Leczenie w ramach NFZ

Zwrot kosztów za leczenie w państwach członkowskich UE/EFTA-kiedy jest możliwy?

Publikacja: 30 czerwiec 2012 Ostatnia aktualizacja: 28 październik 2013
Przed nami długo oczekiwane wakacje i związane z nim wyjazdy zagraniczne. Co zrobić gdy zachorujemy za granicą? Czy stać Cię, by korzystać w innych krajach z opieki zdrowotnej? Dowiedz się jak wygląda zwrot kosztów za leczenie w państwach członkowskich UE/EFTA.
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego to dokument, który jest wydawany przez NFZ i potwierdza  fakt, że pacjent jest ubezpieczony w Polsce i podczas wyjazdu do krajów UE/EFTA zostaną mu udzielone świadczenia konieczne z medycznego punktu widzenia.

W sytuacji, gdy ubezpieczony poniósł jakiekolwiek koszty leczenia w jednym z krajów UE/EFTA może starać się o ich zwrot bez względu na to czy posiadał kartę EKUZ przy sobie czy nie. Należy jednak pamiętać, że w większości państw członkowskich UE/EFTA ubezpieczony ponosi część kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami rzeczowymi i koszty te nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (tzw. kwota współfinansowania). W odniesieniu do pozostałych kosztów istnieje możliwość ubiegania się o ich zwrot.

O refundację może ubiegać się każda osoba, która:
  • skorzystała podczas czasowego pobytu ze świadczeń rzeczowych*/** na terenie innych państw członkowskich UE/EFTA,
  • posiadała prawo do świadczeń jako osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia,
  • opłaciła rachunki wystawione przez zagranicznego świadczeniodawcę.
W przypadku niektórych państw takich jak Belgia i Francja o refundację kosztów ubezpieczony może wnioskować już w państwie pobytu. Jeżeli z wnioskiem nie wystąpiono podczas pobytu na terenie tych państw to, tak jak w przypadku pozostałych państw członkowskich, wniosek o zwrot kosztów wraz z załącznikami należy złożyć we właściwym dla ubezpieczonego Oddziale Wojewódzkim NFZ .

Oddział sprawdza, czy osoba składająca wniosek miała prawo do świadczeń zdrowotnych w momencie ich udzielania oraz czy do wniosku dołączone zostały wymagane dokumenty.

Uwaga! Do z wniosku należy dołączyć wszystkie rachunki wraz z dowodami zapłaty. W razie braku jednego z wymaganych dokumentów, należy liczyć się z odmową zwrotu poniesionych kosztów za dane świadczenie. Informacje o dokumentach, które należy dołączyć do wniosku znajdują się w zakładce Wniosek o zwrot kosztów na stronie internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl/zwrot_kosztow  w odnośnikach dotyczących poszczególnych państw.

Uwaga! W związku ze zmianą przepisów od 1 maja 2010 r. w odniesieniu do państw UE oraz od 1 kwietnia 2012 r. w odniesieniu do Szwajcarii jak również od 1 czerwca 2012 r. w odniesieniu do pozostałych państw EFTA, tj. Norwegii, Liechtensteinu i Islandii instytucją odpowiedzialną za rozpatrywanie wniosku o zwrot kosztów leczenia osób otrzymujących formularze E121 i E 109 jest instytucja właściwa. Wyjątek stanowią koszty leczenia planowanego w odniesieniu do państw rozliczających się według ryczałtu. Zgodnie z treścią załącznika nr 3 do rozp. 987/2009 są to następujące państwa: Irlandia, Hiszpania, Włochy, Malta, Holandia, Portugalia, Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania. Za zwrot kosztów refundacji z leczenia planowanego w tym przypadku odpowiada instytucja miejsca zamieszkania (art. 26 ust. 1 rozporządzenia 987/2009).


*Chodzi oświadczenia niezbędne podczas pobytu, uwzględniając charakter tych świadczeń i przewidywany czas pobytu poza państwem właściwym.
** W odniesieniu do poniesionych kosztów leczenia planowanego warunkiem ubiegania się o ich refundację jest uprzednie uzyskanie zgody (zezwolenia) na przeprowadzenie leczenia poza państwem właściwym.
Źródło:
www.ekuz.nfz.gov.pl

Ostatnie publikacje