Leczenie w ramach NFZ

Dobrowolne Ubezpieczenie Zdrowotne

Publikacja: 08 sierpień 2009
Nie jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym a chciałbyś w pełni korzystać ze świadczeń medycznych w ramach NFZ? Możesz ubezpieczyć się dobrowolnie! Wystarczy, że mieszkasz na terytorium Polski...
W celu podpisania umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne powinieneś:
  • zgłosić się do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego dla miejsca zamieszkania
  • wypełnić "wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia"
  • załączyć do w/w wniosku dokument wskazujący na ostatni miesiąc, w którym podlegałeś ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz przedstawić dowód tożsamości;
  • w ciągu 7 dni od podpisania umowy zgłosić się do ZUS w celu dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Umowę możesz podpisać osobiście lub przez pełnomocnika (na podstawie pisemnego pełnomocnictwa)
Umowa podpisana przez ubezpieczonego i dyrektora Oddziału stanowi wraz z dowodem wpłaty ostatniej składki dowód ubezpieczenia.

UWAGA!

Osoba zawierająca umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny, jeżeli nie są już ubezpieczeni z innego tytułu (ilość osób nie ma wpływu na wysokość składki).

Umowa zawierana jest na czas nieokreślony (umowę można rozwiązać w drodze pisemnego poinformowania Narodowego Funduszu Zdrowia o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego).

Umowa zostaje zerwana w przypadku nie opłacenia w terminie składki lub wygasa z chwilą zakończenia zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

SKŁADKA ZDROWOTNA

Miesięczna składka na ubezpieczenie dobrowolne obliczana jest w wysokości 9 % od kwoty deklarowanej, jednakże kwota deklarowana nie może być niższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za poprzedni kwartał. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłasza co kwartał Prezes GUS. Wysokość składki zmienia się w zależności od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzednim.

OPŁATA DODATKOWA

Ubezpieczający się dobrowolnie, posiadający przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym powyżej 3 miesięcy, jest zobligowany do uiszczenia jednorazowej opłaty za okres nieskładkowy. Jej wysokość jest uzależniona od długości okresu, w którym osoba nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym (do okresu ubezpieczenia wlicza się okresy ubezpieczenia w krajach Unii Europejskiej lub EFTA na zasadach określonych w przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego).

W uzasadnionej sytuacji, na wniosek zainteresowanego, Fundusz może odstąpić od pobrania opłaty lub rozłożyć ją na raty miesięczne (maksymalnie na 12 rat).

Z dniem określonym w umowie ubezpieczony oraz członkowie rodziny zgłoszeni przez niego do ubezpieczenia uzyskują prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.

Ważne: Podstawą korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej jest comiesięczne opłacanie należnej składki zdrowotnej, zgodnie z zapisami umowy dobrowolnego ubezpieczenia.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje