytek w dolnej 4,kanałowo nie trzeba leczyć,plomba ma być amalgamatowa a i tak mam zapłacić 50 zł.No i co Ty na to?A co do zmiany gabinetu to sama wiesz że dentysta dentyście nierówny.I tu wolę zapłacić te 50 zł(chociaż nie powinnam)ale mam pewność że plomba mi nie wypadnie po tygodniu...U innego nie zapłacę ale zaraz z powrotem będę mieć dziurę.A tak w ogóle to cały ten NFZ to wielkie oszustwo i tyle!!!
gienia21.10.2009
Jakiś mądrala napisał że ludzie nie dbają o zęby a potem muszą mieć kanałowe leczenie.Ja bardzo dbam.miałam niewielką dziurkę,kazałam zaplombować/dentystka na Prusa w Chorzowie/,plomba światłoutwardzalna,a po 3 miesiącach.ból niesamowity,twarz opuchnięta, i wizyta podczas której dentystka stwierdziła że widocznie rozwinęły się w zębie beztlenowce,ząbek rozwiertany,czeka mnie leczenie kanałowe.A co najgorsze dentystka twierdzi że z jej strony to nie jest błąd w sztuce,tylko czasami się tak zdarza./nie wierzę jej/
aga21.10.2009
tak jak gienia, miałam przypadek z kanałowym leczeniem u dwóch różnych stomatologów, najpierw mały ubytek który wcale mnie nie bolał leczony był normalnie plombą światłoutwardzalną a potem ból i okazało sie ze konieczne jest kanałowe leczenie, tak miałam z dwoma zębami
26.10.2009
wychodzi na to że jak nie ma się pieniędzy to trzeba wszystkie zęby powyrywać i chodzić szczerbatym!!
Teresa27.10.2009
Nie bardzo wiem po co są wywieszki "kontrakt z NFZ" skoro i tak nie pytając się pani doktor "zakłada" plombę światłoutwardzalną nie pytają choćby czy mam przy sobie pieniądze żeby za nią zapłacić.Obawiam się,że plomby zakładane w Polimedice w Łodzi przetrwają mojego męża,ale muszę przyznać,że znacznie uszczuplają nasze dochody finansowe;z których notabene NFZ "kasuje" niemałe składki. Powyrywać zęby to najmniejszy problem,tylko co dalej;skoro 1 proteza ma wystarczyć na 5 lat/cheroiczna decyzja-którą robimy dolną czy górną/,a na dodatek robiona z bardzo kiepskich materiałów. Życzyłabym sobie i wszystkim piszącym na forum aby wreszcie ktoś z "mocnymi,zdrowymi" zębami leczonymi zgodnie z NFZ przeczytał te wypowiedzi.Szczerbata
irek30.10.2009
Tabela to fikcja, przynajmniej w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia. Niestety nie ma kontroli w gabinetach dentystycznych, które (współpracują) z NFZ. Wiadomo, że mało który stomatolog jest uczciwy, a praktycznie każdy chciwy i bez skrupułów liczy wydumane kwoty. Uważam, że odpowiednie służby powinny zająć się tym procederem i traktować nieuczciwych stomatologów jak łapówkarzy i bez skrupułów karać. Uważam również, że powinny być stworzone fora internetowe, gdzie można wyrazić swoją opinię na temat konkretnego stomatologa w Twoim mieście. Warto wiedzieć komu ufać, a kogo omijać szerokim łukiem. Pozdrawiam Irek z Zamościa
Anna04.11.2009
Edyta! Ja sie wcale nie dziwie że lekarze dodatkowo pobierają opłaty choć nie powinni - skoro pacjenci tak jak Ty i tak płacą, a nie chcac stracić swojego stomatologa nikomu tego nie zgłoszą. Sama kiedyś składałam skargę w NFZ i dość szybko placówka miala kontrole. No ale jesli nikt o czymś takim nie mówi to co sie dziwic ze pobieraja na boku!
Paweł04.11.2009
fora, nie ma szans - łamanie ustawy o ochronie danych osobowych. Jeśli chodzi o chciwość lekarzy - ogromna. A może by tak pozakładać im kasy fiskalne w gabinetach ?
15.11.2009
W tamtym roku, czyli mając 17 lat poszłam do dentysty na kanałowe leczenie zęba i zapłaciłam 360 zł....dodam że nie jestem bogatą osobą a leczyłam się na NFZ...
16.11.2009
jakbym liczyła na nfz tobym już pewnie nie miała połowy zębów. a ifka głupoty opowiada, u mnie pod plombą się rozwinęła martwica i trzeba kanałowo leczyć, naturalnie odpłatnie. system ubezpieczeń to fikcja i świetnie by było, gdyby w końcu rząd to przyznał.
anita17.11.2009
szukałam dziś dentysty,który by mi pomógł bo mnie bolała całą noc ósemka ,na kase chorych oczywiscie i wyobrazcie sobie że jeden odsyłam mnie do drugiego i tak byłam az u czterech.W końcu ostatni po moim proszeniu mnie przyjął ,sprawdził zęba i stwierdził że na ubezpieczenie nic mi z nim nie zrobi chyba że odpłatnie za 120 zł bo ósemek na kase chorych nie robią.Tu sie załamałam ,przecież gdyby mnie było stać to bym nie latała na nfz tylko poszła prywatnie.Tak mu powiedziałam i wyszłam
Olek29.11.2009
A usunięcie ósemek jest bezpłatne EKSTRAKCJA ZĘBÓW NFZ zapewni pacjentom: * bezpłatne wyrywanie zębów (łącznie ze znieczuleniem) * chirurgiczne leczenie złamania szczęki czy żuchwy * operacje zatoki szczękowej * zatamowanie krwawienia * usunięcie "ósemek", guzków i torbieli
kika10.12.2009
Ludzie, w momencie gdy macie spory ubytek to istnieje prawdopodobieństow, że skończy się to leczeniem kanałowym. Tak niestety zbudowane są nasze kochane ząbki. Jeśli lekarz wierci i jest blisko miazgi, to zawsze istnieje ryzyko leczenia kanałowego. Cieszcie się, że taki lekarz spróbował Wam zamknąć ząb a nie od razu go skazywał na leczenie kanałowe. Kanałowe - martwy ząb! Poza tym, zapytajcie wcześniej ile za to zapłace? A nie siadacie, rozdziwiacie japy a później robicie sarnie oczy, ze kosztuje to 100. Lekarz nie wstawia Wam darmowych - srebrnych pląb, tylko robi cos w ludzkim kolorze, co jest odpłatne. Kto pyta nie błądzi. Pozdrawiam all.
rose15.12.2009
Kika, jeżeli dobrze sobie przypominam, lekarz jest ZOBOWIĄZANY do poinformowania pacjenta o użyciu lepszego, odpłatnego materiału - co więcej, powinno to mieć formę oświadczenia, które podpisuje pacjent. Bo to pacjent ma decydować czy np. na zębie 6- chce plombę biała czy szarą. Gdy sytuacja jest czysta to nikt sarnich oczu nie robi. Sama mam do czynienia ze stomatologami którzy dobrych obyczajów przestrzegają, informują co mogą standardowo a co odpłatnie. Nigdy jeszcze lekarz nie postawił mnie przed faktem dokonanym, ani nie zmuszał mnie do domyślania się co NFZ uważa za nieodpłatny standard. Osoby wobec których lekarz zachowa się w taki sposób powinny to bezwzględnie zgłaszać i chodzić do dentysty uczciwego w którego gabinecie wyraźnie widać cennik i wykaz...
Angela16.12.2009
Z przykrością muszę stwierdzić że dzwoniłam do 20!!!!! gabinetów stomatologicznych NFZ w Krakowie i z wielkim rozczarowaniem muszę stwierdzić że żadna placówka nie świadczy tych usług !!!!!! do każdej trzeba dopłacić i to nie mało. Robicie z ludzi kretynów może powstaną strony z dokładnym adresem gabinetów stomatologicznych bo jak na razie takie nie istnieją!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Angela16.12.2009
Z przykrością muszę stwierdzić że dzwoniłam do 20!!!!! gabinetów stomatologicznych NFZ w Krakowie i z wielkim rozczarowaniem muszę stwierdzić że żadna placówka nie świadczy tych usług !!!!!! do każdej trzeba dopłacić i to nie mało. Robicie z ludzi kretynów może powstaną strony z dokładnym adresem gabinetów stomatologicznych bo jak na razie takie nie istnieją!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja18.12.2009
Ifka mylisz się co do leczenia kanałowego chodze ciagle do dentysty na kontrolne babania dbam o chigiene zembów az kiedys zabolała mnie cala szczela na poczatku mysleli ze to siudemki mi wychodza ale szkoda nie okazało sie ze to zombek zaczoł sie psuc od środka wiec mi tu nie pisz takie pierdołyze sie nie dba o zemby.CAUSKI.
Małgosia21.12.2009
Ja chodzę do stomatologa na NFZ i dopłacilam tylko raz 50 zł..Panie zawsze się pytają czy chcę robić na NFZ czy dopłacić,(dodam,że bardzo boję się dentysty ponieważ mam paradontozę i już się trochę wycierpiałam).Panie są bardzo sympatyczne nie ważne czy dopłacasz czy nie,znalazłam ten gabinet w necie,jak ktoś mieszka w Łodzi to ul......Przy moim strachu naprawdę ten gabinet przypadł mi do gustu a czytając wasze komentarze cieszę się,że dobrze trafiłam.
rose22.12.2009
Angela, a zgłaszałaś w NFZ? Bo jeżeli wyciągają z pacjentów pieniądze to trzeba reagować. Po co im kontrakt, jeżeli chcą sami swoje ceny ustalać? Powieszą sobie szyld "umowa z NFZ" jako rodzaj wabika, bo więcej ludzików przyjdzie? A może wyciągają forsę zarówno z NFZ jak i od pacjenta? Nie Ty będziesz ustalać o co chodzi, ale reaguj. Zresztą pisząc tu już to robisz. Ludzie jak będziecie zgłaszać takie rzeczy to przysłużycie się wszystkim, lekarze to też ludzie i różnie z ich uczciwością być może.
malutka28.12.2009
hej, a ja mieszkam w Lublinie, wiecie gdzie tu można pójść bezpłatnie do dentysty??? Ząb mnie boli już 3 dzień, musiałam się męczyć, bo święta były, a teraz chcę jak najszybciej pójść, bo niedługo znowu dni "świąteczne" będą, a na... do tej rzeźni nie chcę iść :( już kiedyś byłam, to myślałam, że na fotelu zejdę... bo działają tam bez znieczulenia :/ no i jeszcze pani doktor powiedziała, że mam iść na leczenie kanałowe hmm a tu wyżej ktoś napisał, że jak leczenie kanałowe, to ząb jest martwy, to w jaki sposób boli mnie martwy ząb? ;o Na prawdę jak się nie ma kasy, to najlepiej, żeby zęby powypadały, daj Boże, aby bezboleśnie... po co my płacimy te składki zdrowotne itp... jak ja nigdy nie dostałam żadnego odszkodowania, bo na szczęście chociaż kości mam moce, w przeciwieństwie do zębów ;( POMOCY !!!!!!!!!!!
Ula30.12.2009
Leczenie zębów w ramach NFZ to fikcja. Wyrwanie zęba ma być darmowe - kolejna fikcja. Musiałam mieć usunięty ząb i dentystka zapytała czy ma być znieczulenie na kasę chorych nie zgodziłam się bo znieczulenie to jest nic nie warte, miałam wcześniej już wyrywany ząb w znieczuleniu zafundowanym przez NFZ - było nieprzyjemnie. Zdecydowałam się zapłacić i dobrze zrobiłam bo obyło się bez bółu. Mąż miał założoną plombę światłoutrwaldzalną za 70 zł po 4 miesiącach mu wypadła a stomatolog nie uznał reklamacji. U kolejnego dentysty jak się okazałao ząb nadaje się tylko do usunięcia.
przemo06.01.2010
po co placimy takie horendalne skladki skoro nigdzie nie mozna leczyc sie prywatnie.złodzieje i lekarze i politycy.tak to jest ,bogaty nigdy nie zrozumie biednego.trzeba wyrwac wszystkie zeby.a gdzie tutaj pomoc blizniemu,cierpiacemu,etyka lekarska.no coz kasa rzadzi swiatem
Marcin07.01.2010
Witam.Mieszkam w Woj.Warmińsko-Mazurskim miasto Ełk systematycznie co tydzień jestem u stomatologa ale nigdy nie miałem skutecznego leczenia.Po ponad 18 latach niesamowitych wizyt gdzie straciłem górną jedynke potem 3 i tak aż w wieku 29lat ma tylko 8 własnych zębów.Reszta sztuczna! Nie z mojej winy podkreśle co się okazało mam chorobę jamy ustnej mogę dbać o zęby do woli i tak mi się zepsują a NFZ nie przewiduje mojego leczenia jak bym miał teraz z własnej kieszeni zapłacić za lek to proszę bagatela 40tys zł! I co Ja mam teraz zrobić dbałem a g.. z tego mam sztuczna szczene i brak uśmiechu bo się te dziadostwo z NFZ sypie co raz najtańsze materjały a za dobrą musiał bym około tysiąca zapłacić gdzie sprawiedliwość!W NFZ tylko liczyć kase potrafą
iza07.01.2010
to wszystko to bzdura.Widziałam opis i punktację za leczenie kanałowe dzieci. lekarz nie może leczyć za darmo zęba z 3 kanałami ze zgorzelą u mego dziecka, czyli zęba 6-tego bo nie ma takiego świadczenia z opisu NFZ. .Zęby z 2 kanałami zakażonymi już u dzieci może leczyć bezpłatnie , a z 3 nie,więc nie jest to prawda że u dzieci leczenie przewodowe jest bezpłatne. U dorosłych naprawa protezy za darmo jest możliwa gdy trzeba zrobić wycisk, a gdy nie trzeba to musisz płacić-taki jest opis Nfz. Czy to nie bzdura?
ALEKSANDRA10.01.2010
Jak tak czytam to co wypisujecie to aż nerwy mnie biorą!! Napisze Wam jak to powinno być na prawdę gdy pacjent przychodzi do stomatologa na NFZ. Po pierwsze ceny za leczenie kanałowe są dość wysokie - chodzi mi tu o zęby 4,5,6,7,8 co do zębów ósmych raczej nie leczy się ich kanałowo, można go zatruć, ale dalej już nic, ponieważ zęby ósme dośc często mają zakrzywione korzenie, gdzie nie da się na koniec leczenia wypełnić kanałów i ząb by bolał itd. Więc raczej gdy boli ósemka i jest dosc duża próchnica i lekarz stwierdzi, że nie nadaję się on do leczenia to od razu proście o skierowanie do gabinetu chirurgi stomatologicznej gdzie Wam usuną tego zęba na fundusz, jeżeli ten stomatolog nie ma umowy na Chirurgię (np u mnie tak jest i my kierujemy do chirurgii stomatologicznej, chociaż są duże kolejki pacjent się zapiszę i czeka spokojnie). Dobra pomijamy to, teraz jeśli chodzi o kanałowe leczenie prywatne - zębów 4,5,6,7 to jest odpłatne ponieważ są to żeby dwu i trzy kanałowe których NFZ nie refunduje i tutaj się zaczyna!! Przy takie wizycie każdy ma serce w gardle bo nie każdego stać, żeby wydać 200 zł. Czytałam u kogoś, że 600 zł lekarz sobie zażyczył - mam na to też wyjaśnienie, ponieważ gabinet który jest dobrze wyposażony i taki lekarz ma mikroskop pod którym pacjentowi zrobi leczenie kanałowe, endometr (do mierzenia głębokości, długości kanału) to może sobie policzyć 600 zł, ponieważ jest to poświęcenie ze strony lekarza nic mu nie umknie, dobrze kanały będą wypełnione itd. Natomiast leczenie w zwykłym gabinecie bez mikroskopu i endometru to jest jednak lipa. Tak mi się wydaję, ale dobry lekarz to i bez mikroskopu sobie poradzi. Są dwie metody tego leczenia. Pierwsza: bez zatruwania zęba, więc bez cierpienia czyli przyżyciowe leczenie czyli w znieczuleniu, lekarz znieczula pacjenta i tam wszystko po kolei robi... A metoda druga polega na zatruciu zęba i wtedy boli ząb przez około 3 godziny, że nawet tabletka przeciwbólowa nie pomaga (ta metoda jak dla mnie jest najgorsza). chyba wytłumaczyłam? Nie chce mi się tego pisać, chętnie bym Wam odpowiedziała na wszystkie pytania, ale za dużo tego. Jeszcze tak co do Pani Gieni która napisała wyżej miała Pani plombowanego zęba, a pózniej zrobiły się tam beztlenowce i trzeba było leczyć kanałowo, więc to nie jest wina lekarza, ząb bolał to lekarz stwierdził próchnicę i zaplombował to, te beztlenowce które się tam zrobiły to ZGORZEL MIAZGI ZĘBA, lekarz rozwiercił i zaczęło śmierdzieć - więc wtedy też jest leczenie kanałowe bo tą miazgę trzeba usunąć i te pozostałe masy zgorzelinowe itd ( w tym przypadku nie trzeba zatruwać zęba), wtedy tylko rozwierca się zęba i pozostawia otwartego, żeby się tam te gazy nie zbierały bo wtedy boli, i za tydzień przychodzi się do leczenia albo za 3 dni jakoś tak :) Któraś Pani powyżej pisała o znieczuleniu na kasę chorych - nie ma czegoś takiego!! Znieczulenie które najczęściej daja lekarze to Lignocaina z noradrenaliną 2% to jest dobre znieczulenie, ale trzeba dobrze podawać znieczulenie! Lepsze znieczulenie to Ubistesin forte 4% to już siekiera wśród znieczuleń :) Ale to na prawdę zależy od podania... Jeżeli idziecie usunąc zęba na kasę chorych (NFZ) to macie prawo zapytać się jakie chcą wam dać znieczulenie. Nigdy nie mówcie że dopłacicie do lepszego bo lekarz oczywiście się zgodzi, ale to jest nie prawane do funduszu- chcecie znieczulenie dobre zapytajcie - są różne znieczulenia, ale najlepszy jest ten Ubistesin jeśli lekarz na odczepne podaje znieczulenie. To trzeba umieć podac przewodowo, że powinno zdrętwieć pół szczeki. Co do Pani Izy powyżej - Leczenie kanałowe u dzieci do 18 roku życia jest bezpłatne na fundusz w zębach wszystkich!!! Czy jest zakażony czy nie to nie ma tutaj żadnej rozmowy - ma wyleczyć lekarz za darmo i kropka!! LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ ROBIĆ W KONIA (LEKARZE TEŻ POTRAFIĄ WYKORZYSTYWAĆ). PS. NIE JESTEM LEKARZEM. JAKBY KTOS MIAL PYTANIA TO PISZCIE, NA KAZDE ODPOWIEM dodatkowe89@op.pl POZDRAWIAM!
ALEKSANDRA10.01.2010
Gdyby ktoś miał pytania to mój adres e-maill to dodatkowe@op.pl tam wyżej jest pomyłka :( :)
15.01.2010
Ja tez mam pytanko bo ja na NFZ leczyłam 6 i cały koszt leczenia to 200zł
olga,warszawa21.01.2010
a ja skomentuję to wszystko tak:pacjenci są obrzydliwi, brudni,śmierdzący i nie myją w ogóle zębów.I mam gdzieś etykę lekarską jak mi na twarz leci żarcie sprzed miesiąca.ludzie idą do dentysty tylko jak boli a tak mają go gdzieś.Niestety pacjenci swoim zachowaniem uczą lekarzy hamstwa.I bardzo dobrze że fundusz nie refunduje kanałowego.rwać rwać i rwać.
zszokowany26.01.2010
olga: proponuje zmienić zawód. Muszę przyznać, że twoje wyznanie, że masz gdzieś etykę lekarską kiedy pacjent ma nieumyte zęby zrobiło na mnie wrażenie. Przez pewien czas opiekowałem się starszymi ludźmi, którzy nie zawsze byli czyści i pachnący, a nigdy mi coś takiego nie przyszło do głowy. (A zapewne zarabiałem wtedy znacznie mniej niż przeciętny stomatolog).
alicja i moje marzenie warszawa26.01.2010
z uwaga dziś przeczytałam prawie wszystkie wypowiedzi. Każdy z was po części ma rację. Ale najwazniejsze jest i nawiam wszystkich do odwiedzania gabinetów dentystycznych wiem samo po sobie jak zaniedbałam swoje zęby ze zwykłego strachu i lenistwa dziś mój problem jaką szczękę mam nosić.Bardzo bym chciała mieć w miarę wygodną niezdejmowana szczękę. Ale jakoś nie mogę wygrac w TO LOTKA .Całą wygraną jaka by ona nie była oddała bym za piekny uśmiech. Fajnie by było, aby były gabinety dentystyczne ,które mogły by rozkładać w ratach koszty. Ale to daleka przyszłość. To by było spełnienie moich marzeń. pozdrawiam wszystkich i stomatologów również i tych uczciwych i nieuczciwych
olga,warszawa26.01.2010
ja nie mówię o starszych schorowanych ludziach kolego.a gdzie etyka pacjenta co..posłuchaj znam ludzi po 70 którzy są schludni zadbani,mimo ze np.ciężko chorują.Natomiast jeżeli wchodzi pacjent w wieku 20 lat do gabinetu popijając colę i po wypaleniu 5 papierosów to już niestety lekka przesada i brak szacunku.a nie wiesz może jak dentysta ma zbadać zęby skoro w buzi jest jedzenie sprzed tygodnia i nie widać gdzie jest ząb a gdzie jedzenie.kochany dentyści nie są od mycia zębów!!(tak jak ginekolog nie jest od mycia pewnych części ciała)pracuje już ładnych parę lat i niestety stwierdzam że młodzież nie myje zębów,z roku na rok jest gorzej wręcz tragicznie,sami rodzice mi to mówią"pani doktor on nawet nie ma szczoteczki w domu,a przed wizytą zamiast wyszorować zęby to siedział na internecie i grał w grę".jakieś granice higieny wypadałoby zachować.pacjenci też kłamią,zatajają choroby w wywiadzie,i przychodzą jak boli,a jak już się pomoże to się zapisują i nie przychodzą nie racząc nawet zadzwonić.taka rzeczywistość
Ivona29.01.2010
Olga to co piszesz to jakaś masakra. Rozumiem, że wkurzają Cie ludzie,którzy nie myją zębów itd. ale wszystko ma jakieś granice!!Wspołczuje pacjentą którzy trafiają do Ciebie na leczenie skoro Twoja polityka to "rwać, rwać, rwać". Dentysta to lekarz,a jeśli lekarz ma gdzieś etyke lekarską to albo to wypalenie zawodowe albo totalny brak powołania, zastanów się nad tym...
Malpka z Gdyni30.01.2010
Leczylam jedynke kanalowo w gabinecie stomatol. ,ktory ma podpisana umowe z NFZ i zaplacilam 240 zl. Dentystka stwiredzila ,ze za leczenie kanalowe nie ma doplaty z NFZ . Wiec jak to jest rzeczywiscie. Czy NFZ doplaca czy nie.
ALEKSANDRA31.01.2010
Zgadzam się w stu procentach z Panią Doktor. Pracuję w gabinecie ale nie w Warszawie troszkę niżej mieszkam i powiem szczerze że nie spodziewałam się że tak jest. Dla mnie Warszawa to bardzo bogate miasto. Moje wyobrażenia były takie że wszyscy maja piękne uśmiechy!!! Jedak tak nie jest - dla mnie to by nie było sprawy - gdyby nie to że u nas nawet nikogo nie stac na wypełnienie światłoutwardzalne wszyscy biora amalgamaty bo na fundusz "a Pani doktor to 6 nie będzie mi widac jak przyjde za tydzien z ta jednyką to wtedy wezme to lepsze wypełnienie" a tu przychodzi i nie ma pieniedzy i znowu na fundusz chemoutwardzalne. Jeżeli lekarze u nas chcą zarobic to robią wszystko ja pacjenta z resztkami bym nie przyjęła - no ale cóż trzeba!!!! Jak kiedyś przyszedł pan który nie umiał zdjąc protezy przez 3 miesiące - ludzie litości wy nie sluchacie co my slużab zdrowia do was mowimy - proteze myje sie po każdym posiłku, chodziaż opłukaj! Eeee a potem pretensje pani doktor źle mi zrobiła zęby bo mam przebarwienia albo jakiś syf między zębami! Wyrywać i jeszcze raz wyrywać to prawda!!!!!!! Nawet leczenie kanałowe jak przysluguje w 1,2,3 to nie przychodza leczyć z parapastą chodza po 4 miesiące a później mają pretensje ze bolało a bylem u dentysty!!!!! Mam na prawde nerwy ale kocham stomatologię. Przepraszam za błędy :-D
Kasiaa02.02.2010
Mi w gabinecie stomatologicznym powiedzieli, że za leczenie kanałowe mam zapłacić 300 zł + 90zł bląmba. A jak widać to do osiemnastego roku życia płaci NFZ
04.02.2010
Mam takie pytanie.Czy w roku obecnym za plombę światłoutwardzalną z NFZ nie ma dopłaty?Chodziłam do gabinetu stomatologicznego i dopłacałam do plomby światłoutwardzalnej,a teraz stomatolog powiedział mi,że muszę pełno odpłatnie zapłacić tak jak prywatnie bym się leczyła.
04.02.2010
Mam takie pytanie.Czy w roku obecnym za plombę światłoutwardzalną z NFZ nie ma dopłaty?Chodziłam do gabinetu stomatologicznego i dopłacałam do plomby światłoutwardzalnej,a teraz stomatolog powiedział mi,że muszę pełno odpłatnie zapłacić tak jak prywatnie bym się leczyła.
Annn07.02.2010
A ja uważam że warto zapłacić jak ktoś porządnie zrobi (nie mówie tu że na fundusz robią fuszerke bo czesto lepiej niz prywatnie) zależy na kogo sie trafi. Ja trafilam na stomatologa który mi mimo iż mówiłam że boli itd to tylko plombe na 6tke założył, wrocilam do niego po kilku dniach mowiac ze boli dalej ale powiedzial ze tak ma byc i przejdzie. Gdy po 2giej nieprzespanej nocy wilam sie z bólu pojechałam na pogotowie tam trafiłam na fajna babke która rozwierciła od razu mi zeba i poczułam ulge. Zostawila na 3 dni otwartego i teraz mam iść na zdjęcie i bedziemy decydowac czy kanalowe czy wyrywamy. Od razu powiedziala ze zdjecie kosztuje 25zł i leczenie jest tez platne. Ale i tak juz straciłam zaufanie do tych "lekarzy" :/
ALEKSANDRA07.02.2010
ZGADZA SIĘ W ROKU 2010 NFZ ZNIÓSŁ DOPŁATY TERAZ ZA WYPEŁNIENIE ŚWIATŁOUTWARDZALNE TRZEBA BĘDZIE ZAPŁACIĆ PRAWIE 2X TYLE NIŻ W ROKU 2009. CHCECIE MIEC PLOMBĘ ŚWIATŁOUTWARDZALNĄ TO PŁAĆ - U NAS WYNOSI TO OKOŁO 140 ZŁ. POZDRAWIAM.
BoDek08.02.2010
MAŁGOSIA mozesz napisac gdzie w lodzi robisz te zabka??wlasnie szukam jakiegos dentysty z NFZ i w lodzi ciezko o takiego mail bodek1102@o2.pl pozdro
Paula09.02.2010
O! A ja mam za sobą 3 wizyty u stomatologa i gdybym nie opowiadała rodzinie co mi robi kobieta, to bym nie wiedziała, że mam leczenie kanałowe.. Ta kobieta nic mi nie mówiła, a ja skąd mam wiedzieć o co pytać? Nie znam się na tym? Chciałam plombę, ok skoro są powikłania to powinna powiedzieć jakie leczenie zastosuje.. Najlepsze jest to, że na 3ciej wizycie kobieta się mnie pyta czy jestem przygotowana do zapłaty (ja taki zonk, jakiej zapłaty? sobie myślę, że za plombę białą no to będzie z 70 zł.) no i pytam jej ile (miałam waciki w buzi..) a ona mówi: za kanały 180 + 80 plomba chyba ze chce metalową to za darmo.. i tak oto na NFZ zapłacę 260zł. ;] Nawet gdybym brała metalową to 180zł. o 180 za dużo.. Najbardziej mnie drażni, że NIC a NIC nie wspomniała wcześniej o kosztach jakichkolwiek.
ALEKSANDRA10.02.2010
Paula - zgodzę się, że masz miec prawo być zła dlaczego nie powiedziała ci że masz kanałowe leczenie i czy się zgadzasz na nie w ogole. Ale jeśli cgodzi o kanałowe leczenie zębów 4,5,6,7,8, (góra i dół) to nieststy trzeba połacić - bo 1,2,3 refunduje NFZ.
Monika11.02.2010
Tydzień temu w piątek wieczorem poczułam ból zęba ( 7 ).Bolał tylko wtedy gdy stukałam w niego dolną 7. W nocy bolała mnie już cała górna szczęka.Wszystkie chore zęby miałam wyleczone, i nie było żadnych ubytków. Całą sobotę i niedzielę bolało tak, że tylko silne środki od zapalenia stawów pomagały na chwilę. Dodam, że mieszkam na wsi a na dodatek nas zasypało i zawiało. W poniedziałek udało się dobrnąć do lekarza, który z takimi nerwami mnie przyją,i nawciskał tak, że siedziałam na fotelu i ryczałam z upokorzenia nie myśląc o bólu.Wykrzyczał mi, że powinnam pojechać na pogotowie oddalone o 70 km.A wszystko dlatego, że mu grafik poprzestawiałam.Wpakował mi dwa zastrzyki, rozwiercił, założył parapastę i kazał się zgłosić za 3 miesiące. PO ok 3 h ból wrócił i znów tabletki przeciw bólowe.Wytrzymałam 3 dni. Pojechałam do innego gabinetu, gdzie się okazało,że mam rozwiercone 2 zęby, i żadnego lekarstwa. Dostałam skierowanie na prześwietlenie. Na prześwietlenie pojechałam do jeszcze innego gabinetu dentystycznego,w którym pani doktor wkładając kliszę od razu powiedziała, że ani w 7, ani w 8 nie ma czego szukać. Okazało się,że pod plombą zepsuła się 5 i ból promieniował. Rozwierciła, założyła lekarstwo i będzie leczenie kanałowe. Wydałam już mnóstwo pieniędzy na dojazdy i leczenie, a teraz okazuje się,że mam niepotrzebnie rozwiercone 2 zęby w których jest miękkie wypełnienie, które częściowo już wypadło i na dodatek brak kasy. Jestem bezsilna i ogłupiała.Nie wiem co robić.
Anna15.02.2010
...Więc po co opłaca się ten cały ZUS skoro i tak za wszystko trzeba płlacic!!! Lepiej się nie rejestrowac i leczyc prywatnie-taniej wyjdzie i może będzie dokładniej wyleczone!!! Słów brak na te wszystkie beznadziejne zasady NFZ!!! Lepiej jak najszybciej wyp.... z tej nic nie wartej Polski!!!
pacjętka15.02.2010
witam serdecznie, w moim miasteczku są trzy gabinety stomat w obu dokonywałam raz w roku przeglądu zębów,oczywiście proszono książeczkę ubezp wpisywano,ze prawie cała szczęka jest leczona co jest nie prawdą i dodatkowo kasowano z uśmieszkiem na ustach pieniądze, gdzie w jednym zębie robione po dwie plomby i za każdą 100zl nie ważne czy 1czy 2 wszystko płatne,uważam że powinny być kontrole w gabinetach ,kasy fiskalne,bo rachunku nie chcą dać i biorą pieniądze z NFZ i od pacjenta za ten sam ząb,teraz poszłam prywatnie do trzeciego gabinetu i to samo,więc zapytałam jestem prywatnie ,po co moja książeczka ubez i naraziłam się,,,są bezwzględni,,,,tj skandal
pacjentka15.02.2010
dodam jeszcze,że żyłam w kilku krajach Swiata i z przyjemnością szłam leczyć zęby na ubezp danego państwa,jasno określono po zbadaniu szczęki co na kase za co dopłacam i wszystko rozpisane na rachunku i bez kombinowania,,,,,pozdrawiam nie dajmy się okradać
15.02.2010
ostrzegam przed gabinetem na woj. polskiego przy spornej w lodzi.
kamila18.02.2010
Kasa chorych jest chora!!!!! Usunięcie górnej 6 odsłoniło szyjkę 7!!!!!!BOLI!!!!!Siódemkę na dole wypycha 8 niestety bez szans na wyrzniecie, gdyż leży -chirurgiczne usunięcie:( niestety mimo iż należy mi się ono na kasę chorych chirurg-stomatolog w przychodni nie chce mi tego usunąć gdyż "ma Pani małe dziecko, a to najcięższy zabieg chirurgii stomatologicznej " mam wedle Pani chirurg kanałowo przeleczyć siódemkę która jest zdrowa a za której bezsensowe leczenie trzeba zapłacić 350 zł!!!!!! SZOK!!!!!!!!!
kamila18.02.2010
to wszystko jest jakieś POPIER........
kamila18.02.2010
Kasa chorych jest chora!!!!! Usunięcie górnej 6 odsłoniło szyjkę 7!!!!!!BOLI!!!!!Siódemkę na dole wypycha 8 niestety bez szans na wyrzniecie, gdyż leży -chirurgiczne usunięcie:( niestety mimo iż należy mi się ono na kasę chorych chirurg-stomatolog w przychodni nie chce mi tego usunąć gdyż "ma Pani małe dziecko, a to najcięższy zabieg chirurgii stomatologicznej " mam wedle Pani chirurg kanałowo przeleczyć siódemkę która jest zdrowa a za której bezsensowe leczenie trzeba zapłacić 350 zł!!!!!! SZOK!!!!!!!!!
JA2219.02.2010
magdalena 02.10.2009 bzdury takie opowiadacie że szok. od dziecka chodza na kase chorych i rzadko za cokolwiek place a jak juz mam placic to najpierw sie mnie pytaja. jeli nie ma tak u waszego dentysty to zalecam jego zmiane albo kupcie sobie okulary i przeczytajcie do jakiego gabinetu wchodzicie- może na dzwiach pisze prywatnie:D a temu co zaleca zlokwidowanie kasy chorych ja zalecam zlikwidowanie mózgowia bo widze ze go nie uzywa. DO MAGDALENY - zamknij pysk
adam24.02.2010
ja sie pytam dlaczego moje pieniadze z wyplaty biora jak raz w roku leczenia kanalowego zadarmo nie zrobia160zlwolala jestem z bolacym zegem bo mi braklo pore zlotych
kasia24.02.2010
ja dzis własnie byłam z córką u stomatologa na wizyte czekałam 2 tyg. na kase chorych oczywiscie okazało sie ze corka ma leczenie kanałowe za same znieczulenie zaplaciłam 50zł. za blombe mam zapłacic 90zl juz mnie poinformowała pani doktor.stwierdziła że nfz od tego roku już nie funduje ani znieczulenia ani blomb.mam 4 dzieci mąż sam pracuje jak tak dalej bedzie to po prostu nie bedzie mnie stac na leczenie zebow dzieciom. to jest straszne co sie dzieje!!!!!!!!!!!!!! na co idą te wszystkie nasze składki????????????????????????????????????????????
Basia25.02.2010
Mam pytanie do Olgi. Córka 3,5 roku nosiła aparat stały na zęby - teraz po latach wyszły jej w poprzek rosnące ósemki i rozsypują układ zębów. Trzeba je wyrwać . Czy ósemki wyrywamy na NFZ ? czy sami płacimy. Odpowiedz mi proszę na adres : barbarapiwonska70@gmail.com
Basia25.02.2010
Mam pytanie do Olgi. Córka 3,5 roku nosiła aparat stały na zęby - teraz po latach wyszły jej w poprzek rosnące ósemki i rozsypują układ zębów. Trzeba je wyrwać . Czy ósemki wyrywamy na NFZ ? czy sami płacimy. Odpowiedz mi proszę na adres : barbarapiwonska70@gmail.com
anka28.02.2010
ja slyszalam ze za kanalowe leczenie przednich zebow sie nie placi czy to prawda?
Bart06.03.2010
jestem z Wrocławia, gdzie iść do stomatologa z NFZ, tak aby dopłacić niewiele do wypełnienia światłoutwardzalnego? bo jak patrzę na cenniki to szok!!
veronika11.03.2010
witam. może troche konkretów a nie bajek o "żelaznym wilku".. l1.leczenie kanałowe 1kanałowych zebów- bezpłatne i dorosłych -najczęsciej to przednie od 3 do 3; od 4 "do tyłu"- pacjent płaci za leczeie kanałowe sam, 100%ceny z cennika danego gabinetu. 2, scaling- czyszczenie ultradzwiekami, raz na 12 miesiecy bezpłatnie. 3. 2 zdjęcia rtg w roku bezpłatne. 4. wypełnienia (NIE mówi sie plomby, ani tym bardziej "blomby"- jak sie juz mądrzycie, to chociaz miejcie Państwo jakies podstawy..)..więc- wypełnienia amalgamatowe w zebach bocnzych bezpłatne. 5.wypełnienia w zebach przednich- chemoutwardzalne bezpłatne- ale to raczej kiepskie materiały- kolorystycznie brzydkie, mało szczelne..). 6 piaskowanie, lakierowanie fluorem, kanałowe bocznych zebów, wypełnienia światloutwardzalne- pacjent płaci 100% niestety- w stomatologii nfz nie daje wszystkiego- nie traktujcie stomatologów, jakby wszyscy oszukiwali i wyłudzali pieniądze- nie wszysyc tacy sa.. zreszta- jak nie ma refundacji, to trudno, żeby stomatolog nie brał pieniędzy. jak sie jest głodnym, to w sklepie chleba za darmo nikt nie da...
ALEKSANDRA13.03.2010
ALEKSANDRA13.03.2010
P. Veronika niech nie bądzie taka do przodu bo ją w tyle zabraknie! - leczenie kanałowe jest teraz bezpłatne w zębach wszystkich jedno kanałowych! Więc ja nie będe pisac jakie to zęby są bo Pani Veronika uzna że się wymądrzam! CYTUJE: NIE mówi sie plomby, ani tym bardziej "blomby"- jak sie juz mądrzycie, to chociaz miejcie Państwo jakies podstawy.. DOBRY TEKST!! TYLKO DLA WIADOMOŚCI PANI VERONIKI - NIE WSZYSCY SĄ TAK MĄDRZY JAK PANI, ŻEBY TO WIEDZIEĆ, NIE KAŻDY MA O TYM POJĘCIE. TROCHĘ POKORY!
veronika13.03.2010
P. Aleksandro- zapoznałą się Pani z moja wypowiedzia, ale chyba niedokładie- napisałam wyraźnie, że leczenie 1kanałowych zębów jest bezplatne i dodałam, że NAJCZĘŚCIEJ to od 3 do 3 bezpłatnie, a od 4 do tyłu płatne. więc nie rozumiem tego textu "w tyle zabraknie"..?? chyba wyraznie napisałam- nie sądziłam, że konieczne jest cytownaie podręcznika anatomii zebów łącznie ze statystyką ilości kanałow.. napisałam "najczęsciej od 3 do 3"- bo dla Pani wiadomości zdarzają się 2kanałowe 3, a też 1kanałowe 7... dlatego pozwole sobie jeszcze raz odesłać do mojej 1 wypowiedzi, gdzie wspominam "1kanałowe bezpłatnie, NAJCZĘŚCIEJ to od 3 do 3"- więc po co ten wykrzyknik "odkrywający amerykę" o bezpłatnych 1kanałowych..? zaskakujące, jak ludzie sa agresywni, anawet juz nie można zauwazyć oczywistych błędów w wypowiedziach- bo wtedy nie mam pokory..? ciekawe- może 2 strona tez powinna pochylic czoła- zanim się zacznie wypowiadać- to chociaż niech przygotuje podstawowy zakres określeń z danej dziedziny. a jesli nie zna- to konstruktywną krytykę też mozna przyjąć do siebie- właśnie Pani Aleksandro- troche pokory, jak ktoś wytyka oczywisty błąd- zreszta nie odniosłam tego do nikogo imiennie. Nie zawsze rację ma ten, kto pisze Caps Lockiem.. tym bardziej, że ja w mojej wypowiedzi napisałam "najczęsciej od 3 do 3"- a PAni zdaje się 10.02.2010 podała przepis: 1 2 3 bezpłatnie, 4 5 6 7 płatne- i kropka..- a jak przyjdzie pacjent z kłem 2kanałowym, albo 2kanałową dolną 2- to co..? wg Pani bezpłatnie bo to 2.. a wg mnie- płatne bo nie jest to ząb jednokanałowy.. więc prosze mnie nie atakowac nieuprzjemie- tylko wczytac się chociażby w pierwszą linijke mojego 1 textu. wygląda na to, że "najczęsciej"- tj "prawie"- czyni ogromną różnicę:D
ja14.03.2010
dentyści w ogóle nie liczą się z pacjentami, poszedłem do dentystki w ramach NFZ i ona zaleczyła mi tylko jednego zęba, w drugim mam duży ubytek jest to 5, w zębie jest duża dziura, ale dentystka powiedziała że jeśli nie boli w tej chwili to ona nie ma obowiązku zakładać plomby, nie na widzę dentystów, to że zadają ból jestem w stanie zrozumieć, ale to że nie chcą pomagać to totalny sadyzm, znęcanie się nad pacjentami, kompletne lenistwo za które biorą grubą kasę a ból pacjentów mają w dupie bo nawet im się nie chce plomby założyć, nie mówiąc już o wyrwaniu zęba, który jest czary obumarły i tylko szpeci, nie nienawidzę dentystów, powinno się ich torturować, i płacić 500zł miesięcznie to by się nauczyli szacunku do ludzi i swojej pracy, jebać terese szmidt
ALEKSANDRA14.03.2010
ALEKSANDRA14.03.2010
Nic z tego nie rozumiem P. Verniko. Zresztą nic mnie to nie obchodzi. ha ha. No ale cóż ja kiedyś tak napisałam że jest leczenie kanałowe bezpłatne zębów od 3 - 3 ale to było w tamtym roku, dziś mam marzec 2010 i leczenie kanalowe przysługuje również zębom 5 (ale nie wiem czy tez na górze czy na dole) jeżeli chodzi o 7 które P. Veronika napisała to nigdy się tak nie zdarzy!! 6 i 7 mają min 2 kanały a nawet zdarzy się trzeci! czwórki też mają np dwa kanały a piątka górna lewa ma 1 kanał i leczymy ją na fundusz!! więc wcześniej było leczenie kanałowe od 3- 3 bezpłatne a za piątkę chociaż ma 1 kanał trzeba było płacić a od tego roku( dokładnie od lutego) nie płacimy!!! co roku, a nawet co miesiąc rozporządzenia w Funduszu się zmieniają! Pozdrawiam wrzeszczącą i motającą P. Veronikę (no, ale każdy ma swój świat) HA HA HA
ALEKSANDRA14.03.2010
To rozporządzenie weszło od połowy lutego 2010. normalnie w styczniu brało się opłaty, za leczenie kanałowe zębów 5. Teraz jest marzec i już się nie płaci! Jak macie jakies pytanie i chcecie byc na bierząco to piszcie do mnie dodatkowe@op.pl bo nie będę się tutaj dochodzic z P. Veroniką.
jacek14.03.2010
Przestrzegam przed wizytą w gabinecie .... w Łodzi
Sylwia16.03.2010
Wlasie dzisiaj wyieram sie do dentysty na leczenie kanałowe i z tego co pamietam jak bylam u nich ostatnio pod koniec stycznia to wycenili mi tego zęba na 450zl + koszt wypelnienia( 150 zl za jeden kanal ). Zobaczymy co teraz mi powiedza. Mam nadzieje ze ta refundacja faktycznie weszla w zycie:)
18.03.2010
Witam ja bylam dzisiaj u stomatologa musze usunac 5zebow i zrobic proteze wyniesie to 600zl ale slyszalam ze powyzej pieciu mozna miec za darmo proteze czy jest to prawda wie moze ktos na ten temat cos
...........19.03.2010
Oczywiście - przy braków zębowych minimum 5 np tylko na górze przysługuje proteza akrylowa na fundusz! Więc może Pani powiedzieć że chce Pani na fundusz - o ile ten gabinet ma umowę z NFZ aha i trzeba czekać na protezę, zapisac się do kolejki i czekać, chyba że od razu chcecie to płaćcie!
....19.03.2010
Jak by kiedyś wstąpiła tutaj Pani Sylwia co napisała powyżej że idzie do stomatologa i będzie leczyć to prosze napisac czy Panią oszukali czy kłamali o tym! Jak niechce Pani pisac na forum to prosze napisac do mnie dodatkowe@op.pl jeśli Panią chcieli oszukac moge załatwic tą sprawę za Panią. Pozdrawiam.
Sanderus21.03.2010
No ja dziś leczyłem 3 zęby kanałowo koszt normalny by wyniósł 550 zł a ja zapłaciłem tylko niecałe 300 :), 5+6+7 z wypełnieniem światło utwardzalnym plus 6 i 7 praktycznie cała odbudowana jesli ktoś chce tanie i dobre usługi dentystyczne to zaprasza do ... :) w Szczecinie
23.03.2010
chcę założyć aparat na zęby, muszę płacić bo mam więcej niż 12 lat, zęby musza być do tego zdrowe - za plombę światłoutwardzalną w kolorze zęba musze płacić, bo na nfz jest tylko amalgamentowa-czarna!! Na co mi czarna plomba jak nie mam czarnych zebow?? poza tym trzeba wyrwac kilka zębów pod aparat, i co? i musze płacić, mimo, że ekstrakcja jest na nfz za darmo, ale jak byłam w przychodni z dentysta na nfz to mi powiedzieli, że konsultacje kosztują 100 zł!! W prywatnej klinice zapłaciłam za konsultacje 40 zł. Ogólnie koszt leczenia i wyrywania zębów to ok 2000 zł przed założeniem aparatu, który kosztuje kolejen 2000 + wizyty przez 2,5 roku po 60 zł. Dlaczego nie zrobić z NFZ tego co zrobili z ZUSem? Jakby pootwierali takie otwarte fundusze lekarskie to każdy mógłby płacić składki gdzie chce w zależności od tego co taki fundusz gwarantuje, a nie zdzieraja kasę całe życie i prawie nic za darmo(jedyne co miałam za darmo to przegląd i znieczulenie, którego później nie robiłam, bo nic nie dawało, a samo znieczulenie bolało bardziej niż borowanie na żywca!)(jeżeli chodzi o dentystę), wg mnie to normalna kradzież!! Wrocław
.....23.03.2010
niech Pani idzie usunąć zęby na NFZ i leczyć też - niestety wypełnienia światłoutwardzalne nie jest refundowane - u mnie gdzie pracuje też jest ortodonta i aparat stały (metalowy) kosztuje 1200 zł a taki niewidoczny (z kryształu górskiego) kosztuje 2500 zł, każdy kto musi u nas usunąć zęby do aparatu stałego usuwamy na NFZ. Co do znieczulenia to nie ważne jakie jest tutaj chodzi o poddanie - jeśli ktoś to ma w dupie czyli lekarz nie zależy mu czy pacjenta będzie bolec czy nie to podaje byle jak i to nic nie działa - najczęściej to na niektórych nie działają znieczulenia podane nasiękowo ale dobrze podane znieczulenie nawet najsłabsze działa i to super działa!! Tylko gdyby chciała Pani usunąc zęby na NFZ musi miec Pani skierowanie od ortodonty, a jak Pani nie dadza bo powiedzą że "musi" Pani usunąc u nich to prosze sobie szukac gdzieś tańszego ortodonty. POZDRAWIAM.
zbylu27.03.2010
WITAM....TAK SOBIE CZYTAM I MAM PYTANIE,MIANOWICIE: CZY DA SIE ODBUDOWAC ZĘBY CHODZI O GÓRNA PRAWĄ 1 i 2 NA NFZ BADZ NA NFZ Z JAKAS DOPŁATĄ??? KORONY U MNIE W MIESCIE .....KIELCE.....TO KOSZTA RZĘDU OK 800 - 1600ZL PORCELANA....OCZYWIŚCIE PRYWATNIE. DODAM IZ ZĘBY SA W POLOWIE ZLAMANE TAK WIĘC JEST NA CZYM ODBUDOWAC....AHA.....2 JEST MARTWA..... BARDZO WAS PROSZE O PILNĄ ODPOWIEDZ Z GÓRY DZIĘKUJĘ!!!!
... 27.03.2010
nie ma juz doplat z NFZtu, nie da sie zeba odbudowac na fundusz trzeba za to zaplacic, niech pan poszuka tańszego gabinetu gdzie będzie taniej. nie wiem jak ząb wygląda więc nic na ten temat powiedziec nie mogę... jak lekarz stwierdził że trzeba koronę porcelanową to tak trzeba nic innego nie zda egzaminu.
Angelika01.04.2010
Byłam z córką u stomatologa (Nowa Sól- Oczkowicz& Bokszańska) i skasowała mnie 20 zł za zdjęcie zęba. Córka ma 12 lat i mówię,ze zdjęcie powinno być niepłatne. Ona mi na to,że nie mają jeszcze wytycznych z NFZ a zresztą zawsze było płatne. Szkoda,że nie wzięłam wykazu co mamy gwarantowane. Oszustki!!!!!!!!!!!!! Unikajcie tego gabinetu!!!!!
zbylu02.04.2010
UDAŁO SIĘ........ZNALAZŁEM GABINET W KIELCACH (POCZĄTEK UL.ZAGNAŃSKIEJ) W KTÓRY PROWADZA KOMPETENTNI I UCZCIWI STOMATOLODZY.......TRAFILEM TAM PRZYPADKOWO PO KROTKIEJ , ACZ RZECZOWEJ ROZMOWIE Z LEKARZEM DOWIEDZIALEM SIE NA JAKIEJ ZASADZIE MOGE MIEC ZROBIONA PROTETYKE MOICH ''ZEBOW'' ...CO WIECEJ ZOSTALO MI TO ROZRYSOWANE TAK ZEBYM ZDAWAL SOBIE SPRAWE Z TEGO W JAKI SPOSOB BEDZIE MOZNA COS Z NIMI ZROBIC (SPOSOBY ZALEZA OD WYNIKOW ZDJĘCIA RTG).....DO TEGO GABINET MA UMOWE Z NFZ WIEC WSZELKIE MOZLIWE ''RZECZY '' LEKAZ PODCIAGNIE POD NFZ....DAL MI TAKZE KOMPLETNY CENNIK W KTORYM OPROCZ PORCELANY MOWA JEST TAKZE O NAKLADKACH SLABSZYCH ( AKRYL) ALE NA MOJA KIESZEN I ZGODNIE Z TYM CO POWIEDZIALEM , ZE W PRZYSZLOSCI NIEDALEKIEJ (ZA JAKIS ROK) CHCIALBYM WSTAWIC IMPLANTY (ODRADZAL ZE WZGLEDU NA TO ZE LEPIEJ MIEC SWOJE NIZ SZTUCZNE.....ALE TO MOJ WYBOR ........)...TAK WIEC DRODZY MOI TRZEBA SZUKAC SZUKAC I JESZCZE RAZ SZUKAC ............O DALSZYM PRZEBIEGU MOJEGO ''LECZENIA'' BEDE WAS INFORMOWAL NA BIEZACO......
adrs28.04.2010
nfz to śmiech na sali. Gdyby robić wszystko na nfz, to byśmy zbankrutowali. Koszt przyjęcia pacjenta jest większy niż płaci fundusz. I tak jak w życiu każdy robi jak może, łatwo nie jest. Ludzie tutaj nie zdają sobie sprawy z tego, ze w stomatologii jest duży przychód z praktyki prywatnej ale tez duże wydatki. W momencie pracy na nfz gabinetu prywatnego jest to totalnie nie opłacalne, bo dopłacamy do pacjenta. Jest to jedynie możliwe w dużych zakładach opieki zdrowotnej tzn szpitalach, przychodniach np na miodowej/ szpital dzieciątka Jezus, gdzie mozna iść na masówke, co nie znaczy, że gorzej. Poza tym nie wszędzie można wstawić wypełnienia refundowane, napewno nie założy się ich na powierzchniach żujących, bo nie są wystarczająco wytrzymałe, ani na zebach przednich, bo kolor jest masakryczny. Co więcej leczenie kanałowe jest refundowane tylko do kłów i nic się na to nie poradzi, nie ma pieniędzy to należy zęba usunąć w zakładzie chirurgii ze względów ZDROWOTNYCH(to gwarantuje NFZ) ale nieestetycznych. Koszt leczenia endodontycznego w zakładzie publicznym w granicach 100 zł co jest ceną bardzo małą. W gabinecie prywatnym za trzonowca zapłacicie 500-600 zł. Stomatologia jest droga, ale ludzie sami sobie w większości winni = słaba higiena + zaniedbanie. Chodząc regularnie do stomatologa na nfz przez całe życie i zalecając się do wskazówek higienicznych, teoretyczny koszt leczenia powinien wynosić 0zł. Ceny w gabinetach w Polsce sa niskie, a sprzęt bardzo drogi. Wchodząc do gabinetu znajdujecie się w pomieszczeniu, kótrego sprzęt kosztuje ok 100-200 tysiecy. Na ten sprzet trzeba zarobić, jest on niezbędny. Ciężką nauką a później ciężką pracą stomatolog/lekarz osiąga w końcu sukces finansowy, a to droga bardzo trudna. Niektórzy zaprzestają na pracy w McDonalds i mają swoje problemy finansowe, ale w nagrode proste życie bez stresu - stomatolog to II profesja pod względem stresu po policjancie. Ludzie którzy szukają najtaniej w końcu nacinają się na "oszustów". Gabinety, które mają ceny podyktowane rynkiem z reguły są uczciwe i CIĘŻKO pracują do nocy.
bk29.04.2010
Ciekawi mnie na co idą moje wpłaty ponad 3tyś rocznie ? Razem z zoną ponad 5 tyś. Chcę te pieniądze i sobie zapłacę za co bede chcial.
sep29.04.2010
w gabinecie sprzet za 100-200 tyś a na parkingu za 300tyś .Ktoś musi za to zapłacić.
Natalia30.04.2010
sep-to prawda... :-)
adrs30.04.2010
oczywiscie ze ktos musi za to zaplacic, po to sie czlowiek uczy cale zycie zeby cos z tego mial. Jesli nie szanujecie czyjejś pracy zapraszam do kowala na tansze usuwanie zębów. Studia proste nie są, a doszkalanie trwa całe życie. Dzięki temu wychodzi się z gabinetu żywym. Oczywiście na świecie w każdej profesji są takie ćwoki co nie maja na co wydać i kupią sobie samochód za 300 tys zł, ale to jest mniejszość na szczęście. Te samochody się rzucają w oczy i dlatego je pamiętamy, ale tak naprawdę 95% stomatologów jeździ zwyczajnymi samochodami tyle że dobrej klasy. Cieżka intelektualno-fizyczna praca = duży zysk i kropka. Życie to nie wolontariat, dużo pracy w końcu owocuje i jeśli ktoś się uprze to kupi sobie bezsensu i Porsche. Ludzie mają pieniądze na ipody i takie sprawy, ale za zęby płacić im szkoda, co jest śmieszne. Co do NFZu to w ogóle można zapomnieć. Trzeba pamiętać że ten fundusz jest po to żeby opłacić leczenie osób chorych na AIDS, raka, wymagających transpantacji, choroby serca, zabiegi chirurgiczne itp. Tam koszty leczenia to kilka tysiecy miesęcznie. To daje ludziom szansę na życie (chociaż też nie zawsze). Mówi się, że się płaci podatki, a to się nie zwraca. To jest oczywiste! Jednak należy się cieszyć, że się nie zwraca, bo gdyby się zwracało to by oznaczało, że nasze zdrowie jest dużo poniżej przeciętnej, i jesteśmy jedną drogą w trumnie. Jak to w życiu jest trochę naciągaczy w każde profesji, dlatego trzeba się obeznać by wiedzieć czego się chce. A co do cen w gabinetach, niestety wiedza specjalistyczna + praca precyzyjna kosztuje troche więcej niz cheesburger, co jest chyba oczywiste.
....01.05.2010
Muszę to trochę sprostować, bo nie mogę tego czytać!!!! Gdybyśmy wszystko robili na NFZ to byśmy zębów nie mieli a nie zbankrutowali!!!!!! Leczenie kanałowe na fundusz obejmuje od lutego 2010 we wszystkich zębach kanałowych czyli teraz na fundusz możemy leczyć wszystkie 1,2,3 oraz dolne czwórki i górne piątki!!! Wypełnienie amalgamatowe najlepiej trzymają się własnie na powierzchni żującej (czyli tzw. okluzyjnej) nie trzymają się na powierzchniach wewnętrznych (czyli językowych), zewnętrznych (czyli przedsionkowych i policzkowych), wypełnienia te nie nadają się również na odbudowy zębów trzonowych i przedtrzonowych, do zębów 1,2,3 na fundusz obowiązuję wypełnienie chemoutwardzalne (czyli białe, ale to jest jeden kolor zębów A3,5 i nie każdemu ten kolor może pasować, więc będzie się odróżniał) te wypełnienia chemoutwardzalne też nie trzymają się za dobrze!! Wiem, że kogoś może być nie stać na plomby i ja to dobrze rozumiem!! Stomatolodzy to najbogatsi lekarze ze wszystkich - po pierwsze szybko kończą studia po 5 latach i rok stażu (za najmniejszą średnią krajową) a później do pracy i od razu zarabiają dość i wcale nie trzeba robić specjalizacji!! A co lekarzy rodzinnych na przykład to oni kują po 7 lat i co pójdzie taki lekarz do pracy zaraz po stażu i dadzą mu najmniejszą średnią krajową na początek przez 2 lata. I co on może? Ceny w gabinetach na prawdę czasami przechodzą ludzkie pojęcie, ale coś kosztem czymś. Aha przede wszystkim nie by ludzie takich wydatków na dentystę jeśli by chodzili sumiennie co pół roku na kontrolę!!! W tym czasie nie da się np dopuścić do leczenia kanałowego!!! Ale ludzie nie myją zębów, syf, kiła i mogiła!! Ale kocham swój zawód :-) A co do funduszu to on płaci marne grosze - np za przegląd wraz z instruktażem higieny jamy ustnej (4 razy w roku można przegląd wykonać) fundusz płaci 11.88 zł. Więc nie dziwcie się, że jest tak drogo, a przecież Biedni lekarze też mają kredyty na mieszkanie, samochód albo na otwarcie swojego gabinetu więc z czegoś trzeba to spłacać!!!! POZDRAWIAM :-)
laura05.05.2010
Dzwoniąc po rożnych warszawskich gabinetach refundowanych przez NFZ dowiedziałam się, że w ramach NFZ nie jest możliwe leczenie zębów, tylko 1 i 2 ?
laura05.05.2010
cdn ..nie jest mozliwe leczenie kanałowe zębów..
...07.05.2010
Nie rozumiem jak nie jest możliwe leczenie kanałowe zębów? niech sobie Pani znajdzie nr tel do NFZ w swoim województwie i prosze do nich zadzwonić i zapytać czy leczenie kanałowe zębów jest refundowane i których i późneij proszę zadzwonić do tych gabinetów i powiedzieć że Pani kontaktowała się z NFZ i tak Pani powiedzieli a Państwo kłamią. I już. Problem z głowy.
Patrycja19.05.2010
Nie ma bezpłatnego kanałowego,ale w Nowosolnej jest przemiły dentysta i leczenie trzech kanałow to 150 zł,a nie jak prywatnie 600 zł.Reszta darmo,aaaa i rekonstrukcja zęba ok 40 zł
...19.05.2010
Trzy kanały zawsze sa odpłatne tak jak i dwa ale leczenie zębów jedno-kanałowych na NFZ jest bezpłatne ;)
lexia20.05.2010
A ile teraz kosztuje plomba światłoutwardzalna? byłam wczoraj u dentysty, jedną plombę miałam ukruszoną lekko, druga ponoć była wypłukana. Lekarka mi zrobiła dwie i powiedziała, że jeden ząb kosztuje 90 zł, drugi 80 zł - razem za dwie plomby 170 zł !!!! jestem ubezpieczona w NFZ, ten lekarz przyjmuje w ramach NFZ... zapłaciłam na razie tylko 70 zł, resztę mam donieść. Czy jest to możliwe, że aż tyle się dopłaca do plomby???? pomóżcie mi proszę :)
lexia20.05.2010
A ile teraz kosztuje plomba światłoutwardzalna? byłam wczoraj u dentysty, jedną plombę miałam ukruszoną lekko, druga ponoć była wypłukana. Lekarka mi zrobiła dwie i powiedziała, że jeden ząb kosztuje 90 zł, drugi 80 zł - razem za dwie plomby 170 zł !!!! jestem ubezpieczona w NFZ, ten lekarz przyjmuje w ramach NFZ... zapłaciłam na razie tylko 70 zł, resztę mam donieść. Czy jest to możliwe, że aż tyle się dopłaca do plomby???? pomóżcie mi proszę :)
....20.05.2010
Oczywiście że tak, lekarz cenę za plomby światłoutwardzalne ustala sobie sam. Teraz nie ma czegoś takiego że były kiedyś dopłaty do plomb, teraz już tego nie ma albo leczysz się na NFZ to bierzesz plombę zwykłą albo chcesz plombę swiatłoutwardzalną i jest to usluga prywatna. Koszt wypełnień jest różny - w zależności od wykonanych powierzchni ja powiem jak jest to u mnie w gabinecie 1 powierzchnia - 70zł, 2 powierzchnie - 80zł, 2 powierzchnie rozległe - 90zł, 3 powierchnie rozległe - 100zł. Więc jest to mozliwe, że tyle kosztują plomby, ale stomatolog powinien zapytać czy decyduję się Pani na plomby funduszowe czy światłoutwardzalne.
lexia21.05.2010
dziękuję za odpowiedź :) Lekarka zanim zaczęła dawać lekarstwo, zapytała,czy chcę takie plomby... (ale jak ząb już był rozwiercony, tzn, brak starej plomby ;) dzięki
...21.05.2010
No więc lekarz w odpowiednim momencie zapytał ;-)
Warszawa21.05.2010
Mam pytanie gdzie mogę wyrwac bezpłatnie zeba, męczę się ponad miesiąc, boli już mnie cała lewa strona twarzy łącznie z uchem nosem itd, chodzi o 1, zbiera się ropa, ząb już nie jest do leczenia tylko do wyrwania.
...22.05.2010
W gabinecie stomatologicznym mającym podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).
pytanie24.05.2010
Witam mam pytanie dotyczace leczenia zebów na NFZ Dolne zęby psują mi się od dziąsęł tzn próchnica zaraz przy dziąsłach, czy jest możliowść uratowania tych zębów, bezpłatnie na NFZ? Kolejne pytanie dotyczące góry, 4 zęby mam do wyrwania chciałabym wyrwać 8 tzn 1,2,3,4 i wstawić proteze częściową, lub mostek? ile będzie mnie to kosztowało. Czy wogóle opłaca się leczyć moje zęby na górze przypuszczam że mam do wyrwania 4 zęby reszta zdrowa. Na dole chyba też 4 do wyrwania oraz 6 do wyleczenia. Nie stać mnie na płatne leczenie, a zęby bardzo mi dokuczają, zaniedbałam, nie chodziłam do dentysty poniewaz się bałam, ale juz nie moge znieść bólu, i muszę przełamać strach. Proszę o odpowiedź.
....24.05.2010
Cytuję: "nie chodziłam do dentysty ponieważ się bałam" - a teraz będzie Pani musiał wyrwać wszystkie i męczyć się z babciną protezą na fundusz, albo płacić za leczenie. Więc są dwa wyjścia: 1. można wyrwać zęby na fundusz (za nic Pani nie płaci dostaje Pani znieczulenie wyrywają i idzie Pani do domu) potem trzeba poczekać żeby rany się zagoiły około 3 tygodnie, następnie wpisuje się Pani u lekarza stomatologa na kolejkę do protez (ponieważ są ograniczone punkty dokładniej zmniejszyli kontrakt na stomatologię o około 30% więc protez teraz robi się na prawdę mało na fundusz) więc będzie Pani przy dobrych wiatrach czekać na swoja kolej na protezę około pół roku, powtarzam przy dobrych wiatrach. Robią Pani protezę i nie będzie Pani mogła w tym jeść (nie ma to jak swoje zęby) wszystko wchodzi po nią, uciska na dziąśle i w ogóle przekichane. Wyjście drugie: Co miesiąc wyleczyć sobie zęba czyli zapłacić za plomby światłoutwardzalną - to jest jedyne wyjście. Zęby na dole o których Pani pisała i ta próchnica przy dziąsłach to ubytki przy szyjkowe tam wypełnienie na fundusz nie będzie się trzymało ( wypełnienie chemoutwardzalne). Nawet nie ma mowy o tym. Mostek tez można zrobić, ale to nie jest na fundusz!!!!!!!!! Można by oszlifować Pani wszystkie zęby na górze i na dole ( to nie wymaga od Pani przeleczenia w tym przypadku tych zębów - więc plomby wtedy odpuszczamy jeśli wstawiamy mostek). Więc lekarz szlifuje w znieczuleniu te zęby i na to pobierane są dokładne wyciski prace oddaje się do technika protetycznego i przychodzi się na 3-4 wizyty i most lekarz Pani oddaje, "przykleja" Pani most na stałe (na około 15 lat) i ma Pani jak swoje zęby tylko jeden ząb taki oszlifowany to koszt rzędu 600 zł Ale dostaje Pani uśmiech jak z okładki gazety. Radzę się zastanowić, bo wyrwanie to jest ostateczność - wyrwać można leczyć i to potrafi każdy lekarz, sztuką jest leczyć.
pytanie24.05.2010
dziękuję za długą i sycącą odpowiedź. O wyrwaniu myślałam o Suchej Beskidzkiej poleconej przez znajomą, cena za wyrwanie całego jedengo łuku i proteza tymczasowa to mniejszy koszt niz 1 punktu w mostku, biorąc pod uwagę że moje fundusze są znikome, obstawiam przy pierwszej opcji. Jestem bardzo młoda i naprawdę, mieć takie zęby jak mam teraz to żadna przyjemność niestety. Znam również kilka osób które mają protezy zarówno górne jak i dolne, i są zadowolone, przyzyczajenie trwało ale efekt jest świetny, miały robione z NFZ właśnie w Warszawie na ul. NOwy Zjazd. Biorąc pod uwagę że jednak wyrwałabym zęby, dostając protezę natychmiastową więc na bardzo krótko, mogłabym odrazu się starać o docelową. Są również kleje do protez więc chyba nie az tak źle. Oczywiście leczenie, ale jak widac leczenie jest bardzo kosztowne, przy dziecku nie mogę sobie pozwolić na takie wydatki nawet jeśli miałby być to 1 ząb na miesiąc w kwocie 600zł. Zęby to mój największy kompleks, bardzo długo zastanawiałam sie na rozwiązaniem tego problemu, niestety ceny zmuszają mnie do ostateczności. Nie każdego stać, nawet na mostek, a szczyt marzeń implanty to już wogóle inna bajka. Dobrze zrobiona proteza nie koniecznie musi sie rzucac w oczy, ani doszczetnie utrudniac życie, przynajmniej mam taką nadzieję. w przeciągu ostatnich 2 miesiecy zęby naprawdę dają mi popalić, ketonal zaczyna być za słaby, więc nie mam więcej czasu. Oczywiście moja głupota (nie dbałam o nie), wina rodziców nigdy nie wysyłali mnie do dentysty, nie gonili bym myła zęby, oczywiście że tego żałuję, tyle że zaluje kiedy jest już za późno o wiele za późno. Napewno nie pozwolę żeby moje dziecko przechodziło przez to samo, od małego myje ząbki, ma 2 lata, wkrótce planuje kontrole u dentysty z nim.
pytanie24.05.2010
a więc obliczając, za wyrwanie, wyleczenie, znieczulenia, leczenie kanałowe, plomby, mostek zapłaciłabym około 7500zł rozkładając na raty na 10 miesiecy wychodzi około 750zł miesiecznie= nie stać mnie na takie koszty.
...24.05.2010
Jeżeli tylko będziesz leczyć te zęby raz w miesiącu to jest koszt 100 zł za jednego zęba - poszukaj gabinetu na fundusz gdzie tylko zapłacisz za plombe a nie dodatkowo za wizytę. Co do protezy? Przyzwyczajenie? Od razu gdy tylko ją założysz to pomyślisz ta baba ze strony internetowej miała racje mogłam leczyć te zęby - nie będziesz mogła nic twardego ugryść. MASAKRA. A implanty? Hmm... lepszy efekt te mosty o których ci napisałam. Implanty to za dużo babraniny- krew, nie przespane noce itp. a mosty to prosta rzecz - szlifują zęby i problem z głowy nakładają nowe i już efekt jak z implantami - tylko mniej bolesny. Aż mnie ściska w żołądku że chcesz wyrwać te zęby - a sądząc po opisie jesteś młoda. Proteza natychmiastowa to jest taka, że wyrywają ci zęby i od razu pobierają wyciski na te rany żeby jak najszybciej miała zęby. Dobre wyjście ale dla starych babć! A mosty kosztowały by cię trzeba policzyc że od 7 - 7 na górze i od 7 - 7 na dole Więc 28x600 = około 17 tys. Ale licz sie z tym że to masz na stałe. Najtańsza w sumie i najlepsza metodą jest poleczyć te zęby i przy nich zostać. Ale to będzie Twoja osobista decyzja. Pozdrawiam.
....24.05.2010
http://www.bluedental.pl/Stomatologia-zachowawcza/Wypelnienie-kompozytowe-swiatloutwardzalne-1-powierzchnia.html Pisałaś że jesteś z warszawy to tutaj znalazłam jakiegoś stomatologa gdzie za wypełnienie tych żebów plombami tak jak Ci mówiłam żeby je poleczyć te zęby zapłacisz raz w miesiącu około 130 zł. Nie tak źle jak na warszawę. Pozdrawiam.
....24.05.2010
http://www.bluedental.pl/Stomatologia-zachowawcza/Wypelnienie-kompozytowe-swiatloutwardzalne-1-powierzchnia.html Pisałaś że jesteś z warszawy to tutaj znalazłam jakiegoś stomatologa gdzie za wypełnienie tych żebów plombami tak jak Ci mówiłam żeby je poleczyć te zęby zapłacisz raz w miesiącu około 130 zł. Nie tak źle jak na warszawę. Pozdrawiam.
....24.05.2010
http://www.bluedental.pl/Stomatologia-zachowawcza/Wypelnienie-kompozytowe-swiatloutwardzalne-1-powierzchnia.html Pisałaś że jesteś z warszawy to tutaj znalazłam jakiegoś stomatologa gdzie za wypełnienie tych żebów plombami tak jak Ci mówiłam żeby je poleczyć te zęby zapłacisz raz w miesiącu około 130 zł. Nie tak źle jak na warszawę. Pozdrawiam.
pytanie24.05.2010
"A mosty kosztowały by cię trzeba policzyc że od 7 - 7 na górze i od 7 - 7 na dole Więc 28x600 = około 17 tys." to chyba na wszystkie zęby a na 8 górnych? Tu napisane o samej plombie, ale bez kanałowego leczenia raczej sie nie obejdzie, a to za duży ból, byłam dziś u internisty po skierowanie na badania morfologia itp, kontrola ciśnienia to wszystko do narkozy ogólnej, ja nie napisałam tu że mam zamiar mieć dolne i górne sztuczne jedynie górne, dolne chyba da się podleczyć, chociaż ta próchnica na dole przy dziąsłach mnie przeraża, ból zęba wykańcza, ale do stomatologa nie idę bo sądzę że on jest do wyrwania tylko i wyłącznie. Więc wyrwanie 14 zębów w tym 8 zdrowych reszta bez komentarza. Ja wiem że proteza to ostatecznosć, i w moim wypadku tak jest, naprawdę nie należe do osób zamożnych, w obecnej chwili pracuje tylko mąż, ładne zęby to dla mnie przepustka, chcę iść do pracy, normalnie funkcjonować i to jak najszybciej proszę mnie zrozumieć. Mąż wie o mojej decyzji akceptuje ją w pełni. Tak jestem młoda mam 24lata. Dolne podleczę, lekarz sam stwierdzi czy da się coś z nimi zrobić, nikt nie ocenia mojej decyzji, znajomi Ci najbliżsi również ją akceptują., A Pani doktor u której byłam pierwszy raz, nie zdziwiła się, pytała tylko o proteze jaka itd, więc bardzo pozytywnie, choć ja mówiąc to jąkałam się wstydząc sie w połowie że w tym wieku i proteza. Ale obcy ludzie których dopiero poznam nawet jeśli dowiedzą się o moim małym sekrecie, nie muszą przecież wiedzieć w jakich okolicznościach się to stało. MOja znajoma w wieku 20 lat zaraz po ciąży miała paradontoze, wyleciały jej zęby, i czy chciała czy nie ma proteze na inplanty jej nie stać, mostek nie mieli by na co założyć. Pozdrawiam. Ps. Boje sie tylko że nie będę mogł mieć tego zabiegu pod całkowitą narkozą, ciśnienie mam trochę za wysokie, ale internista uspokoił mnie, że jeśli będzie się utrzymywać przepisze tabletki na regulacje tego ciśnienia, tzn podleczy mi je, i do zabiegu będę mogła przystąpić, bo miejscowe znieczulenie do mnie nie przemawia przy takiej ilosci zębów do wyrwania :(
pytanie24.05.2010
"A mosty kosztowały by cię trzeba policzyc że od 7 - 7 na górze i od 7 - 7 na dole Więc 28x600 = około 17 tys." to chyba na wszystkie zęby a na 8 górnych? Tu napisane o samej plombie, ale bez kanałowego leczenia raczej sie nie obejdzie, a to za duży ból, byłam dziś u internisty po skierowanie na badania morfologia itp, kontrola ciśnienia to wszystko do narkozy ogólnej, ja nie napisałam tu że mam zamiar mieć dolne i górne sztuczne jedynie górne, dolne chyba da się podleczyć, chociaż ta próchnica na dole przy dziąsłach mnie przeraża, ból zęba wykańcza, ale do stomatologa nie idę bo sądzę że on jest do wyrwania tylko i wyłącznie. Więc wyrwanie 14 zębów w tym 8 zdrowych reszta bez komentarza. Ja wiem że proteza to ostatecznosć, i w moim wypadku tak jest, naprawdę nie należe do osób zamożnych, w obecnej chwili pracuje tylko mąż, ładne zęby to dla mnie przepustka, chcę iść do pracy, normalnie funkcjonować i to jak najszybciej proszę mnie zrozumieć. Mąż wie o mojej decyzji akceptuje ją w pełni. Tak jestem młoda mam 24lata. Dolne podleczę, lekarz sam stwierdzi czy da się coś z nimi zrobić, nikt nie ocenia mojej decyzji, znajomi Ci najbliżsi również ją akceptują., A Pani doktor u której byłam pierwszy raz, nie zdziwiła się, pytała tylko o proteze jaka itd, więc bardzo pozytywnie, choć ja mówiąc to jąkałam się wstydząc sie w połowie że w tym wieku i proteza. Ale obcy ludzie których dopiero poznam nawet jeśli dowiedzą się o moim małym sekrecie, nie muszą przecież wiedzieć w jakich okolicznościach się to stało. MOja znajoma w wieku 20 lat zaraz po ciąży miała paradontoze, wyleciały jej zęby, i czy chciała czy nie ma proteze na inplanty jej nie stać, mostek nie mieli by na co założyć. Pozdrawiam. Ps. Boje sie tylko że nie będę mogł mieć tego zabiegu pod całkowitą narkozą, ciśnienie mam trochę za wysokie, ale internista uspokoił mnie, że jeśli będzie się utrzymywać przepisze tabletki na regulacje tego ciśnienia, tzn podleczy mi je, i do zabiegu będę mogła przystąpić, bo miejscowe znieczulenie do mnie nie przemawia przy takiej ilosci zębów do wyrwania :(
....25.05.2010
NArkoza nie potzebana serio, teraz są takie znieczulenia że urwac głowę Ci mogą i nic nie czujesz... co do narkozy - balabym sie, masz dziecku masz dla kogo żyć narkoza to ostateczność. serio nie do zębów tylko do jakiejś poważnej operacji. POZDRO.
pytanie25.05.2010
rozumiem, sama się obawiam powikłań przy znieczuleniu ogólnym, nigdy nie miałam takiegi, jedynie w krzyż przy cesarskim cięciu. Jestem panikarą i przy miejscowym boję się że poczuję ból, gdyby to był 1 góra 2 zęby owszem, ale aż tyle :( Ja wiem że po zabiegu na drugi dzień wyciskają odlew na rany dam rade, to przeżyje, to podobno już inny ból, niż przy bólu zęba, więc skoro tyle cierpie czasu, sądzę że te pół godziny (nie wiem ile trwa odcisk) nie zmieni nic. I mimo tej "babcinej szczęki" wiem że poczuję się wkońcu szczesliwym człowiekiem, nie będę mówiła pod nosem wstydząć się mojego uzębienia. Ładne zęby to moja największe marzenie, i nie ważne czy będą to sztuczne ale jednak ja będę je nosiła więc moje. Może kiedyś będę miała myśli że żałuje, ale przejdzie mi. Żałować to mogę teraz że wcześniej nie ruszyłam sie by je leczyć, kiedy były w niezłym stanie. Pozatym od małego mam okropną krzywicę górnych zębów, powykręcane na różne boki, rodzice aparatu nie załatwili hmm... nawt nie próbowali, więc już w szkole dali mi nieźle popalić, wspominam źle te czasy. Ps. Nie wiem jakie znieczulenie w Suchej Beskizkiej dają miejscowe..., nie mam pewności że nic nie poczuję.
...25.05.2010
Przy tylu zębach przy jednym znieczuleniu moga wyrwac ci 4 zęby przy jednej wizycie i na następnej znowu 4. Zaoszczędzisz sporo kasy, u nas się tak robi i ludzie żyją. Nie wiem jak jest w tej warszawie ale dobrze ze tam nie meiszkam - u nas jakoś lepiej sie żyje wszyskto tańsze jest. pisałaś poprzednio ze za ekstrakcję (wyrwanie) tych zebów w znieczuleniu ogólnym płacisz 750 zł?
pytanie25.05.2010
Nie zapłace w znieczuleniu ogólnym za caly łuk 250zł, i 250zł za natychmiastowa proteze to 500zł więc opłaca mi sie bardzo, nawet z dojazdem oraz noclegiem.
adrs25.05.2010
Proszę nie wprowadzać pacjetnów w błąd. Glassjonomoery chemoutwardzalne to wypełnienia dedykowane do V klas przyszyjkowych! Dzięki swoim właściwościom bezpośredniego wiązania z zębiną bez konieczności stosowania żywic łączących oraz uwalnianiu fluoru dają efekt bakteriostatyczny, wstrzymują próchnicę. Jedyna wada to mała odporność mechaniczna i brak estetyki. Dlatego nie założymy ich na powierzchniach żujących, i w widocznych miejscach. Jednakże efekt leczniczy jest nieporównywalny. Dlatego polecam leczenie wszystkich zębów zachowawczo, czyli zwykłe opracowanie ubytku i wypełnienie. Na powierzchniach żujących amalgamat. Kompozyty w rejonach przyszyjkowych się wykruszają bardzo łatwo, aternatywą estetyczną są kompozyty typu FLOW dedykowane do zabezpieczania bruzd i ubytków przyszyjkowych. Diagnoza przez internet? Nikt nie robi takiego rozległego mostu! Koszta wzięte z sufitu. Ekstrakcje zębów nie zależą od upodobań pacjenta, tylko od stanu klinicznego i obecności wskazań do usunięcia. Mówiła pani, że ból promieniuje to zaburza ocenę stanu innych zębów. Jeśli ból jest samoistny i ciągły oznacza to, że miazga zęba jest w stanie patologicznym i wymaga leczenia kanałowego . Możliwe, że kanałowo będzie trzeba przeleczyć kilka zębów. Jeśli jest to odcinek przedni, leczenie będzie refundowne: od kła do kła. od 3 do 3. W przypadku zębów bocznych jest to koszt około 100zł -150 zł od zęba na ul. Miodowej w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej ( gdzie polecam udać się od razu by zapobiec dalszym powikłaniom). Usuwając zęby należy także brać pod uwagę ich przydatność jako filar pod most, ew inne odbudowy protetyczne. Należy za wszelką cenę przeleczyć wymagajace tego zęby endodontycznie gdy są to zęby: wszystkie 3 oraz 6 lub 7. Wszystkie zęby do trójki sprzodu wyleczy pani za darmo na miodowej. Co do 6 i 7 jesli będzie taka konieczność warto zapłacić. Przedtrzonowce 4 i 5 można wyrwać jeśli będą do tego wskazania ze względów finansowych. Wtedy można zrobić bardzo dobry most 3-6 opiłowując 2 zęby. Oczywiście zęby należy najpierw wyleczyć - leczenie próchnicy i zapomniec o tym co tutaj ktoś napisał. Ponadto można wykonać protezę szkieletową, która bardzo dobrze pokryje luki międzyzębowe z dość dobrym efektem estetycznym, brakiem potrzeby opiłowywania własnych zębów, dobra funkcja zgryzu, nie spada przy jedzeniu, jest lekka. Żeby odpowiednio dbać o dziecko trzeba najpierw dbać o siebie. Nie leczone zęby powodują zapalenie kości, zakażenia odogniskowe, zapalenie wsierdzia, zapalenie mózgu i opn mózgowo rdzeniowych, ropnie przerzutowe, ropnie móżgu, choroby autoimmunologiczne do posocznicy i zgonu włącznie. Zachęcam do wizyty na miodowej i kompleksowego leczenia. Z bólem zostanie przyjęta pani na dyżur, postepowanie będzie skrócone. Czyli postepowanie jest takie: 1. leczenie próchnicy 2. leczenie kanałowe (zęby wymagające, do 3) 3. leczenie kanałowe lub ekstrakcja zębów 4-7 ( w zlaeznosci od finansów) 4. ekstrakcja zębów nie do uratowania 5. odbudowa protetyczna - most/proteza szkieletowa lub refundowana częsciowa proteza osiadajaca
adrs25.05.2010
tzn ekstrakcje zębów nie do odratowania to jak najszybciej, bo sa ogniskami infekcji. Nadające się do kanałowego leczenia należy wyleczyć w zależności od finansów starając się zachować zeby: 3 i (6 lub 7) Decyzja zależy też oczywiście od szansy tych zębów na wyleczenie...
pytanie28.05.2010
Dziękuję za rady jednak postanowiłam wyrwac wszystkie jesli nawet zostawie same 7 i 8 które są zdrowe reszta proteza, wyrwac zęba nie wyrwałam bez jedynki nie bede chodzic do czasu wizyty na wyrwanie wszystkich, chyba ze bol mnie do tego zmusi lub inne okolicznosci, narazie utworzyła mi sie ropa, która nie sączy się ząb przestał boleć. Jestem w trakcie załatwiania badań, i tylko czekanie na termin zabiegu. NIe będę żałować decyzji, leczenie moich zębów byłoby bardzo kosztowne i długie, i na sam koniec wybielanie itd, nie chce więcej cierpiec. Ostatni raz będe cierpiec po zabiegu ale już nie tak ja dotychczas. Pozdrawiam.
...29.05.2010
Nie wprowadzac pacjentów w błąd? Jeśli ktoś nie ma na wypełneienie śwaitłoutwardzalne za 100 zł to możan u mnie w gabinecie założyc chemoutwardzalne na powierzchni żującej za 40 zł jest różnica? Prawda? Chodzi mi o 4,5,6,7,8 przy szyjkach u mnie nie zdaje ten materiał żadnego egzaminu.
...29.05.2010
Koszt za most wcale nie wzięte z sufitu!! Taka cena , oczywiście w warszawie jest najdrożej więc nie ważne że nikt nie wierzy ale nie napisze skąd jestem. JAk wiadomo 4,5 są jedno kanałowe a u nas NFZ refunduje kanałowe tych zębów. Pan adrs bardzo nie miły, też bym mogła opisac to jak Pan ale nie chciałam mieszać ytej dziewczynie w głowie, bo ktoś kto się na tym nie zna nie zrozumie!! Więc wychodzi na to , że w każdym województwie są inne przepisy z NFZ.
adrs31.05.2010
Przepraszam w takim razie. Powtarzam, glass jonomer jest bardzo dobry w ubytkach przyszyjkowych (klasy V). Zwykły Ketac Molar trzyma się wyśmienicie o ile umie się go założyć. kompozyt jest słaby z uwagi, że się wykrusza pod wpływem sił pionowych - wyważających wypełnienie w tych rejonach. Dobry jest kompozyt typu flow. Mosty są do zaopatrzenia wybiórczych braków uzębienia, tutaj prawdopodobnie most jest bez sensu - to jest nabijanie pieniedzy. A sposób liczenia ceny mostu jest jakiś abstrakcyjny. Poza tym most wcale nie musi mieć napalanej porcelany jeśli kogoś na to nie stać, może być licowany akrylem. Tutaj prawdopodobnie sprawdziłaby się proteza szkieletowa, najlepiej moim zdaniem, bo bez szlifowania zdrowych zębów, ew refundowana częsciowa osiadająca. 4,5? Jednokanałowe? Tylko 5 jednokanałowa na górze z REGUŁY, reszta jest głównie 2 kanałowa. 4 nieraz na dole też jest jednokanałowa. Na miodowej koszt wypełnienia kompozytowego to 25zł-50zł (przyszyjkowa - do rozległego MOD). Chemoutwardzalne są refundowane. Leczenie kanalowe zamyka się z reguły w 100zł dla przedtrzonowców 4,5 120 trzonowców 6,7.. Często mniej.. Dlatego ciągle brakuje pieniędzy. Reszta - kanały refundowane.
Justynka:)04.06.2010
ja byłam dzisiaj u dentysty na nfz , tak chciałam, okazało się że mam ubytek w tym zębie ,w którym nfz nie refunduje białego wypełnienia i musiałam zapłacić 100 za białe wypełnienie :/ śmiesznie wyszło z tym płaceniem, bo stomatolog zapytał się mnie czy chce to białe wypełnienie, to potwierdziłam, a on powiedział, że to wydatek najtaniej 120 zł, a ja mu na to, że wypłaciłam tylko stówkę, a on - spoko ... to ja nie rozumiem, dostałam rabat, czy oni sobie te ceny ustalają jak chcą...:/ ale miałam za darmo zrobione zdjęcie rtg jednego zęba i ogólne badanie tzn co jeszcze jest do zrobienia:) czyli 5,6,7 z czarnym wypełnieniem są refundowane? bo u góry chyba sobie takie zafunduję, bo nie stać mnie na każdorazową wizytę po 100zł:/ i ile razy w roku mogę leczyć zęby? z tym refundowanym wypełnieniem? jeden na rok?
Justynka:)04.06.2010
a czy ktoś może wie,czy scaling, piaskowanie i fluoryzacja są na fundusz?
adrs05.06.2010
czarne - raczej srebrne - amalgamaty (mieszanina metali w rtęci) są refundowane - dobre wypełnienia, bo wytrzymałe, ale trzeba wykonać opracowanie retencyjne - to znaczy rowki na dnie + zbieżne ustawienie ściany ubytku, co się wiąże często z opracowaniem zdrowych tkanek zęba. Praktycznie tylko na powierzchniach żujących zębów bocznych. Widać je jak się szeroko otworzy usta szczególnie w dolnym łuku zębowym, Tylko skaling obu łuków raz na rok jest refundowany.
adrs05.06.2010
czarne - raczej srebrne - amalgamaty (mieszanina metali w rtęci) są refundowane - dobre wypełnienia, bo wytrzymałe, ale trzeba wykonać opracowanie retencyjne - to znaczy rowki na dnie + zbieżne ustawienie ściany ubytku, co się wiąże często z opracowaniem zdrowych tkanek zęba. Praktycznie tylko na powierzchniach żujących zębów bocznych. Widać je jak się szeroko otworzy usta szczególnie w dolnym łuku zębowym, Tylko skaling obu łuków raz na rok jest refundowany.
Justynka:)05.06.2010
dziękuję za odpowiedź :)
małgo13.06.2010
proszę o rade, mam ubytki w górnym łuku 4,5,6 z drugiej strony 5 i 6, 4 leczona kanalowo , bardzo sina i spiłowana, zęby zaczęły się rozchodzić, chciałabym uzupełnić ubytki jednak mam ograniczone środki finansowe, co mogę zrobić na nfz, co odpłatnie i jakie to będą koszty.
NIEZDOLNOŚC17.06.2010
5 lat mieszkam w polsce a mam juz 4 zebów mniej. kilka dni temu chirurg zerwał mi 8semke i złamał 7demke. miesiąc wczesniej dentist plombował mi 3jke na białe i tydzień póznej złamało się. i jeszcze dwa zęby straciłem pary lat temu. i straty i ból i pienędzy po mojej strony. TAK NIE MOZE BYC .wczesniej zagranice plombowałem tez zęmby ale mają ponad 15 lat nieruszone.
TERMIG20.06.2010
I dlatego wiele osób decyduje się na protezy stałe, dla bogatszych implanty, jeśli są małe ubytki jest szansa ratować warto, ale jeśli większosć idzie na straty, nie skazując sie na ból, poniesione koszty, i zapewne dalsze problemy, ludzie wybierają sztuczne uzębienie. Czy to powód do wstydu? Oczywiście że nie, wiele gwiazd ma sztuczne uzębienie, oczywiście koszty takiej protezy są wyższe ale efekt jak swoje. Implanty bajka, ale bardziej skomplikowane i nie każdemu się przyjmują. Uczucie czegoś sztucznego? Chwilowe, kwestia przyzwyczajenia.
małgo23.06.2010
lekarz zaproponował mi oszlifowanie zebów, filarow i koronę akrylowa , czy to dobre rozwiazanie, proszę o rady.
25.06.2010
Do małgo koronę czy raczej most akrylowy? niestety w stomatologii rozwiązanie tanie prawie nigdy nie jest dobre - takie tanie rozwiązania w stomatologii XXI wieku są wykorzystywane jako rozwiązania tymczasowe do czasu wykonania uzupełnienia właściwego... most akrylowy to nie najlepszy pomysł, chyba że priorytet stanowią koszty...ale nie będzie PAN/PANI jeździć mercedesem płacąc jak za malucha - czasem warto zainwestować bo żeby są a przynajmniej mają służyć przez całe życie... pozdrawiam dentystycznie :))
adrs28.06.2010
termig, nie chodzi o koszty w pierwszej kolejności, tylko o wskazania. To nie jest tak, że można sobie wybrać czy implant czy jakaś klasyczna proteza. Tu nie chodzi o wstyd tylko zdolność funkcjonowania z protezą, siły żucia z protezą wynoszą ok 20% fizjologicznych sił. Jedzenie, mówienie to wszystko jest trudne i żadna proteza nie zastąpi własnych zębów. Żadna proteza nie będzie naśladować reszty uzębienia, jest często widoczna. Odbudowy protetyczne typu mosty i korony też nie są wspaniałe. Most akrylowy ma swoje zalety: mała cena, niska scieralność zębów przeciwstawnych, jeśli zaistnieje uraz zgryzowy - złe stosunki przestrzenne między zębami, które by powodowały zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego to w zębach akrylowych zdąży się to zetrzeć, porcalana nie ma szans. W porcelanie zęby przeciwstawne będa ścierane, potem będzie trzeba zrobić korony, ewentualnie miazga straci żywotnośc na skutek nadmiernego obciążenia zęba przecistawnego i trzeba będzie leczyć kanałowo. Odbudowy porcelanowe są świetne, ale muszą być całkowicie wykonane poprawnie i precyzyjnie. Podkreślam, że na dentystach nie powinno się oszczędzać i nie szukać najtańszych ofert. W medycynie łatwo o błędy, które laikom wydają się naturalną postacią rzeczy. Implanty to rozwiązanie tylko dla części osób z bardzo dobrą higieną jamy ustnej (a z powodu złej higieny właśnie dochodzi do utraty uzębienia). Z higieną taką jaka doprowadziła do utraty uzębienia żaden implant nie osiągnie stabilizacji i wypadnie. Żeby w ogóle był sens wkręcania musi być wystarczająca ilość kości, dostateczna twardość, właśnie higiena, zdrowa błona śluzowa, utrata uzębienia z powodu zapalenia przyzębia jest praktycznie elementem wykluczającym (oczywiście można kombinować). Do implantów najlepiej kwalifikuja się osoby, które starciły zęby w wyniku złamania kości, zębów, korzeni, nieudanego leczenia kanałowego, sporadycznej próchnicy.
małgo28.06.2010
Chodziło o most akrylowy,na stopie metalu (stomatolog powiedział że tego nie będzie widać), ma być oszlifowanie ząbków i zacementowanie. Przeczytałam, ze to rozwiązanie tymczasowe stad moje wahanie. Zaproponowany koszt 350 zł od punktu a porcelana dwa razy więcej a ubytków niestety sporo. Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam.
TERMIG29.06.2010
adrs, włśnie jednak chodzi w bardzo dużym stopniu o koszty, jeśli osoby nie stać na długotrwałe i kosztowne leczenie nawet w etapach, to co może ma się męczyć aż wkońcu uzbiera odpowiednią kwotę? Są sytuacje kiedy osoba jest zdecydowana na tekie rozwiązanie pomimo konsekwencji nauki jedzenia, mówienia, funkcjonowania z protezą, i wcale się nie dziwię. Znajoma miała problem na dużą skale oczywiście był brak higieny, i to w szczególności przypięczętowało jej stan uzębienia. Brak funduszy, brak możliwości kredytu, oraz brak pracy zmusiło ją do wyrwania wszystkich zębów w dwóch etapach i wstawieniu protez. Co najdziwniejsze wybrała najtańszą możlwią proteze i wyglądałą naturalnie, nikt z dalszego środowiska nie powiedziałby że to sztuczna proteza. Jest szcześliwa, i żałuje że nie zdecydowała się wcześniej na ten krok i swoje przeżyła, albo że odpowiednio nie dbała o zęby i ich nie uratowała dawno temu kiedy miałą możliwość.
warszawiak06.07.2010
witam. za leczenie kanalowe w warszawie musze zapłacić 600 złotych, zna ktoś tańsze gabinety??
niepełnosprawna07.07.2010
Wydaje mi się, że każdy przypadek jest inny, więc i cena jest zależna od tego. Mi wyliczono 400 zł. za kanałowe leczenie górnej piątki w Wojewódzkim Centrum Stomatologicznym ul. Nowy Zjazd w Warszawie.Terminy na połowę listopada 2010! Dużo osób chwali sobie tam leczenie.Pacjenci przychodzą tam z innych prywatnych gabinetów, gdzie często leczenie kończyło się ze złym skutkiem. Nie wiem czy ta cena 400 zł byłaby dla każdego leczenia kanałowego, gdyż parę lat temu miałam leczony już ten ząb kanałowo. Lekarz stwierdził, że najwyraźniej ząb był leczony ale nie zakończono leczenia więc z biegiem czasu zaczęło się tam psuć. Pobolewało mnie, nie wiedziałam gdzie tak naprawdę boli, bo promieniowało do innych zębów, zapalenie dziąsła ciągle.Chodziłam do stomatologów ale byli bezradni, mówili że wszystko w porządku. Ból stał się nie do zniesienia gdy zaszłam w ciąże. Opuchnięta twarz, ból ucha, zębów górnych jak i dolnych. Krwawienia dziąseł już od dawna był.Dostałam doraźną pomoc, tj. antybiotyk. Leczenie dopiero może być po urodzeniu dziecka. Powiedział mi lekarz, że nie powinno się z tak otwartym zębem chodzić dłużej niż miesiąc, powinno się go wyleczyć. Do porodu jeszcze 2 miesiące, ale co z tego jak i tak nie stać mnie na cokolwiek. Dodam, iż kiedy pracowałam i zarabiałam bardzo dbałam o zęby. Co miesiąc bywałam u stomatologa i jak była potrzeba to leczyłam. Zatem jak widać dbając o higienę i lecząc zęby od razu jak coś się dzieje z nimi, można mieć poważne problemy. Kto nie dba o zęby, to nie dba. Ja dbam o higienę zębów, ale przestałam leczyć wtedy kiedy przestałam zarabiać.Zasiłek, który otrzymuję nie wystarcza nawet na lekarstwa które mam przepisane dożywotnio. Ogólnie w Polsce służba zdrowia nie działa tak jak trzeba, ale pocieszam się tym ,że w USA nic w służbie zdrowia nie jest refundowane przez Państwo. Polacy mieszkający tam przylatują leczyć się do Polski. Pozdrawiam wszystkich cierpiących!
L08.07.2010
Słowa prezydenta RP w czasie kanpanii wyborczej dotyczące bezpłatnego leczenia w Polsce (oparł się na Konstytucji RP), a stan faktyczny. Może coś na ten temat?
L08.07.2010
Słowa prezydenta RP w czasie kampanii wyborczej dotyczące bezpłatnego leczenia w Polsce (oparł się na Konstytucji RP),a stan faktyczny. Może coś na ten temat z perspektywie stomatologii :) Jeszcze może z perspektywy pobieranych składek przez Polskę. Ciekawe co sądzicie?
L08.07.2010
Słowa prezydenta RP w czasie kampani wyborczej dotyczace bezpłatnego leczenia w Polsce (oparł się na Konstytucji RP), a stan faktyczny. Może coś na ten temat z i w perspektywie stomatologii:) Może jeszcze z perspektywy pobieranych składek ? ...Głośno myślę, czy mógłby to być temat...wypracowania? Czy nie ma o czym mówic?...
L08.07.2010
Czy akt prawny zwany Konstytucją RP można traktować poważnie jeżeli jest niejednoznaczny (w świetle art, 68). A jak pokazują komentarze jest niajednoznaczny, gdyż używa się słowa "można interpretować zapis ustawy. Do której to odnosi się Konstytucja artykułem 68. Znaczy można tak, można inaczej.Żeby społeczeństwo uspokoić..napiszemy tak. Chołota się nie połapie. A jak już Konstytucja zaczęła obowiązywać... to mamy policję, wojsko, instrumenty prawne inne. Wiecie: sądy, kary... Oj głupi narodzie:)
L08.07.2010
W pierwszym zdaniu na końcu zapomniałem oczywiście dodać "?" Przepraszam za ten i inne błędy:) Bardziej koncentruję się na moim obecnie leczonym zębie, niż na zasadach ortografii i gramatyki z oczywistych powodów:)
wilo08.07.2010
jakie usługi i z jakich materiałów może może mieć niepełnosprawny stopnia znacznego u stomatologa,na NFZ?Chodzi o leczenie i protetykę,tzw uśmiech.Czy ktos się orientuje?Po 30 latach i udarze mózgu,powróciła mi odwaga chodzenia do stomatologa.
małgosia17.07.2010
kochani mam koleżankę dentystkę i ona mi powiedział,że nie powinno się płacić za leczenie zębów.Nie dajcie się robić w balona i śmiało mówić ,że się nie płaci
małgosia17.07.2010
mąż ma leczony już czwarty ząb,pytała dentystka czy chce dopłacać do lepszych plomb,powiedział ,że nie i tak mu robi białe plomby i za darmo
małgosia17.07.2010
kochani mam koleżankę dentystkę i ona mi powiedział,że nie powinno się płacić za leczenie zębów.Nie dajcie się robić w balona i śmiało mówić ,że się nie płaci
meg3506.08.2010
mam problem bo juz zglupialam z tym wszystkim. po pirwsze mam zlamana jedynke gorna i to dosc mocno poszlam do lekarza a on mi na to ze 150zl za kanlowe i 250 za odbudowanie nie wiem w jaki sposob bo jest dosc mocno zlamany od dziasla poprzes srodek zeba do polowy czyli mozna zec ze nie mam polowy zeba i w poziomie i pionie a do tego druga jedynka obok juz mi sie kawalek ulamal. ta 1 jedynka zaczyna mnie juz bolec bo chyba nerw mam na wieszchu ale zaczynam ja czuc przy scisnietych zebach to mnie ona boli. a na to wyglada ze nie stac mnie na leczenie kanalowe wiec tak mysle wyrwac ale i tu moje pytanie czy mozna jakos dosztukowac potem sama jedynke?? jako proteze? czy jak to wtedy nazwac? a moge nadmienic ze jesli juz bym usowala 1 to i od razu i 3 . czekam na odpowiedz.dziekuje.
andrzej19.08.2010
Za duzo piszecie o tych kanalowych a za mało o normalnym leczeniu. Z tabeli refundacji wyczytałem, że leczone są wszystkie zęby, tyle że z próchnicą powierzchowną. I teraz mam pytanie: lekarz wie czy to powierzchowne czy nie - stąd też może nie powiedzieć mi prawdy, a ja tego nie sprawdzę. Jeśli jest to z kolei powierzchowne i będzie leczyć to nie musi wiercić; można lakierować albo fluoryzować. Jeśli jest tu jakis stomatolog to proszę o komentarz. Pozdrawiam.
Adam19.08.2010
Proszę mi doradzić jakie jest najlepsze uzupełnienie zęba 2/najlepiej refundowane przez fundusz/.
Jacek23.08.2010
Małgosia: jak to nie płaci się za leczenie zębów? Moja żona po drugiej ciąży ma full zębów do leczenia, wszystko kanałówki, wyleczenie tego pochłonie majątek.. można to jakoś obejść?
marian27.08.2010
suchajcie ja lecze zeby na kase chorych 15 lat i mozecie niewierzyc ale niewlozylem ani ceta a mialem naprawde zeby do dup... teraz wygladaja jak bym mial proteze tak ze ja niewiem gdzie wy chodzicie poz
28.08.2010
marian bo może masz proteze uuuuu.. buhaah
Renia196830.08.2010
Miałam to szczęście, że nie byłam skazana na leczenie zębów w państwowej przychodni czy w szkolnym gabinecie, ponieważ moja mama była dentystką i w mieszkaniu miała prywatny gabinet stomatologiczny (to były dość dawne czasy; pierwsza połowa lat 70-tych, dużo ludzi do niej przychodziło). I zawsze właśnie mama leczyła mi zęby, które niestety dość często się psuły pomimo właściwej higieny (pierwsze borowania miałam robione jeszcze zanim skończyłam 5 lat, to były ząbki mleczne, które i tak wypadają, ale mama twierdziła, że borowanie mimo to jest konieczne, gdyż od zepsutych mleczaków zęby stałe mogą się psuć niemiłosiernie). Ale zęby i tak mi się psuły zbyt często (tak było do ok.20 roku); zresztą mama rygorystycznie kontrolowała i leczyła moje uzębienie, przeciętnie co 2 miesiące wołała mnie do swojego gabinetu na fotel dentystyczny celem sprawdzenia zębów i zwykle nie zsiadałam z fotela bez borowania, potem 1,5 do 2 miesięcy spokoju, rutynowa kontrola i znowu plombowanie. Ale na szczęście każde borowanie w wykonaniu mojej mamy było bezbolesne, zanim wjechała z ostrym wiertełkiem zawsze stosowała znieczulenie (nawet leczenia kanałowe, które miałam 2 razy w podstawówce i raz pod koniec liceum były całkowicie bezbolesne), tylko wówczas, gdy dziurka była naprawdę malutka wierciła mi bez zastrzyku, bo takie ubytki nawet bez znieczulenia są całkowicie bezbolesne. Nie wyobrażam sobie, gdybym to wszystko miała robione w przychodni czy przez szkolną dentystkę, na pewno sporo bym się nacierpiała. Pozdrawiam.
dziewczyna 02.09.2010
a ja napisze tak : ze dentystka zrobiła mi plombe oczywiscie musiałam zapłacic 160 zł. miałam do wyboru albo plomba czarna albo biała tak mi powiedziała. za biała trza zapłacic za czarna nie trrzeba.... nno ja nie chciałam by na jedynce było widac czarna plombe wiec zapłaciłam i miałam biała , no ale co z tego jak po 2 tyg mi wypadła!!!!!!!!! i gdzie kasa poszła? w błoto bo inaczej tego nazwac nie mozna!!!! poszłam i powiedziałam ze mi plaba wypadła a dentystka oczy zrobiła jakby dycha zobaczyła mówiac do mnie ale co ja na to poradze.....zrobiłam i powinna sie trzymac .. chce pani to zapiszemy termin dopiero za 3 miesiace!!!!!!!!! kłuciłam sie ale to juz długa historia .... brat powiedział mi abym poszła do dentystki prywatnie .. no poszłam zapłaciłam 120zł za odnowienie tego zeba z którego plaba mi wypadła i co.... mam juz 2 lata i trzyma sie i zapowiada sie na trzymanie na zebie jeszcze pare lat !!!!!!!!!! dlatego nie chodze juz do stomatologi na ubezpieczenie!!!! wole zapłacic i miec na kilka lat spokój i zadowolenie !
xxxx03.09.2010
Polska-to śmiech na sali żeby mieć całkowicie zdrowe zęby musiał bym w LOTTO wygrać niestety ale żyjemy w kraju gdzie za wszystko trzeba płacić
domi08.09.2010
A ja mam strasznie zepsute zęby i nie zanosi sie na leczenie.u mnie w przychodni oczywiscie jest gabinet i pani dentyska przyjmuje 2 lub 4 osoby dziennie na fundusz a reszte to juz tylko prywatnie oczywiscie w tym samym gabinecie.Zależy jej wyłącznie na pieniądzach zapisy tylko na wizyty prywatne bez kasy nie przyjmie a potem karteczka urlop non stop.Wariatka jedna nie przyjeła mnie z bólem bo nie miałam pieniedzy i mało tego powiedziała ze jestem gruba i od jedzenia popsuły mi sie zeby.tak własnie wyglądała moja wizyta u dentysty w mojej miejscowości.Nie wiem dlaczego powiedziała ze jestem gruba bo tak sie składa ze jestem szczupła a jesli chodzi o odrzywiane to mam wrecz obsesje na punkcie zdrowego odrzywiania
:-)08.09.2010
Do P. Jacka: Możan było ominąc to, ale tylko wtedy kiedy żona by była w ciąży lub w połogu to mogła leczyc kanałowo zęby za darmo. Ktoś napisała że mąż leczył za darmo zęby i miał białe plomby. Więc jak Pani ma koleżnake dentystke to leczy P. za darmo, ja pracuję w tym zawodzie i też mi leczą za darmo - sprawa jasna!!!!! Leczenie jest za darmo, ok, ale raczej nie plomby światłoutwardzalne! A zreszta dzwońcie do NFZ i pytajcie konkretnie co na fundusz a co nie!! Bo każdy ma inne zdanie. POZDRO.
OOOO09.09.2010
POSZŁAM Z DZIECKIEM DO STOMATOLOGA Z BÓLEM ZĘBA( PLACÓWKA NFZ) OKAZAŁO SIĘ ŻE ZĄB NADAJE SIĘ DO WYRWANIA --------------------- KOSZT 50 ZŁ. (ZAPŁACIŁAM BY ULŻYĆ DZIECKU W CIERPIENIU) ...............................PŁACĘ JAK KAŻDY PRACUJĄCY SKŁADKI ZDROWOTNE .....PO CHO....RĘ SKORO KAŻDA USŁUGA JEST PŁATANA.............ODDAJCIE MI MOJE PIENIĄDZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! P. z Sosnowca
DARIUSZ14.09.2010
JAKIE PLOMBY NALEŻĄ SIĘ BEZPŁATNIE Z NFZ DZIECIOM DO 18-GO ROKU ŻYCIA STOMATOLOG MUSI ZAŁOŻYĆ PLOMBE ŚWIATŁOUTWARDZALNĄ BEZPŁATNIE W JEDYNKACH,DWÓJKACH I TRÓJKACH .jAK CI ODMÓWI TO TO POINFORMUJ GO IŻ ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1) z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego załącznik nr 12 mówi o tym iż dziecku należy sie BEZPŁATNIE ŚWIATŁOUTWARDZALNY MATERIAL KOMPOZYTOWY A NASTĘPNIE UDAJ SIĘ DO SWOJEGO NFZ I ZŁÓŻ SKARGE MOŻESZ TO SPRAWDZIĆ WCHODZĄC NA strone ministerstwa zdrowia,koszyk świadczeń stomatologia,Dz. U. Nr 140, poz. 1144 a następnie załącznik nr 12 Wykaz dodatkowych materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przysługujących dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia światłoutwardzalny materiał kompozytowy do wypełniania ubytków w zębach siecznych i kłach w szczęce i żuchwie; laki szczelinowe; lakiery; cement chirurgiczny jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia. PODAJE LINK DO STRONY NFZ tam wszystko pisze co nam sie należy http://www.nfz-katowice.pl/?k0=02_ubezpieczony&k1=07_stomatologia
Dariusz14.09.2010
Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. Pacjent, który chce skorzystać z porady dentysty w tym zakresie, ma prawo wyboru dowolnej placówki lub lekarza stomatologa, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ na terenie całego kraju. Skierowanie do stomatologa nie jest wymagane. Pacjentowi zgłaszającemu się z bólem, świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia. Pacjentom przysługują między innymi: badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej jeden raz w roku; badanie lekarskie kontrolne trzy razy w roku; leczenie próchnicy zębów; świadczenia z zakresu leczenia endodontycznego (kanałowego) zębów jednokanałowych; usunięcie złogów nazębnych; leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej; usunięcie zęba oraz niektóre zabiegi chirurgiczne; zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne w razie potrzeby; znieczulenie w razie potrzeby. Wykazy materiałów stomatologicznych Wykaz materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu gwarantowanych świadczeń zdrowotnych materiał do wypełnień czasowych; cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia, cement fosforanowy; cementy glasjonomerowe; kompozytowy materiał chemoutwardzalny do wypełniania ubytków w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3); amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2; materiały do wypełnień kanałów korzeniowych; ćwieki gutaperkowe; masa wyciskowa alginatowa; masa do wycisków czynnościowych przy bezzębiu; nici chirurgiczne; szyny unieruchamiające, drut ligaturowy. Wykaz dodatkowych materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przysługujących dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia światłoutwardzalny materiał kompozytowy do wypełniania ubytków w zębach siecznych i kłach w szczęce i żuchwie; laki szczelinowe; lakiery; cement chirurgiczny jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia. Wykaz dodatkowych materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przysługujących kobietom w ciąży i w okresie połogu cement chirurgiczny jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia. Leczenie protetyczne W ramach bezpłatnych świadczeń pacjentowi przysługuje także leczenie protetyczne. W razie konieczności, pacjent ma prawo do leczenia z zastosowaniem protez akrylowych w szczęce i żuchwie. O leczeniu decyduje lekarz biorąc pod uwagę wskazania medyczne. Pacjentowi przysługuje także prawo do bezpłatnej naprawy protezy (także w większym zakresie, np. z wyciskiem lub podścieleniem protezy). Pacjent powinien także potwierdzić (na zleceniu) odbiór wykonanej protezy zębowej, aparatu ortodontycznego lub ich naprawy. Leczenie ortodontyczne wad zgryzu W ramach gwarantowanego leczenia ortodontycznego wad zgryzu pacjentowi przysługuje: leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego – do końca 12. roku życia; kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu – w okresie retencji do ukończenia 13. roku życia; Okres retencji – okres, w którym pacjent nosi tak zwany aparat retencyjny (retainer) pozwalający, poprzez stabilizację uzębienia, utrzymać osiągnięty wynik leczenia. zdjęcie pantomograficzne – jeden raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego; naprawa aparatu – do ukończenia 13. roku życia; korekcyjne szlifowanie zębów; proteza dziecięca częściowa i całkowita. Naprawa lub wymiana aparatu nie przysługuje przy nieprawidłowym jego użytkowaniu, np. nieregularnym noszeniu aparatu. Dodatkowe świadczenia gwarantowane dla wybranych grup Dzieciom i młodzieży do 18. roku życia przysługują, między innymi: zabezpieczenie lakiem bruzd zębów szóstych w ramach profilaktyki – do ukończenia siódmego roku życia; lakierowanie wszystkich zębów stałych; impregnacja zębiny zębów mlecznych; całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego; kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych; leczenie endodontyczne (kanałowe) wszystkich zębów oraz zakażonych zębów jednokanałowych; leczenie chorób przyzębia; zabiegi chirurgiczne takie jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich. Kobietom w ciąży i połogu przysługują między innymi: usunięcie złogów nazębnych – nie częściej niż jeden raz na 6 miesięcy; badania kontrolne – nie częściej niż jeden raz na kwartał; rozszerzone leczenie endodontyczne (kanałowe). Osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługuje: znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych; kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień. Potwierdzenie prawa do dodatkowych świadczeń Dokumentami potwierdzającymi prawo do dodatkowych świadczeń są w szczególności: dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia – karta ubezpieczenia zdrowotnego lub dokument stwierdzający tożsamość lub skrócony odpis aktu urodzenia; dla kobiet w ciąży – karta przebiegu ciąży i karta ubezpieczenia zdrowotnego lub karta przebiegu ciąży i dokument stwierdzający tożsamość; dla kobiet w okresie połogu – skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i karta ubezpieczenia zdrowotnego lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i dokument stwierdzający tożsamość; dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym – orzeczenie o niepełnosprawności. Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych – Vademecum 2010.
Dariusz14.09.2010
Pacjentowi zgłaszającemu się z bólem, świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia. TO JEST ZA DARMO NA NFZ !!!!! LUDZIE ZACZNIJCIE WKOŃCU WALCZYĆ O SWOJE
Dariusz14.09.2010
MATERIAŁY DLA DOROSŁYCH Wykazy materiałów stomatologicznych Wykaz materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu gwarantowanych świadczeń zdrowotnych materiał do wypełnień czasowych; cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia, cement fosforanowy; cementy glasjonomerowe; kompozytowy materiał chemoutwardzalny do wypełniania ubytków w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3); amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2; materiały do wypełnień kanałów korzeniowych; ćwieki gutaperkowe; masa wyciskowa alginatowa; masa do wycisków czynnościowych przy bezzębiu; nici chirurgiczne; szyny unieruchamiające, drut ligaturowy.
Dariusz14.09.2010
TO WSZYSTKO SIĘ NALEŻY BEZPLATNIE TYLKO W GABINETACH KTÓRE MAJĄ PODPISANĄ Z NFZ JAK CZEGOŚ NIE WIESZ TO ZGŁOŚ SIĘ DO NFZ I PYTAJ !!!
Dariusz14.09.2010
adrs JAK CI NIE PASUJE TO NIE PODPISUJ UMOWY Z NFZ I SPOKÓJ
emilka15.09.2010
Chciałam tylko rzec - że u siebie w gabinecie nie płace za sciaganie kamienia, ani za plombowanie, wiercenie - jedynie znieczulenie jesli boli - 20zł, no i za wypełenienie kanału w zębie Nr 7. koszt tego to 70 zł. Więc co narzekacie?
tomek19.09.2010
no dobrze a czy jesli pojde do dentysty i wezme na wszystko rachunek to mi nfz zwroci pieniadze? moze to jest rozwiazanie, mowie oczywiscie o gabinecie ktoryma umowe z nfz.
paweł23.09.2010
a płaćcie jak macie więcej kasy niż rozumu:-]
Istel29.09.2010
A ja właśnie wróciłam od dentysty :D Borowanko, wypełnienie 5 ze znieczuleniem, plus miły uśmiech Pani Stomatolog :) I WSZYSTKO za darmochę :D Ale jak tylko weszłam do gabinetu od progu poinformowałam że niestety nie stać mnie na żadne opłaty i poproszę tylko to co jest refundowane. Za dwa tygodnie również za darmo usuwanie kamienia. Jak komuś wstyd głośno powiedzieć "nie mam pieniędzy", to płaci :P
wrocławianka z wielkim bolem!!!08.10.2010
bardzo prosze o informacje gdzie moge usunąć ósemke na nfz we wrocławiu. jaki gabinet możecie polecić.z góry dziękuje bardzo za szybką odpowiedz bo już nie wytrzymuje z bólu....
wrocławianka z wielkim bolem!!!08.10.2010
bardzo prosze o informacje gdzie moge usunąć ósemke na nfz we wrocławiu. jaki gabinet możecie polecić.z góry dziękuje bardzo za szybką odpowiedz bo już nie wytrzymuje z bólu....
aneta11.10.2010
witam mam pytanie mam do wyrwania 4 zeby czy nfz pokrywa wstwianie zebow
nad17.10.2010
Ifka, bo ja kanalowe musze miec nie dlatego, ze zaniedbalam, tylko dentystka z.j.ebala sprawe, naprawila mi tak zab, ze zaczal niedlugo pozniej bolec i trzeba byo zatruc.
dana21.10.2010
ja dzisiaj zapłaciłam 40 zł wyrywając zęba (7) na NFZ bo skasowano mnie 20 za zdjęcie i 20 za znieczulenie
wdamian27.10.2010
szczkacie jak psy ze za duzo, ze za drogo, ze zlodzieje. A kto wam bronil isc na studia medyczne idioci? i tak sieplaci duzo taniej w porwnaniu z zachodem. wszystko wam drogo tylko w marketach zawsze wydajecie fortune i zostawiacie zachodnim gigantom. To wam odpowiada. albo ksiedzu w koperte, tez nigdy nie slyszalem slowa skargi, ze za drogo. polacy smieciem jestescie i tyle
zaraza27.10.2010
Gdzie w Zamosciu sa gabinety stomat, ktore nie biora kasy??? Bo prawie wszystkie przyjmuja na NFZ,nie rozumiem dlaczego musimy placic?
mona31.10.2010
ja dzisiaj w nocy byłam na ostrym dyżurze w gabinecie który ma umowę z NFZ ale że to jest 6 ząb niestety musiałam zapłacić za znieczulenie 60zł ale takie że dłubała (płukała kanały) i zakładała fleczer i nic kompletnie nie czułam a jestem strasznie strachliwa i boję się bólu. Za płukanie kanałów zapłaciłam 90zł (30zł za kanał). po świętach zmarłych mam wizytę na wypełnienie kanałów i koszt jednego to 100zł plus znieczulenie 60zł więc koszt 360zł plus moja wizyta nocna 150zł razem ząbek kosztuje mnie 510zł. I teraz pytanie? Czy nie opłaca się dbać o jamę ustną? Uważam że tak ponieważ dla mnie te 500zł za jednego zęba to jest ogromny wydatek ale sama sobie jestem winna bo ząbek popsuł się w trakcie ciąży ale lenistwo nie pozwoliło mi iść dopiero zaje......ty ból mnie zmusił i okazało się że to zgorzel się zrobił. Na szczęście jest to tylko jeden ząbek do roboty i dalsza profilaktyka zachowawcza mnie interesuje jak najbardziej!!!!!!!!!! Pokochałam swoją dentystkę ponieważ uratowała mój ząbek i zrobiła to bezboleśnie do tego odjęła mi ból który był nie do wytrzymania!!!!!!!!! WDAMIAN nie mów tak o POLAKACH bo śmieci to masz w głowie człowieku!!!!! pozdrawiam i mogę polecić swojego stomatologa jeśli ktoś ma ochotę proszę na e maila mona22@op.pl WARSZAWA
zola02.11.2010
ostatnio korzystam z gabinetu stomatologicznego "NFZ" i nie rozumie bo raz pani bierze 30,40zł za wypełnienie ubytku z czym czekam na wizytę ok.3tyg.A najlepsze jest to ze w tym samym gabinecie u tej samej pani PRYWATNIE płaci się 50zl za wypełnienie i już wtedy nie jest ważne ile zużyje materiału.Proszę niech mi to ktoś wytłumaczy dlaczego tak jest? Nazwa "NFZ"nie pasuje i po co ta lista kto z tego korzysta?!
Anna03.11.2010
hej wszystkim mam problem dzis dowiedziałam sie od dentystki ze wstawienie górnej dwójki bedzie mnie kosztować 1400zł jestem przerazona nie moge chodzić bez zeba ale nie mogę też pozwolić sobie na wstawienie tak drogiego zęba .co robić proszę o pomoc
Anna03.11.2010
hej wszystkim mam problem dzis dowiedziałam sie od dentystki ze wstawienie górnej dwójki bedzie mnie kosztować 1400zł jestem przerazona nie moge chodzić bez zeba ale nie mogę też pozwolić sobie na wstawienie tak drogiego zęba .co robić proszę o pomoc
Anna03.11.2010
hej wszystkim mam problem dzis dowiedziałam sie od dentystki ze wstawienie górnej dwójki bedzie mnie kosztować 1400zł jestem przerazona nie moge chodzić bez zeba ale nie mogę też pozwolić sobie na wstawienie tak drogiego zęba .co robić proszę o pomoc
Ania04.11.2010
Stomatolog poinformował mnie że NFZ zlikwidował dopłaty do tzw.lepszego materiału i jedynie za darmo wstawiają srebrne plomby.Czy ktoś jest zorientowany czy tak jest faktycznie?Ponieważ mam do leczenia zęba i nie wiem czy nie poszukać konkurencji bo cena jaką wymieniła pani stomatolog jest obłędna.
zola04.11.2010
tak to prawda te darmowe plomby są czarne,białe niestety za dopłatą ja place od 30zl...to chyba zależy od wielkości ubytku.Państwo dość dba o obywateli sponsorując czarny uśmiech!
Ania06.11.2010
pytałam o dopłatę a stomatolog na to że dopłat już nie ma i tylko prywatnie mogę plombę założyć.Już nic z tego nie rozumiem.Boże za co my składki płacimy!!!!
Marcin08.11.2010
Mam pytanie.Dwa lata temu wypadła mi plomba z górnej lewej 4 i potem zaczął psuć się kanał, często idzie mi ropa z tego zęba a nawet wychodzi bokiem przez dziąsło. Nawet już dziąsło mi się odkrztałciło. Żyje z tym bólem już dwa lata, jutro w konću ide zarejestrować się do dentysty. Czy NFZ refunduje leczenie kanałowe ze znieczuleniem. Jeżeli nie to ile będę musiał zaplacić za zęba. Mieszkam na mazurach.
OLA09.11.2010
Hej czy NFZ robi protezy w za darmo? Jeśli tak to na jakich zasadach?
Raf17.11.2010
Dziś byłem w kilku przychodniach z bólem, z jednie mnie przepędzili tłumacząc, że w innej jest więcej dentystów, z kolejnej gdyż nikt niczego nie refunduje,przynajmniej moje przypadku. Ostatecznie pozostaje chodzić z bólem do przyszłego roku i zapisać się, ponieważ "przed końcem roku to ciężko", słowa stomatologa. Więc co? w sylwestra będzie cud? A może mniej "ciężko"? Doraźna pomoc będzie mnie kosztować od 150 zł w górę, tak wygląda refundacja NFZu.
:)19.11.2010
Ja wolę zapłacić,ale przy okazji mieć pewność,że usługa będzie wykonana fachowo. Jak płacę za jakość to nie mam poczucia ,że szastam pieniędzy. Miałam kiedyś taką sytuację,że pozorna oszczędność zaprowadziła mnie do utraty zęba. Z tego co słyszałam to w Krakowie dobrym gabinetem stomatologicznym jest alfadentla na zwierzynieckiej. Może kiedyś u nich wstawię sobie implant
matka polka23.11.2010
Może i lepiej zapłacić . Ale w takim razie za co ściągają nam składki na ubezpieczenia zdrowotne? Ja rzadko muszę korzystać z porad lekarskich a kasę płacę co miesiąc. Wczoraj korzystałam z usług stomatologicznych. Ząb "na oko" lekarza zdrowy , bo dbam o zęby, a bolała mnie połowa twarzy. Pomijam, że mam teraz rozwiercony ząb, bo trzeba było go otworzyć , i chodzę z niezalepioną lekarstwem dziurą , ale jeszcze musiałam zapłacić 17 zł za rentgena chociaż pomoć prześwietlenie jest bezpłatne.
matka polka23.11.2010
Do Marcina z Mazur. Leczenie kanałowe i znieczulenie jest bezpłatne, w NFZ oczywiście. Ale nie jestem pewna czy wszystkie zęby czy do trójek. Bo tak fajnie wymyślono, ze tylko trzy przednie zęby leczy się na ubezpieczenie. Jak tak dalej pójdzie to Polacy będą mieć piękne zęby..... wszystkie trzy.
Miłośnik stomatologów06.12.2010
Witam ja powiem tak ,te sku..esynki stomatolodzy w tychach leczyli mi 4 górną po 2 tygodniach mi ją wyrwali a pani doktor wyrywała mi tak ,jedna trzymała mi głowę druga szarpała ból jak cholera .Na 2 dzień spowrotem i co się okazało zęmbodół ,miesiąc chodziłem dzień w dzień do p doktor po antybiotyk bolało .Po miesiącu wyszły mi z dziury resztki kości zrobili mi łyżeczkowanie prosiłem rtg ale po co i pani doktor zakończyła leczenie 2 tygodnie pózniej wyszła mi jeszcz kostka ale już nikt tego niechce ruszać.pare dni temu zaczęła mnie boleć górna 6 pani dr nie chciała mnie przyjąć ale po małej kłutni mnie przyjeła zatróła mi ząb i teraz mnie boli jak cholera chodziłem po innych dentystach i nikt mnie niechciał przyjąć ja na kasie nieśpie a oni tylko prywatnie przjmują,jaka tu sprawiedliwość LUDZIE NIE DAJMY SIE TAK TRAKTOWAĆ ZA CO TE SKŁATKI PŁACIMY ktoś powinien z tym zrobić porządek
g08.12.2010
ja także mam dość duże problemy jeśli chodzi o stomatologów dlatego też przez sześć lat nie byłam w gabinecie chciałabym aby moie zęby zostały naprawione ale gdzie niepójde do stomatologa to mówią że mi nieprzysługuje leczenie na NFZ ponieważ mam 22 lata a pozatym jestem osobą bezrobotną.ja na to ale zarejestrowaną.odpowiedż jest to nieszkodzi.CO MAM ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI.
ewa 4809.12.2010
Witam.A czy nie prosciej byloby leczyc sie na terenie szpitala, gdzie maja praktyki studeci.Najlepiej z 5 roku,ja korzystam i jestem zadowolona.Za plombe swiatloutwardzalna doplacam tylko 20 zl.Trzeba miec tylko anielska cierpliwosc bo leczenie zeba trwa nawet 2 lub 3 godziny.Te materialy sa lepsze i nie maja tego w przychodniach.Nie placi sie za ekstrakcje zeba,i usuwaja dobrze bo sa chirurgami czyli fachowcami.Prosze zasiegnac informacji czy w szpitalu jest stomatologia zachowawcza,protetyka,naprawde polecam.Ewa.No i zdrowia.
adziara13.12.2010
Czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi na następujące pytania? Mój mąż 11mies. temu miał założoną plombę światłoutwardzalną w górnej trójce, za którą zapłacił 100zł. W sobotę obudził się z obrzękniętą twarzą i bólem, więc udaliśmy się na pogotowie dentystyczne. Okazało się że trzeba zapłacić 22o zł - za rtg, znieczulenie, otwarcie zęba, nacięcie ropnia i założenie sączka(bodajże). Pani uprzedziła że wizyta będzie płatna... Kazano przyjechać nam również w niedziele na zmiane opatrunku, tym razem obyło się bez opłat. Pani stomatolog kazała następnego dnia wybrać do swojego dentysty na dalsze zmiany opatrunków i leczenie. W poniedziałkowy poranek mąż udał się do gabinetu, w którym leczymy zęby od lat, i tu niemiłe zaskoczenie... Pani stwierdziła że trzeba będzie za wszystko płacić bo się punkty skończyły, a na pytanie ile odpowiedziała, że nie wie ile kolega sobie policzy, bo ona nie będzie w stanie przyjąć i jeszcze raz trzeba przyjechać za 4 godziny... Czy w przypadkach nagłych, jak obrzęk mogą wymagać opłat, nawet jak się jakieś punkty skończyły? I czy każdy może sobie policzyć inną opłatę za zmianę opatrunku? Ja nic z tego nie rozumiem..
adziara13.12.2010
Proszę o fachową odpowiedź
adziara13.12.2010
Proszę o fachową odpowiedź
adziara13.12.2010
Proszę o fachową odpowiedź
adziara13.12.2010
Proszę o fachową odpowiedź
stasiek .b26.12.2010
Ja mam - jak wszyscy związani koszykiem świadczeń - doświadczenia mało przyjemne .Świadczeń systematycznie ubywa i jak tak dalej się potoczy ,płacić będziemy prawie za wszystko .Dalej głosujmy na kombinatorów i geszefciarzy z PO ,a zostaną nam tylko portale na których będziemy się wypłakiwać.Ostatnio miałem mały wypadek w związku z którym musiałem się kontaktować z lekarzami innych specjalizacji i mogę z czystym sumieniem stwierdzić że służba zdrowia jest jedną wielką fikcją .Masz kasę - jesteś dobrze traktowany i leczony , nie masz - nie zawracaj głowy i ZDYCHAJ.
marcysialodz27.12.2010
a co ja mam powiedzieć? w ciąży popsuły mi się dwa zęby 5 i 6 dolne lewe! ze względu na mój stan (ciąża bardzo zagrożona) dwóch stomatologów w 2óch różnych gabinetach nie podjęło się leczenia w obawie, że może to zaszkodzić dalszej ciąży! a tera mam dziury jak lochy! karmienie piersią też zrobiło swoje! zgorzel z przetoką! a wszystko od bakterii, które w ciąży rozwaliły mi od środka wcześniej leczonego kanałowo zęba! wspomniana 6 dolna :( w Warszawie na Białołęce trudno o dobry gabinet stomatologiczny a tym trudniej o taki, który ma kontrakt z NFZ właściwie to nie ma takiego :) a za kontrolę uzębienia dziecka wołają 35 zł :)
gość27.12.2010
ostatnio miałem okazję posmakować dobrobytu państwa,i myślę że czym szybciej rozgonią NFZ tym lepsze i tańsze będzie leczenie zębów
agata02.01.2011
A co zrobić jeśli dziecku nie urosły jedynki na dole i trójki u góry, lekarze mówią o implantach a cena jednego to koszt około 2 tys , czy nfz refunduje implanty u dziecka 8 letniego???
opolanin05.01.2011
I pomyśleć szanowni państwo ,ze w Szwecji cała stomatologia z implantami włącznie pokrywa ubezpieczenie. Boże , dlaczego ja musiałem się urodzić w tym kraju !!!!!!!!!!!!! Pracuje od 37 lat a szykuje mi się wydatek u stomatologa w wysokości 54oo zł za 6 koron i podwójną protezę a resztę na pocieszenie pokryje N.F.Z.
Margareta Nilersköld, Szwecja06.01.2011
Na odpowiedz " Opolanina" to ja jako stomatolog pracujacy w Szwecji i majaca zarowno dyplom polski stomatologa jak i szwedzki chcialabym skomentowac stwierdzenie, ze " w Szwecji cala stomatologia lacznie z implantatami jest pokrywana przez ubezpieczenie zdrowotne". To jest nieprawda.Implanty w miejscu zebow 6,7,8 nie sa refundowane wogole przez panstwo, a jedynie w obrebie luku zebowego od 5 do 5 i to tez jest scisle regulowane ( przepisy sa bardzo skomplikowane i nie zawsze dla nas stomatologow do konca zrozumiale) .Pacjent szwedzki placi zawsze 100% sam do sumy swiadczenia 3000 koron szwedzkich.Powyzej tej kwoty i do pulapu 15 tys koron ma doplate 50% ze strony panstwa,Powyzej kwoty 15 tys koron jest to doplata 85%.Ale zasada ta dotyczy leczenia w okresie 1 roku od rozpoczecia leczenia. Pacjenci zwykle sa zapisani u swojego lekarza lub przychodni stomatologicznej i sa wzywani regularnie na wizyty kontrolne , zwykle jest to 1 do roku lub 1 na 2 lata. Jest to porozumienie obopolne ( nie wstawienie sie na ustalona wizyte poprzez wczesniejszye powiadomienie jest oblozone oplata w kwocie ok. 1000 kr.Prawie wszyscy stomatolodzy zawarli umowe z kasa chorych w Szwecji, i jestesmy zmuszeni miec podlacze komputerowe z baza danych i odpowiednim oprogramowaniem zeby wysylac nasze raporty z kazdej wizyty pacjenta do kasy chorych ( nawet te wizyty ktore kosztuja mniej niz 3000 koron szwedezkich.) Nasze uslugi stomatologiczne sa kontrolowane przez kase chorych, ktora moze ex post odmowic doplaty stwierdziwszy wykonanie zabiegow niezgodnie z ustalonymi zasadami.Tutaj traci na tym stomatolog, a nie pacjent, co zmusza stomatologa do uczciwosci i skrupulatnego przestrzegania prawa.Pacjent ma zawsze wystawione rachunki po wykonanej usludze, gdzie jest wyszczegolnione rodzaj swiadczenia,ceny stomatologa, ceny panstwowe, doplata z kasy chorych i na koncu czesc do zaplaty przez pacjenta. Stomatolog musi skrupulatnie poinformowac pacjenta co zamierza wykonac u pacjenta, jaki matierial wybierze , jakie ma inne alternatywy do wyboru i ile to kosztuje.Dokladny kosztorys powinien byc wypisany dla pacjenta, jezeli wizyt tych bedzie kilka lub leczenie moze obejmowac rowniez protetyke. Swiadczy to o przejrzystosci systemu uslug .Zarowno pod wzgledem finansowym jak i uslug. Konkluzja do tych wypowidzi osob na tym portalu jets taka: Polscy stomatolodzy maja slodkie zycie, chca byc jednoczesnie na liscie NFZ i czerpac z tego tytulu zyski oraz zadac zaplaty za uslugi, za ktore nie powinien pacjent placic. Pacjent w Polsce ma tylko przyslowowa " duza buzie" ale w rzeczywistosci jest niedouczony i nie do informowany.Tutaj duze pole do zrobienia ma wiec NFZ, ktory powinien do kazdego obywatela w kraju droga pocztowa wyslac informacje o jego uprawnieniach zarowno u lekarzy jak i stomatologow. A co robi Pani minister Kopacz? Wylacznie politykuje i broni skorumpowanych lekarzy w Polsce. Kasy fiskalne powinny byc wprowadzone od samego poczatku otwarcia kazdego gabinetu, a nie på 22 latach. I dziwne , ze kazdy zapytany przeze mnie lekarz rozliczal sie z fiskusem polskim na tzw ksiazke. A mieszkaja w domach o wartosci kilku milionow zl. Tu jest slabosc polskiego panstwa i tego systemu postkomunistycznego . I prosze nie zapominac , ze w Szwecji placa wszyscy nawet ci najmniej zarabiajacy, emeryci, rencisci, ktorych prawie juz nie ma w Szwecji, 31 % podatku podstawowego + podatki posrednie ( Vat 25 % na wszystko) itp.
Zofka08.01.2011
Czy mógłby ktoś polecić, chirurga szczękowego z Warszawy który ma umowe z NFZtem ? Mam cholernie bolącą ósemkę do usunięcia ;(
Aria14.01.2011
Mieszkam w Łlodzi, za leczenie lewej jedynki wyłożyłam 500 złotych (trzy rozwierty kanału i wypełnienia) potem ponownie ból. Okazało się ,ze lekarka przepchnęła mi wypełnienie kanału aż do zatoki nosowej. Potem zab się złamał, założyła mi koronke porcelanową z nowoczesnym szklanym wkładem, ale słabym- przekonywała, że lepszy. Teraz za 400 zł na chirugii szczękowo-twarzowej muszę to usuną przepchnięte wypełnienie bo reszta zębu martwego pod koronką i tkanka miękka bolą. Nic na NFZ. wszystko muszę płacić .Mogę iść tylko do sądu. Lekarka powiedziała mi, kiedy poinformowałam ją, że przedłoże jej rachunek, ponieważ naraziła mnie na niesamowity ból i stres a także ogromny wydatek ,że jest ubezpieczona od takich "wpadek" i mogę wystapić do jej ubezpieczyciela, który rozważy czy mi wogóle coś zwróci. Proszę, nie chodźcie do gabinetu przy ul. Babickiego 2 w Łodzi
Aria14.01.2011
Za koronkę dodatkowo zaplacilam 700 zl. Jestem w tyle 1270 zł plus 400 za usunięcie przechnietego wypelnia w najbliższy piatek tj, 21 stycznia 2011r. Pozdrawiam!
ULA20.01.2011
Czy ktoś mógłby polecić mi dobrego stomatologa przyjmującego na NFZ w Warszawie?proszę o informację na maila: ulcia.w@vp.pl. Będę bardzo wdzięczna.
marzena21.01.2011
ja leczę zęby w szczecinie i z nowym rokiem okazało się że teraz nfz wogle juz nie dopłaca do usług stomatologicznych,bo z usunięcie kamienia płacę 50 zł, za znieczulenie 30, a za wypełnienie ubytku 120 bo nie ma juz dopłat do lepszych materiałów czy może państwo się z tym spotkali ,czy może jestem naciągana
anka 23.01.2011
czy ktos mi doradzi czy koronki porcelanowe sie sprawdzaja i podac cene jednej sztuki i czy jest to refundowane przez nfz
Lek.stomatolog24.01.2011
Trzeba dbać o zęby ludzie. Tak wiem oplujecie mnie, ale 90 procent to WASZE niedbalstwo. Usługi dentystyczne są i będą zawsze drogie, wbijcie sobie to do głowy. Co do oferty NFZ, heh - wyrzucone pieniądze podatników. Zarobki lekarzy... Zarabiamy sporo, choc niestety nadal proporcjonalnie mniej niz na zachodzie. Jakbym miał po ciężkich studiach i 4 latach specjalizacji zarabiać 2000 na rękę to wolałbym żyć z opieki społecznej i kichać na edukację. Aby zęby były zdrowe, konieczne są regularne kontrolne wizyty u stomatologa i HIGIENA. Jednak nie sądzę aby szybko się to zmieniło w naszym pięknym kraju :P Więc mogę spać spokojnie. No dalej, zacznijcie skakać po mnie jaki to jestem be...
ja26.01.2011
Bardzo dbam o przed każdym wyjściem czasami myję i zawsze myję zęby rano i wieczorem nie zasnełabym gdybym zębów nie umyła na wieczór.Ale i tak występuje u mnie próchnica a gdy poszłam w Mielcu na kasę chorych to ta pani sekretarka powiedziała że na kasę chorych i tak się dopłaca ale i tak nie zapłaciłam a zęba mi i tak naprawił.
Dariusz26.01.2011
Panie stomatolog jeśli mam zepsuty ząb to jest moje niedbalstwo i guzik Panu do tego .Pan masz wyleczyć ząb bo to Pana interes.Prywatnie lub na NFZ, a jak Pan nie chce leczyć to prosze otworzyć sobie warzywniak !Jak podpisujecie umowe z NFZ to macie sie stosowac do umowy a jak Wam to nie pasuje, to nie podpisujcie umów ! Tyle lat sie uczycie to chyba wiecie co to jest podpis pod umową Mnie Wasze zarobki NIE INTERESUJĄ .jak sie nie podoba to NA ZACHÓD !
jocker28.01.2011
I po cholerę płacimy podatki na ten nfz dziś dowiedziałem się że leczenie mojego zęba to 300zł pluz koszty znieczulenia i zdjęcia RTG a czemu nie leczyłem wcześniej bo zasuwam na te cholerne podatki i często tez człowiek pada na twarz i nie ma sily zębów myć, a kochany fundusz karze za wszystko płacić żadnej dotacji choć by 50% do kanałowego ale nie totalne zero. Szlag już mnie trafia a budynki nfztu piękne oj przepiękne. Mam nadzieję że urzędnicy padną sami ofiarą własnej chciwości bo płace podatki i to bardzo dużo gdybym nie płacił to ząbki miał bym chyba ze złota.
jocker28.01.2011
panie Lek.stomatolog puknij się pan w czoło, leczenie jest drogie ale my płacimy słone podatki na fundusz więc mamy to zapłacone a wasze niedbalstwo i podejście po pacjenta w 80% jest karygodne dziwne że jeden podejdzie jak człowiek i się stara a pozostałych 9 to oprawcy i mają gdzieś czy cię z bólu wykręca. I pamiętaj płacimy podatki i to duże
jocker28.01.2011
A pro po, ty Lek.stomatolog za czyją kasę studiowałeś i nie chrzań że płaciłeś bo większość podatnicy ci finansują i dobrzewiem o tym bo mam lekarzy w rodzinie.
Dariusz31.01.2011
jocker jedż do NFZ-tu i wyduś z nich co Ci sie należy za darmo i które placówki maja podpisane umowy z NFZ Przeczytaj dokladnie moje wczesniejsze posty ,tam napisalem co sie nalezy na NFZ .Jesli placówka ma podpisana umowe z NFZ to musi Cie przyjac na warunkach NFZ.Jak idziesz na NFZ do dentysty to musisz miec ostatnia wplate zdrowotnego jak prowadzisz dzialalnosc lub zaswiadczenie z zakladu pracy ze jestes ubezpieczony.Na Ślasku wystarczy plastikowa karta .O ZNIECZULENIU DECYDUJE LEKARZ jak stwierdzi ze musi Ci podac znieczulenie to wtedy jest ZA DARMO !!!!!! jak stwierdzi ze nie potrzebujesz znieczulenia to Cie skasuje .jA ZROBIŁEM TAK ZE DENTYSTKA MNIE CHCIALA SKASOWAC 20 ZL ,A JEJ POWIEDZIALEM ZE NIE MAM KASY I JAK WEDLUG JEJ DIAGNOZY MOZNA RWAC BEZ ZNIECZULENIA to bardzo prosze rwac bez znieczulenia .ZAZNACZYLEM ze jak bede czuł BÓL to moge miec odruch bezwarunkowy i niechcaco moge ja potracic głową P-O-S-K-U-T-K-O-W-L-O Wyrwala za friko
Dariusz31.01.2011
jocker jedż do NFZ-tu i wyduś z nich co Ci sie należy za darmo i które placówki maja podpisane umowy z NFZ Przeczytaj dokladnie moje wczesniejsze posty ,tam napisalem co sie nalezy na NFZ .Jesli placówka ma podpisana umowe z NFZ to musi Cie przyjac na warunkach NFZ.Jak idziesz na NFZ do dentysty to musisz miec ostatnia wplate zdrowotnego jak prowadzisz dzialalnosc lub zaswiadczenie z zakladu pracy ze jestes ubezpieczony.Na Ślasku wystarczy plastikowa karta .O ZNIECZULENIU DECYDUJE LEKARZ jak stwierdzi ze musi Ci podac znieczulenie to wtedy jest ZA DARMO !!!!!! jak stwierdzi ze nie potrzebujesz znieczulenia to Cie skasuje .jA ZROBIŁEM TAK ZE DENTYSTKA MNIE CHCIALA SKASOWAC 20 ZL ,A JEJ POWIEDZIALEM ZE NIE MAM KASY I JAK WEDLUG JEJ DIAGNOZY MOZNA RWAC BEZ ZNIECZULENIA to bardzo prosze rwac bez znieczulenia .ZAZNACZYLEM ze jak bede czuł BÓL to moge miec odruch bezwarunkowy i niechcaco moge ja potracic głową P-O-S-K-U-T-K-O-W-L-O Wyrwala za friko
Dariusz31.01.2011
RTG raz na pol roku masz za darmo
MalcolmX02.02.2011
a ja chodze do faldentu i tam zaa leczenie kazdego zeba jest stawka od minimalnej 500zl z kanalowym srednio 1,5 do 2 tys jest tak strasznie drogi ale co ja mam zrobic jak mam odruchy wymiotnei tylko tam moge spokojnie chodzic ?
03.02.2011
Zaproponowałem lekarzoiwi doplatę za użycie lepszych srodków przy leczeniu trójki. Lekarz stwierdził , że NFZ tego zabrania!!! .Albo całkowicie leczymy sie z ubezpieczalni albo całkowicie prywatnie. Czy tak jest?
NFZ04.02.2011
Tak zgadza się. Obecnie jest tak, iż robimy zęby albo na NFZ albo prywatnie. Nie obowiązuje już system dopłat do leczenia stomatologicznego.
Kaśka08.02.2011
mam 2 zęby na krzyż i jest mi z tym dobrze nie muszę nigdzie chodzić. Jem tylko kaszki i mam 24 lata. Nie muszę już dopłacać ani czekać w kolejkach . Bardzo lubię się uśmiechać bo mam piękny uśmiech. Gdy ja się uśmiecham to wszyscy się śmieją i jest wesoło. :) Jeszcze niedawno miałam trzy zęby lecz gdy jadłam chleb został mi w nim!!! Gdy miałam wszystkie zęby wydałam na ich leczenie dużo kasy a teraz mam spokój. W końcu trzeba było się z nimi pożegnać. Co o tym sądzicie?
kukurydza08.02.2011
Kaśka masz racje. Lepiej chodzić szczerbatym niż chodzić do tych wszystkich dentystów i im płacić. Jest jeszcze inne wyjście nic nie jeść i mieć piękny uśmiech , ale to możę się źle skończyć.
jocker12.02.2011
Dariusz@ i tak tez zrobię bo nawet rtg mi wykonać nie chcą tylko muszę płacić a ząb boli i to mimo iż dbam o zęby od zawsze i żaden pseudo lekarz mi nie wmówi że to przez brak higieny itd.
12.02.2011
Na marginesie rwanie bez znieczulenia czy mu w kraju trzeciego świata żyjemy oby tego barana co za to odpowiada leczono tak samo jak nas. I wspomnę że leczę się w przychodni w Katowicach na osiedlu Witosa a jest tam tylko jedna i pan dentysta wyciąga łapki po pieniążki za wszystko leczenie kanałowe 300zł znieczulenie 20zł i jeszcze rtg powiedział że skierowania nie wypisze bo i tak każą zapłacić a gwarancji na kanałówkę żadnej aha plomba światło utwardzalna 130zł i tak się chyba skończy wieloletnie płacenie składek i dbanie o zęby w sumie nie warto pracować legalnie i płacić czy dbać o zęby więc prawdopodobnie skończy się iż pojadę w nocy do mswia na Głowackiego i cóż pożegnam się z zębem a szkoda bo mam jeszcze komplet i bardzo starałem się go utrzymać. Na koniec państwu z nfztu szczerze życzę ostrego bólu każdego zęba po kolei i rwania z zapaleniem aby nawet anesteza nie pomogła może wtedy zrobią coś jak należy wszak zęby to podstawa zdrowia całego organizmu.
Marian13.02.2011
Co daje takie pisanie ? Ludzie są różni, uczciwi, kłamcy, oszuści, złodzieje,pasożyty, grabieżcy, itd. itp... Najgorsze jest to że Polska jest dzikim krajem bez praworządności. Wybieramy swoich przedstawicieli do sejmu i senatu a oni dbają tylko o własne interesy, kłócą się o "koryto" i swoje ambicyjki. Przykładem jest Komisja Sejmowa. prowadzona przez Sekułę. Sami jesteśmy tego winni. Zbliżają się wybory, dajmy temu odpór. Moje pisanie też padnie na jałowy grunt. Niestety nasze społeczeństwo kieruje się innymi kryteriami, chyba zgodnie z powiedzeniem na złość babci...;]
ADI13.02.2011
Rok temu miałem rwane 3 zęby i jeden korzeń który się został po kiepskim dentyście w WCS w Warszawie pod narkozą to zapłaciłem prawie 1700 zł. I teraz muszę znów iśc, ale tylko do pląbowania i też idę pod narkozę. Mam do robienia górną 1 i 2 dwójki i u dołu 4 zęby. myślę że się wyrobię w 2500 zł włacznie z usunięciem kamienia. Tak się boję dentysty, że na myśl o tym to aż mnie skręca i dlatego narkoza to jest najlepsza rzecz, tylko, że droga. Nic nie boli , nic się niewidzi i to jest najważniejsze
anna20.02.2011
Mam pytanie dotyczące rejonizacji, otóż czy istnieje możliwość ubiegania się o bezpłatną pełną protezę , całkowicie refundowaną przez NFZ w gabinecie poza miejscem mojego zamieszkania tzn. stałe zameldowanie mam w małopolskim, a protezę chciałabym wykonać w śląskim. Z góry dziękuję za odpowiedź.
adam2601.03.2011
WITAM MAM PYTAKO CZY KTOS MOZE ZNA DOBREGO STOMATOLOGA LUB MOZE JEST TU JAKIS DOBRY STOMATOLOG KTORY MOGLBY MI POMOC W LECZENIU MOICH ZEBOW? MAM GOLNIE CUKRZYCE I POWIKLANIA Z NAI ZWIAZANE I NIE STAC MNIE NA LECZENIE ZEBOW ODPLATNIE. PROSZE O JAKAS POMOC Z GORY BARDZO DZIEKUJE I CZEKAM NA E MAIL cronet@wp.pl
paula07.03.2011
Jeżeli ktoś może szybko pomóc, muszę usunąć ząb i to natychmiast w dosłownym znaczeniu. Czy ktoś wie, gdzie mogę tego dokonać w Warszawie w późnych godzinach wieczornych? z góry dziekuję za szybką odp, bo umieram
anna09.03.2011
powiem wam skąd bierze sie patologia wsrud dentystuw , jedna dentystka ma podpisane 5 umuw z nfz Wroclaw Lesnic ul.eularda ul. zajazdowaul.boguszowska ul.wyzwolenia 20 Mrozuw.Godziny otwarcia gabinetuw to np,od 8 do 21 ,ale na nfz tylko od 9 do 12,nie ma konkurecj bo jedna osoba skupila 5 kontaraktuw i dyktuje ceny ,wyciaga z nich ok 60ts zl a ty narodze plac dalej ,dla mnie jesto bardzo podejrzane i nadaje sie do jopisania.Moim zdaniem jest cos tu nie tak
niezadowolony25.03.2011
odradzam pewnego stomatologa z gniezna przyjmuje kolo biedronki na barciszewskiego . wywieszony szyld NFZ idzie na wizyte w ramach nfz a po wszystkiem sie dowiaduje ze tyle i tyle musi zaplacic bo tego nie obejmuje nfz nibu u nich, niech sie lepiej ten czlowiek weźmie na szycie spodni, minol sie z powołaniem.
angel27.03.2011
witam,może ktoś zna stomatologa-protetyka w warszawie na nfz?mam spore braki w obu łukach zębowych,więc pewnie będą to mosty lub proteza,proszęo pilne info,pozdr.
magda28.03.2011
tak sobie to czytam i niestety musze sie z wiekszoscia zgodzic ze NFZ to niech se wsadza w duuuuuu......e.Mąż był dzisiaj u dentysty oczywiscie na fundusz-wychodzac poproszono od niego 240zł.Ja znowu leczyłam zeby prywatnie na jeden zab wydałam 300zł a po 3 miesiacach pekł i pani stomatolog zasmiała sie w twarz ze trzeba nowy wsadzic za 500zł.Wiec stwierdzam i zgadzam sie powyrzszej wypowiedzi ze powinni to wszystko sprywatyzowac a ci któży sie nie nadają to niech idą do łopaty pracować.
xxx06.04.2011
Byłem u dentysty wyrwać górną szóstkę - dentysta nawalił i jeden z korzeni "wpadł" do zatoki szczękowej. Skończyło się na wizycie w klinice chirurgii twarzowo-szczękowej, dłutem, młotkiem, elektryczną piłą do kości i założeniem kilkunastu szwów, a oprócz tego 2 tygodnie L-4. Mam pytanie - żądać odszkodowania, cy nie? To był błąd w sztuce czy "powikłanie"?
IzaB07.04.2011
Od dziecka leczyłam się prywatnie ,a słabe zęby odziedziczyłam po mamie,w szkliwie robią mi się małe dziurki. Do stomatologa NFZ udałam się dopiero w tym roku ,bo dość miałam zatrważających rachunków w prywatnych klinikach . Koleżanka poleciłam mi świetną dentystkę w przychodni przy ul. Kochanowskiego ,faktycznie w 100%się sprawdziła,delikatna ,miła. Niestety też musiałam zapłacić 80zł plomba utwardzana +20zł znieczulenie. Koszmar NFZ i jeszcze trzeba płacić. Pan Stomatolog ,który wypowiadał się powyżej nie ma chyba pojęcia jakie ludzie potrafią mieć zmartwienia z zębami. Mam 23lata plomby w każdym zębie kątowym i brak 3 zębów stałych. Nie mogę powiedzieć ,że te 3 zęby to moje niedbalstwo,ponieważ dolną szóstkę miałam usuwaną w wieku 6 lat i jak każde dziecko panicznie bałam się dentysty. Pozostałe 2 usunięte,to moja wina ,bo po wypadnięciu plomby nie poszłam do lekarza. Przez lekarzy z prywatnej przychodni bałam się chodzić do dentysty!Nie polecam Dr Z...........z lecznicy ARCUS może i jest miła,ale na pewno nie delikatna 20 pacjentów zapisanych i na jedną godzinę,raz tak mi "świetnie" wyczyściła zęba,że musiałam w nocy jechać na płatny ostry dyżur . DZIĘKUJE PANI DOKTOR ! Teraz mam świetną dentystkę z NFZ i jest cudowna:) Dr J.............. Warszawa
do IZYB10.04.2011
Możesz podać kontakt do swojej dentystki? Potrzebuje specjalisty od leczenia kanałowego! :(
IzaB11.04.2011
Nie wiem z jakiej dzielnicy jesteś ,bo przychodnia gdzie przyjmuje Dr J................ jest na Bielanach z tym,że są bardzo dobre połączenia. .............. jak zadz. to powiedz ,że ze stomatologiem chcesz się połączyć ul.Kochanowskiego ..... i koniecznie do tej dentystki. Takich delikatnych rąk stomatologicznych to ze świecą szukać;] Minusem przychodni jest to ,że RTG nie robią zębów.
wiki12.04.2011
może ktoś będzie z Was wiedział,czy protezy tymczasowe na zęby przednie są refundowane,czy też nie?
wiki12.04.2011
Dodam jeszcze,że będzie to moja pierwsza proteza w życiu i chciałabym ją zastosować na czas gojenia się dziąseł.Dzięki z góry za poradę.
pacjent15.04.2011
NAJGORSZY STOMATOLOG TO ................ KTÓRA MA GABINET W SULEJOWIE I ALEKSANDROWIE W POWIECIE PIOTRKOWSKIM, Z BÓLEM TRZEBA CZEKAĆ U NIEJ NA WIZYTĘ 2 TYGODNIE TO NIE DO PRZYJĘCIA, DZIĘKUJE ZA TAKIE LECZENIE, LEKARZ MA PRZEDE WSZYSTKIM NIE SZKODZIĆ, A ODSYŁANIE PACJENTA Z BÓLEM TO PRAWDZIWE BESTIALSTWO !!!!!
agata22.04.2011
NFZ nie jest zły w UK jest 5 minut na człowieka i nikt rozsądny tam sią nie leczy. Poza tym tam czas kosztuje więc jakiegoś kanałowego to nie ma :)) ciach prast i o mało nie straciłem zęba... leczenie to nie zabiegi jak ktoś myśli ,że dentysta ma naprawić lata niebdania to jest głupi
agata22.04.2011
duga sprawa w Anglii płacę za każdą wizytę i słusznie pracuje w doradztwie i jak ktoś do mnie przychodzi to tez płaci za czas. Nikt mnie nie zmusza do dbania i wizyt kontrolnych jak nie przychodzę do mojego dentysty to dostaje rachunek na 40 funtów za to ,że zajełam mu czas. Tak jest tutaj i nikogo to nie dziwi. Oczywiście moge korzystać z NHL ale nie chcę . Dziwi mnie naiwność .. Leczenie to jak zakupy są butiki i sklepy "second hand". Wolny wybór
ania11.05.2011
czy ktoś orientuje się gdzie w Warszawie jest w miarę porządny ostry dyżur w okolicach centrum i śródmieścia? z góry dziękuje za pomoc...
wilo15.05.2011
Jaka jest możliwość uzyskania dopłaty dla niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym do wykonania estetycznych i bardziej wytrzymałych protez z acetalu w miejsce akrylowych (pfron - Mops)?Stomatolog zrobi mi to za 2,500 zł, ale i tak mnie nie stać, a bardzo chciałbym wyglądać jak człowiek.Proszę podpowiedzcie.mam 60lat i zaleczoną chorobę wrzodową,Źle przeżuwam i odnawiają się wrzody,boli nieraz piekielnie.
chesti16.05.2011
Proszę żeby ktoś napisał mi na maila cheeesti@op.pl jak się nazywa ta dobra dentystka z ul. kochanowskiego, bo szukam w internecie i znaleźć nie mogę!
IzaB19.05.2011
Chesti juz wysłałam Ci maila.
monah19.05.2011
A czy ktoś zna jakiś gabinet w Krakowie które pracuje w ramach umowy z nfz?????
fffred26.05.2011
Moja córka poszła do stomatologa, który ma umowę, z NFZ w rejestracji powiedziano jej, że dopłata do plomby światło utwardzalnej to 80 zł lekarz poinformował córkę, że do leczenia są 4 zęby i że zrobi je od razu po zabiegu okazało się, że koszt wynosi 1200 zł, ponieważ jeden z zębów wymagał leczenia kanałowego. 1200Zł to miesięczny dochód mojej córki po skończeniu studiów, jako architekt krajobrazu tak oto żyje się na „zielonej wyspie Tuska” .
J.J.27.05.2011
Od kilkunastu lat pracuję w ramach ubezpieczenia w ramach -początkowo Kasy Chorych, a obecnie w ramach NFZ.Czytając Państwa komentarze włos mi się jezy na głowie i jestem po ludzku wkurzona.Wszystkie wymienione na wstępie artykułu zabiegi i usługi NALEŻĄ SIĘ BEZPŁATNIE! Nalezy się i znieczulenie, i kompozyty swiatłoutwardzalne w stałych zębach siecznych do 18 roku życia,i kazde leczenie kanałowe do 18tki.U dorosłych jest nieco inaczej-kanały w przedtrzonowcach i trzonowcach odpłatnie,kompozyty swiatłoutwardzalne we wszystkich zębach odpłatnie,rtg dwa razy w roku nieodpłatnie,znieczulenie -nieodpłatnie.Jesli więc chodzi o zęby przednie-zwłaszcza tam ,gdzie konieczna jest estetyczna odbudowa -tez zalecałabym wypełnienie swiatłoutwardzalne-bo wsród tych wypełnien mozna dokładniej odwzorowac barwę zęba.Plomby refundowane przez NFZ-chemoutwardzalne występuja tylko w trzech odcieniach i są bardziej kruche,niemozliwe jest więc odtworzenie np.kąta sieczngo. Wszystkie propozycje leczenia i wszystkie ewentualne koszty powinny byc przedstawione pacjentowi PRZED LECZENIEM .Choc-oczywiscie-zdarzają się-jak w kazdym zawodzie-ludzie nieuczciwi -proszę nie dyskredytowac wszystkich lekarzy pracujacych w ramach umow z NFZ.Kazdą nieprawidłowosc mozna tez zgłaszac do rzecznika praw pacjenta przy lokalnym NFZ-adres i telefon musi byc na tablicy przed gabinetem.Pozdrawiam.
IzaB27.05.2011
J.J wyjaśnij mi proszę,dlaczego w mieście na Podlasiu,moja babcia nie płaci za plomby światłoutwardzane ,a w Warszawie 80zł plomba i 20zł znieczulenie. fffred zgadzam się,ale po części to wasza wina ,bo uwierzyliście w CUDA TUSKA ,ale to i tak was niczego nie nauczy ,w październiku znowu PO wygra i abarot to samo,aż w końcu zrobią z nas nędzarzy. Zęby się psują i na prawdę nie wiem jak już trzeba dbać o nie ,aby nie powstawały nowe ubytki. Sytuacja i status społeczny niektórym ludziom nie pozwala na zachowanie zębów w stanie "świetności" ,a niektórzy po prostu genetyka,słabe zęby i ja mam za to płacić z NFZ !!!!!!!!!!!!!!!!
mala28.05.2011
Ja mogę powiedzieć tak: w mojej miejscowości leczy pani stomatolog w ramach funduszu. Przed świetami mojej cioci wypadł czy wyłamał sie ząbek.. Oczywiscie udała się do jej gabinetu.. Miła pani wstawiła tego ząbka, po czy po 1 dniu wyleciał. Dodam, że to była jedynka... I tak obyła sie bez zeba na swieta. Ja również musze udac sie do dentysty bo mam zeby w fatalnym stanie, no ale jak tu sie wybrac do takiej pani gdzie wszystko ci wyleci po kilku dniach?? Nie stac mnie na leczenie prywatne, wiec zostaje mi powybijac sobie chyba te zęby...
IzaB29.05.2011
Może udaj się do sąsiedniej miejscowości,może tam dentysta z NFZ będzie bardziej rzetelny. Ja osobiście widzę różnicę pomiędzy NFZ ,a "prywaciarzami ". Dentyści z NFZ ,uważają że jak się idzie na fundusz leczyć zęby ,to musi być człowiek na prawdę ubogi i można zbyć czymkolwiek ,ale nic z tych rzeczy drodzy stomatolodzy! Miesięcznie mój mąż płaci 1000zł ZUS w tym jest ubezpieczenie zdrowotnie przecież i co mam jeszcze chodzić prywatnie się leczyć?I wydawać fortunę na leczenie zębów? Zakładam plomby nawet z funduszu,które są gorsze ,ale za darmo! Teraz dentysta prywatny to LUKSUS ,na który nie wiele ludzi może sobie pozwolić. Niech już ten kanał z NFZ sobie tam kosztuje,ale dajcie nam chociaż plomby światło utwardzane za darmo! To się każdemu powinno należeć !
dupsko05.06.2011
ZUS 1000 PLN a KRUS 70 PLN a wszyscy mają to samo SHIT !!!
Aneta08.06.2011
wczoraj miałam prawdziwą gonitwę po gabinetach zNFZ...Okazuje sie że nawet w takim przypadku jak ostry ból zęba nie zostanie rozpatrzony pozytywnie! pierwszy stomatolog do którego sie udałam zaoferował mi założenie "trucizny" poczym mogę przyjść PRYWATNIE na leczenie kanałowe, stwierdziłam że mnie niestać a poza tym leczenie "szóstki'' kanałowo nie uważam za trafiony wybór , odmówił mi usunięcia zeba! a po za tym stwierdził iz w zasadzie przyjmuje jedynie dzieci... PYTAM JAKIM PRAWEM WYBIERA SOBIE PACJENTÓW???? dzwoniłam do rzecznika praw pacjentów nie miał prawa! drugi pan stomatolog od siedmiu boleści rozwiercił ząb poczym stwierdził zgorzel , przepisał antybiotyk kazał przyjść na usuniecie , które bedzie prywatne poniewaz pan jasnowidz-stomatolog wie że ząb raczej pęknie i to nie podlega kasie chorych....finał tej opowieści jest taki że biore antybiotyk , byłam na zdjęciu rendgenowskim i dziś mam drugą prywatna wizyte w celu usunięcia zęba.... po co płacić składki skoro i tak nikt nam nie pomaga!?
IzaB08.06.2011
Kopacz robi świetny porządek z NFZ ,dziękuję pani Minister ,za ten cały bałagan . Aneto mi też nie chciano usunąć 7 chociaż na wcześniejszych wizytach ta dentystka sama powiedziała ,że jest do usunięcia , a jak zaczął boleć to zaproponowała kanał 200-300zł NFZ,a później korona 1000zł . Dodam , że znaczna część zęba ułamała mi się w ciąży . Cała stomatologia NFZ łącznie z protezami ,koronami powinna być bezpłatna w 100%. Teraz chodzę do dobrej ,uczciwej dentystki -chociaż raz za plombę zabuliłam 100zł .
IzaB09.06.2011
Dziś mogę polecić kolejnego lekarza stomatologa w Cepeleku przy ul. Żeromskiego 33. Musiałam dzisiaj iść do chirurga w celu usunięcia siódemki,lekarz ,który ma w sobie niezwykle dużo empatii dla pacjenta . Zabieg usunięcia zrobiła pani dr fachowo i bez boleśnie ,a na stronie cepeleku jest uwzględniona. podam inicjały Pani dr J. N . Żeby wszyscy lekarze z NFZ tacy byli!
florek09.06.2011
tragedia. straciłem 5 zębów. robią tylko aby płacić, a nie dbają o zdrowie człowieka. po prostu hamstwo
P&Sk15.06.2011
W każdym gabinecie posiadającym umowę z NFZ musi znajdować się dostępna dla pacjentów informacja, co w ramach kontraktu należy się ubezpieczonemu bezpłatnie. Za brak takiej informacji ujawniony w trakcie kontroli, NFZ nakłada na właściciela gabinetu kary finansowe. Odmowa realizacji świadczenia powinna być zgłoszona najlepiej na piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta przy Oddziale Wojewódzkim NFZ lub do biura praw pacjenta przy Ministrze Zdrowia. Usunięcie zęba nawet jeśli został z niego tylko korzeń, nie wymaga płacenia, ponieważ jest wyraźnie opisane w katalogu świadczeń realizowanych w ramach kontraktu w zakresie stomatologia ogólna. A poza tym jak ktoś nie umie rwać zębów to.....nie dentysta.
Człuchow 22.07.2011
na ksiazeczke nie daja znieczulenia trzeba placic 40 zl chodz niby to bez platne leczenie wszysto jest platne a Pląby refundowane wypadaja po krotkim czasie wiec zastanawiam sie po co ten NFZ jak i tak trzeba placic za wszystko ? powinno byc w kazdym gabinecie informacja co i jak na ksiazeczke ale tego nie wiec tylko szykowac portfel
patrycja23.07.2011
byłam ostatnio u stomatolog która ma umowe z nfz (miasto ok 40-50tys mieszkanców) dodam ze ona jako jedyna przyjmuje na nfz i szpital (przychodnia w szpitalu) ta parszywa baba poweidziała ze dopłat za lepsze plomby nie ma (ok rozumiem) skasowala mnie na 120! zł (leczenie 7mki) a jak poprosiłam i znieczulenie (rozległy ubytek) POWIEDZIAŁA ZE NIE MOŻE MI DAĆ ZNIECZULENIA BO WTEDY TRZEBA STAĆ A JĄ BOLĄ NOGI I NIE MOŻE STAĆ!! całe borowanie odbyło się na siedząco BOLAŁO POTWORNIE (GDZIE nieczulenie !!) byłą strasznie niemiła chamska i ordynarna! nacierpiałam się i co? ząb za pare dni zaczął mnie boleć udałam się do nie z powrotem ze zdjęciem (zrobiłam prywatnie) a ona mówi JA DOBRZE ZĘBA ZROBIŁAM DZIWNE ŻE BOLI i kazałam mi zrobić ponowne RTG UWAGA PRYWATNIE!!! i dodała ze lepiej zrobic jeszcze zdjęcie 2 sąsiednich zębów czyli razem 60 zł odmówiłam ludzie czy już nic nie pokrywa ubezpieczenie!!? z zębem udałam się do innej dentyski (prywatnie) okazało się ze ząb był do kanałowego wyleczyłam go i teraz mam od 5 miesięcy spokój z tym ząbkiem (odpukać) to co się dzieje w polsce to istna patologia z
Agnieszka26.07.2011
Wracając do szkolnych dentystów, warto wspomnieć, na jak starym sprzęcie pracowali, nawet w początkach XXI wieku W liceum, w latach 2000-2004 miałam dentyskę, która borowała zęby za pomocą przedwojennej bormaszyny (na prawdę pamiętała aż tak odległe czasy), była wprawdzie napędzana na prąd, ale za rozrusznik wiertła służyła linka ze specjalnym paskiem. Na szczęście nie byliśmy zmuszani jak w podstawówce, po prostu, kto chciał, mógł skorzystać (chętnych było mało, jak łatwo się domyślić). Bałam się, ale zależało mi, żeby mieć wszystkie zęby wyleczone. W klasie maturalnej prawie 5 miesięcy leczyłam 6 zębów, właśnie na tym sprzęcie. Dentystka na szczęście była dosyć młodą, miłą osobą. Przy nieco większym ubytku zawsze dawała znieczulenie. Te malutkie wierciła bez znieczulenia, nawet nie bolało, ale jednak dało się odczuć, jak borowany ząb się nagrzewa; taka wiertarka w żaden sposób się nie chłodzi. Mimo to plomby wstawione 8 lat temu trzymają się u mnie do dziś.
zazur28.07.2011
Dzisiaj w nocy zabolala mnie gorna 4. Po dlugich poszukiwaniach znalazlem gabinet z szyldem NFZ,w Swarzedz kolo Poznania. Powiedzialem ze bol, jest juz nie do zniesienia i chce wyrwac. Lekarz przez 10min pzrekonywal mnie, ze potrafi go uratowac. Ale potrzebne jest leczenie kanalowe. Zgodzilem sie podkreslajac, ze nie mam kasy i chce na NFZ. Wszystko pieknie, ladnie. Znieczulil, wywiercil dziure, pogrzebal jakas igla, zatrul. I powiedzial, dzisiaj 140zl. Ja pytam, jakie 140 przeciez mialo byc na NFZ. A on, ze na NFZ to moze mi go wyrwac, a kanalowego nie refunduja. Az mnie zatkalo. Dodal jeszcze, ze nastepna wizyta bedzie kosztowala okolo 200zl. Ale musze liczyc sie z tym, ze zab jest bardzo kruchy i moze byc potrzebna sruba, do jego wzmocnienia, a to koszt 300zl. Nie wierzylem w to co slysze. W gabinecie brak jakiego kolwiek cennika, lub informacji co jest refundowane a co nie.Nie mowiac o tym, ze lekarz nic nie powiedzial,az do zakonczenia wizyty. To istne oszustwo. Dalem mu 100zl bo tylko tyle mialem. W odpowiedzi uslyszalem, ze mam czas do 18 na dostarczenie reszty pieniedzy. Zdenerwowalem sie strasznie, ze tak mnie oszukal i reszty nie zanioslem. Czy ktos wie,jakie moga byc tego konsekwencje? Co mam teraz zrobic? Z gory dziekuje za pomoc.
marta190902.08.2011
IZO B, CZY MOGŁABYŚ PRZESŁAĆ MI NAZWISKO TEJ PANI DOKTOR Z KOCHANOWSKIEGO? I KTÓRA TO PRZYCHODNIA, BO TAM SĄ DWIE. MÓJ E-MAIL marta1909@wp.pl Z GÓRY DZIĘKUJĘ
Nika06.08.2011
Tak to jest do państwowej przychodni lepiej nie chodzić. Jak ktoś tam będzie regularnie chodził to tylko na tym straci. Przyjdzie si zaraz jak zuważy się maleńką dziurkę to zrobią plombę która wytrzyma max pól roku, potem trzeba przyjść z powrotem znowu oczyszczą kolejna plomba która utrzyma pół roku następnym razem znów grzecznie się przyjdzie to dziura już za gęboka trzeba zrobić płatne kanałowe oczywiście za znieczulenie trzeba płacić a jak nie masz pieniędzy to bez znieczulenia bo po co takie wygody NFZ nie refunduje rzeczy ponadstandardowych. Można jeszcze za darmo wyrwać i takim sposobem przy staraniach szybcie stracić zęby niż bez. Więc jak ma się trochę pieniędzy to już lepiej iść prywatnie. Moi drodzy jak ktoś się zna proszę mi odpowiedzieć jak to jest. Znieczulenia są w końcu płatne czy bezpłatne. w regulaminie pisze że to zależy od decyzji konieczności stomatologa, ale co j mam zrobić jak przy kanałowym stomatolog mi powiedziała że muszę zapłacić 50 zł. Czyli jak przy kanałowym nie jest konieczne to gdzie jest konieczne w takim razie??? A jak sprawa znieczuleń tyczy się dzieci i osób niepełnosprawnych ?
patrycja11.08.2011
Nika ja miałam 2 kanałowe na nfz 1 jako dziecko i nie miałam ani za 1 ani za drugim razem znieczulenia. NIGDY na nfz nie dostałam znieczulenia nie ważne było czy bolało czy duży był ubytek nie dostałam znieczulenia ani razu. pewnie tylko przy wyrywaniu dają bezpłatne chociaż kto wie ;) (nie wiem bo nie miałam wyrywanego na nfz)
celina15.08.2011
chciałam się dowiedzieć jaka kwotę refunduje NFZ za wykonanie protez całkowitych w gabinecie który ma podpisany kontrakt z NFZ, gdzie mam pytac
Nika20.08.2011
hmm to jednak w takim razie to normalne że za znieczulenie przy kanałowym się płaci...
swd24.08.2011
ejbany nfz i tak za wszystko trzba placi na co ida moje skladki?? jebac te skladki i tak ttzreba sie ubezpieczac w prywatnych przychodniach i klinikach! chcyesz isc z nfz do lekarza wstan o 5 to moze uda sie zarejestrowac a do specjalisty nie ma szans!
emi08.09.2011
Ludzieeeeee myjcie zęby i tyle!!!!!
09.09.2011
czy za leczenie kanałowe u osoby w wieku 18 lat uczacej sie jest płatne w publicznej placówce ??
PiotR09.09.2011
kasa fiskalna do prywatnych gabinetów stomatologicznych! kto jest za?
basiak12.09.2011
A ja byłam u dentysty , który ma podpisany kontrakt z nfz i za leczenie 5 i 6 , które to zęby były robione przez tego dentystę 3 lata temu i też dopłacałam do plomb , teraz zapłaciłam za 6 -70 zł a za 5 - 160 zł , bo była z leczeniem, to się pytam czy nfz nie zwraca za leczenie ? A może dentyści biorą podwójnie - od pacjentów i od nfz ?
ivign12.09.2011
nfz jest do d**py. dzis bylam u dentysty i dowiedzialam sie ze mam 4 osemki do wyciecia, moj brat tak samo. od 150 do 200 zlotych za sztuke. Spytalam sie co z funduszem zdrowia i dostalam odpowiedz ze limit na ten rok sie skonczyl... te limity sa chore. Co prawda i tak uwazam ze limit na raka to jakis debilizm no ale nie kazdy go ma, a co do osemek to wszyscy je mamy i teoretycznie to wszystkie sa do skasowania a tu jakis limit chore jest to wszystko. Zmieniam obywatelstwo bo ten kraj jest nie normalny.
renek14.09.2011
a ludzie idą i głosują, nie ważne na kogo ale dają przyzwolenie na ten cały cyrk- łagodnie mówiąc..
tomi15.09.2011
N F Z N-ie masz - F-orsy Z- dychaj
Kasia do zazur!16.09.2011
Olać gnoja, bo n apewno nie lekarza. Namnożyło sie ostatnio w xxxxxx kasjerów-dentystów to fakt. To ja juz nigdy złego słowa nie powiem na moją dentystkę xxxxx koło targowiska. Pani ma charakter, opieprzy że za późno przychodzę, za kiepsko szoruję itd. Ale w sierpniu tego roku zaplombowała mi 4 ząbki światłoutwardzalnym i skasowała 100 złotych za całość. Sama na głos przy mnie zastanawia sie co mi może zrobic na nfz i sie pyta. Za całe leczenie kanałowe 2 lata temu skasowała 100 złotych reszta na nfz (na 1 wizytę poleciałam prywatnie bo bolało) Ewentualnie zaznaczyć na początku, że co sie da na nfz i ile wyjdzie całość. Od 10 lat w całej rodzinie problemów u tej pani nie było.
kinga20.09.2011
Ten wykaz nie ma sensu bo niestety na fotelu dentystycznym okazuje się,że za wszystko trzeba płacić!!!Nie ma znieczulenia z funduszu,zawsze trzeba za nie zapłacić,cena chyba zależy od stomatologa i waha się w granicach od5 do20zł! Dla mnie to dużo!Dodatkowo jeżeli leczymy zęby przednie od 1 do 4 to w całości tylko i wyłącznie prywatnie,końcowe łaskawie są robione na NFZ ale za baiłą plombę trzeba zapłacić.Ja na przykład dzisiaj u pani stomatolog w Miedznie koło Węgrowa dowiedziałam się że za leczenie 5 i 6 muszę zapłacić po 150 zł za ząb bo takich usług jak leczenie kanałowe ubezpieczenie nie obejmuje,za wizytę doliczyła mi 30 zł więc ja się pytam po co płacić takie pieniądze na ubezpieczenie skoro i tak później musimy płacić duże pieniądze za leczenie.Wydaje mi się że to podwójny koszt,raz składka na ubezpieczenie,dwa leczenie prywatne bo fundusz czegoś nie obejmuje!Polska pod tym względem jest beznadziejna!!!!
elaa25.09.2011
Witam wszystkich chcialam sie zapytac czy wstawienie 6 przednich zebow jest refundowane przez NFZ? Z gory dziekuje za odpowiedz.
elaa25.09.2011
Witam wszystkich chcialam sie zapytac czy wstawienie 6-ciu przednich zebow jest refundowane przez NFZ? Z gory dziekuje za odpowiedz.
patrycja30.09.2011
tak jak brak 6 zebow w 1 łuku zębowym to refundują ale sa bardzo duże kolejki i są to zwykłe akrylowe protezy (np z doginanymi klamrami)
Alicja07.10.2011
mi moja dentystka leczyła tylko te zęby za które należą się opłaty i to takie że głowa boli !!!!!!!! aj ak się o tym przekonałam ? poszłam do studnetów stomatologii, znalazalam ogłoszenie o darmowych usługach, siadam na fotelu myśląc że to rutynowa wizyta a tu rybka- ja myślę że mam zdrowe ząbki a tu się okazało że na kilku zębach próchnica a jest refundowana przez NFZ to już mi moja uwczesna dentystka nie raczyła powiadomić bo po co? wolała czekać aż się popsują całkiem i przyjdę na najdroższą z możliwych plomb !!!!!!!!! teraz chodzę do studnetów za darmo, może długo czekamna wizytę ale nie muszę płacić fortuny starcza bomboniera
Magda11.10.2011
Proszę o informacje. Córka ma wskazanie od ortodonty do chirurga na wyrwanie 4 zębów stałych. Córka jest leczona prywatnie u ortodonty (w Kielcach na wizytę z NFZ czeka się 2 lata). Udałam się do chirurga z NFZ i wyrwał już 2 zęby. Przy trzeciej wizycie odmówił wyrwania zęba w ramach NFZ, ponieważ wskazanie na wyrwanie jest z prywatnego gabinetu. Czy lekarz miał prawo odmówić tego świadczenia ? Przecież wyrwanie zęba jest gwarantowane przez NFZ ?
RUDA20.10.2011
ODNOŚNIE TREŚCI POWYŻEJ DOPRAWDY SYN LECZY ZĘBY W PRYWATNYM GABINECIE ZĘBY,A O SKIEROWANIE PROSZĘ LEKARZA STOMATOLOGA ,KTÓRY MA PODPISANĄ UMOWĘ Z NFZ .....
sss07.11.2011
zęby 123 sa na NFZ do wypełnienia za darmo na 100 procent i to białe wypełnienie nie amalgamat. i do 4 na NFZ są kanałowe tylko bez wypełnienia same leczenie kanałów. wiem bo pracuje przy stomatologu
dociekliwy28.11.2011
Auto adrs napisał: "nfz to śmiech na sali. Gdyby robić wszystko na nfz, to byśmy zbankrutowali. Koszt przyjęcia pacjenta jest większy niż płaci fundusz. W momencie pracy na nfz gabinetu prywatnego jest to totalnie nie opłacalne, bo dopłacamy do pacjenta." To wytłumacz mi szanowny Panie dentysto, po kiego grzyba podpisujecie umowy z NFZ i deklarujecie sie na leczenie pacjentów na takich zasadach skoro do tego musicie jeszcze dopłacac? Wiele gabinetów sie szczyci wielkimi napisami przy wejsciu że posiada umowe z NFZ. Skoro jest to az tak nieoplacalne to jest to kompletny bezsens. Wynika z tego ze NFZ jest stworzony w stomatologii tylko i wyłącznie dla gabinetów a nie dla pacjentów, bo dentysici lecza prywatnie a dodatkowo nielegalnie pobieraja za kazdego pacjenta kase z funduszu. To sie nazywa biznes kosztem pacjenta :) Jeśli żle wnioskuje to prosze mnie poprawic.
hexa20703.12.2011
Podziwiam Lekarzy Stomatologów /szczególnie Tych z powołania/ oraz Personel Im towarzyszący, że dzielnie nas pacjentów wspierają. Żal mi, że zamiast wykonywać Swój zawód i ratować nasze ząbki.. z ramienia NFZ- mogą jedynie nas ich pozbawiać. I przez głupie przepisy muszą tak z nami postępować. Podczas mojej ostatniej wizyty u Dentysty z ramienia sielskich świadczeń NFZ, usłyszałam, że: "ZĄB JEST JAK NAJBARDZIEJ DO URATOWANIA, ALE TYLKO PRYWATNIE BO FUNDUSZ NIE OBEJMUJE LECZENIA CZWÓRKI, MOGĘ GO TYLKO WYRWAĆ" wtedy zapytałam Pana Dentystę "TO ZĄB JEST DO WYRWANIA, CZY NIE?", Pan Dentysta, z nieukrywanym żalem odpowiedział: "SZCZERZE? JESZCZE NIE. ALE MOGĘ JEDYNIE WYRWAĆ JEŚLI BARDZO BOLI" ..Rwać zęba,tylko dla tego że fundusz nie gwarantuje leczenia wszystkich zębów? PARANOJA!! Wówczas byłam jeszcze uczennicą, rodziców nie było stać na prywatne leczenie, z nadzieją że coś się zmieni, opuściłam gabinet z niczym. Po pewnym czasie, próchnica zaatakowała również "5".. NFZ w końcu się przydał... bo wdał się zgorzel i musiałam wyrwać. Nie mam kasy na prywatne wstawienie zębów, wyrwane mam dwa (niestety NFZ refunduje od 5) jakby tego było mało wdała mi się próchnica w JEDYNKĘ!! Przeraża mnie perspektywa jej leczenia z funduszu, ale podobno jedynki można leczyć.... obym tylko trafiła na Dentystę z powołania ;) ...odnośnie NFZ- ktoś kto ustala te wszystkie durne zasady, niech ma świadomość, że jest to droga do wykańczania ludzi przez bolesne męki!! To co oni wyprawiają w NFZ powinno być karalne.. i jeszcze jedno.. nie pomyśleli, że przecież jak wykończą większość średniej klasy społeczeństwa, to CAŁA INSTYTUCJA STANIE SIĘ ZBĘDNA!!!!
K.L.04.12.2011
zęby przednie leczy sie z NFZ wypełnieniami chemoutwardzalnymi, ktorych jakość, gama kolorow pozostawiają duzo do zyczenia (wiem z autopsji). Kanalowo na NFZ mozna leczyc zęby od trójki do trojki. Jak ktoś nie ma kasy i ma szczescie bo mieszka w Szczecinie moze isc do studentow (najlepiej IV, V roku), ktorzy lecza za polowe ceny, ja sie u nich lecze od lat i nie narzekam.
fora16.12.2011
Prosze o fachowa informację odnośnie leczenia próchnicy u dzieci (10 lat). Ostatnio byłąm z córką u stomatologa, gdzie za wypełnienie minimalnego ubytku zapłaciłam 70zł. Teraz dowiedziałam się, że leczenie u dzieci jest bezpłatne. Proszę poinformować mnie, na ile jest to prawda (chodzi mi o dobre - światłoutwardzalne wypełnienie). Czy leczenie próchnicy u dzieci jest gwarantowane w ramach NFZ?
lekstom23.12.2011
Do dociekliwego: Gabinety "szczycą się " dużym szyldem NFZ bo Fundusz wymaga szyldów o określonej wielkości.:) Gdyby to ode mnie zależało,szyld byłby minimalny:) Z ciekawością czytam jak wygląd leczenie z drugiej(waszej) strony.W wielu z Was dużo jest żółci i nienawiści.Ale to może taka właściwość internetu ze piszą tacy sfrustrowani.Leczenie zębów jest drogie ,materiały i sprzęt zachodni,ceny polskie. Jeśli chodzi i o fundusz,to leczenie zgorzeli w trzonowcach jest odpłatne,tu się Aleksandra myli .Było niepłatne na początku istnienia kas chorych.W górnych piątkach mogą być 2 kanały,do niedawna fundusz te usługi odrzucał.Teraz podobno można. A co powiecie na to że przez 2 miesiące fundusz odrzucał ściąganie kamienia?Wydali cichcem zarządzenie które wyłączało z refundacji ściąganie kamienia ,a ja nięświadomie te usługi wykonywałam.Fundusz je oczywiście odrzucił. Omyłkowo też zrobiłam za dużo usług w poprzednim półroczu(przekroczyłam limit) -fundusz też nie zapłaci. Gdyby wasz pracodawca kazał wam pracować za darmo lub 500 zł ,jak ktoś to powyżej napisał ,to pewnie "chwalilibyście " go wniebogłosy ;) Uprzedzając pytania ,po co podpisujemy kontrakty skoro są niekorzystne.Jestem kobietą,mam dziecko ,planuję drugie.W prywatnym gabinecie musiałabym pracować do póżnej nocy(pacjenci prywatni zazwyczaj pracują do południa) a nie mam sumienia trzymać opiekunki do dziecka do 22-iej .Mąż jest lekarzem i dużo dyżuruje.Nie mamy zaplecza w postaci babci. Mając dzieci robi się przerwa w przyjmowaniu pacjentów.Odchodzą do bardziej dyspozycyjnych gabinetów.Pacjenci kasowi zawsze się natomiast znajdą. Macie tylko swój punkt widzenia.Tymczasem to ciężka praca.Jak jesteś chory lub się szkolisz ,koszty są nadal i to wysokie.Płacisz asystentce ,kredyt sprzętu.Kiedy jestem chora ,i tak często pracuję bo trzeba poodwoływać wizyty ,umówić nowe( o kosztach już nie wspomnę). W stomatologii zarabiasz przyzwoicie ale tylko pod warunkiem że cały czas pracujesz.Jak jesteś kobietą to już całkiem przechlapane :)
lek stom23.12.2011
piszę oczywiście o indywidualnej praktyce.mam swój gabinet odkąd w pewnej przychodni zaproponowano mi 600 zł za pracę.Podziękowałam i założyłąm własny jak tylko "nabyłam uprawnień" Co do kanałowego leczenia piątek ,dotyczy oczywiście tylko dzieci
co?27.12.2011
Nie wiem czy się śmiac czy płakać ...sama pracuje w gabinecie stomatologicznym więc wiem jak ten świat wygląda tak naprawde .. po pierwsze co do funduszu to prawda banda złodzieji i nic więcej....ale po raz pierwszy słyszeł zę ściągAnie kamienia było nie refundowane (???? ), co do leczenia kanałowego do 18 roku życia jest za darmo ! Po 18-ce trochę sie to zmienia. Po drugie BARDZO BARDZO często jest tak że lekarze którzy maja podpisana umowę z funduszem twierdzą ze usługi nie są refundowona co jest kłamstwem. dlaczego tak robią? Bo bardzo często sie zdaża ze ściągają kase od pacjenta i wpisują usługę na fundusz i w ten sposób zarabjajaą podwójnie. Wię jeśli ktoś ma wątpliwości to polecam zgłosić sie do funduszu i u nich można sprawdzić co kto miał na fundusz wykonywane i za co płacić nie powinien (ostrzegam że można się zdziwić!), ponieważ stomatolodzy bardzo lubują sie w ściąganiu kamienia, kiretażach ,płukaniu kieszonek i innych tego typu zabiegach które "wykonują" u nieświadomoego pacjenta. Co do cen sprzętu stomatologicznego można wejść do pierwszego lepszego sklepu i tam każdy może sie przekonać ile tak naprawde kosztuje strzykawka wypełnienia ( 80-nawet do 250 tyle tylko ze ta jedna strzykawka starczyłaby na 4 szczęki normalnych wypełnien), a np. strzykawka do wybielania zębów kosztuje 15 zł. !!!!!!!!! a lekarze zwykli brać za wybielanie od 500 do 1000 zł. I jeszcze jedno do szanownej pani doktor może i pani dostaje 600 zł od funduszu ale coś nie chce mi sie uwierzyć ze nie jest pani zatrudniona i nie dostaje pani podstawy. Więc podsumowoując zliczając punkty z funduszu i podstawe to vmamy juz 1100 na rękę, to przepraszam bardzo ale po 8 godzin 5 razy w tygodniu pani doktor chyba nie pracuje i na pewno nie co dziennie więc z całym szacunkiem ale nich pani tutaj takich bajek nie opowiada bo aż żal ich słuchać. przeciętny lekarz stomatolog zarabia ok 2500-3000 miesięcznie pracując od 5-8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. a to co mnie denerwuje najbardziej to to stękanie nad swoim losem lekarzy ze oni maja az tak bardzo żle. guzik prawda jak sie pracuje po 4 godziny dziennie albo zlicza sie tylko 1 ze swoich prac a ma sie ich 2 albo i 3 to można płakać ze sie ma tylko 1000 złotych tylko jak sie to wszystko zberze do kupy to wychodzi 3 razy więcej.bo prawda tez jest taka ze 1 stomatolog pracuje w 2-3 gabinetach i pracuje tam tylko po kilka godzin bo to taka strasznie cięzka praca........ jest ciężka jak każda inna, tylko ze ci inni tak nie nażekajaą na swoje 600 zł. więc moze troch więcej pokory ...dla wszystkich
odp27.12.2011
odp dla fora Leczenie stomatologiczne dla dzieci jest bezpłatne i należa sie też wypełnienia na światło! wszystko jest zależne od gabinetu. Jedni pracują na charismą chemo utwardzaną, inni gizem, ketac molarem ect. co do wypełnieni tylnych zębów to jets tak samo fundusz refunduje nie tylko wypełnienia metalowe ale i chemo utwardzane. Ps bardzo często wypełnie sie u małych dzieci zęby mleczne tzw Flow (kolorowym lub o kolorze zębow )
16.01.2012
Proszę mi polecić lekarza stomatologa w Krakowie , który jest b.dobry potrzebuję sobie dorobić braki tz. mostki oczywiście z NFZ
ja17.01.2012
jestem dentystka, pracuje na nfz i prywatnie...tak samo sie staram i jestem precyzyjna ,nie ""odwalam roboty"na nfz, acha....blagam was POlacy MYJCIE SIE!!!!!!!!!!!!bo niedlugo zaczne rozdawac mydlo.
Beata23.01.2012
Proszę mi polecić lekarza stomatologa z okolic Czeladzi , który jest b.dobry potrzebuję sobie dorobić braki tz. mostki oczywiście z NFZ lub bardzo tanio bo mnie nie stać. Pozdrawiam.
Kicia,Tarnobrzeg26.01.2012
Ja zawsze chodziłam do gabinetu z podpisaną umową NFZ...i zawsze musialam placic...a to za "lepsżą plombę"(ktora i tak sie skruszyła i sciemniala)...a to za lecznie kanałowe (3 zemby)...Szanowna pani doktor ,która ciągle podczas pracy plotkowała z higienistką,ani razu nie zrobila mi przegladu.....tylko zawsze na wstepie pytała "co dzisiaj robimy"??? teraz mnie boli korzen ósemki i waham sie od kilku dni do kogo mam isc: (((....bo nie mam ani grosza na leczenie.:(( o zemby bardzo dbam,myje codziennie....
olga27.01.2012
jak to jest ze mam bardzo popsute zeby potrzebuje pomocy i leczenia a dentysci rozkladaja rece zamiast leczyc i co teraz
Magda27.01.2012
Mnie stomatolog rozwiercił zdrowego zęba, bo myślał że to ten własnie mnie boli, a okazało się że ból promieniował. Za zaplombowanie mam zapłacić 150 zł, bo jak sama dentystka powiedziała, że to nie jej wina. To przepraszam- moja? Ona jest dentystka czy ja? Dobrze że nie jest chirurgiem, bo amputowała by komuś nie tą nogę i tez powiedziała, że to nie jej wina. Inna stomatolog chciała mojemu dziecku leczyć kanałowo mlecznego zęba. W porę zobaczyła to inna dentystka i zareagowała. Szukam dobrego dentysty na NFZ, jestem bardzo zrażona.
Gosia27.01.2012
Czy usuwanie kamienia jest refundowane i jak czesto mozna to zrobic-prosze o informacje doswiadczonych
karola08.02.2012
hej, chcialabym porade gdzie najlepiej usunac zeba. Zaczal mnie bolec nagle,wiec musialam isc prywatnie, gdzie dentystyska powiedziala mi,ze ona dokladnie nie wie i ze lepiej aby zobaczyl to ortodonta, mimo ze zrobila zdjecie rtg za ktore rzecz jasna musialamzaplacic a wlasciwie na nic sie nie zdalo,bo bylam dzis wlasne u tego ortodoty z mysla,ze mi w koncu cos zrobi a on wzial tylko kase za konsultacje i powiedzenie mi ze musze tego zeba usunac u chirirga, Zapytalam o koszt, powiedzieli mi ze 350 zl. czy jest szansa zrobic to taniej? jestem z katowic, mieszkam od niedawna a wiec ne mam pojecia gdzie najlepiej sie udac zeby mi znowu tegio nie spaprali:/
Agnieszek10.02.2012
Usuwanie kamienia Gosia jest na NFZ nie dajcie sobie wmówić inaczej!!!! Lekarze oszukują jak tylko mogą!!!A
Agnieszek10.02.2012
Nie dajcie sobie wmówić że nie wszystko z tych rzeczy podanych przez NFZ robią bo to jest nieprawda. Jeśli mają podpisaną umowę z NFZ to wszystkie wymienione rzeczy robią i tyle!!! Jeśli wierzycie w to to płaćcie ja nie zamierzam, ostatnio wmawiała mi że 1-3 nie leczą kanałową, w takich przypadkach trzeba napisać o tym do NFZ teraz jak byłam to wypierali się tego że tak mówili!!!
Maksim10.02.2012
Ja mam takie pytanie czy jeśli 7 robię kanałową to czy cały ząb jest płatny czy np. znieczulenie i RTG są na NFZ.
Kier10.02.2012
Co to są zęby wewnątrzustne???
Agnieszek11.02.2012
Usuwanie kamienia jest raz do roku.
.17.02.2012
a ja bylam dzis w koncu u stomatologa. pekla mi dolna lewa 7, mialam tam wypelnienie, bolalo, wiec jadlam prawa strona zuchwy, i przez to z prawej strony w 6 mala dziurka sie zrobila, czekalam ponad miesiac na wizyte, co z tego ze mnie dwa zeby bolaly, pani powiedziala, ze maja tyle ludzi, ze dopiero za miesiac! no i przez ten miesiac meczarni i przyjmowania tony lekow przeciwbolowych, a nawet juz tramal- tak mi sie z zebami porobilo, ze albo wyrywamy albo kanalowe 350 zl za jeden zab :( tylko sie powiesic... na razie mam te dwa zeby zatrute, wizyta za miesiac. w zyciu bym sie nie spodziewala, ze w tym wieku (25 lat) moge miec wyrwane dwa zeby. zawsze dbalam o higiene jamy ustnej, wszyscy chwalili moje biale zabki a teraz ;( plakac mi sie chce... 700 zl za leczenie dwoch zebowy, ukonczylam studia, czekam na staz z UP... dobrze, ze jeszcze rodzice sie do mnie przyznaja i postanowili zaplacic, ale strasznie mi glupio z tego powodu... a co maja zrobic ludzie, ktorzy naprawde nie maja skad wziac tylu pieniedzy na leczenie?
meggi84418.02.2012
Witam, to jest totalna paranoja co sie dzieje, u nas w szczecinie tez za wszystko sie placi i niby na nfz oczywiscie, przy ostatniej wizycie skasowano mnie 200zl, mowie jak czlowiek do lekarki ze prosze mnie na nastepny miesiac zapisac na wizyte bo nie stac mnie zeby miesiecznie wiecej placic, a ta mniala w nosie to co mowie i stwierdzila ze ona chce mnie widziec za tydzien i chociaz jedna dziureczke zrobimy za 70zl. no ludzie czy to jest normalne???!!! bogaty nigdy nie zrozumie biednego, to w cudzyslowiu ale wiecie o co chodzi, tak sie wscieklam i nie poszlam na ta wizyte, szukam innej lekarki. na chama najlepiej robic wszystko, kasowac ile wlezie a potem sie dziwia ze ludzie nie lecza zebow, ja sie pytam za co??? srednia placa to z 1.200, jeszcze jak ktos mieszka sam, sam sie utrzymuje, porob oplaty itd i kurde za co? za co my mamy sie leczyc??? :( przykre...
dodatkowe@op.pl 21.02.2012
witam czy moze pani wie gdzie w gorach znajduje sie stomatologia ale to jest albo lecznica lub klinika chyba u księży razem z protetyka na fundusz i tylko za nocleg sie placi jest bardzo tanio ogolnie to dla takich biednych ludzi jedzie sie na 3 dni gora wyrywaja zeby i wracasz z proteza moge prosic o pomoc znalezieniu z gory dziekuje
gunia_273@gazeta.pl21.02.2012
witam czy moze pani wie gdzie w gorach znajduje sie stomatologia ale to jest albo lecznica lub klinika chyba u księży razem z protetyka na fundusz i tylko za nocleg sie placi jest bardzo tanio ogolnie to dla takich biednych ludzi jedzie sie na 3 dni gora wyrywaja zeby i wracasz z proteza moge prosic o pomoc znalezieniu z gory dziekuje
michał21.02.2012
Witam wszystkich rozgoryczonych, również do nich należę bo od kiedy pamiętam robię zęby prywatnie i chociaż by ostatnio wydałem na zęba 570zł(mineło 1,5 roku na razie się trzyma) niestety w tym czasie poleciała mi zaraz za nim 5 ( ukruszył się cały bok) rozpadła mi się z drugiej strony 4 robiona niecałe 2 lata temu zaraz za nim 5 i 6 z plombą tylko że gdy by nie 7 którą mam do wyrwania (niecałe 5 lat temu robiona i przez niecałe 2 tygodnie rozpadła się w drobny mak a jak chciałem żeby ją dentysta wyrwał to nie bo jest do odratowania, szkoda że tylko na kilka miesięcy a potem wkręta którego mi zapodali ugryzłem żując gumę, a dentystka się zwinełą) to o 6 wcale bym nie wiedział bo na górze piękna plomba a z boku łączącego zęby dziura. Ludzie mam tego dosyć bo już mi kasy na to nie starcza i nerwów. Więc mam pytanie: szukam rzetelnego i niedrogiego stomatologa w okolicach Grodziska Mazowieckiego, który nie zrobi tak żeby zaraz jego koledzy lub koleżanki po fachu znów na tym samym zarabiali, może ktoś coś wie na temat że udało by się trochę też na nfz zrobić, bo już naprawdę nie mam na to środków. Pozdrawiam wszystkich z bólem i podobnymi problemami.
michał21.02.2012
podsumowując to wyżej wszystkie z tych zębów oprócz jednego były robione prywatnie (dwa na deptaku w grodzisku naprzeciwko starego belfastu jeden w dentice i jeden w komorowie) i rozpadały się zaraz jak nie chwile przed upływem dwóch lat po zrobieniu
15.03.2012
ktoś wcześniej napisał, że "leczenie kanałowe to już efekt sporych zaniedbań"- za przeproszeniem guzik wie jak to jest jak z pozoru zdrowy ząb psuje się od środka.
waleczny20.03.2012
pani aleksandra ma racje ,pani dentystko weroniko troche pokory do nas pacjetow. ten NFZ to sciema . ludzie boja sie o co kolwiek zapytac . a co dopiero prosic o rachunek albo kalkulacje robocizny, rzeba byc milym i wchodzic bez wazeliny, albo zadac i zmieniac gabinet . ludzie sa sobie sami winni za taka sytuacje , niedosyc ,ze placa to jeszczenic z tym nie robia tylko narzekaja.
cicha21.03.2012
dzisiaj byłam u stomatologa z bólem zęba ,który mi się na dodatek złamał ... po 5 minutach usłyszałam że mam iść zrobić go prywatnie bo 5 nie podlega pod leczenie NFZ ... i tak jak przyszłam tak i wyszłam z gabinetu bez rządnej pomocy ... TO NA CO SĄ ODPROWADZANE TE SKŁADKI??? I JAK MY PACJENCI JESTEŚMY TRAKTOWANI ???
XXX21.03.2012
NFZ TO ISTNA KPINA Z PACJENTÓW!!!!!
YULA1234521.03.2012
NFZ to złodzieje po co płacimy te składki ? ... skoro leczenie zębów kończy się prywatnie !!!
renata21.03.2012
Witam wszystkich, mam małe pytanko. Jestem zarejstrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Od stycznia zaczęłam leczyc zęby na NFZ gdyz w sylwestra ułamała mi sie jedynka. I tak juz mamy koniec marca a ja wciaz bez jedynki a nawet dodatkowo mi juz kilka zębów stomatolog usunął poniewaz stwierdził ze braki uzupełnimy proteza. troche sie martwie, mam dopiero 25 lat i juz proteza? Czy ktos mógłby mi wytłumaczyc na jakiej zasadzie ona bedzie mi przyczepiona itd ?? i jeszcze jedno pytanie, jesli mam umówioną wizytę dopiero za miesiac a teraz pobolewa mnie 4-do usunięcia to czy, jesli pójdę jutro i powiem ze z bólem do usuniecia to czy za to zapłacę?
ona23.03.2012
usuniecie zeba jest bezplatne w ramach NFz znieczulenie rowniez, trzeba sie popytac u siebie w miescie.
hanka24.03.2012
bede szczera jeśli w najlepszych gabinetach denstytycznych nie ma podpisanego kontraktu NFZ i nie widecie ludzie chodzą szerodosci bo ja nie maja pieniedzy ze zeby placic lekarzom denstytom A SZCZEGOLNIE NIE STAC NA MLODYCH NA UMOWAC SMOECIOWYCH WIECZNIE BEZBROTNI MLODZI ZDOLNI WYZSZYM WYKSZTALCENIEM BEZ PRACY BEZ PIENIEDZY
hanka24.03.2012
a ja co dopisane umowy to mnie kiedys raz denstytka spieszyla dwa zeby zle wyciszala az jeszcze ze trzeba zrobic leczenie kanalowe w koncu znalazlam GABINET DENSTYCZNY I WYLARL MI DWA ZEBY I NAPRAWIL SZCZERE ZEBÓW ALE SPYTALAM GO CZY PANIE DOKTORZE JA U LECZENIE KANALOWE A KRZYKIEM NA MNIE TY SAMA JESTES LECZNIE KANALOWE ZE NIE - ja mu powiedzialam tam powiedzailam kanalowym a on ze chciala zarobic na czym i sie oszukac a poztym wszystkie zeby spieszyla gdzie ona ten gabinet cwaniora bo ja po niej wszystko powiaram wszsysko żle zrobila nawet na plomby za załozyla i nie wczysnila dokladnie -.....
Ja25.03.2012
Witam serdecznie. Mam bardzo zniszczone zęby. Górnej szczęki praktycznie nie mam (oprócz prawej 1, prawej 4 i lewej trójki). Dolna nie wygląda tak strasznie. mam braki zębowe ale to już z tyłu (6,7). Wracając do górnej szczęki to pozostawały mi tylko fragmenty pozostałych zębów, korzenie, lub też pozostałości po obcięciu zęba przez dentystę itd. Moje zęby są oczywiście wynikiem wieloletnich zaniedbań zarówno z mojej strony jak i moich rodziców (dodam że nie pamiętam, żeby choćby raz poszli że mną do dentysty jak jeszcze byłem dzieckiem). W wieku nastoletnim zaczęły odzywać się te zaniedbania, więc rodzice wysłali mnie (nawet nie zaprowadzili czy też poszli ze mną) do rejonowej poradni mieszczącej się w pobliżu. Trafiłem tam do dentysty, który nie wiem gdzie się uczył zawodu....... Każda wizyta wiązała się z wielkim cierpieniem. Czułem się jak zwierzę krótko mówiąc. Rezultat był taki, że męczyłem się tam blisko pół roku efektu nie było żadnego. Wtedy nasilił się też strach przed dentystami, którzy wziął sie właśnie z nieumjętnego podejścia do pacjenta co było wynikiem dalszych juz moich zaniedbań niestety. Po jakimś czasie próbowałem pójść do innych dentystów ale to albo dentystka mówiła że nie ma mozliwości wyleczenia mi kilku żebów bo pracuje sama a potrzebowała by pomocy albo okazywało sie że musiałbym sporo zapłacić bo to nie jest refundowane. Obecnie wygląda to jak wyglada. Dodam że prace mam jaka mam oczywiście na umowe śmieciową (umowa o dzieło) więc przez ostatni rok pracowałem bez ubezpieczenia obecnie z trudem udało mi się łaskawie uzyskać umowe zlecenie więc składki mam opłacane i chyba moge z NFZ się leczyć tylko mam takie pytanie jakie mam możliwości nie wiem co moge zrobić w ramach nfz a czego nie. za odpowiedź dziękuje z góry
magda29.03.2012
ja tez chodze do dentystki od paru lat i nigdy nie mialam zabiegu bez kasy, przyjmuje na nfz a za kazdym razem place, mam pytanie leczenie kanalowe zęba jest na nfz ? i czy 5 sie wlicza?
wrocławianka29.03.2012
Za wypełnienie we Wrocławiu płacę 130 - 170 zł , kanałowe 160 zł za kanał +wypełnienie , jestem ubezpieczona , a płacić trzeba , bo ,,te na fudusz są nieszczelne ,, to słowa renomogowanego stomatologa za sporej prywatnej kliniki , która ma umowę z NFZ , wiele razy spotkałam się w swych doświadczeniach dentystycznych z faktem , że leczenie na fundusz jest bylejakie , aby udowodnić , że lepiej leczyć się prywatnie , bo na fundusz - to krutkotrwale , byle jak , gorzej ect. ludzie dbajcie o ząbki , myjcie je, płukajcie , zakupcie irygator i nici dentystyczne - to w Waszym interesie , pozdrawiam dentystów
marta8731.03.2012
czy w nfz za koronę protetyczną płaci się 100% ? czy jest jakas refundacja?
03.04.2012
na śląsku 470 kanałowe, jasna plomba na dolnej 3 110 zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
03.04.2012
i jak my tu mamy se leczyc????? takie ceny??????????????
Pablo 8511.04.2012
Dzisiaj bylem u dentysty i szok!!! po prostu mam 4 zęby z próchnica(górna szczęka 2 z lewej i 2 z prawej strony) niestety moja wina nie bywałem u stomatologa od 8 lat i zmieniałem często pasty do zębów co było błędem (tak się dowiedziałem) , dzisiaj Pani stomatolog powiedziała mi że próchnicy mi nie wyleczy na fundusz zdrowia... Zapytałem więc ile kosztuje prywatnie odpowiedz mnie zszokowała mianowicie usłyszałem że nie może mi powiedzieć dokładnie bo pierw musi borować (chyba) tą warstwę żeby zobaczyć czy potrzebne jest leczenie kanałowe , więc zapytałem ile by to kosztowało z leczeniem kanałowym i bez odpowiedz --- od 800 - do 2.5 tyś złotych!! za stronę czyli 2 zęby czyli za 4 zęby wychodzi minimum 1.6 tys do 5 tyś złoty . Ja się pytam jak normalny człowiek ma sobie pozwolić na wyleczenie 4 zębów za 5 tyś złotych jak średnio na rękę wypłaty dostaje 1,3 zł Czy to możliwe że tyle w ogóle stomatolodzy mogą żądać za taką usługę ?
Seba11.04.2012
czy może ktoś polecić gdzie wyrwać w ŁODZI zęby aby ze strachu i bólu nie nawalić w gacie... co do tego mycia ogólnego na które narzekają lekarze to wybaczcie ale ja np. gdy się bardzo zdenerwuję to nawet pod prysznicem czuć pot a u dentysty to już totalna klapa:( seba1735@gazeta.pl
krystek19.04.2012
Witam wszystkich chciałem sie zapytac czy gabinety stomatologiczne płacą podatek od tych pieniędzy co im dajemy , bo żadnego rachunku nie dają .
ona02.05.2012
do Seba ... w Łodz najlepiej zgłosic sie do Instytutu stomatologii UM ,Pomorska 251... na chirurgii sa mili lekarze i studenci, ktorzy fachowo cie znieczula i usuna zeba bezplatnie na NFZ. Ja mialam usuwana osemkę, bardzo kłopotliwa, zero bolu przy wyrwaniu, jedynie troche przykry byl zastrzyk ze znieczuleniem.... ...przy wyznaczeniu na wizyte trzeba okazac tytul ubezpieczenia np. zaswiadczenie z Urzedu Pracy jesli sie nie pracuje albo jak pracujesz druk od pracodawcy o placeniu skladek oraz koniecznie zrobic zdjęcie zeba, ktorego chcesz usunąc- do wyboru masz zdjecie pantomograficzne calosci zebow ( koszt ok 75 zl bardzo je polecam bo wtedy mozna zobaczyc ktore zeby ma sie do leczenia )...jak nie masz wiecej kasy to mozna zrobic pojedyncze koszt ok 20 zl
Pablo8509.05.2012
Witam to ponownie Ja opisywalem wyzej sytuacje nieuczciwej pani pseudo stomatolog moim zdaniem . Zapisalem sie do prywatnego gabinetu i poprosilem o wycene za zrobienie zebow i wiecie co ... zaplacilem na miejscu tylko 80 zl okazalo sie ze to nie byla pruchnica jak mnie straszyla poprzednia pani pseudo stomatolog ... tylko to byly poczatki kamienia nazebnego taki bialy osad Pani po prostu wyczyscila mi to i po problemie zeby zdrowe nie wymagaja nawet leczenia , a poprzednia chciala mnie naciagnac na 5 tys zl ... zalosne powinienem to zglosic gdzies na policje ablo cos bo to jawna proba oszustwa byla . Napisalem na stronie tej Pani "naciagaczki" o probie oszustwa i zeby ludzie mieli sie na bacznosci wykonujac uslugi u tej pani, nie przeklinalem ani nic tylko opisalem sytuacje a moj komentarz byl na stronie jakies 20 minut po czym zosal usuniety;] . Takze zwracajcie uwage na nieuczciwych stomatologow taka mala przestroga z mojej strony a najlepiej dbajcie o zeby zeby nie pasc ofiara takich wlasnie sytuacji pozdrawiam
sandra05.06.2012
od ponad 5 lat chodze do stomatologa codziennie, lecze doslownie kilka zebow, to leczenie trwa juz 5 lat, czy moge byc jednym z przypadkow specjalizacji stomatologa
ja10.06.2012
zab mnie boli do cholery jasnej gdzie mam isc zeby mnie przyjeli za free
za free to tylko mozna wyrwac11.06.2012
.
Ania15.06.2012
Niestety w Polsce wiele osób nie stać na leczenie zębów, tylko na wyrywanie, bo za darmo!!! Sama stoję przed tym dylematem. Wróciłam właśnie od stomatologa. Pytałam w środę telefonicznie, ile zapłacę za zaplombowanie 3. Dowiedziałam się w dwóch gabinetach, że leczenie od 3 do 3 i plombowanie plombą światłoutwardzalną jest za darmo. Dzisiaj natomiast pan stomatolog za zaplombowanie 3 kazał sobie zapłacić 150 zł. Zapytałam dlaczego, przecież 3 są za darmo na NFZ. Odpowiedział, że nie odbudowałby tego zęba na fundusz, bo za duża dziura była. Jest to dla mnie co najmniej dziwne. Czyli już sama nie wiem co tak naprawdę jest za darmo- wątpliwa przyjemność popatrzenia na stomatologa? Niestety nie stać mnie na leczenie kolejnych zębów. Odpuszczam na ile się da, bo w końcu zaczną boleć...Takie perspektywy mają pacjenci w Polsce.
Przemek19.06.2012
Lekarzom kasy nawalić to i zęby zdrowe będą :D..........
f15.07.2012
Ania nie lepiej przez jakis czas odlozyc troche kasy, ja tak zrobilam- co miesiac po 100 zl ...zrezygnowalam z wielu rzeczy by wyleczyc zeba.
teresa16.07.2012
proszę podajcie dobrego stomatologa w WROCŁAWIU
ania b19.07.2012
Mam 25 lat i do tego czasu leczyłam się u dentystki w ramach NFZ. Za darmo! Co z tego wynikło? Badania RTG i prześwietlenie zębów pokazało 15 ZĘBÓW DO LECZENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SUMO ZA WSZYSTKIE PEWNIE ZAMKNIE SIĘ OD 3.000 DO ILU???!!!!! TYSIECY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MACIE SWOJA SŁUŻBE ZDROWIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
terkoś13.08.2012
Dbasz o zęby,czy też nie g....o masz.NFZ nie jest dla pacjentów tylko dla samych siebie i lekarzy. To biała mafia.A lekarze dawno już wyginęli na froncie, palce jednej ręki -tylu ich zostało.Kończą studia w jednym celu aby nabić kabzę. NFZ skutecznie im w tym pomaga.Moje zęby załatwili lekarze, ale wina jest zawsze pacjenta ,dziś mam tego ewidentny przykład,właśnie wracam z dyżuru nocnego,bo pani doktor na dziennym tak mnie załatwiła, że spuchłam jak balon. A Dyżur nocny? niech to szlag rzeżnia lub jeszcze gorzej. A dzieje się to w dużym mieście.
do terkoś21.09.2012
NFZ nie jest dla pacjentów tylko dla samych siebie ("znajomych królika") i lekarzy. System na to pozwala za przyzwoleniem wszystkich ;)
marian21.09.2012
straciłem większość zębów-jestem emerytem-co mi przysługuje w ramach umowy z nfz?
Asia15.10.2012
nie wiem kompletnie dlaczego jest taki najazd na nfz. dzisiaj byłam 3 raz w roku u mojego dentysty i nie zapłaciłam ani złotówki.
guncia18.10.2012
To,że nfz nie leczy zębów za darmo jest wkurzające,ale gdy chodzi o szersza specjalizacje np.ortodonte to zapomnij,dzieci tylko do 12lat,bo chyba powyżej są traktowane jak osoby dorosłe.
ela30.10.2012
Chciała bym wiedzieć ile NFZ płaci stomatologom za poszczególne świadczenia!!! Ciekawe jaką mają marżę prywatnie:p
envie08.11.2012
Wszyscy stomatolodzy, u których leczyłem zęby w ramach NFZ nie przykładali się do swojej pracy. Często plomby wylatywały, nawet po tygodniu, a jak trzeba było leczyć kanałowo albo dać większą plombe, to mówili, że ząb jest do wyrwania. Wiem, bo u prywatnego dentysty nie musialem zęba usuwać... Raz przytrafił mi się wypadek i ukruszył mi się przedni ząb. Poszedłem do stomatologa na kase chorych i ząb wygląda gorzej niż po wypadku--- zero estytyki, po prostu zakleiła mi go jak u świni i jeszcze odstawał; musze teraz pójść prywatnie to poprawić. To chyba jakaś zmowa dentystów... wszyscy chca leczyc prywatnie i oklamuja pacjentow. Niech ktoś ich doprowadzi do porządku! Mój wujek, lekarz, który pracuje zagranicą powiedział, ze w Polsce zebów sie nie leczy, tylko usuwa.
mika27.11.2012
a jak ktoś chce wyrwać zęby z przodu i wstawić nowe bo ma zepsute to to jest na NFZ??????
sylwek956727.12.2012
Czy ktoś może polecic dobry gabinet w Radomiu? oczywiście z refundacją NFZ - o ile to coś znaczy :) wypadła mi plomba z 1 i kiepsko to wygląda....2 też do leczenia. Prywatnie to 200zł a jestem ubezpieczony jak większość pacjentów
borygo06.01.2013
detysta powinien wypisac rachunek i dac gwarancje za wykonana usluge
ALEKSANDRA - dawno mnie tu było11.01.2013
Witam, wszystkim osobom którym nie odpowiedziałam na e-maile b. przepraszam. Niestety bardzo rzadko tam bywałam. Odświeżam e-maila, znowu będe tam wchodzić codziennie. Jeślii jest ktoś kto chciałby się dowiedzieć co i jak zapraszam do kontaktu ze mną. Nie czytałam za bardzo powyższych odpowiedzi, ale znając życie kłócili sie tam wszyscy , z tego względu nie wchodziłam na tą stronę. Nie będe się z nikim dochodzić - jestem pewna swoich wypowiedzi wiem jak to jest, jak lekarze potrafią ludzi naciągać. Pracuję w tym i wiem (dokładnie) co należy się pacjentowi. Postaram się zeskanować książkę na temat tego gdzie się leczyć na fundusz, tam są adresy, nr telefonów. Zainteresowanym bede wysyłac na emiala. Bo dużo miałam pytań odnośnie "gdzie przyjmuje na fundusz w Bydgoszczy" (na przykład, takich rzeczy nie wiem ;-) dlatego wykaz tych lekarzy Wam sie przyda. Jeżeli macie jakieś pytania, albo coś was zastanawia jeśli chodzi o leczenie na fundusz - zapraszam, piszcie - POZDRAWIAM ;-)
ALEKSANDRA11.01.2013
DO ELA - zawód stomatolog - nie wątpliwie jest to interes życia, o ile: po pierwsze są pacjencie, a żeby byli pacjencie trzeba robić coś dobrze i lubić to robić. Nie wątpliwie utrzymanie gabinetu z samego funduszu przy 3 etatach lekarzy plus 2 asystentki (fundusz wymaga, prywatnie nie musi być wcale) nie jest realne! Naprawdę, gdyby nie pacjenci prywatni to było by kiepsko. Daje przykład, bo Pani pyta ile fundusz płaci. wypełnienie na 1 powierzchni zęba trzonowego, gdzie należy sie amalgamat to 38 punktów w zalezności od wygranego kontraktu wartość punktowa, daje przykład napewno granica wacha się pomiędzy 0,96 gr - 1,08zł. Jeżeli dany gabinet ma np. 1,02 zł za punkt, czyli 38,76 zł za to wypełnienie szare. i teraz prosze zobaczyć - opakowanie całego amalgamatu 50 szt czyli na 50 zębów to koszt około 130 zł, ale takich opakowań na miesiąc to idzie nam okolo 3 opak. czyli 390zł, ale fundusz płaci grosze a wymaga dużo. Ile razy walczyłam, żeby u nas w gabinecie były na fundusz białe wypełnienia chemoutwardzalne zamiast amalgamatów co koszt całego zestawu z 4 kolorami to 60 zł a wystarcza to i wystarcza. Dla nas taniej, pacjent zadowolony (bo ma białe wypełnienie i duzo ludzi przychodzi i jest dobrze, nieprawdaż?) Niestety - tak robić nie można - fundusz wymaga amalgamat, ma być amalgamat. My na minusie, pacjent zły, ale fundusz sie cieszy. Rozumiecie? Bo ja nie! Jeśli chodzi o wypełnienia światłoutwardzalne (prywatne) to koszt za jedno wypelnienie w granicach od 100-150zł (zależy od powierzchni). ale zauważcie ile pracy lekarz w to wkłada? (dobry lekarz) ile czasu trwa odbudowa takiego zęba? dobre 30minut? Prawda? Wyobraźcie sobie (z czego pewnie nie zdajecie sobie sprawy), że idąc do gabinetu gdzie przyjmuje lekarka Pani X i u niej płacicie za wypełnienie 130 zł (np.) ale ta Pani X jest tam zatrudniona u Pana Y, gdzie to Pan Y jest właścicielem gabinetu. Więc ta Pani X ma jakiś procent (daje przykład - 30% od utargu bo jakoś tak jest) czyli za to wypełnienie 130 zł Pani X zarobi ile? 39 zł kobieta dostanie! Tak samo jest z funduszu - też ma jakiś marny procent. Także chyba dość jasno to wyjaśniłam?
miszu3221.01.2013
witam potrzebuje ortodonte dziecięcego w gdyni albo w rumi pilnie dwójki dolne idą za zębami a językiem i jedyna nakłada sie na drugą jedynką
patrycja08.03.2013
czy odbudowa 4 zęba jest darkowa
dentysta05.06.2013
Tak,jak ci ją Darek zrobi
ania04.10.2013
OŁAWA CITODENT- kanalowek na kase chorych nierobi,pomim z jedna na rok nalezy sie na kase chorych. Znieczulenia nie daja na kase chorych - wogole , albo placisz 30 zl.albo na zywca Ci robia ! Chcialam rie zarejstrowac bo zab mi sie ylamal to mila Pani powiedziala zebym przyszla za 2 tyg. do rejstracji bo niby miejsc nie maja , a zab boli ;( Niewiem po co ten NFZ ... ???
panna x09.12.2013
nie chce mi sie czytac wszystkich komentarzy ale ok niech jedni lecza prywatnie drudzy na NFZ tylko jakim prawem korzystaja z narzedzi prywatnie skoro to sa narzedzia NFZ- u ..........zreszta - zawsze byl w Polsce balagan , jest i bedzie ....
pomoc dentystczna06.01.2014
Polacy mają zęby dość zaniedbane,co wynika z wielu przyczyn,głównie z niskiej świadomości.Wszyscy byśmy chcieli,żeby leczenie trwało 5 minut i kosztowało 5 złotych.Leczenie nie jest dla wszystkich. Leczenie jest dla wytrwałych umiejących usiedzieć na fotelu godzinę i dłużej i dla tych ,których na to stać.NFZ płaci za plombę od 36 do 60 zł ,co stanowi ok. 1/3 kosztów.Lekarz nie jest w stanie poświęcić godzinę pacjentowi ,robi szybko i używa nienowoczesnych materiałów.Szukajcie dobrych dentystów, nie oszczędzajcie na początku leczenia,gdy to leczenie nie jest jeszcze takie drogie. Poprawianie tanio i byle jak leczonych zębów jest bardzo trudne,często niemożliwe ,kończy się kanałówkami i implantami.
loco22.04.2014
gdzie można sprawdzić czy stomatolog leczący prywatnie zęby nie bieże jeszcze kasy NFZ-u?????
Krysta01.05.2014
Tutaj można sprawdzić koszt naszego leczenia na NFZ https://zip.nfz.gov.pl
WIOLA19.09.2014
DO BELLA TUCKER!-RADZĘ PRZEKWALIFIKOWAĆ SIĘ NA BARDZIEJ PŁATNĄ PROFESJĘ-DENTYSTA:) PRACA PEWNIEJSZA A PIENIĘDZY NIE ZABRAKNIE I TO BEZ POŻYCZANIA.:)
SzerbatyKawaler po4009.11.2014
A powinno być w większości kraje cywilizowane pokrywaja koszta,martwe korzenie stanowią porzywke i siedlisko bakteri co może prowadzić do zapalenia stawu żuchwy,zapalenia węzłów chłonnych lub nawet nowotworó.Poza tym kto chce mieć szczerbatego partnera ?.
Inga12.05.2015
Co za bzdura z NFZ . Mój 5 letni syn zwijał się z bólu i wszedzie w Gnieźnie odmowiono nam wizyty w ramach nfz bo niby kazdy mowi ze boli a oni maja kolejki i terminy i za miesiac mam przyjsc a ze dziecko nie wytrzymuje z bolu juz teraz to nie wazne . i w efekcie zaplacilam za opatrunek 50 zl gdzie za tydzien 50 zl kolejny i za dwa tygodnie blaba i kolejne 50zl i mimo ze maja kontrakt z nfz to trzeba placic i maja 5 latka w dupie a rodzic i tak zaplaci bo zbyt kocha swoje dziecko by skazywac je na cierpienie i faszerowanie lekami przeciw bolowymi
Zawiedzony ;-(20.05.2015
Pare lat temu wybito mi jedynke ale na pieniadzach nie spie,i olalem temat.Dzis ulamala mi sie dwojka. no i problem,wygladam jak zul z pod biedronki,poszlem do dentysty co z tym da sie zrobic,rozmowa jak z dzieckiem,co zrobic..nic,wyrwac. Ok.zozumiem,ale co dalej,no to zaczal sie dziwnie smiac,ze jak nie bedzie to nie bedzie. No to czy dalo by sie jakis mostek czy cos,on na to ze nie..itd. moja zona ostatnio tez u niego byla cos jej tam robil,i mowi mu ze jak cos je to ja boli,a on na to ze widocznie ma bolec,i tyle. Wiec teraz pytanie,ja jestem pacjetem czy on?? Wiecej sie dowiedzialem z neta niz od niego. Glupszy wyszlem niz tam weszlem. a co do mojej dwojki jak siedziala tak sobie siedzi. Paranoja nie lekasz. Nazwisko ma Lorek przyjmuje w Chrzanowie i Plazie w Malopolsce. Kto zdarzy niech go omija,dziwny ziomek. A ja musze dalej szukac co dalej zrobic. Pozdrawiam wszyskich.
pomoc dentystczna24.05.2015
Do Inga, nie wiem czy wiesz, ale NFZ płaci za wyleczenie mleczaka ok.27 zł brutto. Z tego lekarz ma sobie kupić materiały, zapłacić ZUS itp. Nie widzę szans na dobrą plombę w tej cenie. Z chorych mleczaków chore zęby stałe. Podobnie tzw." refundacja" za leczenie kanałowe w ciąży, NFZ płaci ok. 130 zł. za całość, to fikcja. Nie znam dentysty, który robi porządnie w tej cenie, bo musiałby dopłacać. A pacjenci maja byle jak zrobione zęby byle jakimi materiałami. i jeszcze jedno do dzieci trzeba dużo cierpliwości i nie każdy dentysta się do tego nadaje.
jacek18.10.2015
Jedno.krentactwo.I.tyle
lucas3320.06.2016

Może sprawdź ofertę pod adresem xxx . Ja właśnie tam zakładałam sobie most cyrkonowy i szczerze polecam tę usługę za jakość i profesjonalizm! Na xxx znajdziesz również wielu innych specjalistów w zakresie stomatologii więc moim zdaniem warto tam się wybrać!

Dodaj komentarz
 
Autor
Treść

 
* Komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez redakcje.
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone