Leczenie w ramach NFZ

Opłaty za leczenie uzdrowiskowe

Publikacja: 03 sierpień 2010 Ostatnia aktualizacja: 26 październik 2013
Czy leczenie uzdrowiskowe może być bezpłatne? Czy i ile zapłacimy za pobyt? Czym różnią się opłaty za uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne od kosztów standardowego pobytu w sanatorium? Czy zapłacimy za leczenie uzdrowiskowe dziecka? Za co płaci NFZ, a za co Pacjent wybierający się do sanatorium? Kto płaci za badania potrzebne do skierowania?
Do skierowania na leczenie uzdrowiskowe lekarz dołącza aktualne wyniki podstawowych badań, wykonanych na swoje zlecenie i swój koszt.

Dla dorosłych będą to:
  • OB,
  • morfologia krwi,
  • mocz,
  • RTG klatki piersiowej (ważność badania RTG wynosi 2 lata od dnia badania),
  • EKG (ważność badania wynosi 6 miesięcy od dnia badania),
  • zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie zasadnicze będące podstawą wystawienia skierowania.
Natomiast badania dla dzieci to:
  • OB,
  • morfologia,
  • mocz,
  • badanie kału na obecność jaj pasożytów (ważne w dniu wyjazdu dziecka do uzdrowiska).
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym oraz pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej są dla pacjenta bezpłatne. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym, podobnie jak w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej są już jednak dla częściowo odpłatne.

Zabiegi, jakie są realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne. Pacjent jednak opłaca wówczas samodzielnie koszty swojego pobytu, co oznacza, iż we własnym zakresie zapewnia sobie zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Leczenie sanatoryjne dzieci jest natomiast bezpłatne, należy pamiętać jednak, że jednocześnie ich opiekunowie ponoszą już pełną odpłatność za pobyt.

NFZ nie ponosi kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe ani też z leczenia uzdrowiskowego,  oraz nie  organizuje samej podróży do sanatorium. We własnym zakresie pacjent pokrywa też częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych, (lub, jak zostało wymienione powyżej, całkowite koszty wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia uzdrowiskowego ambulatoryjnego). We własnym zakresie pacjent pokrywa też koszt pobytu opiekuna, oraz  dodatkowych opłat, np. opłat klimatycznych.

Należy też pamiętać, iż pełnopłatne będą te zabiegi przyrodolecznicze i rehabilitacyjne (zarówno w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych jak i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym), które nie są związane z chorobą podstawową, będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta w sanatorium uzdrowiskowym dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni jest uwarunkowane standardem pokoju, a stosowną stawkę określa minister zdrowia. Poniżej zamieszczona jest tabela, zawierająca informację o częściowej odpłatności pacjenta za koszty wyżywienia i zakwaterowania za jeden dzień pobytu, są to stawki  obowiązujące od 31 sierpnia 2009 r.:  


Standard I sezon
1 X - 30 IV
(w złotych) II sezon
 1 V - 30 IX
(w złotych) I

pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym

28,50

35,80

pokój jednoosobowy w studio

22,80

32,70
II

pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego

21,80
29,00
III

pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym

17,10
23,90

pokój dwuosobowy w studio

14,50
21,80
IV

pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego

12,40
17,10
V

pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym

10,90
13,00

pokój wieloosobowy w studio

10,40
11,90
VI

pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego

9,30
10,40


Aktualizacja treści artykułu: 25.10.2013r.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje