Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Choroby zakaźne
23 czerwiec 2017
Każdego z nas może dopaść choroba zakaźna. Wiele z nich jest bardzo niebezpieczna, dlatego warto mieć świadomość jakie mogą dawać objawy.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Leczenie w ramach NFZ

Leczenie Uzdrowiskowe

Dodano: 10.07.2008Drukuj wróć do listy

Chciałbyś skorzystać z leczenia uzdrowiskowego? Masz pytania, wątpliwości dotyczące kosztów, wyboru miejsca, czasu oczekiwania na leczenie? Jeśli tak, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje na ten temat publikowane przez NFZ.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe powinno być wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na wzorze określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2007 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia uzdrowiskowego.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dla osoby niepełnoletniej wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, pod opieką, którego pozostaje ta osoba. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe same lub pod nadzorem opiekuna prawnego.

Lekarz ma obowiązek wypełnić skierowanie prawidłowo i czytelnie, w szczególności:
 • dane osobowe pacjenta (w tym PESEL, imię i nazwisko)
 • umieścić na skierowaniu pieczęć świadczeniodawcy wraz z numerem umowy zawartej z NFZ i pieczęć imienną lekarza wystawiającego skierowanie
 • informację o aktualnym stanie zdrowia pacjenta
 • jednoznacznie określić rozpoznanie choroby zasadniczej, będącej podstawą wystawienia skierowania z podaniem symbolu ICD-10
 • określić informację o schorzeniach współistniejących
Wystawienie skierowania jest bezpłatne.

Skierowanie powinno być przesłane drogą pocztową do oddziału wojewódzkiego NFZ przez lekarza, który je wystawił lub przez pacjenta, w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem "Skierowanie leczenie uzdrowiskowe". Nie ma wymogu by to ubezpieczony osobiście doręczał je do oddziału (nie ma to wpływu na skrócenie czasu oczekiwania).

Skierowane jest ważne przez 18 miesięcy od daty wystawienia.

Wszystkie skierowania na leczenie uzdrowiskowe wymagają potwierdzenia przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Skierowanie, które zawiera braki formalne, zwracane jest lekarzowi, który je wystawił w celu uzupełnienia.

Celowość skierowania oceniana jest przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji, zatrudnionego w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest niecelowe, oddział wojewódzki NFZ nie potwierdza wówczas skierowania. Zwracane jest ono lekarzowi, który je wystawił, o czym informowany jest również pacjent. Na niepotwierdzone skierowanie nie przysługuje odwołanie.

Jeśli lekarz specjalista dokonał pozytywnej oceny celowości skierowania, oddział wojewódzki NFZ potwierdza skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

Oddział NFZ ma prawo do zmiany kwalifikacji skierowania:
 • z leczenia sanatoryjnego na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym, lub
 • z leczenia w szpitalu uzdrowiskowym na leczenie sanatoryjne
W terminie nie później niż 14 dni przed wyznaczoną datą rozpoczęcia turnusu, pacjent otrzymuje skierowanie, w którym oddział wojewódzki NFZ określa termin, miejsce, rodzaj i czas trwania leczenia uzdrowiskowego oraz konkretny zakład lecznictwa uzdrowiskowego. Termin ten nie obowiązuje tzw. zwrotów (skierowań zwróconych przez ubezpieczonych, które umożliwiają potwierdzenie skierowania dla pacjenta oczekującego w kolejce na leczenie uzdrowiskowe).

W przypadku braku miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, oddziały wojewódzkie NFZ prowadzą listy osób oczekujących na potwierdzenie skierowania. Pacjenci mają prawo do informacji o swojej kolejności na liście oczekujących.

Na leczenie uzdrowiskowe pacjenci kierowani są przez Fundusz przez cały rok.

Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej i gimnazjum są kierowane na leczenie uzdrowiskowe przez cały rok, a młodzież szkół ponadgimnazjalnych w okresie wolnym od nauki.

WAŻNE:
 • Fundusz nie gwarantuje wspólnego wyjazdu małżonkom na leczenie uzdrowiskowe w tym samym terminie i do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego.
 • Skierowanie małżeństwa do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, jeśli jeden z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.
 • Fundusz nie zapewnia kierowania ubezpieczonych do wybranych przez nich uzdrowisk i na wybrane przez nich terminy.
 • Leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem uzupełniającym, nie jest postępowaniem medycznym ratującym życie lub zdrowie i nie musi odbyć się w trybie pilnym.
 • Fundusz nie pośredniczy w rezerwacji określonego rodzaju pokoju. Kwestie te należy uzgadniać bezpośrednio z sanatorium lub szpitalem uzdrowiskowym.
OPŁATY:

Osoba ubezpieczona, która otrzymała skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, ponosi częściowe koszty związane z pobytem w sanatorium. Dotyczą one:
 • pokrycia kosztów przejazdu do i z sanatorium;
 • uiszczenia opłat wynikających z lokalnych przepisów (np. tzw. opłata klimatyczna);
 • pokrycia częściowych kosztów wyżywienia i zakwaterowania, określonych przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2007 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia uzdrowiskowego.
Turnus trwa 21 dni, a cena uzależniona jest od standardu pokoju i sezonu.

Opłaty te nie dotyczą korzystających z leczenia uzdrowiskowego dzieci do 18 roku życia (lub do 26 roku życia, jeśli uczą się dalej), dzieci niepełnosprawnych w znacznym stopniu oraz dzieci uprawnionych do renty rodzinnej. Fundusz nie finansuje kosztów pobytu opiekuna.

Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest całkowicie bezpłatne, natomiast w przypadku leczenia uzdrowiskowego ambulatoryjnego Fundusz pokrywa koszty zabiegów i badań, a pacjent we własnym zakresie koszty zakwaterowania i wyżywienia.


Aktualizacja treści artykułu: 25.10.2013r.


Źródło artykułu: www.nfz.gov.pl


Podobne artykuły
12.04.2014
03.08.2010
01.10.2008

Czy wiesz, że przy niektórych schorzeniach (układu oddechowego, stawów, układu krążenia, chorobach reumatycznych, obniżonej odporności) leczenie w zimnych miesiącach daje lepsze efekty.
Komentarze
 
magdam30.03.2010
cierpie na dolegliwości kręgoslupa ledzwiowego mam wypukline jądra miażdzystego dostalam paralizu i wyladowalm w szpitalu w czasie tego pobytu lekarz wysłałskierowanie na leczenie sanatoryjne do NFZtu i minoł juzponad miesiąc a nie mam żadnej informacji kiedy wyjade na rechabilitacje .Co tak długo? a lekarz w szpitalu zapewniał ze w ciągu 1 mies. przyjdzie odpowiedz:może ktos wie za co tak jest?
adam24.03.2011
mam przyznane sanatorium ale w miedzy czasie przeszedłem operację/bajpasy/ i pwinienem zmienić miejsce wyjazdu czy nfz może zmienić przyznane miejsce /bez zmiany terminu/
06.03.2014
Choruję na dolegliwości kręgosłupa lędżwiowego oraz zwyrodnienia niektorych stawów , mam podwyższone OB wynik 50 od 30 lat takie same , pewnie zwiazane z chorobą kregosłupa a NFZ ze względu na podwyższone OB żąda dodatkowej dokumentacji medycznej od stomatologa , laryngologa i ginekologa , chociaż ma wynik Rpc normie czyli nie występuje stan zapalny czy s łusznie żąda ode mnie dodatkowych badań od w/w specjalistów lekarzy .
Dodaj komentarz
 
Autor
Treść

 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone