Leczenie w ramach NFZ

Dokumentacja Medyczna

Publikacja: 18 lipiec 2008 Ostatnia aktualizacja: 26 październik 2013
Zmieniłeś lekarza i chciałbyś przenieść dokumentacje medyczną? Zastanawiasz się czy przychodnia może wydać Ci oryginalne dokumenty? A może nie wiesz jak długo placówka ma obowiązek przechowywać kartoteki? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.
Zasady przechowywania dokumentacji medycznej określone zostały przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 10 sierpnia 2001 r. w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (Dz.U.01.88.966).

Zgodnie z tym rozporządzeniem:
  • Dokumentacja wewnętrzna jest przechowywana w zakładzie, w którym została sporządzona
  • Dokumentacja zewnętrzna, w postaci zleceń lub skierowań, pozostaje w zakładzie, który zrealizował zlecone świadczenie zdrowotne
  • Zakończoną dokumentację indywidualną wewnętrzną oraz zakończoną dokumentację zbiorczą wewnętrzną przechowuje archiwum zakładu
  • Dokumentacja przechowywana w archiwum jest skatalogowana: w szpitalu - na podstawie numeru księgi głównej przyjęć i wypisów, a w przychodni - na podstawie numeru kartoteki pacjentów
  • Kartoteka pacjentów jest prowadzona w układzie alfabetycznym, terytorialnym lub chronologicznym według daty urodzenia pacjenta
  • Archiwalna dokumentacja zakładu jest przechowywana przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. W przypadku zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia, jest przechowywana przez okres 30 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon – po upływie tego terminu zostaje zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła.
  • Zdjęcia rentgenowskie, przechowywane poza dokumentacją indywidualną wewnętrzną, są przechowywane przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonano zdjęcie.
  • Skierowania na badania lub zlecenia lekarza są przechowywane przez okres 5 lat.
  • Dokumentacji medycznej dotyczącej dzieci do ukończenia drugiego roku życia, która jest przechowywana przez okres 22 lat.
  • W razie likwidacji zakładu dokumentacja archiwalna jest przekazywana do archiwum zakładu lub innego podmiotu wskazanego w rejestrze prowadzonym odpowiednio przez ministra właściwego do spraw zdrowia albo wojewodę chyba, że zadania zlikwidowanego zakładu przejmuje inny zakład, wtedy zakład ten przejmuje dokumentację bieżącą i archiwalną zakładu zlikwidowanego.
  • Warto również wiedzieć, że jeśli lekarz zaprzestaje prowadzenia praktyki powinien zawiadomić pacjenta bądź osobę przez niego upoważnioną o możliwości odebrania dokumentacji za pokwitowaniem.

    Pacjent może również wystąpić o udostępnienie dokumentacji do wglądu lub w formie kopii, wypisów, odpisów. Koszt sporządzenia kopii dokumentów pokrywa wówczas pacjent.

    Wysokość opłat:

    Podstawą wyliczania kwoty odpłatności jest publikowana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

    Zgodnie z tym zapisem i ogłoszeniem Prezesa GUS, od dnia 11 lutego 2013 roku maksymalna wysokość opłat nie może przekraczać:
    • za jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej – 7,40 zł
    • za jedną stronę kopii dokumentacji medycznej – 0,74 zł
    • za sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, jeżeli zakład prowadzi dokumentację w formie elektronicznej – 7,40 zł

    Aktualizacja treści artykułu: 25.10.2013r.
    Źródło:
    Ministerstwo Zdrowia, WOW NFZ

    Ostatnie publikacje